***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (28)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns ELTEKA spune:

Gravidutza
ti-am raspuns la sfarsitul capitolului precedent.

Lauradi,
e rau cu rasfatul asta, mama mea are o pasiune pentru a aduce mancarea la pat, pe tavita, in cele mai frumoase combinatii si aranjamente. Dimineata nici nu fac ochi ca apare cu suc proaspat stors de lamaie si portocale...in bucatarie e asezata masa de mic dejun mai ceva ca la restaurant....la fel peste zi...

N-am cablurile la mine pentru poze, lunea viitoare pun ceva nou.


Ckristina,
soacra-soacra-poama acra... Nu stiu, depinde si de nora. Eu sunt o persoana relativ rezonabila. Atunci cand nu sunt imposibila

Ramo7 & Flore Roman,


Ella,
ala e outlet-ul de care zice Moberi. Dar nu poti sa faci prea multe in 3 zile, asa ca ori shopping in Vienna ori la Pandorf, nu merge mai mult. Acu' Mariahilferstrasse e centrul cumparaturilor, gasesti destile si pe acolo. La Outlet sunt doar firme mari la preturi mai mici. Un mic orasel, gen american. Doar ca produsele designerilor americani nu sunt asa ieftine ca in State. Cateodata sunt reduceri si atunci e minunat : http://mcarthurglen.at/media/store_guides/online_shopping/Online_Shopping_Guide_190x277_ENG.pdf

Moberi,


Pepsica,
Cat terci sa-i dau? Ca am inmuiat fulgi de orez in 30ml de lapte (mai mult n-am putut mulge, mama ce ma enerveaza activitatea asta i nici nu prea este lapte, din cauza dintilor vrea la san la maxim o ora, de unde atat??). A topit terciul, ii place tare. Care e cantitatea pe care trebuie s-o manance? Zici ca e mai bine in apa?? Fiarta si racita? Sau speciala de bebei? La voi se recomanda suc de fructe (de morcov, de mar) stors pe loc? Ca nu ziceam de suc din comert, sigur, desi ar merge cu sarmalele

Aici e pranzul dar deja am auzit de 10 ori ca nu e satul copilul...

Angela,
Eu vad pe punga o proportie de 1 terci/7 apa sau lapte, dar nu rezulta prea mult terci. Cat e la tine?...Sunt cam confuza cu cantitatile

Relativ la chestiile din comert eu incerc sa-i iau variantele din agricultura biologica si cat mai simple macar ACUM, cat pot eu sa controlez procesul, sa manance sanatos...ca pe urma, cand ajunge ca mine si tremura fara ciocolata Lion...o sa se enerveze singur pe astia de la Nestle, cum fac eu, numarand colaceii de grasime Ce o sa fie urmatoarea chestie la voi si cand/sau astepti sa mergi la control?

Ralucami,
esti sigura ca nu e de la banane? Mie astia din Estonia mi-au zis sa nu-i dau inainte de 7-8 luni ca la noi nu cresc banane , ci in procesul de transport sunt expuse la fel de fel de chimicale care sa le faca sa reziste, ori banana are o coaja care permite trecerea tuturor chestiilor...

Faina de orez e hipoalergenica...ai nostri au mai crescut si "cu orezu'n sange...". Dar poate ma insel, o mamica mi-a zis ca sortimentele de lapte praf sunt asa diferite, ca pana nu-l gasesti pe cel bun tre' sa tot incerci (in JP ar fi doze de o portie?). Cred ca ea recomanda Ohayo, daca imi amintesc bine... Sper sa va treaca

Mamica lui ELIAS, 31.05.2007
POZE cu Elias, sau DOLOFANEL - Fat Frumos cel Chel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Doamne ajuta sa manance zilnic asa ca azi! Stiu ca am mai zis dar sunt tare incantata. Iar a mancat la foc automat piureul de legume. Azi i-am pus pe langa legume si branzica cu jumatate de galbenus.

Uitati AICI, un filmulet cu Andrei
Scuzati sunetul dar camera asta nu e asa buna la filmari.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

vali nu ai pus link ul la filmulet

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

ckristina super tare filmuletul.

Azi a mancat destul de bine supica cu morcov, pastarnac si ardei. Si i-am pastrat si pentru maine.

alyna ne vedem maine pe la 11-12. Vorbim la telefon.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moberi spune:

Lauradi,Ramona,Vali5,Ankaa,Elteka multumesc de incurajari!

Ramona ai dreptate , nu sunt singura in situatia asta si stiu ca pe toate ne doare la fel de tare, cred ca pe lumea asta ar trebui sa fim suparate si pe mersul ei….

Duda35, mi-ai dat o idée cu dintisorii…sa fie asta pentru ca intr-adevar astept din moment in moment sa sparga gingia…


Mama Alexandrei si a lui Matei (21.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angiuta spune:

Elteka pe cecealele mele scrie ca se prepara 130 ml apa cu 6 linguri.Eu ii fac jumatate deocamdata din cat scrie pe cutie (am inceput de luni diversificarea). Iese cam o cescuta. In prima zi i-am pus un pic mai multa apa (75ml apa si 3 linguri cereale).El ar mai manca dar deocamdata nu intraznesc sa-i dau mai mult, dupa ce mananca il pun la san si mai trage cateva inghitituri.

Angiuta mamica lui Vladut(08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Elteka ce ma bucur ca ai scris . Ma gandeam ca ai plecat in State si poate ca nu o sa mai ai timp de forum. Felicitari pt inceperea diversificarii. Si noi avem putin timp de cand am inceput cu terciul de orez ( asa cum spuneai si tu, cei mici, ai nostri, au orezu`n sange:D). Maria adora terciul asta , cred ca e preferatul nr 2 ( ca nr 1 tot tzatzi ramane) Eu am primit de la public health center o schema de diversificare pe zile, dar vazand ca totul merge asa de bine, am prins curaj si m-am gandit sa-i dau o felie de banana . Sa stii ca si eu 90% sunt sigura ca e de la banana alergia asta, dar mi-am pus semnul intrebarii cand am citit mesajul lui Moberi. Si chiar mi s-a spus ca banana e alergena, dar nu stiu ce a fost in capul meu. Cu laptele praf o sa vad cum procedez, o sa ma duc si la niste sedinte de consiliere la clinica unde am nascut, sa vad ce imi sugereaza ei pt intarcat. Cu durere in suflet, eu de pe la 1/2 lui ianuarie nu mai pot sa o alaptez pe Maria pt ca ma intorc la facultate si Maria o sa stea cu mama.

Si mie imi pare rau ca nu stiam de Next-ul din Ginza pt ca am avut treaba pe la Roppongi si tokyo Eki si pana in Ginza era o azvarlitura de bat. Data aviatoare
Voiam sa-ti zic ca am facut primul zbor ( scurt) si nu a fost chiar groaznic- ma rog , la 2h de zbor e si normal, plus ca a fost si sotulica. Dar m-a omorat schimbatul pampersului in buda aia mica si inghesuita. E criminala experienta!

Revin ca s-a trezit terorika!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

Abia am intrat in casa asa ca ma voi limita in a spune si
eu 'LA MULTE LUNISOARE SARBATORITILOR DE AZI!
Si....va multumim din suflet pt urari! pt toata lumea.
Azi facem 7 luni marete si suntem cam agitati!
Asadar...ii urez si eu LA MULTE LUNISOARE pitikului meu sa creasca mare, sanatos si cumintel!

Revin dupa ce-i dau sa pape!


Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns DidiAlex spune:

Salutare, Salutare,


davidut de alina24

Matei-Ciprian de florentina roman

vlad de sobi

david de pepsi

mary_lou



aveti un ritm..mama mia

Noi am avut ieri prima linguritza de morcov. Hipp. Mi-a scuipat-o. Am pus niste lapte praf in ea si tot a scuipat-o.
Mai fetelor, Elteka&Pepsi, dar voi nu o sa le dati deloc bibe? io sper 9 luni sa il scot din iarna dar nu sunt sigura ca mai pot. Mie drag, recunosc ca mie drag dar parca nu as vrea sa imi ceara in cuvinte :)

Aseara am avut seara mai ciudata, in sensu ca Robert al meu me-a facut niste figuri pe care nu am fost capabila sa i le directionaz intr-o directie buna.
Si, mi-am dat seama ca, (virgula) io is tare buna si copilul ma ia de fraiera.
Tre sa imi refac conduita, asa ca nu ma dati disparuta.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Bantuind pe net,am gasit un site cu hainute pt copii.M-am gandit sa vi-l arat si voua,poate intereseaza pe cineva.Uitati aici www.flickr.com/photos/imbracamintecopii/" target="_blank">HAINUTE.

anka, fericita de Florin Alexandru(23.06.07)
POZE
FILMULETE 4luni

Mergi la inceput