***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (31)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Graviduta, multumim pentru noul capitol!

petit_ange , exceptand debutul zilei, e din nou baiatul cuminte pe care-l stiam. Mai are si el pase proaste.
Pana acum eu nu i-am dat para, dar cu siguranta as incerca tot felul de combinatii.

roxicucu, eu nu as fi in stare sa stau atat sa fac niste torturi. Bravo tie! Par delicioase torturile. Cum ti-au iesit patratelele din al doilea tort?

An@, la prima intrebare nu am ce sa-ti raspund ca nici macar nu am vazut emisiunea si nici nu stiam de ulei de germeni de porumb. Branzica eu am combinat-o cu mar copt+faina de orez; cu banana; cu piure de legume (morcov, cartof, radacina de patrunjel) + galbenus de ou / carnita; cu iaurt + biscuiti.

doxinu, ce pe faza a fost sotul tau


Vlad Stefan de Monicoasa
Diana Gabriela de Lilky
Rares de Oanaclaudia


Irinusha

moberi, am vazut poza cu puiul in scoica. Tare dulce cum zambeste el la camera!

moko, nu te mai supara. Ce treaba are farmacista cu copilul tau? Nu i-ai zis ca daca tu vrei sa il tii cu capul gol, asa il tii si sa isi mai tina parerile pentru ea. Ce ma enerveaza pe mine oamenii astia care fac gura aiurea. Putea sa spuna o data, apoi sa se abtina.

ella, multumesc pentru descriere! Am cautat si eu pe net imagini ai am vazut ca e frumos acolo. Abia astept s avad si dealuri ca m-am saturat de mare.

gabiu, felicitari pentru dintisori!

pitica, eu stiu ca 39,2 in fundulet inseamna 38,8. Doctora mea a spus ca de la vaccin poate face intre 37 si 38, mai sus inseamna ca e altceva. Si nu a mai spus nimic doctora?

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pitica, David mi-a facut dupa vaccin febra vreo 38.9 asa ca...poate fi de la vaccin.Eu i-am dat panadol si paracetamol supoz la 6 ore parca.Dar i-a scazut.incearca si cu sosetele ude(otet si apa).Eu asa i-am scazut febra.Sanatate piticului!

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Didialex frumoase poze, frumosi copii.Uitandu-ma prin pozele tale de la patinoar mi-am reamintit cat de mult imi placea sa patinez si cati ani la randul am fost privati de aceasta placere pentru ca nu exista un patinoar frumos amenajat la noi in oras si trebuia recurs la tot felul de artificii, gen lacuri inghetate pe care iti ca tataia fundul ca de se sparge gheata….

Addinel, felicitari pentru gasirea bonei , stiu ca a fost o epopee.De curiozitate poti san e spui cat trebuie sa ii platesti.Oricum preturile pe Bucuresti mi se par mult mai mari decat in provincie.

An@, mi se pare ca mananca foarte bine fetita ta.Subsciu si eu la spectacolul pentru mancare…si eu m-am jurat ca voi respecta regulile, dar in final am ajuns la concluzia ca mai bine mananca…cu regulile ne vom descurca noi mai tarziu.A, si eu ca si tine i-am dat piure de legume direct, diluat intai mai tare si apoi tot mai putin.

Moko, stupida faza cu farmacista.Eu de regula cand se ia cineva de mine ma inflamez si reactionez virulent, cateodata chiar prea tare.Dar in general nu suport, sau suport foarte greu sa se ia cineva de mine sau de copii mei.

Pitica, imi pare rau ca are puiutul febra, totusi si eu cred sis per ca e de la vaccine.

Noi suntem tot stirbi si in continuare se trezeste noaptea.Abia astept sa scap de povestile lui nocturne...sa dorm si eu o noapte ca tot omu', la prima dau de baut.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Piticagogsica, DA se poate febra asa mare de la vaccin. O prietena a patit cu fata ei tot la vaccinul de 6 luni. Avea chiar 40 si a bagat-o in baie sa-i scada febra.

mami de Ana (22mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Vali,Alyna,Moberi ,merci si eu sper sa fie de la vaccin.Acum aprope i-a scazut.Poate trebuia sa-i pun de aseara un paracetamol preventiv?!
Doctora a zis sa o sun dupa o ora,mai stau un pic.Probabil sa-i mai dau paracetamol.....
Alyna pai panadol+ supozitor cu paracetamol nu-i tot una?
Stiti cum sunt,ma gandesc ca abia am scapat cu Iris....Domane sper sa fie de la vaccin.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns An@ spune:

Moberi, multumesc de incurajare . Doctorita ei mi-a zic ca trebuie sa manance 200 ml la o masa si sa nu mai vrea lapte. Ce stie ea ce copil am eu si ca isi mosteneste parintii care au fost niste sclifositi!
Si eu sunt multumita de cat mananca (deocamdata) si faptul ca a acceptat ff usor lingurita. Mai tre' sa razbim biberonul si ... si vin altele.

Multumesc fetelor pt raspuns ref la uleiul de germeni de porumb. Caut si eu in we cand merg la cumparaturi.

Andrada, chiar, de ce mergeti asa incet cu diversificarea? stii vreun secret si nu ni-l spui? Tu ai fost printre primele care ai inceput cu sucurile. Credeam ca in ritmul asta de Craciun Antonio mananca sarmale si caltabosi. De ce incepi asa tarziu cu carnea? (scuze daca ai mai zis, dar nu am vazut).

Ce-am mai ras citind recomandarile pediatrei lui Carstea. Stiu, nu-i de ras e de plans cum fac unii "doctori" experimente pe copii nostri. Pe unii ii suspectez ca primesc comisioane sa recomande nu-stiu-ce marca de lapte sa uprescriu o lista intrea de medicamente (asta ref la Kid parca cu lista aia imensa de medicamente).





mami de Ana (22mai)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pitica, pai e cam tot una, e adev, dar ii bagam un supoz iar la 2 ore ii dadeam Panadol, apoi iar supoz la 6 ore.Oricum n-a fost nevoie sa-i dau decat o zi ca i-a scazut febra rpd.

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns piticasigogosica spune:

Alyna,deci la 6 ore parcetamol supozitoare si panadolul tot la 6?cat panadol?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Pitica, eu calculam sa-i dau din fiecare la 6 ore tp de 24 ore.Dar nu amandoua in acelasi tp ci la dif de 2 ore.Dar incearca cu sosetelel ude ca treb sa-i scada.

www.youtube.com/user/ALINAFOBL" target="_blank">Davidel cu tortuletul
DAVIDUTZ
Alyna si David (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Buna fetelor!
Azi iar am copil marait si nu reusesc sa-i intru in gratii cu nimic,nici macar daca il tin in brate
Sa vedem la cat termin mesajul asta,ca acu e vro 12.

Ella, m-ai facut sa rad la faza cu parul lung la 5 ani.Acu,sincer mie mi se pare ca seamana cu tine;am studiat indelung pozele si asa zic.
Sa-ti traiasca nepotelul!
Eu n-am reuit inca sa fac reteta ta de lasagna,fiindca n-am gasit sos ragu,da mai cautDeci besciamela tre sa fac,ha?Si io cautam ca disperata prin rafturile magazinelor

Da,Pepsi, asa e,are o melodie,nechezat,galop si mai zice ca vrea sa-i pieptene coama

Lavini, pai ce crezi ca Ducu sta singur?L-am sprijinit bine si am tras repede poza ca mi-era ca il adun de pe jos.Astept noutati de la tine.Oricum azi vine si prietena mea pe la mine si vad cand mai pleaca in It.

Vali, ce bine ca plecati!Va mai relaxati;lasa ca e bine ca merge si Andrei,mai schimba si el aerul.Nici eu nu stiam cum tre sa arate gingia,dar daca te uiti atent s-ar pute sa se vada o linie alba sau cand s-a umflat arata asa ca o basicuta;cel putin eu asa am vazut-o
Da,era speriat ca nu stia ce se intampla cu el si nici nu sta bine in fundulet,adica deloc

Mi-am amintit ca n-am facut urarile pt sarbatoritii zilei..Asadar:


Vlad Stefan
Diana Gabriela
Rares

Didi, sunt tare dragalasi baietii tai!Interesant cum l-ati facut pe Robert sa nu mai umble unde nu trebuie.E de retinut!

Petit Ange, eu chiar azi i-am amestecat mar cu para(nu mai iesise de 2 zile afara si l-am rezolvat imediat) si a iesit bun.

Roxana, ce torturi,se vede ca ai muncit la ele!Felicitari!

Gabi, felicitari pt ditisor!

An@ mie mi-a zis dr s-o combin cu iaurt sau cu galbenus,cu fructe,da'vad ca ai incercat.

Iaca ,am terminat si eu;acum e 16.00 Intre timp am facut vaccinul,am hranit copilu,a dormit la mine in brate ,ca altfel nu a vrut,a venit soacra...Acum papam iar si mergem la aer poate se mai calmeaza...

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput