***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (29)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

doxinu i-am bagat azi noapte un supozitor cu paracetamol si a cedat imediat febra. Avea 38 temperatura. Dimineata i-am dat panadol (37 temperatura) si toata ziua a fost ok. Pe seara am vazut ca ii creste iar (37.8) si i-am dat un osciloccocium si inainte de culcare i-am bagat iar un paracetamol. Cand i-am dat sa manance ii cam ardeau tamplele. Acum vad ca a mai scazut putin da se cam agita in somn.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

pentru febra PANADOL se da la 6 ore,asa mi-a zis dr cand avea STEFAN febra.Se da timp de 3 zile tim in care cresti intervalul la care ii dai PANADOLUL.tot dr m-a invatat.Daca este de la vaccin si s-ar putea sa fie si ea sa reactioneze mai tarziu nu are ce sa ii faca rau PANADOLUL asa cum iti zic io.organismul se lupta cu vaccinul si asa capata anticorpi(tot dr mi-a explicat0.Incearca asa si ai sa vezi ca scade.Oricum copii fac febra seara ,cand organismul este mai relaxat.Hai nu te speria ca totul va fi bine.pup pe MAYA


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Carmen_so,
n-am retinut reteta dpa care ai facut lasagna, dar iti spun cum o fac eu si prietenii nostri care au mancat-o la noi de multe ori, de sot nu mai spun, sunt super incantati.
ingrediente: foi barilla (musai din astea), besciamella 500 ml , sos ragu 1 borcan de 500, mozzarela - 2 guguloaie, prosciuto 100-150gr.

Deci, ung tava cu besciamella, strat gros, adica pus cu lingura; de obicei folosesc adus din Italia (primesc cate un bax pe an), dar am facut si eu in casa besciamella din faina, unt si lapte.
Foile nu se fierb inainte asa cum am mai auzit ca fac unii; pe fiecare rand de foi pun in ordinea asta: besciamella, sos ragu, felii de prosciuto. Sosul de ragu este din comert, de la barilla sau agnesi; teoretic stiu cum se face in casa , am vazut in Italia la sor-mea aia mare dar eu n-am vreme sa incerc.
Pun 4 randuri de foi in total, iar pe ultimul in loc de prosciuto pun mozzarela felii, sa fie din aia tinuta in apa, ca mai e si din aia uscata.
Eu folosesc o tava din aia de sticla in care incap fix 3 foi/strat.
Daca nu gasesti prosciuto, poti sa pui muschi dar taiat foarte subtire.
Peste tava pun folie de aluminiu.
Daca am toate ingredientele din comert, imi ia mai putin de 10 minute s-o intind si vreo 30 de minute la cuptor.
si vreo 5 minute sa devorez o portie

Gravidutza, pai hai sa ne vedem cumva cu toatele; ultima oara ne-am intalnit cu capsuni cu tot in Tineretului; eu am venit ca o floare de la birou, fara de capsun.

alyna24, eu n-am o problema sa dorm cu boby in pat, ca mi-e tare drag de el si pot sa-l pup pana il tocesc in somn, dar nu e bine pentru el, am citit ca personalitatea bebelusului se defineste in primii ani de viata; ma intreb ce fel de personalitate o sa aiba al meu daca doarme sub plapuma mea; in plus, ta-su doarme ca valiza in gara, nu simte, nu aude si din cauza asta se opune cat poate sa-l punem intre noi fiindca ii e frica ca-i da vreun cot, ceva.
Iar noi de cand suntem impreuna n-am dormit in paturi separate si n-o sa incepem acum.

Mica, vezi ca astia de la CMU au numar de urgenta, e un call center unde raspunde un dr care te poate sfatui ce sa faci; cauta pe site numarul. Din cate stiu in weekend doar la Enescu e deschis dar stiam ca numai sambata, ca l-am dus noi pe boby acum o luna cand a fost racit.



, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

ella am vazut pe site-ul lui ca dr Taropa e in Enescu duminica de 3 ori pe luna. Sper sa fie si maine.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ralucami, merci mult de articol, l=am citit, e ok vorbesc franceza si engleza, f interesant, eu am gasit doar ca cine e alergic la banana poate fi alergic si la latex.astept intrebarea

petit_ange, cind am citit de bubitele lui Isa, mi s-a ridicat pielea pe mine, dar nu am vrut sa panichez ca sa fiu acuzata apoi ca-mi dau cu parerea si NU sint medic. imi pare tare rau de reactia ei, acuma sint si eu convinsa si nu-i voi da lui david inainte de 1 an. cu para merci de info, eu, tin minte ca i-am dat lui dominic si a fost ok, ii voi da si lui david sa vad cum reactioneaza. sa stii ca decit sa iei fructe care nu sint de sezon si nu stii provenienta mai bine borcanele, cauta biologice certificare, sau sa nu aibe conservanti si zahar.multa sanatate la micuta, e ff bine ca nu-i mai dai o perioada, ptr ca, asa cum i-am zis ieri lui graviduta asta e secretul, ca organismul sa "uite" sa mai produca anticorpi contra bananei(in cazul vostru) trebuie sa nu-i mai dai o vreme.

vali, astept poze cu marea

fetelor duminica trecuta am fost la niste prieteni la masa si era o fetita acolo de virsta lui dominic si mincau la masa amindoi, odata vad ca face aia mica o reactie, incepe cu obrajii, apoi la gurita, se umfla buzele, aveam la mine antihistaminicul, dar asteptam sa vedem. tatal zicea ca nu e nimic, e putin rosie, eu, stiind ce stiu, am intrat in "panica" si i-am tot batut la cap, ca stiu ce stiu, ca e reactie alergica clara. si i=am sfatuit sa mearga la medic cu ea, si sa ia din ce a mincat sa vada exact la ce ar putea fi.si medicul a zis ca rosiile erau stropite cu ceva si ca la aia a facut fata reactie. si inca mai testeaza ce mai mincase sa fie siguri!......

lauradi, imi place ff mult sa gatesc, dar urasc sa calc.....dar nu am de ales, sotul asta ma innebuneste cu camasile de costum.....toate bumbac..... eu, am o sala in care spal, usc, si calc, si imi pun acolo teancul, si calc cind am putin timp, si asa teancul mai scade, curatenie si alte chestii fac cind e dominic cele 2 zile la gradi, acuma nu te gindi ca spal geamuri.....spal in baie, aspir prin camere, si dau cu mopul.la curatenia generala ma ajuta sotul, si nu fac toata casa odata, ci lunea fac sus si vinerea jos, dar nu in fiecare saptamina, o data la 2 saptamini.de calcat tot timpul se aduna.....sa stii ca la primul copil......era o dezordine la noi, si stateam in apartament cu 2 camere, nu apucam sa fac NIMIC. chiar imi zicea o prietena ca parca la al doilea avem mai mult timp si mai multa energie. e drept ca si david e atit de cuminte, si doarme mult in total ziua, pe reprize, face 5-6 ore.

am gasit cum sa slabesc.......am dat cu lopata zapada, de am febra musculara

carmen, felicitari ptr wrap. eu, am tras=o rau de tot cu dominic, mai ales cu alergia lui, si totusi am vrut inca unul, acuma e atit de usor cu david, si am promis ca daca ma ajuta Dzeu dupa ce am pierdut sarcina sa am un bebe mai fac unul, asa ca eu ma voi incumeta inca de unul ca Dzeu mi l=a dat pe david. am ris la faza cu linsul piciorului, nu stiu si dominic ce are ca=l tot mingiie cu piciorul pe cap merci ptr poze, cu glutenul am vazut ca in romania e pina la 6 luni,

paflo, eu sint de principiu ca orice invat are un dezvat, si-mi iau copii cu mine in pat, si petrec cele mai minunate momente si ptr mine si ptr ei, de ce sa ne privam de asta? se dezvata ei fara probleme, acuma dominic numa din cind in cind vine dimineata la noi, cind vor fi mari ne va fi dor de perioadele astea.david dupa suptul de la 4 dimineata il iau cu mine in pat, ca sint chiauna de somn, abia spre dimineata il pun la el, ca se tot fitiie si tot suge, ca simte miros. sa stii ca am mai auzit probleme cu pampers si dermatita, de aia nici nu foloseam la primul copil, la david folosesc, ca sint putin schimbati, si mi se pareau mai buni, poate revin totusi la huggis.ce scumpa e micuta, aia la calculator imi place si aia cu oglinda.la dominic eram tare stresata cu dormitul pe burta, ca aici e o adevarata campanie, ca cica de cind ii sperie pe parinti cu dormitul pe burta sint morti subite mai putine. si cind s-a intors singur pe burta si dormea asa, eu mergeam noaptea si=l pindeam si=l intorceam pe spate si tot asa pina am intrebat la control pe pediatru si mi-a zis ca sa nu-mi fac griji ca daca se stie pune singur pe burta se stie si intoarce pe spate cind vrea. asa ca nu m-am mai stresat si asa era, dormea in toate pozitiile dupa 7-8 luni.multumesc de raspuns cu banana, daca ai citi articolul lui ralucami e f bun. am avut eu noroc inseamna ca lui dominic NU i-a placut banana, ca i-am dat si nu minca, abia pe la 1 an a inceput sa manince.deci sintem turdence?!

anka, io nu ti-am raspuns cu imbracatul afara, ca la noi e mult mai frig, deci ii imbrac diferit

fetele care ma "invidiati" ptr aquagym, si eu va invidiez ca sinteti slabe

eu nu pot vota ca ma intreaba ceva de celular, ii dau nr de aici?

motannel cel mai bine ar fi sa intrebi un medic, dar pot sa-ti zic ce ne-a zis noua alergologul cind a aflat ca sint gravida.nu era sarcina cu david, dar teoria se aplica. ne-a zis ca avind in vedere sa dominic e alergic sint sanse 85% ca toti copii mei sa fie alergici la ceva, nu neaparat la ce e dominic, si ca va trebui sa ii diversific ca si cum ar fi alergici si ei, sa evit alergenii(kiwi, alune, ou(albus)citrice, etc) pina la virstele recomandate.ca ei si daca nu au alergia de mici, daca nu ii diversific cum trebuie pot avea alergii mai tirziu. eu, as zice in cazul tau ca e mai bine sa fii precauta(ce pierzi in fond si la urma urmei? ca nu maninca kiwi?sau albus? daca tu ai alergii poate si fata are fond alergic(atopic),eu il am pe dominic alergic(adica a fost) si nici eu, nici sotul NU avem nici o alergie.in schimb tatal meu are rinite alergice.cind folosesti aparatul de la bebesound ii acoperi o nara cu mina?si aspiri pe cealalta?

graviduta, nu stiu de ce pediatra ta nu stie ca citricele sint alergene(tin minte ca andrada spunea si ea ca sint) cred ca depinde si de cine vrea sa fie informat si citeste . nici eu si nici sotul nu avem alergii, si totusi dominic a fost alergic cu soc anafilactic, adica alergie severa!de obicei alergiile se manifesta cu iritatii/urticarii ale pielii(dermatita atopica), sau/si diaree, bubite, febra nu se face la alergii. reactia cea mai urit este socul anafilactic, el se manifesta prin pete rosii pe fata in jurul gurii la inceput, apoi pe tot corpul, umflarea buzelor, limbii, dificultate in respiratie, asa am ajuns eu la urgente cu dominic cind avea 6 luni, ca nu mai respira cum trebuie de umflat ce era. apoi am avut tot timpul la noi injectia cu antihistaminic.acuma avem un sirop pe care-l voi pastra tot timpul, sfatul alergoloagei, ca cica si daca nu mai e la lapte, poate avea altele, nu se stie niciodata, . se mai manifesta si cu stranut, curs de nas, ochii, rinite/raceli repetate,cam asta imi aduc aminte. si eu functionez cu tabel de avantaje /dezavantaje

si mie imi zice pediatra copiilor ce zice si paflo,copii racesc ca iau viroze de la oamenii din jur, nu ca ii imbraci prea subtire/gros afara

mica, imi pare rau ca micuta a avut febra? in perioada cind dau dintii ei mai fac febra,daca alte simptome nu are!gata, am trimis mosu ptr maya cu o caruta de zapada, sa-mi zici cind ajunge!

7 e cifra mea norocoasa!

fug ca s-a trezit micutul meu, revin deseara



Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia
www.woow.ro/prezentare/Cand_se_naste_un_copil.html" target="_blank">dedicatie de la Liana la nasterea lui David

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

MICA daca crezi ca este asa de grav,caci doar tu sti exact asta,poti sa te imbraci acum si sa te duci la BUDIMEX unde este spital de copii si undegasesti pe cineva nono-stop.Personalul este foarte calificat si daca nu stii cum sa ajungi iti dau nr meu de mobil pe PM si iti explic io cum.


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Madi, imi era dor de Ana! Frumoase fotografii! Si are si agrafe!

Petit_Ange, ii dau supa clara sau amestecata cu cate o leguma pasata, uneori morcov, uneori cartof, dar in fiecare caz primesc acelasi raspuns: refuz total si strambaturi! Cand i-am amestecat in supa clara 2 lingurite de cereale a papat ceva mai bine ... din cauza ca e dulceag, probabil!

Graviduta, multumim pentru noul capitol!

Doxinu, mi-ai dat o idee buna, ii voi cauta si eu Teodorei o astfel de bratarica pe la manastirile din zona!

Pepdi, multumesc pentru raspuns! Cand spui sa o diversfic pe Teodora corect inseamna sa-i introduc alimentele cu risc mare de alergie cat mai tarziu, nu? Adica dupa un anisor? Acum suntem blocate la supa de legume ... nu-i place si pace buna! Clara cu cereale dulci papa putin, insa cu legumele pasate in ea .... e jale!Nu stiu cum sa continui! Ar trebui sa incep sa-i dau carnita de pui, dar cum ...ca in supa trebuie pasata! Sper sa fie totul bine!

CARMEN_SO, LA MULTI ANI!


Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Madi, mi-a placut tare motata Ana!E scumpa foc!

Vali, merci de raspuns!Acum sunt convinsa ca tre sa trecem la 4,da' sa terminam baxulIl strang pe picior,asta e clar si are si aproape 9 kg.

Mica, imi pare rau pt micuta Maya! Asa cum zice si Doxinu important e sa scazi febra prin orice mijloace.

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

MADI am vut sa-ti zic mai demult:mie mi se pare ca STEFAN al meu tare seamana cu minunatia ta de feteita.Sotul meu a zis chiar ca asa o frumusete nu trebuie pierduta,deci ne inrudim?


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Pepsi, sunt curioasa ce fel de injectie cu antihistaminic ai la tine? te intreb fiindca eu am doar claritin in casa dar e o frectie fiindca alergia mea la kiwi si ananas e cu soc anafilactic si nu ma ajuta decat daca jung repede la urgenta sa-mi faca cortizon in vena; altfel, o mierlesc, ca fac edem intern, mi se umfla tot pe unde am atins fructul si nu mai respir; si ultima data am patit in sarcina de m-am speriat ingrozitor ca nu stiam ce pot lua; era ziua unui coleg si am mancat tot diplomat care avea ananas dar initail n-am vazut, desi eu intreb mereu ce contine; si cand am simtit ananas in gura am scuipat imediat, era o bucatica cat un bob de fasole, dar cu toate astea buzele si limba mi s-au umflat si ardeau si ma manca; noroc ca nu am apucat sa inghit.
Doctorii de aici mi-au spus ca in caz de soc anafilactic pastilele nu ma ajuta ca nu au reactie rapida iar la noi in farmacii nu se gaseste ceva care sa ma ajute imediat, sau cel putin eu nu am gasit.
Ingrozitor cu alergiile astea, mereu cand mananc ceva nou, gust pe varful limbii si astept.

, mamica de David (24.04.2007)

Mergi la inceput