***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (39)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns moko spune:

wow, ce citesc eu aici???
pai dispare omul cateva zile si cand revin, dau de asa suparari pe plantatie?!?ntz,ntz, ntz, eu am primit nuielusa de la mos Nicolae...si daca e cazul, o pot imprumuta!!
serios fetelor, fiecare din noi avem farmecul nostru si nimeni nu ar trebui sa se cenzureze in mesaje! si ce daca unele dam sare, zahar sau chiar sorici si sarmale copiilor nostri?!?E problema fiecareia din noi, e copilul nostru si, ca mama, nu cred ca cineva ii vrea raul propriului sau copil!Toate incercam sa ne crestem frumos si sigur puiul, toate ne informam, citim carti de specialitate, consultam internetul, prietenele si pediatri si pana la urma alegem ce credem ca-i mai bine pentru fiecare.Poate pentru ca "oferta de pe piata" e atat de diversa, pentru ca fiecare pediatru are alta schema de diversificare, uneori avem indoieli si framantari...sunt sigura ca fiecare dintre noi a avut cel putin o noapte de insomnii, gandind ca ceva nu este in regula..ca poate ar fi trebuit sa incepem mai devreme sau sa mai amanam diversificarea, ca poate ar trebui sau nu sa introducem portocala sau brocoli sau nu stiu ce altceva...dar toate trec, copiii cresc si noi vom uita toate aceste nelinisti si ne vom bucura de comorile noastre!
unele din noi suntem mai sensibile, altele suntem mai transante in exprimare, dar nu trebuie sa uitam ca pe noi ne-a unit dragostea si grija pe care o purtam puilor nostri!
Eu recunosc ca acest forum are ca scop primordial INVATAREA si compararea de pareri, idei....si mi se pare imposibil de realizat, daca nu exista si opinii diferite!
Asa ca fetelor, atunci cand gresesc, va rog, urecheati-ma!!Poate ca nu intotdeauna va voi urma sfaturile, dar va voi fi recunoscatoare ca mi-ati atras atentia!!
daca pana acum au fost fete care si-au cenzurat mesajele de teama de a nu fi judecate, de acum inainte vor fi alte fete care se vor cenzura pentru a nu le supara pe primele!...si tot nu va domni linistea intre noi!...asa ca hai sa incercam sa ajungem la un compromis, ok?
va rog sa ma iertati ca mi-am facut intrarea cu mesajul asta , dar imi sunteti tare dragi toate si atmosfera asta m-a indispus un pic!
pupici pentru capsunici!

ps: imi scuzati si exprimarea de opinca, dar simt in aer "vant de urlaciune" si nu am timp sa-mi "bibilesc" mesajul

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe
www.totsites.com/tot/stefan-baby" target="_blank">pagina de Stefanut(26.06.07)
de ce iubim bucurestiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Lauraa, mersic de intelegere!

Chiquitita, mai bine nu ca iar au fetele cosmruri!

Carmen_So,

Irinusha,

Moko, ce mai faceti voi?Cum stati cu diversificarea?Iar referitor la ceea ce ai spus, sunt de parere ca fiecare sa-si spuna parerea referitor la ea si la ceea ce face si nu referitor la celelalte dintre noi!Asa n-ar mai aparea astfel de discutii!

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Astazi am papat ceva mai bine, de fapt bine-bine!Nu stiu ce-o fi cu el de o zi papa, una nu!
Azi a mancat:dimin la 10-170ml lapte, la 14.15-un borcanel de 200gr +san iar la 17.30-180 cereale.Sa vedem diseara cat o manca.

Maine avem in meniu ficatel+conopida, brocoli si dovlecel.Sper sa pape!

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Legat de optiuni, sa va dau un exemplu de meniu de copil de 5-6 luni, dat in cartea unui pediatru cica renumit, Laurentiu Cernaianu (cartea se numeste "400 de retete culinare pentru copilul tau. 0-3 ani"-o teapa de 30 de ron). Asaaa, deci:
1 masa x 200 ml lapte integral 5% zaharat + 2 biscuiti
1 masa x 60 g mere rase cu pesmet si unt
1 masa x 100 ml supa crema de morcovi cu lapte + 60 g piure de zarzavaturi diferite + 1 galbenus de ou
1 masa x 100 g spuma de gris cu lapte
1 masa x 200 ml fiertura de lapte cu faina de orez sau grau
Pt pesmetul cu unt, supa crema de morcovi cu lapte si spuma de gris cu lapte da si retetele.
In plus, la copii de 4-5 luni, el spune ca se da zeama clara de legume, in timp ce Capraru spune ca nu se mai incepe diversificarea cu supa clara. Deci, daca si pediatrii au opinii diferite, noi cum sa nu o luam razna?
Si mai zic ceva si gata..Cernaianu asta baga si sare in retetele pe care le da. De ex in piureul de cartofi spune ca se adauga 2-3 g de sare...

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

sunt nenumarati medici neonantologi si pediatri in Romania, care, de exemplu, recomanda “un praf de sare” in mancarea bebelusului. Motivul:” se pierd saruri prin transpiratie”...plus ca fiecare recomanda propria-i schema de diversificare, propriile-i alimente cu potential alergen, pe care altii, dimpotriva le desconsidera complet [sau partial]
Fiecare medic tine la parerea lui.Punct.
Asa si in viata de pe forum; in plus insa, aici exista o doza mare de dezinteres, data de experienta nefericita sau trista sau dimpotriva, minunata si exemplara a fiecareia dintre noi: Sonia cu inimioara ei si problemele specifice –are o mama asa de hotarata, pe care probabil doar muntii o pot misca din loc in deciziile ei, Pepsi cu baieteii – a cunoscut alergia si se teme si de musca –sa nu fie purtatoare de particule alergene! [Pepsi, esti o scumpa si crede-ma, multe din ce ai scris aici mi-au fost de mare ajutor –incepand cu alaptarea!!!! – te pup, esti o mamica extraordinara – musca e purtatoare de gluma, in cazul asta], numai_eu care creste singura-singurica la copil [eu am crescut singurica la al meu pana ...am ramas fara lapte de stres si griji si lipsa de odihna..si uite na! Ca am inceput sa-i dau lapte praf, si asta e, mi-a fost greu sa scriu aici ca la 3 luni jumate il hranesc artificial, a fost o adevarata infrangere pt mine, dar...asta a fost!], Ella, care de cand a scris ca trebuie sa inceapa serviciul si a descris cum a luat pastile si ultima partida de supt a lui Bobita...mi-a rupt sufletul...ma lovea cu manuta usor peste san si sugea linistit si tacticos....si sufar un pic alaturi de ea de cate ori isi aduce aminte si vede patutul gol, Chris cand ne trimitea mesaje de la Kay sau cand isi cauta casa visurilor ei, pozele prin poienite de munte cu bbei mititei.....eu cu piocianic la bb de 8 zile si internare in spital, dintisorii!? cati?!5 cinci?! ai lui Chowpersa?!, verzisorii minunati ai Livianei, multe, multe...intamplari si peripetii si povesti franturi de viata...ale fiecareia dintre noi; cu bune si rele, suntem si ramanem impreuna!
Va pup inca o data, sa aveti o seara usoara!
Si va mai doresc si diversificare usoara si copii sanatosi!


Andreea + baby boy Cristian [28.06.2007]
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Irinusa vreau sa vad si eu pozele cu camera!
Alyna, cum vrei tu, eu as vrea in continuare sa o vad, dar na nu te pot forta. Ma bucur ca David manaca mai bine!

Nu mai stiu cinwe intreba, eu indulceam musetelul la plic cu glucoza de la farmacie. Initial am luat din acea cu multivitamine si am realizat ca Livia nu are nevoie de multivitamine, plus ca pipi mirosea rau a multivitamine si am luat obisnuita apoi. Dar mereu uitam sa iau si am renuntat...

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Motannel postatse si ea la capitolul precedent:

"Mihamora, Teodora a fost racita si acum e prea frig. Nu am curaj sa o scot ... bate un vant rece de te taie ... Multumim pentru felicitari ... a doua zi nu prea a mai avut chef de balonase ... imi parea rau ... insa e mai bine ca balea foarte tare cu exercitiul asta!

Lauradi, ca sa poti luade pe CD muzica iti trebuie Audiograbber! Ducu e minunat si cu bujorei, si dimineata!!!

Carmen_So, si noi suntem bine ... am ras de "conversatia despre barbati"!

Chiquitita, si mie mi se pare ca in unele foto fetele noastre minunate seamana!!! Imi pare rau pentru funduletul ei! Noua ne-a mai adus dr o cremuta de la Baby4You- Crema pentru copii cu ulei de catina ... contine si zinc. A costat 5ron. E bunuta, dar noi folosim Bepantene!Alea sunt link-uri criminale!!!

Ella, ce aiurea e cu soacra ta! Eu am nevoie de a mea doar ocazional. Cand nu poate mama sa stea cu Teodora, o chem pe una din nane (ca Teodora are 3 nane de botez, dintre care 2 sunt destul de disponibile!), iar daca nu pot nici nanele, o chem pe soacra mea (care, bineinteles ca se supara cand afla ca iar a stat o nana cu Teodora!). Oricum ... de cate ori a stat cu fiica mea soacra a tot facut cate o boroboata ...e drept ca nu grave, dar ...

De exemplu, eu am tot timpul batiste de hartie - servetele - pentru orice ... nasuc, balute etc. ei ea a hotarat ca sunt prea aspre si, in consecinta, i-a sters nasucul (in plin sezon de muci) cu cea mai draguta caciulita roz de stat in casa, ca e mai moale!!!
Si de vreo 2 ori la rand mi-a rupt / sfasiat pachetul cu servetele umede pampers ... ca nu a vazut ca se dezlipeste ...

In rest e de treaba!!!

trimit mesajul si mai citesc ... am de recuperat vreo 10 pagini ca nici ieri nu am avut timp!


Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)"

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Irinusha, www.amelie.watch-in.eu/amelie/displayimage.php?album=lastup&cat=0&pos=11" target="_blank">aici ii faceai masaj dupa baita?

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Mare polemica azi aici cu porcu' si hranitul bebeilor.

Pai hai sa comentez si eu. Am vazut si eu poza cu porcu nu mi s-a parut anormala dar eu nu as fi facut asa. Eu eram terorizata la taiatul porcului, ma duceam in cel mai indepartat colt al casei sa nu aud si sa nu vad ceva. Ca nu suportam sunetele alea ingrozitoare...si aveam si o teama...sa nu cumva sa intre porcu peste mine in casa..... Concluzia....nu tot ce fac altii tre sa imi placa si sa fac si eu...si gata nu mai comentez.
Kay si-a spus punctul de vedere si tre sa il acceptam si pe al ei.

Apoi cu mancarea pentru bebei. Pai fratilor noi suntem aici sa ne sustinem si sa ne informam, da tre sa triem informatiile si sa le adaptam copilului nostru.... si ce daca voi puneti sare in mancare...foarte bine...dar eu nu pun...si gata.

Vorba aia...tre sa facem ce zice popa nu ce face popa.

Hai pupici.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank"> Sa o ajutam pe Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

lilly love, am plins si ris la mesajul tau!tare frumos ai scris

graviduta, mai bine ma abtin, ca stii tu aia cu daca taceam filozof ramineam???intotdeauna a fost valabila cind nu spui oamenilor ce vor ei sa auda!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput