***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (26)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

la multe lunisoare
razvanel de ramona7
la multi ani
amely

raportam si noi un bebe nelinistit noaptea , doarme in reprize de cate 1-2 ore pana la 4 cand ajunge la performanta de a dormi cam 4 ore fara pauza, si tot atunci apuc si eu sa ma odihnesc un pic, speram sa fie dintii, si nu altceva

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

vali a ramas suculetul de mar + morcov la ora 10, apoi la pranz supa de legume (200 gr) + carne pui sau vita (50 gr) + 10 ml ulei de masline fiert. Apoi dupa amiaza 1 iaurt simplu sau pus in el fructe sau cereale si seara cereale + lapte.

lauradi pai cred ca si eu o sa pun cu aproximatie carnea. Si mie mi-a zis dr ca pot sa portionez si sa bag la congelator supa. Mai ales atunci cand plecam de acasa pentru cateva zile. Maya a fost foarte ok dupa vaccin, a plans doar cat a fost acul in piciorul. Insa aseara a adormit pe la 8.30-9 si s-a trezit sa manance la 1.30 si la 6. Da a dormit apoi pana la 9 dimineata .

ralucami din cate stiu elteka ar trebui sa fie acasa acum. Adica in Ro.

ankaa adica ninge??? Of de cand astept si eu putina zapada in Bucuresti. Azi noapte m-am trezit sa ma uit pe fereastra sa vad daca ninge. Da nu am fost decat cativa fulgi.

pepsi mercic . Am vazut si eu ieri poze frumoase. Da de ce e asa de devreme parada de Craciun? Cate grade erau???

LA MULTI ANI amely

LA MULTI ANI bebe de ramona7.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna dimineata!

Eu am avut parte de o noapte cu mai putin somn. S-a trezit de multe ori pentru suzetat (vorba lu' Paflo), si pe la 4:30 s-a trezit cu chef de vorba. Nu am aprins lumina si incercam sa ii dau ceai. Bineinteles ca plimba biberonul prin gura si mi-a facut niste vocalize, ca din somn am dat-o in ras. Imi place tare mult la Andrei ca intinde manuta spre fata mea si se plimba cu ea pe toata fata. E asa de dulce!

Am sunat doctora sa o intreb ce e cu culoarea albastra si mi-a zis ca nu e nici o problema. Sa continui sa il spal in fiecare seara cu apa si sapun. Mi-a zis sa nu folosesc sub nici o forma ceai de musetel. Nu mi s-a parut prea convingatoare... a ezitat un pic pana sa-mi dea raspunsul.

lauradi, ce de oferte de locuinte la munte primesc
Multumesc pentru aprecierile la adresa lui Andrei!

mica, deja i-a bagat iaurtul in meniu?

Eu sunt cam suparata ca l-am cantarit acum doua zile pe Andrei si nu a luat decat 100 g in 20 de zile. Trebuie neaparat sa manance si altceva in afara de fructe si lapte.
Ma duc sa ii fac piureul de fructe.

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

vali dupa ce introduc complet supa o sa ii dau si iaurt. Adica peste 1-2 saptamani.
A si la masa de 10 in loc de suc pot sa ii dau si branzica facuta din 1 cana lapte + 2-3 tablete calciu lactic.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze/Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet/www.youtube.com/watch?v=PAJHlaXKGGs" target="_blank">Maya rade in hohote
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

'Neata mamici! Pupici la capsunici! :)

Ma bag din nou in seama, sa nu ma dati disparuta ;)
Sunt in urma de tot, cred ca n-am citit ultimele 2 capitole ( scrieti si voi, nu va incurcati) ... dar am avut treaba. Sa nu radeti de mine cand va spun ce treaba am avut ... am citit Harry Potter 6 si 7 . I-am furat mobilul lu' Boby (sotul), ca el are unul mai smecher, cu Ebook-reader si nu stiam cum s-o fac pe Melie sa doarma mai mult ... ca o tinem in bratica cat dormea si eu intram in tara vrajitorilor :D ... n-am ce face, am ani multi, dar spun mandra ca sunt fan. Ma gandesc serios sa-mi cumpar o palarie de vrajitoare si sa incerc o matura, poate nu-mi mai trebe masina ....

Cine e aceasta Florina si ce remarca a facut aceasta "doamna"? ca n-am timp sa caut ... prefer sa va citesc pe voi. Trebe sa ma oftic cumva? Sau mai bine asa: ... aoleu, nu asa, ca cica e sm, dar ati inteles ideea!

