Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neataaaa. Vad ca nu ati scris chiar asa mult de ieri. Acusica am un momentel liber si citesc si va raspund, apoi incerc sa va zic si de noi.

Betty, eu sunt convinsa ca e de la dinti, dar dna dr o tine ca nu si nu. O sa ii dau si eu cu Calgel.

Bee, ce bine ca ai copii cuminti. O sa ea el bebe si in greutate, oricum nu e putin cat a luat,

Afibebe, sa iti treaca repede degetul, pune comprese reci si Lioton. Eu am patit-o acum cativa ani, am luat gunoiul sa il duc, l-am smucit si mi-a cazut galeata super grea pe degete. Doamne cat mi se facuse piciorul, dar intr-o zi eram deja ok.
Nu e devreme sa se planga de dintisori, asta nu inseamna ca ii ies acum. Alex a inceput la 4 luni si a avut dinti la 6 luni jumate. Andrei e mai precoce, sau poate doar mai scandalagiu la dureri. Eu am avut primii dinti la 5 luni, asa ca totul e posibil. Cat despre greutate, mie mi se pare ca a luat foarte bine Cristian, nu fii asa panicoasa.

SabinaY, hihihi, pofta buna! Apropos de pofta, nu o pofti saraca la ce ii pui la ritual? Ca Andrei e lesinat cand ne vede ca mancam, si de cand am observat nu il mai tin langa noi cand mancam.

Bun venit Dalia si Andrei!

Cecilia, super dulce Mosul mic!

Myral, ma bucur ca esti mai bine acum ca e sotul cu tine. Nu stiu ce sa zic de sangerare, nu stiu cum e cand alaptezi. Poate o fi fost totusi de la control. Nu stiu ce sa zic. Uite eu mi-am recoltat vineri papa nicolau si vineri seara am sangerat. Chiar ma miram, imi aminteam ca imi spunea o prietena ca ea asa pateste mereu.







Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Despre noi repede repejor, ca trebuie sa imi hranesc fetita pana se trezeste bebe. Andrei e ok, mai are momente de nervozitate, dar pare bine. In schimb Alex a fost lasata de capul ei cu bunicii, adica a primit tone de Kinder (apropos de discutiile noastre vechi) dupa ce eu nu ii mai dadusem de vreo luna, si a facut indigestie. A varsat toata seara si a durut-o burta. I-am zis si mamei sa nu o mai prind cu ciocolatile ei.

Noi am chefuit si aseara, a fost foarte placut. M-am bucurat mult ca a venit cea mai buna prietena a mea cu sotul ei si ne simtim tare bine impreuna si am ras de am lesinat. La plecare, au ramas ultmii, am platit, si am mai stat o ora in fata restaurantului si ne-am amuzat toti 4. Chiar ne gandeam ca ne arunca aia ceva din casele vecine direct in capete. Astazi avem musafiri parintii ambilor, dar aseara ne-au dat la pachet mancare de la restaurant, ca fiind foarte foarte multi invitati am avut bufet suedez, asa ca azi nu mai gatesc nimicutza.

Cam asta de la noi. Ma duc sa ii dau supa micutei bolnavioare. Pupici si o duminica superba.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danuta36 spune:

La noi e soare afara,asa ca am fost la plimbare cu fetita si am stat cam o ora jumate.La noi nu e problema cand o imbrac mai gros,ci cand trebuie sa-i pun caciulita sau boneta pe cap si mai ales cand ii leg sub barbie...

Dalia bine ai venit!

La multi ani micutzilor sarbatoriti azi!

Dana,mami de Miruna Andreea(01.10.2007)
http://community.webshots.com/user/bogdan_mihaisidana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns greyeras spune:

Buna fetelor.
N-am mai scris demult dar va citesc zilnic, numai ca nu apuc sa postez, bebita imi ocupa tot timpul.

Ma regasesc tot timpul in ce se discuta, pacat ca nu am si timp sa va scriu. Sper sa fiu mai activa.

Myral am citit despre problema ta cu sangerarea. Sa stii ca si eu alaptez si mi-a venit ciclul. M-am speriat si eu mai ales ca mama mi-a spus ca ea a alaptat 3 copii si nu i-a venit pe timpul alaptarii, dar am vorbit cu o prietena care alapteza si ea si mi-a zis ca si ei ia venit.
Deci nu vad nimic anormal in asta.
Sper sa te ajute raspunsul meu, numai ca tot mama mi-a zis sa am grija ca ramam foarte repede insarcinata daca imi vine cand alaptez.


Mamica fericita de Ana-Adelina (24.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

La Multi Ani (lunite) sarbatoritilor.
Cecilia, superb baietelul tau si seamana cu tine. Mai vazusem eu poze cu el, dar cum nu apuc sa scriu....
Roxana si nu ai cum sa-i faci pe bunici sa renunte la obiceiuri de genul asta (ciocolati)? N-o agita? Ca eu una fetei bomboane gumate i-am mai dat, sau inghetata (vara), dar ciocolata niciodata, de frica agitatiei. Si asa e ea nazdravana, ce s-o mai ajut si eu.
Noi suntem de ieri doar cu cel mic acasa. Fata a plecat la tara cu ai mei (si trebuie sa vina). E taaare ciudat. Daca deja la al doilea copil pare totul asa usor, ma gandesc cum ar fi la al treilea sau la al patrulea. DIn pacate nu am cum sa aflu. Uneori imi zic ca e mai usor acum cu 2 copii mititei, decat a fost cand era doar Ana mica. Baietii mei (sotul si flacaul) dorm de 2 ore! Asa am avut si eu vreme sa ma deschid internetul. Noi vrem sa facem Botezul la sfarsit de ianuarie si sunt in cautari de restaurante. Dar sunt cam ingrijorata cu tinutul baiatului in fum. Sa vedem ce-om face. Plus ca nimeni nu s-a oferit sa-l boteze. LA fata am avut multe oferte, dar Nasha era stabilita de mult in persoana unei bune prietene. Acum, nu sare nimeni.
SI mai am eu multe dileme, din care una ar fi ca nu slabesc alaptand. . Sta grasimea pe mine, bine agatata. SI cand sunt si obosita dupa nopti in care ma trezesc mai des, simt nevoia de dulce. O sa incerc sa revin incet la un Montignac (Sabina, stiu ca tu esti si cu alptatul experta, dar vrei sa si slabesti, crezi ca ar merge, fara sa afectez laptele?) dupa sarbatorile astea, cand voi fi sigura ca bebele meu suge bine si am lapte cum trebuie( momentan e mai bine decat speram).
la toata lumea!
Bee,

Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.2007)
http://www.dropshots.com/dochia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

bee, eu am tinut montignac la 6 luni dupa nastere, vreo 3 saptamani, dar mi-a cam slabit laptele.
si eu am aceeasi dilema. dar sunt convinsa ca renuntarea totala la dulciuri ne-ar aduce slabitul mult visat, insa asta necesita multa vointa.Eu am observat ca daca mananc fulgi fitnes sau musli cu fructe la micul dejun, imi taie mult nevoia de dulce de peste zi.
Painea inlocuita cu Wasa, biscuiti din aia uscati de cereale.
Si mie mi se pare f usor doar cu unul acuma, si cu 2 in general:)
Sofiei i-am dat dulciuri ocazional, abia dupa 2 ani. Ea de un an jumate a prins ideea ca ciocolata e buna
cu botezul: de aia nu fac eu la restaurant.Mie mi se pare ca bebelusul trebuie repede adus in mediul lui.
Anul asta se strang multe rubedenii din strainatate...de aia fac doua serii de invitati.Dar in mod normal, eu n-as fi chemat decat pe cei f apropiati.

apropos, ma intreba Andries de Meniu.
Nu trebuie sa fie de post decat pt credinciosi, deci o sa le ofer si asa ceva.
Ma gandeam, fiind seara si acasa, la ceva gen: sunca/salam de sibiu pe platouri, branze/cascaval si rosii/castraveti/ardei pe altele.
sandwich cu anchois si pate de ficat(copiii mananca binisor pate), plus pate vegetal dar nu de soia, e unul de la Inedit cu fasole etc.Poate si fasole batuta? ma mai gandesc.eventual salata de vinete.
La felul principal mazare cu piept de curcan taiat felii si la sfarsit tort/placinta cu mere pt cei ce vor sa tina post.
Suntem in familie, cat sa o lungim?
as face salata de cruditati...dar ne e lene sa radem la ea.si razatoare elrctrica nu avem inca.

aveti vreo ideee ce-as putea aduga? sau face mai simpatic?



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sabina spune:

Roxana, imi pare rau de Alex, ufff.eu recunosc ca mi-am salvat fetita dela indigestie, am mancat jumate din dulciurile pe care le-a primit
ma bucur mult ca v-ati simtit bine aseara!!



Zero toleranta pentru lipsa de toleranta fata de un copil!


Sabina, www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=33789&whichpage=1" target="_blank">Sofia Galagia si bb Gheo

Cea mai lungă cale este calea care duce de la urechi la inimă.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

sabina, de post ar mai f: zacusca, legume la gratar(ciuperci, dovlocei,vinete), baclava.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Am revenit. Cam obosita si avariata dupa o viroza de cosmar...care ne-a prins pe toti intr-o masura mai mica sau mai mare, dupa rezistenta fiecaruia. Tudor, care a fost titularul ei, a avut forma cea mai urata si inca mai trage de nas. Sper insa cagreul a fost depasit si ca nu mai pot aparea surprize.
Eu ma resimt, imi lipsesc ore bune de somn, am cearcane si sunt slabita. Cu ocazia asta am constatat si ca sunt imuno-deprimata in urma acestei sarcini, asa ca acum incerc sa ma repar astfel: ma relaxez citind ce ati mai scris in lipsa mea si mananc o felie groasa de paine calda cu branza de burduf, la care am asortat in cel mai inconstient si egoist mod cu putinta un pahar de vin rosu (primul pahar dupa cca 5 ani de zile in care n-am pus gura pe alcool).
Asa ca am toate sansele sa dorm la noapte fara sa aud nici un planset de copil.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Sabina, Culcer a fost la inaltime, ca intotdeauna! Piciulica se pare ca a scapat cu bine, ptiu! ptiu! ca mi-e si frica sa ma bucur inca. Nu-mi vine sa zic "hop", parca nu-mi vine sa cred, asa concentratie de virusi pe mp. a fost in casa noastra. Si din aia rai si belicosi, aproape ne-au demolat pe mine si pe sotz. Oricum, ai avut mare dreptate in privinta ei, a fost super draguta si ne-a salvat.
Unde faci tu Botezul? Acasa? Ca eu cred ca fac doar la biserica si atat, cred ca petrecerea o voi amana pt. Sf. Maria, de ziua picei.

mama bradutzului Tudor (9 ian. 2005)
si a papanashei Maria (25 sept. 2007)

Mergi la inceput