Strumfi de iulie-august 2007 (28)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Happiness_4_us spune:

Gata. Votat!
Multa bafta!
Pupicei.

Nana, Andrei Stefan - 26 septembrie 2007
Ingerasul care ne-a schimbat viata!
Andrei la 1 luna
Nunta noastra de vis!
Daca incepi sa te sacrifici pentru cei pe care-i iubesti, vei sfarsi prin a-i uri pe cei pentru care te-ai sacrificat!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns i_ulia spune:

hello!!! mai traim. in sfarsit avem din nou internet am ajuns bine, ne-am instalat cat de cat, in sfarsit casa nu mai arata a depozit, am trecut de primele 2 zapezi din viata lui iris, care i-au placut foarte tare. mie imi place aici, am totul la distanta de maxim 30 de minute de mers pe jos si 20 min cu autobuzul (asta dupa ce in bucuresti am facut 2 ani si jumatate naveta intre soseaua giurgiului si podul baneasa - cam 1 ora dimineata si 1 ora jumate seara). iris ia bine in greutate, desi e la a treia raceala. cu soldul nu stiu cum mai sta, pe 5 decembrie mergem la pediatru si facem si ecografie la sold sa vedem cum s-a dezvoltat.
am reusit sa citesc astazi si ultimele 2 capitole si sa vad si ceva poze, concluzionez ca si voi ati facut copii foarte foarte frumosi (modesta, nu?!) acum lasand gluma la o parte, chiar avem copii frumosi si se mai fac, ca acum sunt in crestere
urez sanatate strumfilor bolnaviori si va pup pe toate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Hey si de la noi!

Azi am fost la plaja sa ne bem ceaiul. Matei a facut cunostinta cu marea, l-am lasat cu piciorusele in nisipul de pe mal, sa il atinga nitel apa. S-a uitat si el ca la ceva nou, nici o reactie deosebita.

In rest, tot nu stiu care-i faza cu dintii aia , cert e ca are momente cand urla si nu tace orice-ar fi, dau cu gel si amuteste. Chiar tace de cum ma vede cu tubul in mana.

Gangureste de mama focului, incerc sa-l invat sa zica TA-TA pana vine tat-su, si cred ca o sa zica numai sa il las in pace

Am realizat ca babismele sunt internationale, asa ca mai lupt odata cu da-i apa, ceai cu zahar, suc de mar si morcov, pune-i caciula, sosete, de ce nu doarme, de ce plange.....Dar am mai dus odata lupta asta si am castigat, nu? Numai ca de data asta trebuie dusa diplomat (si nu stau chiar bine cu asta) si in limbi straine . Dar nu-i nimic, atata timp cat eu stiu care mi-i calea si nu ma abat.

Partea super faina e ca de sete Matei a tot tras mai des de tzitzi si si-au revenit in forta!!! ....Asa ca fetele cu copii in greva si tzitzi fleoscaite, faceti 30 si de grade in camera sa ii insetati

Cam gata, ca la mine e 1 si un sfert.

Simo mami de Matei Hisham
It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Helou!

Eu sunt tare fericita, am cumparat cereale cu orez si desi in program era sa incep de maine cu pusul in biberon (dupa ce m-am sfatuit si cu Anya am ajuns la concluzia ca asa e cel mai bine) pe la ora 5 am zis "ia sa-i dau la lingurita la misto sa vad ce face" si a mancat fata mea trei lingurite (i-am dat intai biberon apoi cereale apoi iar biberon) si s-a pus pe urlat cand nu i-am mai dat. Si de atunci pana am dus-o la somn de cate ori ma vedea plescaia de parca ar fi zis "alo, unde ai pus bunatatea aia?" Va jur ca nimic nu i-a scapat pe jos. Nu-mi vine sa cred. Sincer ma felicit (si multumesc si Anyei ca mi-a dat mai multa incredere) ca n-am mai asteptat inca o sapt ca muream cu nervii. Si culmea, nu stiu care e fenomenul dar n-a vomitat nici la 5 nici la masa de la 8 (fara orez). Vedem maine.

Simo te invidiez rau de tot. Nu primiti musafiri?

Va pup pe toate si va iubesc ca-mi sunteti alaturi ca eu patesc ca Anto fac caderea nervoasa la 4 luni de la nastere.

Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Luna1 spune:

Jadi felicitari pentru cerelale si sanatate multa lui Vlad (si lui Tudor binenteles)

Iulia ma bucur ca te-ai acomodat, ma gandeam la tine oare cum iti e.



Luna, mamica de www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3960" target="_blank">Adelise Cezara(11.08.2007) si www.alina-jaime.co.uk/main.php?g2_itemId=3882" target="_blank">Cosmin (30.07.2001)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:




Aveti o .

Luna primim, cum sa nu . Ma bucur sa aud ca sunteti mai bine si ca nu mai vomita.

Simo mami de Matei Hisham
It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

Buna dimineata,

Multumesc pentru primire. E mai greu cu mine, de-abia fac fata sa va citesc si nu prea mai apuc sa scriu. O sa incerc totusi sa va cunosc si sa mai scriu despre noi cate ceva.

Dat fiind ca nimeni nu mi-a raspuns la intrebarea initiala ma gandesc ca a aparut prea tarziu, printre celelalte mesaje si nu ati mai apucat sa cititi, referitor la faptul ca bebe refuza sanul de cateva saptamani, productia lactata mi-a scazut f mult desi am inceput sa ma mulg si sa iau galactogil... a trebuit sa ii dau completare pentru ca altfel nu se mai putea. Oricat de foame ii era nu mai vrea sa suga. Am zis ca e o perioada foarte stresanta si obositoare prin care trec si cred ca asta mi-a afectat cantitatea de lapte...Va intrebam ce mai pot face ca sa o hranesc din nou cu laptele meu, desi oricat de putin scot, si 20-40ml ii dau inainte de formula si incerc mereu sa o pun la san. Macar de la biberon si tot vreau sa ii dau mai mult lapte de la mine. Doar noaptea accepta sanul si incerc sa o pun la ambii, in rest ma mulg dar scot foarte putin lapte, ea mananca aprox 170ml la fiecare masa. Nu mai stiu ce sa fac.

Ma scuzati ca nu scriu "adresat", incerc sa vad si eu care cine cum si sa scriu mai des pe aici.

Deocamdata am rezerve in a da informatii foarte personale despre noi, din motive intemeiate (sper sa intelegeti) pot sa spun doar ca am o fetita care s-a nascut cu 3.100kg si 52cm si cand a implinit 4 luni avea 6.100 si 68cm.

"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amethyst spune:

mychydutza eu am cumparat vaccinul infanrix si cel pentru 4 luni costa in jur de 210 ron in farmaciile sensiblu, la dona este ceva mai scump.

As mai avea cateva intrebari pentru voi daca nu va plictisiti sa raspundeti, probabil ca ati mai discutat aceste lucruri:

1. cam cate dintre voi dormiti cu bebelusii in pat? Noi nu am fost in stare sa o obisnuim in camera ei (pentru ca in camera noastra nu incape patutul ei) asa ca doarme intre noi deocamdata, cred ca mai tarziu va fi mai greu sa o dezobisnuim dar ea are somnul foarte agitat si mi-ar fi extrem de greu sa parcurg tot holul pana la ea de fiecare data, deci sunt cam comoda, nu?

2. nu ca as avea de gand sa incep diversificarea prea devreme, dar de ce, atunci cand mananc incepe sa plescaie si sa se linga pe botic si se uita cu maaaaare atentie la mancarea mea -eu nu sunt de acord cu "poftitul" dar parca nici nu-mi vine sa mai mananc in fata ei cand vad cum face

Si mai sunt multe altele dar imi mai vin pe parcurs si sa va iau usor sa nu va speriati :)


"Exista o infinitate de moduri prin care poti dovedi ca esti prost. E greu sa le eviti pe toate."

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danis spune:

amethyst am si eu aceeasi problema, copilul nu mai ia sanul decat in somn - sfatul pe care l-am primit a fost sa il las flamand pana ia tzatza si oricum sa ma mulg la 3 ore ca sa nu stagneze productia + galactogil - eu am reusit sa maresc productia, insa bebele ia tzatza tot numai prin somn, e drept ca nu am avut puterea sa-l las prea mult flamand... insa nu ma las :)

simo multumesc de cafea! ma bucur sa aud vesti de la voi si ma bucur ca si-a revenit sanul, succes in lupta de combatere a babismelor!

iulia, felicitari pentru mutare, in ce oras sunteti acum?

luna felicitari pt cereale si pentru ca nu a mai vomitat

jadi sanatate multa si felicitari pentru cereale

povestea nasterii:
http://forum.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=104532

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Simo78 spune:

Amethyst in primul rand sa-ti traiasca fetita si sa cresca mare!

1. multe dintre noi, inclusiv subsemnata, am trecut prin aceasta greva a foamei. Unele au dat completare, altele inca nu. Depinde si de tine, cum privesti problema, si de copil - cum ia in greutate, cum arata, daca e vioi...

2. Eu il las cu noi in pat pana adoarme si apoi il mut in patul lui care este la noi in camera. Inca se mai trezeste noaptea sa suga.

3. Se uita la tine asa pentru ca descopera lumea. Incearca sa lingi un bibelou si ai sa vezi ca la fel de interesata se va uita. Ea nu stie ca tu mananci sau daca e bun sau nu ce bagi tu in gura. Se uita pur si simplu pentru ca e ceva nou pentru ea.

In rest, bun venit printre noi, sper sa gasesti raspunsurile pe care le cauti si sa nu te sfiesti sa ne spui si tu cum procedezi.

Simo mami de Matei Hisham
It's a cruel and random world, but the chaos is all so beautiful.

Mergi la inceput