Strumfi de iulie-august 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Neata! Mmmm, buna cafeluta de la Simo, ca de obicei

Simo daca ne facem mici pitici nu ne iei si pe noi la mare

Luna imi pare bine ca si-a revenit steluta ta si papa bine

Amethyst 2. si noi dormim cu ea in camera si dimineata cand se trezeste doarme cu mine in pat, ca tati e mai matinal, deci eu zic ca nu e o crima. La 1. nu am cum sa-ti raspund ca nu am intampinat o asemenea problema, dar stiu ca fetele sfatuiau ca mama sa insiste cu alaptatul ca e mai bine pt bebe.

Ne vedem maine, ca azi e program de reformatat calc., e treaba sotului, na


Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Buna dimineata... Lunga rau a mai fost noaptea asta, dar uite, am scos-o la capat. Asa ca pentru mine doza tripla de cafea.
Luna, imi pare bine ca sunteti mai bine cu mesele Adelicioasei. Sper sa-i priasca cerealele si nici sa nu mai aveti probleme pana ajungeti la papica mai consistenta. De-acum trebuie sa ne ocupam de tine, sa te "reparam" un picut dupa perioada asta dificila. Uite si si nu-l gasesc pe ala cu sampania ca dadeam si-o sampanie!

jadi, multa sanatate strumfilor muciosi! Si tie spor la treaba, imi inchipui ca esti pana-n gat in declaratii.

iulia, felicitari pentru mutare! Ai reusit sa votezi mamaicile de iulaug2007 aici: http://www.desprecopii.com/pozeconcurs/folderview.asp?folder=Miss%20Odiseea%20Sarcinii&page=16

Amethyst, sa-ti traiasca fetita!
1.Eu dorm cu bebelina. Era vorba sa fie o chestie provizorie, pentru primele 2 luni din viata ei. Dupa doua luni a inceput sa se trezeasca din ora in ora si sincera sa fiu, mi-a fost mila de mine s-o mut in alt pat.
2. Subscriu la ce spunea Simo.
3. Incearca s-o alaptezi si ziua cand e somnoroasa, daca asa accepta sanul. Si treaba cu completarea e la decizia ta, dar e cu doua taisuri: rezolvi pe moment problema, in sensul ca fetita e hranita, dar asta nu inseamna ca faci progrese cu pusul ei la san. Oricum ar fi, mult noroc cu alaptatul si felicitari pentru perseverenta de pana acum.

Lia si Miruna Demetra
(8 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns liadorian spune:

Lavinia, ! Am vazut pozele cu Lorina - o bolfoasa dulce foc! Chiar ne-ati lipsit pe-aici!

Lia si Miruna Demetra
(8 august 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Multumesc pentru raspunsuri.

Simo, ai dreptate, se uita la orice as face, dar numai cand mananc plescaie asa si se linge pe botic, sigur ca nu ma gandesc ca isi doreste ceva despre care nu stie ce gust are, poate doar face legatura ca ce bagi in gura e bun -inconstient bineinteles si de aceea se comporta astfel.

Liadorian si Simo, cu alaptatul, da, nu am avut puterea sa o las prea multe ore flamanda. Pana sa imi dau seama ca de foame era ea asa agitata in ultimul timp a durat ceva. Nu mi-am dat seama ca nu se mai satura ca inainte si incercam sa gasesc alte cauze pentru maraiala ei neobisnuita. Am incercat toate variantele si apoi cand i-am dat completare s-a transformat in copilasul fericit si vesel de dinainte. O pun la san la fiecare masa si mai trage cateva guri dupa care nu mai vrea, eu ma gandesc ca refuza pentru ca mi-a scazut "productia" dar credeti-ma ca fac tot posibilul sa continui cu alaptatul sau sa primeasca laptele meu la biberon. Imi doresc foarte mult sa o alaptez in continuare.

danis, tu cam cati ml scoti cu mulsul si de cate ori pe zi te mulgi? te mulgi si noaptea sau ramai la ce suge bebe?

"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Lia multam pt aprecieri. Sa stii ca nici cu Mirunica nu mi-e rusine, mi se pare ca seamana cu tine (in sfarsit stiu si eu cum arati: bine, cum altfel, dupa cum ti-e sufletul; te-ai cam lasat rugata) si are un zambet cuceritor

Oana di la Iesi ce faci, iti iei revansa la un ceai cu o prietena?

