***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (29)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Buna dimineata, fetelor!


Oliver
Rafael Albert
Nicolae Spiridon
Stefan
si pt mamica Carmen_So

Motannel, eu sunt foarte multumita de Melkfett,o folosesc pt mine;lui Ducu i-am mai dat pe fata cand avea pielea uscata,dar acum i-am luat "Cold Cream" de la Mustela.

Vali, da,da,da sa mai pui poze cu marea ca si eu sunt fan.
Andrei nu se trezeste absolut deloc noaptea?

Andrada, cum ai reusit sa-l faci pe Antonio sa adoarma singur?Ca io mai am un pic si-mi cad bratele de la atata leganat

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Lauradi... fetele ne stiu... si deci iti pot confirma ca NU bat campii si nici nu exagerez cand zic ca al meu si in brate mai urla!!! Ei bine, la 5 luni... mi s-a parut dintr-o data asa de "MAAARE" si i-am zis: MAMA, e timpul sa adormi singurel... ca deja mi-e greu sa te mai tin in brate (nu de alta dar maine-poimaine se face cat mine...)... Zicand asa, l-am pus in patut si il lasam sa maraie/caraie/ chiar sa planga apoi iar ma mai duceam la el si il mai bateam pe spate (el doarme pe burta din prima zis... si batutul pe spate il linisteste- cred ca e reminiscenta de pe vremea colicilor )... ei bine de la 5 luni eu nu l-am ami adormit in brate... Eventual il luam in brate il potoleam si apoi il lasam in patut cand era linistit si pregatit de somn.... ACUM, dupa biberonul de seara ii dau aerul afara si apoi il pun in pat, ii citesc o poveste, il mangai si apoi ii zic "SOMN USOR" / "NOAPTE BUNA" si plec... PRECIZEZ ca nu are nici-o lumina aprinsa in camera...

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Andrada, chiar daca pana acum nu am scris aici,eu va citesc de un an,asa ca nu trebuie sa confirme fetele ca stiu foarte bine ce ai patimit cu Antonio.L-am mai lasat si eu sa planga,nu mai mult de 1o min,dar nu am reusit inca nimic;plange de se inneaca
Nici eu nu-i las lumina...

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

La multi ani
Oliver de Alegrutza

Rafael Albert de Ali24

Nicolae Spiridon de Ciuffy

Stefan de IrinutzaS

Carmen_So


gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

El recunosc ca de pe la 4 luni... am inceput ziua sa-l las sa mai si planga si sa NU-l mai adorm in brate.. CONSECINTA a fost: mai putin somn in timpul zilei... dar treptat s-a dezvatat de stat in brate... deci practic procesul de dezvat l-am inceput mai de timpuriu pe eprioada zilei... apoi am aplicat si seara... am vrut sa ma laud sotului cu aceste PROGRESE Ideea e sa faci totul TREPTAT... nu brusc ca atunci copilul e SOCAT... si plange, plange... si de ce plange de-aia plange si mai rau... Asa ca daca vezi ca se intarata, mai ia-l in brate, mangaie-l, apoi cand e calm, pune-l iar.... si repoeti asta la nesfarsit... ca ori se prind ei mai greu cum trebuie sa adoarma... ori se prind prea repede de ce vrem sa facem si nu se lasa usor pacaliti


Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

A picat netul exact cand sa trimit,asa ca reiau

quote:
Originally posted by andradap
ca ori se prind ei mai greu cum trebuie sa adoarma... ori se prind prea repede de ce vrem sa facem si nu se lasa usor pacaliti


Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)



mda,al meu e in categoria b ca l-am urmarit si de multe ori urla/plange fara strop de lacrima,pana apare unul din noi in prag.
Oricum eu o sa am de munca cu el,ca mai nou nu mai vrea sa doarma nici singur,asa ca de cateva nopti dorm cu el.E drept ca sunt mult mai odihnita,dar parca nu sunt impacata cu ideea;nu stiu daca e bine.

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Paflo eu am locuit in Maretei, am facut la gen. 26, apoi liceul de chimie, apoi fac de fizica la Iasi. M-am tot uitat si eu la pozele capsuneilor (adik a parintilor) in speranta ca voi recunoaste pe cineva. Si nu in ultimul rand pentru compliment.

Miruna doarme DOAR singura, oriunde numai sa nu stea cineva langa ea. Eu vreau sa o mai iau langa mine in pat dar nu am nici un succes. Poate cand va mai creste putin...eu sper

Unghiile de la picioare i le-am taiat o singura data pana acum, iar cele de la maini la 4-5 zile (cu un forfecut special pt bb).

Si eu cred ca nu racesc copii daca sunt prea subtire imbracati ci pt ca iau viroze de la cei din jur. Eu am un stres cu asta ca aici, Miruna fiind f alba si cu parul deschis, toata lumea o atinge si o ia in brate.

Sanatate multa la toti capsuneii!


http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Lauradi,
ne luam de mana cu adormitul copiilor; al meu nu adoarme decat in brate, rarisim cand adoarme in patutul lui; metoda de care zice Andrada am citit-o si eu si am incercat s-o aplic dar la noi nu merge si pace; cu cat incerc sa-l pun in patut cu atat se enerveaza mai tare; acum 1 minut l-am adormit, evident tot in brate fiindca cred ca l-am pus in patut de vreo 10 ori si tot de atatea ori l-am luat in brate sa-l linistesc; la noi e o lupta "care pe care" si pana acum din pacate n-am reusit sa castig niciuna.
Si oricum degeaba ma chinui eu in weekend fiindca in timpul saptamanii sta la soacra-mea care il ia in brate la primul chitait si ma judeca de cate ori il las sa mai planga putin, imi zice ca sunt o mama rea.

Pepsi, am citit despre Epipen,si vad ca doar in canada se da fara prescriptie, in uk si state iti trebuie reteta, ca ma gandeam sa-i zic sor-mii sa-mi cumpere si mie din LO.
Si e intramuscular, ca ma gandeam ca se face in vena (cortizon).

Cel mai afectata am fost de chestia asta cand am fost in Maldive fiindca aveau atatea fructe exotice si de multe ori am fost tentata sa gust dar sotul meu ma pandea rau; ce-i drept acolo pana venea avionul sa ma ia de pe insula sa ma duca la spital sigur muream.
La mine socul anafilactic se instaleaza in cateva minute de la contactul cu fructul; ultima oara am patit anul trecut in aprilie si pana am ajuns la urgenta eram deja cianotica, noroc ca dr s-a prins din prima ce am si mi-a bagat cortizon.


Carmen_so ati plecat la carti? ce-as vrea si eu...


urez si eu sarbatoritilor zilei " La multi ani!"


, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Ella, da, am mai aplicat-o si eu ,dar tot asa am cedat prima.Si pana acum ma certa si sotu' ca-l las sa planga,da' de cand a mai stat si el cu Ducu a inteles situatia si e de acord cu metoda.Da' iti trebuie nervi sa faci asta pana reusesti!Trebuie sa ma mobilizez si sa mai incerc.Ma gandesc ca daca ii facem sa adoarma singuri,o sa si doarma singuri toata noaptea.
Eu am 2 metode de adormit:leganat in brate(deja am facut muschi) si leganat pe pernuta pe genunchi(deci si la picioare am facut muschi )L-am adormit pe la 11 fara ceva...pe genunchi...asa a vrut EL
Of,asa e cu soacrele astea,fac numai ce vor ele!Slava Domnului ca in privinta asta nu-mi face probleme,da'mi-a facut altele

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

lauradi, Andrei se trezeste noaptea. De cateva ori pentru un pic de ceai si suzeta si are si o masa de laptic pe la 2-3. Abia astept sa doarma si el 8 ore fara intrerupere, ca sa dorm si eu

Eu ma altur Ninutzei cu Andrei care nu doarme daca e cineva langa el. Numai la el in patut si singur. A incercat de cateva ori sa il ia sotul langa el (impotriva protestelor mele) ca ii era drag de el, nu ca urla, si nici o sansa sa adoarma Andrei.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput