***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (40)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

Am citit si din urama ca ramasesm cu 3 pagini restanta!Multumesc tuturor fetelor pentru sfaturi!
nu mai stiu cine cerea reteta de supica.o sa va zic cum mi-a zis mi e pediatra:pastarnac, ardei, ceapa,morcov,cartof si patrunjel care se pune la sfrasit pentru a nu-si pierde vitaminele, se pun la fiert cam 3 sfeturi de ora cu CAPAC SAU IN OALA SUNPRESIUNE iar la sfarsit se adauga cateva picaturi de ulei de masline si se mai da un clocot.Apoi se strecoara si se da la papaciosi.
Acum fiecare face cum crede ca este mai bine pentru puiul ei io v-am spus doar cum fac io supica,adica care este reteta noastra.(naspa la gust fie vorba intre noi,sssttt sa nu ne auda STEFAN)

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger
minunea noastra Stefan 13.06.2007
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">STEFAN rade cu taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Ieir nu am reusit sa intreu din cauza curateniei generale ... si am avut de recuperaaaattt!!!

Lauda: Teodora are de astazi si al doilea dintisor!!!!!!!!

Va rog frumos sa va impacati!!! Nu-mi place atmosfera si ma tem ca in acest fel tot mai multe mamici de capshunici ne vor parasi!

GinaM, felicitari!!! Sa-ti traiasca bebeii!!!

Angiuta, mie mi-a cazut rau-rau parul pana l-am taiat scurt ... acum vad ca e bine! Nu-mi mai cade aproape deloc ... imi cade cat imi cadea si inainte de sarcina!

Nu mai am puterea sa scriu ... sunt obosita ... greu e sa faci cate ceva prin casa cu un bebe mic!!!

La multi ani sarbatoritilor zilei de 20!!!



Louisa Marie de Lauraa

Ioana Adriana de Cristalina

Matei Alexandru de Tamaraspt

Giulia de Katiapam

Lukas Daniel de Pistachio





La multi ani sarbatoritilor zilei de 21!!!



Isabella de Petit_Ange

Ana de Carmen_So

Bianca Maria de A_da

David de Miniuta

Matei Constantin de Dicarstea

Matei de Moberi

Toni Victor de Diana




Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Alyna24, pentru David Andreas

Florentina Roman , pentru Matei-Ciprian

Pepsi, pentru David


http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

'Neata!

monicoasa, deja are 6 dintisori?! Wow! Felicitari!

ancamari, felicitari pentru dintisor! Imi pare rau ca sufera petit-ul asa tare.

Fetelor, am si eu o problemuta cu Andrei. De aprox 2 saptamani are o roseata in obraji, nu este sigur o simpla imbujorare. Sunt multe, multe, multe bubite mici care formeaza roseata asta. Nu are in nici o alta parte a corpului. De pediatra nu dau de atunci, cred ca si-a luat concediu mult prea devreme, imi vine sa o Poate fi vreo alergie care sa se manifeste numai pe fata (obraji)? Am incercat sa elimin pe rand toate alimentele sa vad daca cedeaza. Singurul aliment constant este laptele. Il dau cu crema de galbenele si intr-o ora nu mai are nimic. Apoi vine noaptea si dimineata are iar. Uff!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:


David Andreas de Alyna24
Matei Ciprian de Florentina Roman
Vlad de Sobi
David de Pepsi


Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gina M spune:

Poze - David Jonathan!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Raspundem si noi repede, pana nu vin vijeliile.

Ella, tu intrebai de Rotarix. E 250 lei si se gaseste (noi l-am gasit la un depozit farmaceutic de langa piata Progresul). Cel despre care ne zisese Kay e Prevenar, le confundam. Mi-a zis dr sa-l facem la 7 luni jumate.

Angiuta, eu am luat si mai iau vitamine la greu, impotriva caderii parului: elevit, magne b6, mai iau fier si biomarin. La nr 1 imi cadea mult par (dar nu luam vitamine), acuma am luat si nu-mi mai cade.

Raluca, tare povestea cu ai tai.

Multumim pentru urarile de ziua noastra, am facut ieri 6 luni si am fost la vaccin. Avem 6,200 si 62 cm si candidam cu succes la categoria "cea mai mica capsunica". Dar dr a zis ca e armonic dezvoltata, ca nu are nici o urma de rahitism si ca e vioaie. Asta e, e aproape la fel ca sora-sa, care a avut 6,500 si 65 cm la 6 luni.
Vom introduce galbenusul de ou de saptamana viitoare, iar carnea de la 7 luni. Ne-a zis de carne de curcan (!), da' nu de curcan d-ala umflat, daca gasim de tara. Acu o sa stau sa caut curcanii sa-i intreb daca-s de tara sau americani...
Mi-a mai spus sa nu ma stressez daca nu bea apa, daca bea destul lapte e suficient hidratata.

Dar sa va spun ce masinuta ne-am luat: moale, in care bebe sta in fund, cu volan care se rontaie si scartaie, cu muzici si luminite, cu loc pentru biberon si plasa pentru jucarii. Acuma sunt singura din casa care nu are permis. Pentru ca nr 2, fiind mica, aluneca din masina, asa ca o "ajuta" nr 1 si se indeasa si ea.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

‘Neata!


David Andreas
Matei Ciprian
Vlad
David


Ancamari, ma bucur ca ai reusit sa ne mai scrii.Felicitari pt dintisor!Off,ce rau va chinuiti voi… Sper sa vina si la tine vremuri mai linistite!

Motannel, felicitari pt dintisorul nr 2!


Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

LA MULTE LUNISOARE SARBATORITILOR DE ASTAZI,SA CRESTETI MARI SI SA VA DEA DUMNEZEU MULT NOROC!

David de PEPESI
Matei Ciprian de FLORENTINA
David Andreas de ALYNA24


Fetelor astazi facem si noi piureul de pastarnac si as vrea sa va intreb daca se fierbe se paseaza si se adauga supica de zarzavat?Adica mai uit io ceva?Cam cata supica de zarzavat sa pun tinand contv ca este prima masa sloida,pana acum am papat doar supica de zarzavat suc de morcoveata si 2 lingurita de suc de para!

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger
minunea noastra Stefan 13.06.2007
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">STEFAN rade cu taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Doxinu, paseaza pastarnacul si pune-l in piure, e bun la gust. Da' se paseaza cam greu, adica ramane partea aia tare din mijloc. Eu pe aia o scot din piure. Da-i 2-3 lingurite, daca mai vrea, ii mai dai, daca nu, il lasi. Da' n-am inteles daca ii dai numai pastarnac sau amesteci pastarnacul cu alte legume? Ca daca ii dai doar pastarnac, s-ar putea sa nu-i placa, de asta am zis sa-i dai 2-3 lingurite. Daca il amesteci, da-i ca de obicei, nu cred ca sesizeaza. Fiindca ii dai prima data, pregateste si ceva de "back-up", in caz ca nu vrea sa manance, sa ai ce sa-i dai.

Carstea, la multi ani pentru ieri, ca n-am apucat sa intru.

Mergi la inceput