***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (29)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

LA MULTI ANI, SARBATORITILOR ZILEI de 25!!!



Oliver de Alegrutza

Rafael Albert de Ali24

Nicolae Spiridon de Ciuffy

Stefan de IrinutzaS

Carmen_So




Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Fetelor, mai foloseste cineva pentru bebe Melkfett????? Am gasit si am cumparat, insa nu am inceput sa folosesc pe Teodora!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Buna dimineata!

Am reusit sa-mi adorm "copii" (sotulica nu e cu mult mai matur decat Maria) si acum imi beau cafeaua si vreau sa stau in tihna la o "vorba" cu voi.


LA MULTI ANI!

Rafael Albert de Ali24

Stefan de IrinutzaS

Carmen_So

Si p ca ieri si alaltaieri nu am avut timp deloc, vreau sa urez
LA MULTI ANI si lui:
Bobita de Ella,
Andrei de Vali,
Rares de Cristinamaria

Revenind la problemele de zi cu zi.

Petit_ange imi pare tare rau ca si voi ati trecut prin experienta asta. Mariei i-au iesit bubite si pe burta si pe manute si pe fatza! Dar vina e a mea pt ca a doua zi, in loc sa o verific milimetru cu milimetru, i-am mai dat niste piure de banana caci se intindea sa apuce cu manutele banana pe care o mancam eu. Si atunci, in graba, i-am mai pregatit putina papa si i-am dat-o. Mare greseala, dar de acum sa-mi fie invatatura de minte. Chiar voiam sa intreb: cam in cate zile dispar bubutele astea? Pe burtica si pe manute s-au mai atenuat, dar mai are putin pe fata. Eu am hotarat: banana nu-i mai dau pana la 1 an cred. Sincera sa fiu mi-e frica si de fructele cu perisori ( gen capsuni, mure, fragi, piersici cu par, kiwi ) pt ca eu sunt alergica la ele. Oricum nu aveam de gand sa i le dau prea devreme, dar de cand cu alergia asta mi s-a facut o fricaaaa( abia acum pot spune ca ii inteleg 100% precautiile lui Pepsi!).

Motanel: eu am Melkfett dar sincera sa fiu nu folosesc. Mie mi-a venit frate-meu cu o valiza plina de medicamente si fel de fel de ceaiuri, unguiente si alte minuni din Ro. Eram trare stresata ca nu o sa am aici tot ce citesc la voi ca folositi la bb. Dar aici am descoperit Sebamedul si am ramas pe gama asta. Si mai am ceva de la Avene dar pe mine ma cam enerveaza firma asta si nu am folosit inca nimic ( fiecare cu piticii lui). In legatura cu aspiratorul si batista bb: eu am procedat ca si Carmen: am scos aspiratorul pe hol . tubul ala de la batista bb are cam 50 cm si deci e destul de lungut. Eu nu cred ca pe papusa ta o deranjeaza zgomotul, cu faptul ca ii umbli in nasuc. Si spun asta pt ca si Maria tipa cand incerc sa-i curat nasucul cu un servetel umed ( ca-i mai intra terci de orezel in nas- ca sa vezi ce "frumos" si manierat mancam )

Graviduta: Calgel am inteles ca nu se mai importa/fabrica in Ro si toata lumea a trecut la Dentinox. Maica-mea a tinut sa ma puna la curent cu stirile , de-asta pot sa-ti raspund. Noi nu avem dinti inca, dar am un tub de Calgel adus de frate-meu ( sper sa nu expire pana se hoatarasc dintii fiica-mi sa iasa).

Miniuta hai sa-ti zic o faza poate iti mai ridica moralul. Acum vreo cateva luni patisem ca tine: desi nu mancam , ma chinuia Maria ca pe hotii de cai, nu slabeam. Si chiar ma miram. Vorbeam cu prietena mea din Ro ( culmea ca imi trimesese si niste poze din concediul ei, de la mare si arata ca o sirena!) si imi zicea ca prin aceiasi chestie trecuse si ea. Am impresia ca e un mod de autoaparare a organismului. Nu pot sa zic ca s-a cumintit Maria mea, dar de cand m-am mai relaxat un pic ( adica o mai las sa scartaie cand nu-i convine ceva, nu ma mai reped sa o iau in brate si sa o distrez) , vad ca nu ma mai doare nici stomacul asa rau ( eu am ulcer) si surpriza am slabit( efectiv s-au "topit" kg). Sigur o sa treci de etapa asta si o sa reusesti sa slabesti.
Intrebai de alegerile de maine: sunt alegerile europarlamentare si referendumul pt introducerea votului uninominal . Nu te gandi ca-s pasionata de asa ceva dar primisem invitatie de la ambasada romana si stiu ca tot azi , dupa vot , se face si o receptie ( pe mine asta ma interesa) . De-asta retinusem.

Hopa se foiesc voinicii mei. cred ca s-a terminat pauza mea!

