***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (40)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Am si eu o intrebare pentru mamicile care dau fier la bebei. Doctorul v-a recomandat sa il dati in paralel cu vitamina C? Ca la farmacie mi-au spus ca tb dat cu vitamina C, dar pediatrul nu a pomenit nimic de asta...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Androix spune:

quote:
Originally posted by angiuta

Fetelor vreau sa va intreb si eu ceva: voua va cade mult par? Eu nu stiu ce sa mai fac...am umplut casa de par, ma gandesc chiar sa ma tund scurt insa nu sunt sigura ca asta e solutia.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)



Sa ne luam de mana, sau de par Eu la 30 de minute dupa ce dau cu aspiratorul adun par de pe jos. L-am si tuns ca proasta, nici prea scurt sa nu-mi mai fac griji pentru el, nici prea lung incat sa-l pot strange cu o clama ceva. Am inteles ca pana nu se gata laptele degeaba luam vitamine si alte tratamente ca nu au efect. Mai am putina rabdare...



Andreea mama de Filip si Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monicoasa spune:

Multumesc mult fetelor(chiquitita, motannel, graviduta, ibelciug, lauradi, ckristina, mihamora, vali5) pentru sfaturile pe care mi le-ati dat in legatura cu fiertul apei plate si cu mersul in premergator.
Apa plata o sa i-o dau in continuare nefiarta si in premergator il pun cam 15 min de 2 ori pe zi.
Madi eu ii dau lu Vlad fier cate 5 pic/zi - 10zile /luna, nu mi-a zis nimic pediatru de vitamina C, o sa intreb dar nu sunr asa sigura ca imi va rasp ca nu e cine stie ce de capul ei........voi vedea.
Fetelor lui Vladut iau dat 6 dintisori si cred ca ii mai dau cativa , ca de 2 zile tot raode manutele si e fff agitat. Eu ii dau calciu din septembrie 2.5ml - 15 zile /luna si de acum 10 zile, sa fie din cauza calciului, ii dau prea mult?
Va rog daca ati auzit sa se faca la bb vreo analiza de absorbtie a Ca? as vrea sa ii fac lu bb
O sa plec la parintii mei in Oltenia si acolo nu am net asa ca va urez
CRACIUN FERICIT ALATURI DE CAPSUNEI SI CAPSUNELE SI SA AVETI MASA PLINA DE BUCATE

poze cu bebe Vlad Stefan
http://tavi5190.fotopic.net/c1272629.html

Monicoasa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Monicoasa multumesc pentru raspuns. Uau! 6 dintisori! Felicitari! Acum ca am vazut ca ai scris tu de Calciu, mi-am adus aminte ca m-a intrebat Gina Palicari daca ii dau calciu, si eu i-am spus ca am incercat, dar nu am reusit, ca Ana nu a vrut sa il inghita si mi-a spus ca foarte bine! Da' acum nu am mai intrebat si de ce...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana




"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Angiuta, mie mi-a cazut parul de credeam ca o sa chelesc.Inca imi mai cade, desi nu mai alaptez de vreo 3 luni, dar in cantitate ceva mai mica.La fel ca Androix, acu aspiram, acu' ma apucam sa strang latele de pe jos.Nici nu am luat nimic, sper sa treaca de la sine.

Monicoasa, felicitari, 6 dintisori!Pai noi ne-am chinuit ingrozitor cu primii doi, mi-e groaza sa ma gandesc cum va fi pana la sfarsit

Madi, si mie mi-a spus sa ii dau fierul in combinatie cu Vit. c, i-am dat asa vreo luna jumate apoi am renuntat la vitamina si ii dau doar fier.Asta a functionat foarte bine cand Andrei facea fite la mancare si nu ne intelegeam de nici un fel.

Pt cele care pleaca din Buc., urez si eu un Craciun fericit, multa liniste si pace alaturi de cei dragi!Noi ramanem acasa, asa ca sigur ne mai auzim(respectiv scriem)

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

tudorcatalin gasesti aici: http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=110306

eu pun legumele la fiert si apoi le pasez; zeama in care am fiert legumele o amestec cu piureul;

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by monicoasa
Va rog daca ati auzit sa se faca la bb vreo analiza de absorbtie a Ca? as vrea sa ii fac lu bb
O sa plec la parintii mei in Oltenia si acolo nu am net asa ca va urez

Monicoasa



Si eu mi-am intrebat poediatra acelasi lucru, ca vreau sa-i fac Marei analizele, si mi-a spus ca nu prea ar fi, dar mi-a recomandat totusi sa fac fosfataze alcaline. Pe langa asta, o sa-i cer si hemoleucograma, glicemia, transaminazele si creatinina, daca tot o intep (bineinteles, la recomandarea pediatrei).

Dar vezi ca, din cate stiu eu, fierul impiedica absorbtia cal;ciului, deci cat timp ii dai fier poate ar trebui sa nu-i dai calciu. Mie pediatra mi-a zis, cand Mara a facut 5 luni, sa-i dau calciu (ca-i cam trosneau oasele) 10 zile si apoi sa opresc. IAr de la 6 luni ii voi da fier, dar nu si calciu. Oricum, calciu i-a dat la insistentele mele, desi nu prea vroia, ca am inteles ca se poate depune nu stiu cum. Poate nu a fost bine ca am insistat, dar chiar ii trosneau rau.

Pentru fetele cu alergii si nu numai http://news.yahoo.com/s/nm/20071221/hl_nm/allergies_cancer_dc.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

MADI si io ii dau fier insa nu mi-a zis pediatra sa-i dau si vit C!io ii dau 7 picaturi de fier/10 zile si 3 de VIGANTOL.De vitamina C nu mi-a zis nimic si nici la farmacie.o s-o intreb dupa sarbatori!

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger
minunea noastra Stefan 13.06.2007
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">STEFAN rade cu taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns numai_eu spune:

Buna seara, buna seara.
Tot cu raspunsuri din urma vin si eu, dar de data asta vin lansat, asa ca o sa va prind curand.
Uraaa, azi a fost ultima zi de serviciu pe anul asta. De maine am doua saptamani de stat acasa cu puiutul, boierie curata, ce sa mai. Sper sa reusesc sa ma si odihnesc un pic in perioada asta.
Lily love foarte frumos mesajul tau. Iar cu crescutul copilului singura e cam greu, dar la noi mai e un pic si vine tati acasa. Abia astept. Of, dar pana atunci vin sarbatorile si tare dezolant o sa fie cand m-oi vedea singurica prin casa. Iar cu laptele si al meu e pe duca, ma mai omor eu cu Galactogile si alte chestii pentru stimulare, dar daca lipseste principalul impuls (suptul regulat) cam greut.
La multi ani! Carstea si tuturor bebicilor sarbatoriti azi.
Si sarbatori fericite, un an nou plin de bucurii si impliniri. Si sa ne bucuram alaturi de puiutii nostri.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ancamari spune:

Eu ii dau fier de 3 saptamani, teoretic cate 16 picaturi/zi, practic doar 8 pic pt ca si asa se constipa. In acest sens (sa reglam tranzitul, ca face ca oaia bietul copil) in seara asta i-am facut dovlecel frecat cu branzica calcica si un pic de supa clara, ca tocmai terminasem supa. De vitamina C nu mi-a zis nimic pediatra. Eu trebuie sa-i dau fier 6 saptamani si apoi sa-i facem analizele sa vedem daca mai trebuie.

Petit are un dintisor iesit acum cateva zile dupa urlete groaznice, acum urla pt al doilea dintisor. E mai stresant ca la colici cateodata... imi vine sa-mi iau lumea in cap.

Nu ma dati disparuta, incerc sa citesc tot, mai am niste restante prin capitolele precedente. Din ce imi amintesc: Ella, DidiAlex, Lauradi, Elteka - multumesc ca v-ati amintit de mine, stiu ca sunt restanta cu raspunsuri, sper sa am mai mult timp si pt scris dar deocamdata situatia e cam albastra si eu am ajuns la limita epuizarii.

Androix - si mie imi face greva Petit peste zi si nu mai vrea sa suga, asa ca o zi pe saptamana il las sa-i fie foame si-l alerg cu tzitzele, fara sa-i dau altceva de mancare. Si uite asa mai vine ceva lapte, ca asa numai noaptea, seara si dimineata e cam nasol, devine tot mai putin.

Carstea - La Multi Ani! Vacanta placuta la bai!

Addinel - La Multi Ani cu mare intarziere si multe scuze!

Kay - un gand bun pt tine si Sonia! Nu mai plange tu pt orice! Tu stii bine ca sunt lucruri mai importante decat disputele.

Graviduta - iti dau dreptate. As propune ca disputele sa se desfasoare numai intre "participantii directi" ca sa zic asa, si sa nu ne mai impartim in tabere pro si contra, ca poate avem lucruri mai bune de facut si pt ca lucrurile degenereaza. In momentul in care Alina si-a cerut scuze si a sters poza (desi putea foarte bine sa nu le faca) totul se terminase, asa cred ca trebuia ca toata discutia sa se opreasca acolo.

Si mie imi cade parul rau de tot, iau si zinc de vreo luna si ceva, m-am si tuns mai scurt si tot degeaba, deja ma resemnez si la vara ma tund la chelie, ca nu o sa mai am de renuntat la prea mult par.

Va pup pe toate, dimineata sa va gaseasca mai bine dispuse si sa va intoarceti la scris toate cele care din diferite motive tocmai ati hotarat sa luati o pauza.

Anca si Andrei Cristian (28 mai 2007)
poze sept-oct
poze nov-dec

Mergi la inceput