***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (39)***

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Alyna24
Apropo de ceea ce i-am mai dat lui David chiar acum cand am fost la tara a fost cozonac de post!

Aaaaa, pai si-acum spui???!!
Haideti, fetelor! Ce naiba? Pai eu sunt veche doar de cateva capitole pe-aci, n-am fost la odisee, c-aveam DPN in iulie, si nu stiu care era atmosfera, dar aici mi se pare super. Cu exceptia unei florina21, care trebuie ignorata. Parerea mea: spuneti tot ce vreti, ca ati dat sare la bebei, sau zahar, sau miere, sau alte condimente. Chiar e de dorit. Stiu ca regula e sa nu dai, dar fiecare face ce vrea. Si eu, una, vreau sa stiu cum au reactionat bebeii la asa ceva. Nu in sens de experiment, Doamne fereste, ca nu-s cobai. Si, uite, foarte bine..Alyna, ai spus ca dai sare, ai fost combatuta, ma rog, mai mult sau mai putin direct (eu n-am zis nika {D]), dar a iesit si ceva bun din asta pt ca, din cate imi amintesc, parca Pepsi ti-a spus sa nu-i dai sare simpla, daca tot ii dai, ci sare de mare. Ori ma insel? In fine.
Eu o inteleg pe Kay, ca, prin cate a trecut, saraca, sufla si-n iaurtul altuia si, probabil, de-aia e mai transanta. Dar nu trebuie sa va suparati. Sau de oricine altcineva. Pana la urma, fiecare face ce vrea, dar nu tre sa ne ascundem sau sa ne fie rusine cu alegerile noastre.
Chris27, bine ai revenit la capsunici, nu trebuie sa te sperii, ti-am spus, atmosfera e super, ai prins tu un moment culminant cu porcul Alynei (Alyna, parerea mea este ca nu trebuia sa stergi fotografia; nici eu nu sunt fan taiat porci sau vazut asa ceva, dar m-am uitat, mi s-a parut haioasa poza si mi-am amintit de copilarie cand asta era un eveniment; bine, eu nu l-am calarit niciodata). Mai stai pe-aici.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Din acest motiv nu am mai putut sa scriu!Urasc mesajele telegrafice si ...pun suflet in tot ceea ce fac!Am mai inceput"n"mesasje pe care le-am sters inainte de a le trimite...Aveam impresia ca sunt cea mai jalnica dintre mame.Am citit atatea...mai am inca un copil (care nu stie ce-i boala,in 5ani)si totusi...parca si pe el l-am crescut din compromis in compromis!Ce era sa mai scriu?cum las de la mine zi de zi...ca e mai bine asa decat sa nu manance deloc?si am mai avut si ghinionul ca ea sa fie alergica la proteinele din lapte de vaca...Si nici acest lucru nu e sigur...Dar cum sunt tematoare din fire,cum sa incerc sa-i dau?Ca mi s-a spus sa testez terenul...cum sa fac asta,nu m-a invatat nimeni!
sunt fericita,totusi...fata mea creste si fara lapte...are scaun la masa noastra,cum s-ar zice...

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lilly love spune:

revin, ca primul mesaj a fost scris in mare graba - Lauradi, al meu bb e un pic rahitic, nu al tau - in caz ca s-ar intelege altceva...uite si poze [sper sa mearga link-ul]
Alyna...no offence! mie mi s-a parut..amuzant, tare! si atat!

Sonia, esti o micuta luptatoare! Bravo!
Mult succes Kay!

Andreea + baby boy Cristian [28.06.2007]
My baby
http://good-times.webshots.com/album/560327865NfDFnL

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Graviduta, ai dreptate.Pepsi mi-a zis de sare.Sincer, de ceva timp vroiam sa va impartasesc aceasta parerea a mea despre faptul ca s-au schimbat ceva lucruri pe aici insa....am avut o retinere.N-as fi vrut sa intram in polemici iar!Poza am sters-o pt ca m-am simtit tare aiurea cand s-au spus niste lucruri cel putin ciudate zic eu!Era doar un lucru care pe nepotu chiar l-a bucurat ca nu mai vazuse cum se taie un porc si atat!Asta nu inseamna ca e sadic, ca va ajunge criminal sau mai stiu eu ce!Sunt lucruri pe care le-am trait si eu copil fiind si n-am ramas cu sechele!Si.....n-am asistat niciunul la taierea propriu zisa a porcului ci numai dupa ce a fost spalat si pregatit pt taiatul carnii.Saracu' cica nici n-a guitat!Stia ce i se va intampla!:-)))Daca stiam ca se vor isa astfel de comentarii......as fi tacut malc!:-$

Lilly_love,[pup]

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lauraa spune:

quote:
Originally posted by Alyna24

Imi pare rau ca am transmis asemenea orori cu acea poza total nesemnificativa dupa parerea mea!Exista lucruri si mai grave pe lumea asta!



Stai linistita. Eram si eu aseara prin zona,am vazut comentariul lui Kay, am vazut si poza. Nimic horror, poate putin kinky dar asa e la "taiatul porcului". Si eu m-am mirat de aciditatea comentariului...De fapt eu de aia nici nu ma prezint cu rapoarte detaliate ca am experienta in punerea vietii/ganurilor/simtirilor pe tava pas cu pas si apoi luarea rosiilor in freza.

_www.desprecopii.com/POZECONCURS/folderview.asp?folder=miss%20odiseea%20sarcinii&page=15" target="_blank">
Votul tau nu va schimba Presedintele !!!!
Laura cu
LARA (10.05.04)& LOUISA(20.04.07)

Nur tote Fische schwimmen mit dem Strom

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Alina, vreau sa vad si eu poza!

Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Alyna, iarta-ma, si eu am comentat poza aia, fiindca imi amintea chestii neplacute din copilarie. Nu mi-a trecut prin cap ca te-ai putea supara, eu n-am vrut asta. Am spus, candid, ce-mi trecea prin cap, nu m-am gandit sa ma cenzurez.

Apropo de cozonac: si eu i-am muiat, lu' nr 2, lingurita in coliva (!)Mancam si se uita fata cu o pofta... e, si dupa ce a gustat, incepuse sa tremure, mai vroia, incerca sa puna mana pe lingurita. Ma si gandeam: ia uite, a naibii, la piure de legume se stramba, la coliva mai vrea!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by chiquitita

Alina, vreau sa vad si eu poza!

Mami de Livia (08.06.2007)


Veeeezi?
Chris, sper sa nu te fi deranjat mesajul meu; in esenta, era cam asa: bine ai revenit! Povesteste-ne despre tine si chiar despre compromisurile facute, poate, la un moment dat, ne vor ajuta sau iti vom putea da o alternativa. Legat de zahar, am impresia ca-i poti indulci si cu fructoza sau... Pepsiiii, help!
Am uitat sa va intreb: ati vazut aseara reportajul cu bona batausa? Eu n-am mai putut dormi juma de noapte ca ma gandesc ca si eu va trebui sa pun bona din feb.

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Salutare mamici de capsunici!!!

Io iar is in urma de tot, adica am citit ultimele 2 pagini si am zis sa ma bag si eu cu ptr. Chris si Alyna! Bravo fetelor!
Io una am fost cu pluta rau de tot la Cris, am facut numai tampenii (in comparatie cu cat stiu acum ... ca oricum nu stiu mare lucru e normal) si tot l-am facut mare :) ...
Io fac dupa cum imi dicteaza inima, mai ascult un sfat (cum a fost cu uleiul lu' Pepsica ... dar asta nu inseamna ca nu-i mai dau si de masline, ca face bine la colon :)), mai citesc cate ceva ... si uite asa creste fata mea.
Referitor la mancarica: pe la 8 luni (poate si mai devreme, depinde mereu de copil) o sa incep sa-i fac mancarica eu, ca atunci trebuie doar pasata cu furculita. Si o sa pun si putina sare (de mare, caci cu aia gatesc) de gust ... nici mie nu-mi place fara, cum sa pape copilul asa.
Eu am indulcit ceaiul de la inceput cu fructoza (sfat de la moasa, confirmat de pediatra), altfel nu vroia sa-l bea ... si era unul bun ptr. colici. Acum ca nu mai are, dar trebuie sa bea (apa nu vrea, am incercat si asa) ii dau unul direct indulcit. De cand se mai atinge de el, face mai usor kk si noi ne bucuram.
O rasfatam si alintam cum am facut-o si la Cris ... poate nu asa de mult ca-i si cel mare prin zona si-si cere dreptul. Si pot sa aud din toate partile ca-i rasfat prea tare, ei si ... sunt copiii nostri, nu al celor cu gura mare. Si Cris e rasfatat, dar totusi e copil bun, cu maniere de copil bine crescut - si de 3 ani evident ;) ... dragoste sa fie, ca atunci e bine.
Sigur mai erau multe de spus, dar atat mi-a venit acum in minte ...

Si cum spuneam sunt in urma, raspund repede la intrebarile de mult, mult ... dar deh, pe astea le-am citit ... si sorry, nu mai stiu cine ce intreba, asa ca o fac la comun:
Intai, ma bucur ca v-a placut camera lui Cris :) ... noi ne-am muncit la ea :)), suntem tare mandri ;)
Mobila, adica patul (ca restul sunt vechi ... sifonierul e cel vechi al sotului vopsit de noi, si inca nu prea bine) e luat de la Möbel Gruber - din zona, nu cred ca mai exista si in alta parte. Oricum am vazut unele la fel sau asemanatoare si la alte magazine. E de fapt pat cu etaj, patul de jos inca nu-i in functiune, locul folosit f. bine ptr. joaca si depozit de jucarii (ca are prea multe).... ca stiam de atunci ca mai vine bb2 :), dar credeam ca o sa fie tot baiat ;).
Copertina e de la Ikea, adaptata (legata cu sfoara ;)) de noi ptr. patul asta ... si asta ca sa nu cada de sus, sa-i mai dea un sentiment de siguranta.
Dungile de var se fac lipind pe perete banda adevezita speciala ptr. varuit ... e mai greu ptr. ca trebuie masurat si iar masurat ... cam migalos, dar merita :) Boby ar fi vrut sa-i deseneze pe Spongebob pe perete, dar n-a fost sigur de reusita ... i-a facut in schimb o lampa cu Spongebob.
Si Didi, ma descurc de minune la urcat si dat jos ... am si dormit cu el acolo, e tare fain, chiar imi place.
Parca asta era, nu? Sper ca n-am uitat ceva.

Fi-mea a prins gust de mancarica mai acatarii si nu mai papa doar combinatie de 2 legume ... azi i-am dat ultimul borcanel de dovlecel cu cartof si nu prea a deschis gurita. Deci mai facem un pas inainte :)
Am pus poze din week-end-ul trecut la www.amelie.watch-in.eu/amelie - poze recente.
Maine avem controlul 5 si poate si vaccinul 3 - are mucisori, deci nu stim sigur. Va spun maine cat e de grea si mare.
Va pupic si va doresc o seara faina ... si atmosfera calma pe care am intalnit-o de la inceput la voi :)

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Sarbatori fericite!!!



Vine Craciunul, haideti sa facem putin pe Mosu': http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

Alyna, eu n-am vazut poza, dar imi inchipui ce si cum ... cat am fost copil in tara si pana sa le demoleze casele bunicilor am tot calarit porcul si chiar am asistat la taiere ... si na, sunt cat de cat normala ;) ... si duc dorul rau sa mai asist o data la asemenea traditie! Poate cand sunt copiii mai mari sa facem un Craciun in tara sa "simta" si ei atmosfera specifica.
Dar in schimb l-am vazut pe flacau adormit in premergator ... tare rau de tot ... mai ales comentariu de ce si cum! Bravo voua!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Sarbatori fericite!!!



Vine Craciunul, haideti sa facem putin pe Mosu': http://forum.desprecopii.com/forum/forum.asp?FORUM_ID=59

Mergi la inceput