Oricum dupa ce le fac planul de activitate, ma duc sa fac un dus si ma car la cumparaturi.( ca asa am convenit: duminica e ziua mea de cascat ochii prin magazine pt cateva ore SINGURA!)








Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

Oliver de Alegrutza

Rafael Albert de Ali24

Nicolae Spiridon de Ciuffy

Stefan de IrinutzaS

Carmen_So

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

nu stiu ce se intimpla cu situl asta, dar am scris un mesaj f lung, am tot scris la el citeva ore, ca m-am tot invirtit cu bebe, si fara sa fac nimic l=am pierdut tot......

nu mai am nervi sa incep din nou si e 12 noaptea la mine, asa ca scriu ce-mi amintesc

carmen, un mare La multi ani, multa sanatate si fericire

motannel,da la aia ma refeream sa introduci cit mai tirziu produsele alergene. eu, nu am avut probleme cu dominic cu mincatul. ii dadeam asa, un cartof dulce, si dovlecel(zuchinii), si o bucata de carne, sau fasole verde si dovlecel si carne, fierte in abur, brocoli, conopida inspre 9 luni avind in vedere ca incepusem la 6 luni diversificarea.le fierbeam in abur si faceam pireu din fiecare separat, si i le puneam in farfurie la fel, avea 3 gramezi diferite, nu ii faceam totul la un loc, asa m-a invatat pediatrul, cica sa se invete copilul cu culorile, si sa stie gusturile diferit, nu toate sa aibe acelasi gust. nici acuma nu am probleme cu dominic, imi maninca si brocoli crud,

ella, ti-am scris in mesajul pierdut o groaza, sa vad ce-mi amintesc. in primul rind injectia se cheama Epipen, uite aici despre ea, http://en.wikipedia.org/wiki/EpiPen in engleza sau in franceza https://www.epipen.ca/FR/about_epipen_hcp.aspx este pe baza de epinefrina(adrenalina) pe cind claritinul este pe baza de loratadina(un antihistaminic).aici se da doar pe prescriptie medicala. ce descri tu si dominic imi descria, inainte sa se umfle, si daca ceva continea lapte si nu scria pe eticheta el stia, ca imi zicea ca=l inteapa la limba. cred ca ti-am mai scris ca si daca plinge micutul tot e bine sa insisti cu socializarea ptr ca ei cind cresc si mai speritati sint, asa ca mai bine de mici, david e bucuros cind vine cineva la noi ca sint mai multe brate sa-l tina distractie placuta

madi, dulcica micuta, am vazut pozele, si ce mult par are.

kid, distractie placuta

liviana, imi pare rau ptr ziua de cacao

miniuta, azi am facut icre si salata vinete, si miine vreau sa fac oso bucco, si zicea sotul pai noi cind mai slabim?

angela, nu te-am uitat cu sucul de morcovi, dar mai intii vroiam sa verific daca e ok sa-i dai la micuta, ca am citit ca in 2006 de la aceeasi firma au fost trase pe piata loturi ca aveau botulism(e mortal in anumite cazuri, dar mai ales bebei)si vroiam sa verific exact care marca a fost implicata

paflo, eu merg pe principiul ca orice invat are si dezvat si mi-am luat copii cu mine in pat, e si o doza de egoism, ca-mi place sa dorm cu ei, dar si lor cu mine,si profit din plin ptr ca acuma stiu ca perioada e scurta, si voi ramine toata viata cu amintirea acestor clipe cu ei linga mine, cu mirosul lor in nasul meu, si nu vad de ce m-as priva de asta?! ca doar acusi isi gasesc fete si eu ramin cu buzele in vint!deci zici ca sintem turdence?!

mica, cum se simte micuta, ti-am scris in mesajul pierdut ca si eu am facut reactie la 12 zile de la vaccinul antirubeola, deci poate fi de la vaccin, ce vaccin i-ai dat? ce manifestari mai sint, in afara de febra?poate fi de la dinti, dar nu dureaza 2 zile, multi pupici ptr micuta,si-l trimit eu pe mos cu un car de zapada special ptr maya

vali, ce frumos ati petrecut

ma bag la somn fetelor, nu-mi mai amintesc ce am vrut sa scriu!sint obosita





Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
http://community.webshots.com/user/pepsidominic" target="_blank"> albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">http://www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">http://www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">http://www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Salutare FETELOR!!!

Am formatat in sfarsit CALCULATORUl... si cum NU ma pregatisem cu toate cele... acum m-am trezit ca NU am antivirus... asa ca mai astept cu DC-ul si cu downloadat-ul lui BABY EINSTEIN ... unde mai pui ca acum nu am pe PC decat WINDOWS, OFFICE si MESSENGER de azi dimineata....