Jadi spor la facut bilanturi, uite iti trimit si un ajutor

Dna Hook ce-ti mai face printesica?

Gata, va pup si va las. Sa aveti o zi reusita!

Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns oaana spune:

Buna tuturor.
Luna ,felicitari pentru ca ai reusit cu Adelicioasa...
Jadi,sanatate multa multa la flacau.Dar ce are,vreo amigdalita ceva?
Simo,multa putere la luptat cu diplomatie.
Eu mai am un pic si ma urc pe pereti,din cauza ca nu pot iesi afara-varicela lui Iosua-oare de ce tre sa stea in casa la varicela?Eram obisnuita sa ies in fiecare zi cu copiii.
A,si ce e mai suparator,aseara cand il dadeam cu crema pe Iosua,am descoperit la gat in partea dreapta o "galma'cam cat bobul de fasole...m-am ingrozit,m-au luat toate gandurile...neaparat tre sa merg cu el maine la pediatru.







Oana,mami de bebe Aaron(21.07.07)si Iosua(5.10.2005)

http://www.flickr.com/photos/14066329@N04/


"fiecare rasarit de soare e o noua speranta"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

amethyst ziua ma mulg cam la trei ore si in functie de momentul zilei scot peste 100 dimineata sau abia 100 spre seara; noaptea nu ma mulg, oricum se trezeste bebe cel putin odata si noaptea in somn ia sanul intotdeauna

insa cand am inceput sa ma mulg, abia daca scoteam un 70 chinuit chiar si dimineata, din ambii sani

si am observat ca si daca ii dau seara mai mult, cu supliment daca e nevoie, tot se trezeste noaptea, deci asa e felul lui

in rest, e vesel fericit, face kk si de 3 ori pe zi - de fapt, dupa ce si-a reglat scaunele mi-am dat seama ca primeste destula mancare

edit: daca reusesc sa-l fac sa ia tzatza - mai mult in somn - ma mulg sa golesc si atunci iese mai putin - dar daca fac 3 ore pauza, scot cel putin 100

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Diana2007 spune:

Inca un mesaj din miez de noapte (bine, nu chiar miez ca e aproape 4).
Astept sa adoarma piticul dupa masa de la 3.30 pentru ca la noi nu prea mai functioneaza sistemul tzitzi-somn in timpul noptii asa ca se tot foieste, maraie, plange, iar ma duc la el il linistesc si o ia de la capat.
Amhetist, ca raspuns la intrebarea cu somnul (eu pot sa zic deja ca sunt obsedata cu somnul lu fi-miu, am ajuns pana sa tin si un jurnal cu orele cand adoarme, cand se scoala asa zic eu ca sa observ progresele ) el doarme in camera lui de cand l-am adus de la maternitate, dar sa nu crezi ca asta exclude vreo problema de somn sau face lucrurile mai simple. Doar ca intr-adevar trebuie sa fac mai multe ture, sa stau mai mult treaza noaptea, etc. Eu zic ca in privinta asta, atata timp cat tu te simti bine cu "aranjamentul" de somn nu-i bai. Eu ma stresez insa mai mult pentru viitor, atunci cand voi merge la servici (de la noua luni) si nu prea voi mai fi "disponibila" pentru nopti albe asa ca am inceput deja antrenamentele la somn . Sa nu ma intrebi inca de rezultate insa pot sa-ti spun ca perseverez si nu am de gand sa ma las prea usor. De multe ori simt ca modul in care am grija si iau decizii in privinta cresterii lui Victor se aseamana cu mersul pe sarma: trebuie sa fii foarte atent, daca ai cazut, trebuie sa o iei de la capat.
Hai ca am devenit foarte plastica, mai ales la ora asta nu cred ca e bine. Si cred ca baiatul meu a adormit de cand tot butonez.
In privinta alaptarii, Victor a avut o scadere de apetit doar cand a fost bolnav, dar si-a revenit destul de repede. E adevarat ca si productia lactata imi scazuse si chiar scriam pe forum ca imi e frica sa nu ramana asa, dar dupa cateva zile de supt intens am crescut un numar la sutien. Totusi daca vezi ca-i revine apetitul de tzitzi, incearca sa scoti din formula, stiu ca mai sunt fete la care a functionat si acum sunt exclusiv pe alaptat. Si cu mulsul eu zic sa nu te stresezi prea mult, mai bine concentreaza-te pe gasirea unei pozitii de alaptat care sa-i convina micutului (la multe fete stiu ca a functionat la orizontala). Hai ca m-au apucat sfaturile acuma, desi nu prea e genul meu, dar sa stii ca tot ce am scris reprezinta "experienta de forum", fetelor mi-am facut bine temele, nu ?
Gata ma duc la culcare ca o iau razna rau !
Intru sa va mai citesc maine (adica azi, doamne, sunt setata prost), pana atunci o duminica placuta !


Diana mami lui Victor Christian, 24 Iulie 2007

Poze

Work as much as you need money, love like you've never been hurt, danse like no one is watching !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns fianna spune:

Amethyst, eu dorm cu puiul mic. Am inceput acum o luna, cand el a inceput sa se trezeasca noaptea. Mi-am tot propus sa-l adorm si sa-l pun in patutul lui dar nu prea mi-a iesit- cred ca adormeam eu inaintea lui. Acum insa incepe din ce in ce mai mult sa-mi placa sa dorm cu el. Ador sa-i vad zambetul langa mine dimineata cum deschid ochii- el se trezeste inaintea mea si ma impunge cu capul pana ma trezesc si eu.
Cu alaptatul nu pot decat sa-ti spun ca ma bucur ca vrei sa continui si iti urez succes, sper sa reusiti numai cu lapticul tau.
oaana si eu observasem in stanga la gat o galma dar doctorii mi-au zis ca sunt ganglionii si sa nu-mi fac griji. Si mai ales sa nu-l frec. Intreaba totusi cand te duci la doctor si multa sanatate lui Iosua.

Fetelor, azi e zi de vot! mergeti? nu stiu eu cine candideaza la europarlamentare dar tin neaparat sa votez pentru votul uninominal!

fianna Matthew Peter (01.08.2007)
A WORLD WONDER


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Buna dimineata!

Noi suntem mai bine, desi de la noul lapte care nu este asa de consistent ca cel vechi fie-mea se trezeste noaptea (ea nu se mai trezea de la 6 sapt), ii dau suzeta si adoarme la loc (stiu ca pare sadic dar atat timp cat nu plange nu vreau sa-i dau sa manance ca sa nu isi indroduca acest obicei mai ales ca de la o anumita varsta raman asa, chiar de nu le e foame se trezesc asa de distractie, cel putin asa a fost la fiu-miu care s-a trezit pana la 2 ani sa-si bea ceaiul).Insa desi adoarme la loc se trezeste din ora in ora la 12, 1 ,2 doar pt suzeta. Asta e, macar dimineata mananca la 7 si dormim amandoua in pat la mami pana la 10.

Raspund si eu lui Ametyst si iti urez si bun venit: nu dorm cu ea in pat, eu am fost o norocoasa caci si-a acceptat patutul de la inceput aproape si doarme sinugurica inclusiv adoarme singura. Insa dimineata cand se trezeste (5,6,7) ii dau sa pape si o tin cu mine in pat si ne imbratisam si mai dormim asa vreo 2-3 ore.

Despre uitat in ochii tai cand mananci aici in carti si doctorul iti spune ca unul dintre semnele ca un bebe se pregateste de diversificare este cand se uita si prezita un interes real fata de mancarea ta si faltul ca mananci. Asta nu inseamna ca trebuie neaparat sa te apuci de diversificare insa este unul dintre semne.

Lia am uitat sa-ti zic ca am vazut pozici cu tine si Minunea, de Minune nu mai zic ca e frumoasa caci se stie insa si tu esti frumoasa foc si exact cum te-am imaginat.

Oana eu cand am avut varsat de vant luna trecuta initial ma durea spatele rau si cand m-a masat al meu a descoperit un ganglion la umar. Abia a doua zi mi-au aparut bubele si doctora mi-a zis ca e normal sa se inflameze ganglionii de la varsat de vant. Asa ca poate e de la asta.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput