***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (29)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Vali, si Ducu tot pt ceai si suzeta,da' cateva ori la el inseamna cam toata noaptea si greu mai adoarme sau nu mai adoarme deloc si atunci renunt si dorm cu el.Cel mai mult m-am dus la el ,intr-o ora, de 5 ori! Si nu pot sa rezist asa!
Tu esti fericita ,vad, ca Andrei doarme singur.Bravo!

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Pepsi, si pe mine ma intereseaza ce antihistaminic ai la tine (asta daca nu cumva ai raspuns deja, ca nu am citit toate paginile). Legat de reactia alergica, petele care pot aparea sunt mai intinse, nu? Sa zicem cel putin de matimea unei unghii de la degetul mic? Adica nu sunt bubitele acelea mici si rosii care mai apar copiilor in jurul guritei, mai ales de la saliva sau suc de fructe?

Edit: am gasit numele. apropo, sa stii ca nu se pierduse mesajul lung pe care il scrisesi, ci era undeva mai in urma (pe la pag 3 cred).

Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns miniuta spune:

buna dimineata! vad ca abia a inceput ziua si ati tocat deja cinci pagini, asa ca ma pun pe raspuns, sa nu raman iar in urma.

vad ca tot mai multa lume pierde mesaje lungi, si e asa de frustrant...

graviduta, intrebai ce le luam sotilor de craciun. eu o sa ma uit cxe are el mai bun, si aia-i iau! sunt cam suparici ca nu am mai primit cadouri de ceva vreme (el mi-l tot atata pe david cand marai, dar asta nu se pune) asa ca ma mai gandesc daca ii iau ceva. astept sa vad ce povestesc celelalte fete, poate imi vin si mie idei.

mica0307, multa sanatate micutei Maya. mie imi e asa de frica de febra, si imi dau seama ca nu o sa vina si la noi candva. ma rog numai sa intarzie cat mai mult.

ma mai ingrozesc cand citesc de alergii (si de-alea grave, cu soc anafilactic, cum a avut dominic al lui pepsi, cum are ella). tot mai mutla lume face alergii, la cele mai diverse lucruri. aveam o colega de servici care facea soc anafilactic la veninul de viespii. umba cu injectia dupa ea. se pare ca nu putem fi suficient de precauti niciodata.

motannel, am si eu melkfett, dar mi se pare asa de grasa ca o folosesc foarte rar pentru david sau pentru mine. eu am o cutie mare si la cat de grasa e, cred ca-mi ajunge foarte mult timp. si eu am luat-o pentru ca auzisem ca este foarte buna (mai ales pentru funduletul bebeilor).

ralucami, merci de incurajari. am citit si eu ca se poate sa nu slabesti din cauza stresului si a oboselii (evident ca ma confrunt cu ambele), dar tot nasol e. si eu care am zis, eh, totul e sa ma apuc de regim, si apoi se topesc kilogramele. ei, iata ca m-am apucat si nu am slabit. dar nu ma las, ca macar la vara vreau sa arat decent. merci si de raspunsul cu alegerile. ah, si shoppingareala placuta! eu abia astept sa isi ia sotul concediu, sa am duc prin oras. in fiecare zi o sa-mi fac de cap, sa imi mai aerisesc si eu creierii.

pepsi, salata de vinete?? mmmmmmm, vin si eu!

vali5, zici ca l-ai culcat mai tarziu pe andrei. nu a plans? si eu am incercat sa ii aman ora de somn lui david dar nu am nici o sansa, daca e obosit si nu-l las sa doarma se pune pe urlat.

ramona7, pupici si o floricica, sa iti treaca repede ziua (stiu cum e sa lucrezi in week-enduri cand toata lumea e acasa cu familia, am lucrat cativa ani la un hotel, inclusiv de marile sarbatori ca paste si craciun).

andrada, ai dreptate, e mare lucru ca ai reusit sa-l faci pe frumosul antonio sa doarma singue. al meu adoarme de cele mai multe ori leganat, dar am noroc ca nu se trezeste mereu urland. de cele mai multe ori se trezeste in patut si se joaca cu paturica, cu carputa cu care adoarme, vorbeste cu maimutoii de pe aparatorile de patut. si eu citisem ca e o mare problema daca adorm ajutati, ca la trezire au nevoie iar de ajutor ca sa readoarma.

subscriu la ce spune vali5: " Abia astept sa doarma si el 8 ore fara intrerupere, ca sa dorm si eu"

in sfarsit, am ajuns si eu la zi. va doresc o zi minunata, si fara urlatori, raceli si altele.

nu in ultimul rand, un mare LA MULTI ANI! sarbatoritilor zilei:Oliver, Rafael Albert, Nicolae Spiridon, Stefan, si pt mamica Carmen_So.


mamica lui david(21.05.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

carmen_so

Rafael Albert de Ali24

Stefan de IrinutzaS


www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Salutare!Noi ca tiganii:ieri in Bucuresti, azi in Buzau.M-AM SATURAT !de drumuri cu bagaje pana in tavanul masinii si cu copil marait.Inainte adormea repede in masina acum vrea in brate.
Lwgat de adormit noi sintem corigenti!!!Adoarme numai leganat si asta la orice somn.Ca sa-l laud va czic ca doarme de seara de la 10 pana dimineata la 7 fara nici o trezire si asta de vreo 3 luni.Ma mai trezeste uneori pe la 5 sa suga dar rar.In cele mai fericite cazuri mai adoarme de la 7 la 8 jumate.Ziua reprize de 30 minute de zici ca are ceas.Il adorm leganat si-l pun in patut pe burtica,daca-l las pe spate se trezeste ca tresare.
Am incercat deja metoda Andradei dar la noi n-a mers.Daca vreti sa vedeti un copil vanat de plans veniti la noi!
sarbatoritilor deieri si azi!

POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Graviduta, Ella, detest sa stau in casa tot week-endul. In timpul saptamanii ies doar in zona la cumparaturi si plimbare cu B, asa ca tanjesc dupa putina socializare si... iesit la centru. Si eu vreau sa ne vedem. Acum cand scriu imi dau seama ca am putea sa ne vedem tot la un Mall caci vremea e urata afara. Ar mai fi varianta Kidex/BabyExpo, dar aici trebuie sa facem si cumparaturi, sa-i distram pe picii mari si deci pt discutii ramane putin timp. Ult var ar fi sa ne intalnim la domiciliul uneia din noi. Ce varianta va surade? Poate punem in aplicare chiar week-endul viitor.
Mica, ce face Maya? Ati fost la dr?
Ma duc, caci mi se arde placinta cu branza.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157603235562212/" target="_blank">Poze din NOV-DEV

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

A CAZUUUUT!din leagan. O secunda am intors capul sa ma uit la prajitura desteapta pe care ma hotarasem si eu sa o fac si poc l-am gasit pe burta!Bine ca n-a zacut in cap!A plans zdravan si acum e iar in leagan si exploreaza.Trebuie sa dau de de baut ca e prima cazatura.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Acum vin de la masa de pranz. Andrei a fost cu noi, l-am pus in scaunelul lui de masa. Noi am mancat mamaliguta cu branza, smantana si iaurt. Am amestecat eu bine toate ingredientele la mine in farfurie si de curiozitate i-am dat putin si lui Andrei. Wow, ce i-a placut! Si, ca sa nu fac vreo boacana mare, mare i-am pus separat doar mamaliguta cu iaurt. Nici nu am mai urcat sa ii iau lingurita, a mancat cu o lingurita mica de metal pt prajituri. Si tare i-a placut. Nici nu ma asteptam la reactia asta.
Eu ii pregatisem piure de legume in care i-am pus pentru prima data dovlecel. Nu i-l mai dau azi, in caz ca face vreo reactie urata sa stiu de la ce este.

lauradi, da, sunt multumita ca Andrei doarme singur in patut si in camera lui. Cred ca mi-ar fi tare drag sa il simt langa mine noaptea, dar am nevoie si de intimitate cu sotul meu. Asa am hotarat cu sotul inainte de a se naste, ca la 2-3 luni il vom muta in camera lui. Si asa a fost. Bine, am avut parte si de copil cuminte, nu pot sa ma plang chiar daca se mai trezeste el noaptea. Nu stiu cum as fi facut daca ar fi avut colici si ar fi fost urlator.

Graviduta, intrebai de cadou pentru soti de Craciun. Eu tot ma gandesc de vreo luna de zile. Si pana acum mi-au venit urmatoarele idei: un pulovar (cam de mult timp nu si-a mai luat unul), un portofel (cel de acum i s-a cam rupt), un ceas (nu are deloc). Deocamdata atat. Mai spuneti si voi la ce v-ati gandit, poate ma inspir si eu.

miniuta, s-a jucat sotul mai mult cu Andrei aseara. Chiar sotul a venit cu ideea sa il culcam mai tarziu. Si daca se joaca cineva cu el nu mai stie nici de foame nici de oboseala. Tot jucandu-se l-a apucat pe sot somnul si Andrei nici gand. L-am pus pe Andrei in patut si s-a mai jucat putin apoi a adormit singur. Ce a fost fain ca ascultam colindele lui Hrusca - ne-a apucat dorul de sarbatori. Cand e foarte obosit Andrei reactioneaza in doua feluri: urla de de-abia il potolesti sau adoarme singur jucandu-se. Aseara am avut noroc.

carstea, esti o fericita ca doarme copilul o noapte intreaga fara treziri.

mica, ai vorbit cu doctorul legat de febra Mayei?

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

carstea, bine ca nu s-a lovit tare. Cred ca a plans mai mult de sperietura. Dar leaganul nu are centuri de siguranta?

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Carmen, La multi ani!!!!

La multi ani sarbatoritzilor zile de 24 si 25!!!!

Aveti o viteza, mama mia, ca nu va mai prinde omu'
Vroiam sa ii scriu ceva Irinushei, dar am uitat ce intreba fata :(, Miniuta, am tras cu okiul si io la dusmani cand scia ella si te-am citit cu visele. Nu stiam ca esti si pe meleaguri straine.

Noi am amanat diversificarea.

Ella, sa pic cand citesc ca esti cuzista. Sa stii ca, ma intrebam cand ai scris ca te-ai operat intr-un oras de provincie de apenticica: Ce oras o fi?! dar nici prin varfurile tastaturii nu ma gandeam ca Focsani. Si, la inceput de sapt. imi mai scrii ca ai sotz fost GC. Si, noi ne intorceam daca nu il aveam pe R.
ti-am zis ca sarbatorim aniversarea cas. pe 24.04?
ai aflat in ce an ai terminat? 92 sau 93? iman sau real? io am fosi in clasa lu' Rosioru.

trimit si poate revin. is in pauza de somn a piticilor

Edit: s-a trezit si nr 2 intre timp dar continui si-i scriu Miniutei ca salata de vinete isi poate face singura. Cele mai bune vinete sunt la lidl. le intepi cu o furculitza, pui p tava de cuptor apa si pe ele le asezi le gratar la nivelul cel mai de sus. 4 vinete mai iti incap intr-o faza. Da-i cuptoru' la max si grataru de sus si le tii pe o parte pana se inmoaie si apoi le intorci. E perfecta, salata. de regula io le coc in multiplu de 4 si le congelez, mai ales cand le gasesc la pretzuri mici de 1E kilu.

In legatura cu adormitu, nu cred ca-i o solutie universala. ai mei: nr 1 a adormit la san si apoi cu sticla si acu cu ma-ma, asta de la 2 ani si 3 luni, mai adoarme si singur cu stelele lui sau lanterna sau robotzi iar nr 2 adorme ziua pe pat si noapte numai in patzut cu suzi. Ma intreb oare cum adoarme Elias de Elteka??? ca nu agreaza suzi.

Liv, dar M de ce nu doarme singur?

Nu va mai povestesc ca io ma duc la petreceri si uit de copii. Cand sta la unu, cand la altu in bratze: vai, a crescut?! ,etc, etc..si asa mananc, discut si io in liniste.
Ultima petrecere de pe 17 erau 3 bb de 6 luni si ar fi trebuit sa fie 4 dar unu a ramas acasa, 1 de 15 luni si nr 1 al meu si pretena lui Nora.

Irinusha, pai in acelasi album sutn poze si cu nr 2...sau le-am trecut pe privat ?!

Gata netuiala pe ziua de azi...

Mergi la inceput