Am intrat pt. ca am vazut ca MAYA are febra si am vrut sa zic doar ca IN NICI UN CAZ nu a facut febra de la vaccin... asta in cazul in care timp de o saptamana de la administrare NU a avut nimik!... Intr-adevar de la dintitsori poate fi... dar nu mai mult de 38-38,5... Daca se ajunge la aceste temperaturi deja se supecteaza altceva (eventual o infectie de cai respiratorii, urinara, etc... ) asa ca cel mai bine este sa mergi cu ea la spital, Mica... Nu stiu de cat timp ii tratezi FEBRA... dar in general ii scazi febra in prima instanta si daca nu au fost elucidate cauzele... se poate recurge si la un set de analize (hemoleucograma, sediment urinar/urocultura, etc) pentru ca important este SA TRATEZI CAUZA febrei! O pupam dulce pe frumoasa MAYA cu ochii ca seninul cerului si ii uram MULTA MULTA MULTA SANATATE!!!

Aaaah... din ce am citit in pag. acestui capitol... AM vazut ca a fost ziua lui CARMEN... deci LA MUULTI ANI!!!!

PEPSI, eu ador cifra 7... s isunt convinsa ca imi poarta noroc, ca doar pe 7 m-am nascut

Petit_Ange, imi pare rau ca are Isa alergie la banana... , iar legat de para: daca un copil are tendinta la constipatie, este chiar indicata... Ca poate da COLICI este adevarat... dar rar se intampla... Tinem pumnii sa mearga bine cu PARA!!!

Vali5, l-am vazut pe ANDREI, mai are putin si o ia la plimbare... Maine-poimaine aduce fete acasa!

Fug sa mai citesc si din urma.... si poate mai revin daca mai e ceva de zis...

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna dimineata!

L-am culcat aseara pe Andrei la ora 22 si s-a trezit tot la 6 . Si cand adoarme pe la 19:30 tot la 6 e trezirea.

mica, nu stiu ce sa zic, mi se pare cam mult timp de la vaccin ca sa mai faca febra. Sper sa nu fie nimic grav. Sa ne anunti si pe noi ce ai vorbit cu doctorul.

Motannel, te referi la crema de galbenele Melkfett? Daca da, eu folosesc asa ceva. Sunt fan crema de galbenele, o folosesc pentru mine de foarte mult timp si am folosit si la Andrei. L-am folosit la fundulet si pe fata (cand am iesit afara si a fost mai frig am observat sa pielea lui Andrei se uscase rau, asa ca l-am dat cu crema de galbenele) si a fost ok in amble cazuri.

ralucami, multumesc pentru urari!

Pepsi, am facut un album cu marea Neagra special pentru tine. Cand ti-e dor de mare intri AICI. Acum are doar 4 poze, dar promit ca o sa caut si o sa mai pun.

Andrada, mai avem pana sa aduca fete acasa. Oricum sper sa nu fiu o soacra de cosmar.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:


Oliver de Alegrutza
Rafael Albert de Ali24
Nicolae Spiridon de Ciuffy
Stefan de IrinutzaS


La multi ani, Carmen_So! Multa fericire si sanatate alaturi de familia ta frumoasa!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andradap spune:

Irinusha, se poate da carne de pui (de preferat PIEPTUL) sau de vita/vitel... De-abia dupa 1 an se poate da CARNEA de PORC (desi eu l-as feri si mai mult de ea! ), chiar si pestele este recomandat dupa 1 an... in cartile de medicina... pentru ca e considerat potential alergen...

Paflo ce mare s-a facuuuuuuut!!!! E o domnisoara in adevaratul sens al cuvantului!!!

KAY, BAFTA MUUULTA MUUULTA MUUULTA... si iti reamintesc ce ti-am zis acum cateva luni: D-ZEu FACE si MINUNI!!! Ai vazut ca atunci aveam dreptate??? EI BINE sunt convinsa ca daca NU acum, makr la MAJORATUL SONIEI imi vei da dreptate!!!

Ancamari... o sa incerc sa-i pozez o data picioarele lu' ANTONIO sa vezi cum le tine... si atunci o sa iti dai seama ca NU AVEATI cum sa ratati un astfel de diagnostic: NICI TU... si nici DOCTORITA

Vali5, ne luam de mana.. si NATONIO se trezeste INVARIABILA la 06:00-06:30... Inainte se trezea la 07:00-07:30... dar de cand cu schimbarea OREI... , dar nu ma plang ca oricum la 20:30 cel tarziu e in pat si adoarme SINGUUUUR de la 5 luni (pt. mine asta e o mare realizare!!!)

Andrada de ANTONIO (12 Mai 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

miniuta in Romania azi sunt alegeri pentru parlamentul european si pentru referendum. De aia sunt eu acum la lucru in loc sa fiu cu kidul.

Graviduta, nu te mai stresa. Cred ca e 74. Ii este un pic stramt la corp ca e grasulete, dupa cum spuneam. Adica il imbrac mai greu cu hainuta, chestia pentru picioare e super buna. La asta m-am si gandit, daca o sa-i ramana mai mica hainuta ii mai poti pune chestia pentru picioare. Ama si cu ce sa o asortez.

La multi ani sarbatoritilor de azi.

Si sa va bucurati de ziua de azi in familie!!!!

Jurnalul lui Razvan

Salvati o inimioara


Mergi la inceput