***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007 (37)***

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns vas spune:

Am revenit.
Kay, eu tampesc cand se uita sotul la cate o emisiune la care sunt invitati doctori, iar acestia dau anumite simptome despre cate o boala. El ajunge singur la concluzia ca aia e boala de care sufera.Dar sufera de toate bolile care sunt prezentate la tv. Ma apuca toti nervi cand il aud. Singura problema a lui adevarata e ca are deviatie de sept. Dar sa vezi de la asta cate boli face. Acum intr-o zi mi-a zis ca merge sa se opereze ca incet incet o sa-i afecteze urechile si nu stiu ce sinusuri. Sunt teribili uneori.
Vali, socri mei stau in Bolostesti, Vrancea. Chair imi era dor de Lepsa. Noror cu pozele de la tine, ca am revazut locurile frumoase.
Carstea, vreau numarul de telelfon pentru Bepanten.
MULTUMIM PENTRU URARIRILE TRANSMISE IERI!!!!!!!!!!!!!!!!

Gina, SA AI O NASTERE CAT SE POATE DE USOARA!!!!!!!!!!!


Sunt mamica
poze
13.05.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Neata!
Ne inscreiem si noi in clubul celor care nu au dormit asta-noapte! Ne chinuie rau al doilea dintisor!Culmea e ca il vad prin gingie de mult, dar nu vrea sa iasa si pace!Biata Sofia s-a chinuit pana pe la 3 si ceva (si noi o data cu ea)si asta in conditiile in care era de pe la 12 in pat cu noi, deci nici macar de rasfat nu era vorba.Dupa ce i-am dat o doza de nurofen si i-am mai distras atentia vreo ora (noroc ca tati are simt de artist in el si i-a cantat la o cutie goala de Nan), a adormit si ea mititica pana la 7.30. Macar o victorie raportam: n-am papat peste noapte!Nici azi nu a fost chiar in toanele ei cele mai bune.Se pare ca va vaea socra-mea o zi grea cu ea, ca eu plec azi la treaba.
Incepem sa ne ridicam in patru labe, dar pe cand sa o luam la drum, ceva nu merge si ne imprastiem...e tare haioasa!Asa ca, daca e intr-adevar interesata de ceva, o ia tot taras pe burta intr-acolo.
La multe lunisoare:
Alma Daphne de Chris27

Ianis Stefan de Dianalaura

Patrick Andrei de Mary_lou

Theodora Maria de Blc_lia

Dominic William de Irrinuca!
Sa cresteti mari si sanatosi!
Andrada, imi pare rau ca asta era cauza supararii lui Antonio. Insanatosire grabnica!
Pepsi, ma bucur ca petele lui David nu par sa fie eczema atopica. Poate aveti noroc si scapati macar cu el. Ai grija insa, ca la bebeii cu dermatita atopica, pot apare leziuni si de la clorul din piscina, prin mecanism iritativ. Oricum, avandu-l si pe Dominic cu alergie, banuiesc ca il vei diversifica pe David cu schema ptr copii alergici. Mersi de link, dar nu e nimic acolo. La noi parerile sunt impartite cu uleiul. Poate apuc eu in weekend sa caut ceva, desi ma indoiesc ca vreau sa ma apuc de un pic de curatenie. Vezi ca Chiqui intreba de dextroza (care e de fapt glucoza) si nu de indulcitori. Din cate stiu eu, glucoza e preferabila zaharului.
Oana, esti de coma!Ai atata energie si optimism! Te-ai gandit vreodata sa scrii ceva carti vesele ptr copii? Vorbesc serios! Cred ca ai face cariera!Il inscriu si eu pe Puiu in clubul miorlaitilor cand e vorba de 'buba'.Cat despre 'flacaiesti', eu il 'las' pe al meu, desi rar se 'cere' si se duce, nu de alta, dar, din cand in cand si eu mai ies cu fetele si nu ar fi corect, mai ales ca de obicei iese cu sotii fetelor.
Va doresc o zi linistita. Fug sa ma imbrac ca plec imediat, dar inainte de asta sa ma laud si eu cu fiica-mea:
sunt domnisoara
in baie
citesc
dupa baie
cu unchiul Leslie
Si promit pe weekend si alte poze, dar n-am apucat sale descarc din camera.

Florina si Sofia la sase luni (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Duda, la noi functioneaza f bine pruna, si e permisa si la varsta asta.

Florina si Sofia la sase luni (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

'Neata!

Io sunt dupa o noapte cu treziri in urlete. Ce s-a intamplat pe plantatie de se trezesc capsunelele astea????


Al meu s-a trezit noaptea cealalta pe la 3, s-a apucat sa vorbeasca singur in pat, pe urma n-a mai dormit pana la 5. Azi-nopate s-a trezit intre 11 si 2 la fiecare ora in urlete, imi lua jumatate de ora sa-l calmez si adorm la loc...

Elias nu s-a trezit in viata lui peste noapte...


Pepsica
Am fost cu el la doctor, i-au luat proba. Cica e nu-sh ce epidemie pe aici tip gastroenterita. Bravos

Mi-a mai bagat un antibacterian pana vine rezultatul, dar intrucat la noi e cu muci si febra, ea zice ca va fi nevoie de antibiotice. Bravos bis

Sa stii ca nu gasesc borcane biologice (doar la Hipp au ceva, insa doar fructe. Si multe au zahar, am innebunit citind la etichete...). Ce am luat era doar leguma si apa, nimic adaugat. Parerea mea e ca gustul e mult mai nasol, ale mele erau natural dulci... Oricum, doctorita mi-a zis sa nu-i mai dau absolut nimic pana nu ii trece. Foarte bine, m-am saturat deja de facut bucataria vraiste pentru 3 lingurite de piure pe care apoi trebuie sa le arunc...

Aseara m-am gandit la tine, ca intre reprizele de plans ale lui Elias (la care nu se calma decat la mine in brate...apoi il puneam la san, zic sa se mai hidrateze) nu voia sa doarma decat cu mana la mine intre sani , ca Dominic! Nu stiu ce i-a venit, ca n-a mai facut asta. Cum m-am miscat sau i-am luat mana, gata! Noroc ca pe la 2 s-a linistit si a dormit in patul lui pana la 8 (cand s-a trezit la desteptatorului lui taica-su, ca la noi se lucreaza non-stop, estonienii dau liber in 24 de la pranz si ziua de 25 si GATA . )


Voiam sa-ti zic sa ai grija cu apa din piscina . Tu stii ca eu n-am "retineri", in sarcina mergeam mereu la inot dar aici mi-au zis ca imi asum un rsic foarte mare cand il duc pe bebel sub un an la piscina obisnuita tocmai din cauza clorinarii apei. La clinica unde merg eu e doar pentru bebei, au alt nivel de clor decat la adulti. Eu abia astepteam sa mergem la ceva SPA-uri, nordicii sunt faimosi, au piscine + saune de toate felurile si terapii cu soare artificial si sunete din natura si arome, o incantare, chiar si bazinul orasului are sauna de 2 feluri ...Dar uite ca nu indraznesc, daca pana si ei zic ca nu e bine...

Pai cum, eu nu ti-am zis ca David seamana cu tine??? spre deosebire de Mini, care e copia tatalui. Asta mai imi da o speranta si daca e baiat urmatorul (ia uite si copii lui DidiAlex cum seamana fiecare cu unul dintre parinti!). Pufffff, ca azi noapte ziceam cu sotulache ca noi altul nu mai indraznim...


Raluca
Si la tine m-am gandit, am vizionat aseara "Moartea domnului Lazarescu". Deprimant. Seamana cu ce povesteau fetele din spitale cand au nascut...Am zis ca din punctul asta de vedere, m-as intoarce in JP oricand!

N-am gasit canute din alea cu cioc, toate au supapa si piata nu e prea variata aici...Daca o sa cumperi scutece din RO, ia Huggies. le-am incercat aici si sunt OK. Numai ca o sa coste exact dublu decat in Japonia . Aici dau 15 euro pe baxul care in JP costa 7... (acelasi pret si in RO).

Kay
de aventurile tale prin baie si bucatarie...
Drum bun si te asteptam cu vesti bune inapoi

MamaElei
Bine ai venit!

Motannelu'
Cand faci fisierul de decembrie? Io tot astept...rochite si fundite

Madi
Te pomenesc ori de cate ori nu mananca Elias . Doctorita mi-a zis ca nici un copil nu plange "peste limita" - deci intodeauna se va opri cand nu mai poate asa cum toti mananca atunci cand le e foame cu adevarat. Ea mi-a zis sa nu-l fortez si mai ales sa nu fac compromisuri alimentare numai de dragul de a vedea inghitind. Io zisesem ca ii dublez cerealele ca sa compensez, ea mi-a zis ca [,] consecintele indoparii de acum/furnizarii de alimente dulci se vad mai tarziu. Si cand se vad...e prea tarziu. E bine ca ai totusi un nutritionist pe care poti sa-l consulti. Pupici Anei, multi!

Mica
Si eu ii dau dovlecel din ala mic si verde, din supermarket, facut la abur si pisat cu furculita (se face imediat lichid). Ii scot samburii dar si coaja, insa recent am citit ca vitaminele si chestiile bune la dovlecel sunt de fapt in coaja, asa ca data viitoare o sa i-l blenduiesc, poate atunci merge si coaja. Vazut toate pozele voastre !

Gravi
Re-cen-te! Re-cen-te! (+ val mexican de rigoare )
Vrabioara e o duuuuuuulce!

Mamica lui ELIAS, 31.05.2007
POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

PEPSIbine ca ai aperut.Credeam ca te trec iar ganduri negre!Am zis daca nici azi nu scrie inseamna ca de data asta chiar ca ne-a parasit.nu ne mai da emotii si treci inapoi pe baricade!Nu vream sa pierdem pe nimeni de pe plantaia de capsunele!

www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger
minunea noastra Stefan 13.06.2007
www.onetruemedia.com/otm_site/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">STEFAN rade cu taty

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

fetelor, ce suc pot sa-i dau \Soniei? ca morcovu il digera cu brio ! si as vrea sa-i dau un suc de ceva, intre mese, care sa nu fie laxativ. maru e ok?

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Of... azi se vede ca nu-i ziua mea buna..Piticul a umplut 2 pampersi de azi dimineata plus ca si aseara plut unul iar el pana acum nici macar unul pe zi nu umplea. Plus ca al 2-lea era apos...a intrat in pampers. Oare sa fie de la amaratele alea de lingurite de piure de ieri?. Acum ca am citit ce a scris Elteka m-am panicat...il sun pe sot sa vad daca ma linisteste el

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Da Kay poti sa-i dai mar dar vezi cum il storci sa nu fie storcatorul cu sita de metal ca se oxideaza.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:

avem razatoare de sticla !!! o sa-l rad asa si sa ma uit ce fel de sita are storcatoru-minune, ca scrie pe el ca poti sa faci si mere... deci nu face moale de la mar ! bun asa ! ma apuc sa sterilizez razatoarea si storcatoru !

oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ioana13 spune:

Ma inscriu in urmatoarele cubluri: noapte nedormita, sot neconsolat la boala, sot cu placere de flacaiasca (atunci nu mai sunt inscrisa la cel cu boala)
Cristea al meu doarme bine noaptea atunci cind e ca al tau cind nu doarme.
OAre e raceala sau dintisori: s-a trezit azi-noapte din ora in ora, aproape, dar tusind, nasul infundat si mormaieli. Temperatura nu are si nici nu ii curge nasul.
Acum se joaca singurel de o ora, citste toate etichetele (cele mici, care trebe taiate, dar alea sunt farmecul jucariilor, deci nu le tai) de la jucarii... nu il deranjez..ssss

Ioana mama de bebe
Patrick (01.06.2007)

Mergi la inceput