Si am citit cu drag ca folositi wrap! Si eu, si eu!!!!! Si sunt incantata! L-am de pe timpul lui Cris, dar el binenteles ca nu a vrut, urla ca din gura de sarpe. Pe Melie am pus-o de la 1 luna ci ceva, a chitait putin la inceput, dar s-a obisnuit repede si ii place. www.flickr.com/photos/81156723@N00/sets/72157602236236375/" target="_blank"> Aici ne puteti vedea ... Acum o imbrac normal, dar fara gecuta, sa nu o stranga si o bag sub geaca mea ... si mor de mandrie cand primesc zambete de la femei si mamici :) Eu de www.mamatoto.org/" target="_blank"> aici am invatat sa-l folosesc. Aveti si voi un site cu infos? Cum il legati?

Lauradi, bine ai venit!

Eu sunt in urma cu subiectele, asa ca scriu de ce-mi aduc aminte ca se vorbea cand v-am citit.
Deci, eu folosesc borcanele. Am luat si eu morcov bio, care s-au stricat dupa 3 zile ... pe 2 radacini de pastarnca am dat 1.20 euro si nu-s sigura ca-s bio ... si nu stiu de ce, dar mixerul meu paseaza cu bucatele. A papat fi-mea si asa, dar parca tot borcanelul arata mai bine si sunt sigura ca-i dau papa bio fara alte adausuri. Si sigur n-au conservanti, metoda de pastrare e pasteurizarea/vidare.
Eu sunt o babuta din asta, care face dulceturi si tin ale naibii ... si asta f. simplu. Pun dulceata fierbinte in borcane (care nu sunt fierte sau mai stiu eu cum sterilizate) si imediat capacul ... prin racirea aerului ramas in borcan se formeaza un vid .... ca fac si "plop" cand le desfac prima oara .... si tin, tin cu anii!
Cand o sa faca 8 luni si o sa aiba si ceva dinti si cand mancarea trebuie doar pasata cu furculita o sa gatesc ptr. ea ... sau ii dau ce gatesc si ptr. noi ... pana atunci, borcanele sa traiasca! Eu una nu ma mai chinui!

Prajitura asta inteligenta o faceam si eu .... bunicica. :)

Ce mai era? Ah, da, Androix, nu fierbe uleiul (indiferent de care folosesti - Pepsi, n-am stiut ca cel de floarea soarelelui e mai bun ... eu sunt fan uleiului de masline, m-a facut bine de cateva crize de fiere, plus ca are si alte prioritati), adauga-l cand pasezi legumele. Eu pun mult, dar am unul bun (de la mama lui de'acasa si n-are gust rau) si nu se simte.
A mea papa acum la pranz cam 3/4 borcanel si mai vrea laptic dupa 2-3 ore. Si pana acum i-am introdus morcov (dar nu-l mai dam ca o constipa rau), cartof, dovlecel, pastarnac, carnita de pasare. Iar seara bea ca. 200 ml de lapte cu cereale. In rest doar laptic ... fructele de la 5 luni ... iar branzica de la 8 luni, barem asa ne-a sfatuit pediatra.

Intreba cineva de grisurile de aici. Si eu sunt in cautare, ca culmea mai toate au lapte si gluten ... greu am gasit unul, si asta are mult orez, dar n-am ce face.
Eu v-as recomanda sa nu le dati din acealea cu lapte ... barem nu pana la 6 luni, e ca si cum schimbati laptele brusc.
Si ca mi-am adus aminte: mii de multumiri ptr. sfaturi. V-am ascultat, l-am introdus treptat ... si cu ocazia asta l-am terminat si pe cel vechi!

Si a mea doarme mai agitat .... doarme, dar se foieste mai mult, si de cateva ori a plans din senin ... ori e burtica plina, ori dintisorii, care "sapa" - mananca si tot ce prinde.
Ptr. fetele din G., voi folositi Viburcol? Vad ca la noi au functionat.

DidiAlex, multumesc ptr. intelegearea piticilor! :)

Pupici si cat mai multe lunisoare sanatoase ptr. sarbatoritii din ultima vreme!

Va pupic, sper sa revin!!!!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Buna dimineata!La multi ani Gramokid de Ramona!
Aseara Rares s-a uitat vreo 20 min la Baby Einstein.MULTUMIN MIHAMORA

POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Irinusha spune:

La multi ani Amely!!!

La cat mai multe lunisoare Razvan! Ramona, sa-ti traiasca!

Gravidutza, daca tot te ocupi de capitol :), vezi ca la Ramona scrie "baby-boy" de nici n-am stiut pe cine sa pup de lunisoara implinita!!!

DidiAlex, cum mai e piciorusul lui Robert? A fost rupt, sau cum?

Al meu, cel mare, e iar mucios ... are niste lumanari galbene de toata frumusetea, asa ca l-am pastrat acasa. Sa vedem cat o sa am placerea asta!
Pupici din nou!

Mamica de Cristian (3 Mai 2004) & Amélie (26 Iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

Androix, Pepsi, Raluca, Motannel, Lauradi
Pepsi , asa cum ziceau si fetele, mie pediatra mi-a zis ca ar fi bine de evitat ca da dureri la burtica la bebe si diaree, dar cred ca depinde de fiecare bebe. Cred ca o sa incerc cu putina, poate am mai mult succes la marul.
Carrie si noi ne chinuim cu diversificarea si bebelina mea nu vrea nicicum sa deschida gura.
Az i-am facut piure din 3 feluri de mere si crud si copt si rezultatul a fost 0, si am incercat sa-i dau si cerealele cu lingurita su nimic , nu vrea sa deschida gura la lingurita nicicum si nici cu strambaturi nu am reusit... Ea imi zimbea dulce dar cu gurita inchisa La voi au acceptat lingurita de la inceput?

Mami de ingeras - Isabella (21.06.2007)
www.flickr.com/photos/12409567@N03/" target="_blank">Poze cu Ingerasul meu

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Nu m-am codit din cauza acelei Florina21 sa spun ca Mara a zis "mama", ci pt ca nu eram sigura ca asta spune. Cat despre acea florina, mie mi se pare ca o bagam prea mult in discutiile noastre. Duca-se cu noaptea .

Eu nu citesc lista de bebei cand fac noul capitol, asa ca nu am vazut ce scrie la Ramona. Eu stiam ca-l cheama Razvan, asa ca nu am mai verificat. Ramona, la multe luni-versari pentru Razvan, sa fie sanatos si norocos! Te gandeai acum 4 ani ca o sa ne felicitam pt bebei? Sa-mi spui daca vrei sa trec Razvan sau Gramokid. Nici mie nu mi-a venit comanda din 6 si o sa le scriu azi sa-mi spuna daca au livrat-o. Ii intreb si de comanda pt tine.

La multi ani, Amely!


Alina si Mara vrabioara (27 iunie 2007)

Diversificarea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Buna dimineata,fetelor!

Pepsi, multumesc pt raspunsul atat de complet legat de fiolele acelea!Si multumesc si pt aprecieri! O sa o sun pe soacra-mea sa faca ea niste cercetari,ca se stie cu o gramada de farmaciste si sigur imi face rost.Stiam ca pana la doi ani tot cu niste dinti o sa ne luptam.
Ca sa pui filmulete pe webshots dai pe "upload" si apoi la add files poti sa pui si poze si filmulete.

Anka, merci!M-am uitat pe net si zice ca maine cand venim noi e insorit si vro 5 grade.Acu' io sunt ca tiganca,sper ca nu te superi,dar mai am o intrebare:Carrefourul pe unde vine?
Stai linistita ca nu esti singura cu copil matinal.Facem club!
Aoleu,Anka asa rau este?e zapada mare?

Mica, ce sa-ti zic,fata ta nu se dezminte:cuminte a fost si e in continuare!Bravo! Mereu i-o dau exemplu lui Ducu-nazdravanu'. Sa stii ca am laudat-o si lu' soacra-mea si cumnatei,ieri cand au fost la mine si le-am aratat si filmuletul in care rade.Au zis ca asa copil nu au mai vazut. fata cuminte si frumoasa foc! Asa cred si eu ca Elteka e in Ro acum.

Vali, asa face si al meu e cu amandoua manutele pe fata mea sau cand se trezezte noaptea si vreau sa-l pacalesc cu ceai,ma apuca strans de mana si nu-mi mai da drumul.
Pai normal ca primesti!Ee fac bucuroasa schimbul!
Nu te necaji cu Andrei,ca o luna cresc mai mult ,o luna mai putin. Sigur e in grafic!

Irinusha, multumesc!



Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput