***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (26)

Raspunsuri - Pagina 5

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Acum cred ca eu sunt singura/ultima pe aici...

Ce putini sarbatoriti avem azi!

Razvan(Gramokid) de Ramona7
Amely

Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ninutza spune:

RAZVAN (Gramokid) de Ramona7

Amely

http://mirunamaria.blogspot.com/


Miruna Maria, 5 iunie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

pun si aici ce am scris in cap ce s-a inchis
buna dimineata si la mine

vali, mersi de aprecieri, da, pai la parada era inghesuiala si ma mai impingea unu altu, ca ei nu vedeau ca am bebe, si a pus capac cind o tanti mi-a dat cu geanta in burta, i-am atras atentia ca hei acolo e un bebe mic, si ridea si ea ca nu stia ce am acolo....nu stiu sa pun filme, ca am si filmulete si alea sint mai faine, ca auzi si muzica, eu deja te "invidiam" ca stai pe malu mari, da acuma ca am vazut pozele......te "urasc" e visul meu sa stau pe linga o apa, aici stau linga fluviu, da e frig si nu se compara cu marea sau oceanul.....vrei sa faci schimb?hai la mine ca este zapada din decembrie pina prin aprilie muntele e la juma de ora cu masinasi vin io la mare la tine

gabiu, sa stii ca david rigiie iarasi f bine cind il pun in wrap, cica acolo are o pozitie fiziologica care ii favorizeaza digestia....asa am citit

moko, bafta cu licenta

ali24, nu constipa cartoful dulce din cite stiu eu.dar bebei se constipa la inceputul diversificarii, pina cind maninca din fiecare grup.cu borcanelul, sa citesti sa nu aibe zahar adaugat, si poti sa-i dai si a doua zi, dar regula importanta iei tu din borcan cu lingurita si pui in alta farfurie si-i dai la bebe, ce ramine dupa ce a pus bebe gurita pe el arunci, ce este in borcan si bebe nu a pus gurita poti tine la frigider pina a doua zi. ca pe ce pune bebe gurita, desi nu s-ar crede, si el are flora microbiana in gura, si cind alea dau de bunul gust de piersica sau ce ii dai se pun sa se inmulteasca, si daca il ti la frigider borcanelul, bacteriile se innmultesc acolo pina a doua zi ca au conditii favorabile, si cind ii dai la bebe face apoi diaree sau altele, asta asa pe scurt felicitari ptr realizare

cu borcanelele ca era o intrebare, de ex eu am preferat sa-i dau borcan cu morcov biologic ptr ca are controlat nivelul de nitrati, acelasi lucru e si cu fructele care nu sint de sezon, ca si caisele, am luat borcane biologice ca alea erau macar controlate, ce luam pe piata cind nu era sezon nu stiam provenienta! atentie si la produsele biologice, cel putin aici au aparut unele care se cheama biologice, dar sa verificati ca daca nu are semnul certificat biologic de ex ptr canada asa sint www.caaq.org/appellation-biologique/certificateurs-accredites.asp?var=5" target="_blank">certificat biologic si aici inca info http://fr.ekopedia.org/Aliment_biologique

paflo, ai vazut ca exista si ekopedia? o fi tot wikipedia dar pe parte de ecologie?

carmen, pult, e o chestie asa ca o masa mare cu dulap sub el, si este mai inalt decit masa, numai bine sa poti pregati ce vrei, sa framinti cozonaci sa intinzi foi de ceva, sau altele fara sa ai dureri de spate.il vezi la mine in pozele cu, casa(am si 2 scaune din lemn la el, si dimineata luam micul dejun) si la ikea am vazut, are inaltimea unui bar

michigan, de aia intru in continuare ca si io va iubesc!io cind ii vad cum se tin in brate mai vreau unu

doxinu, felicitarile mele ptr mama.............bravo

tamara, eu zic sa nu te stresezi ca inca nu se intoarce micutul, fiecare copil are ritmul lui! si la noi primul copil a facut totul mai tirziu, asta mic face totul mult mai repede, este si lipsa mea de frica ca i s-ar intimpla ceva. de ex la primul cind la 4 luni se ridica sa stea in fund il impingeam la loc si am sunat speriata la pediatru, ca in carti scrie ca la 6 luni....

motannel, normal ca ti-a iesit prajitura, doar te pricepi!lasa ca mai pun daca mai vrei, ca am multe!din cistig ii voi lua lui dominic o jucarie, un camion, si lui david un scaun masa. joc rar, asa de ziua mea, de craciun...da, la parada era tare frumos, semnifica venirea lui mos craciun in oras, si i-am zis lui dominic ca va veni si la el cu cadou, ca deja a dat comanda, si avem costum de mos si in fiecare an am imbracat pe cineva din prieteni, si suna la usa si venea cu sacul.....tare mult i-a placut lui dominic, anul trecut rideam, ca dupa ce a venit mosu el citeva luni, cind suna cineva la usa zicea ca e mosu!imi pare tare rau ptr ca stiu cum e in romania, lumea numa de parade nu le arde.

io stiu sa fac capitol nou da nu stiu parola la numele venus

graviduta, felicitari ptr mama, meme.....si toate variantele, asa a inceput si david, atunci cind m-am bucurat eu tot sotul a remarcat, ca eu il auzisem de ceva timp, da ziceam ca nu se poate e prea mic!asa incep sa zica, al meu face asa de scump cind ii e foame, la taica=su in brate e ok, si cind ma vede in zona incepe sa zica meme, mama, mam, isi mai suge si un degetul si intoarce buza de jos si se uita dupa mine ca vrea sa suga, nu ca m-ar striga pe mine, dar tot ma topescbaby einstein e si ptr bebei mici si ptr copii de 3 ani, noi avem aproape toata colectia, am 16 dvd-uri, dar am vazut ca au aparut inca 2

carrie, multa sanatate

mica, nu am cintarit niciodata carnea lui dominic, asa la ochi. cu uleiul noua nutritionista ne-a zis ca, contrar a ce se crede uleiul de floare de soare pur are cei mai multi acizi linoleici(daca tin bine minte, paflo?) ptr dezvoltarea creierului lui bebe si nu cel de masline. eu ii puneam 1 lingura in pireu dupa ce era gata fara sa fierb uleiul. pai eu asa as face, pui la fiert o oala mare cu apa, si cind fierbe pui in ea o oala mica in care este uleiul de masline, cel putin nu am incercat, dar asa se face ceva la bain marie.dar vezi nu=l fierbe tare sau mult ca strici ce e bun in el din cauza prea cald, de aia nici nu se pune in mincare decit la sfirsit dupa fierbere

duminica placuta fetelor, revin deseara(la mine)

a, am si eu o intrebare, cum se pun filme pe webshots?

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

liviana, da, dominic a fost tare incintat, dar era cam frig, ca batea un vint....am si filmulete f faine dar nu stiu cum se punbuna idee, ia sa=l invat si eu un cintecel.merci ptr aprecierile la casa, ne place tare mult, spatiu locuibil este in jur de 300 mp si am dat pe ea 164 000 cad si acuma sint egal cu dolarul american, deci tot atita.am luat rate pe 25 ani, cu un down payement de 10 000 dolari canadieni. pacat ca nu stam mai aproape ca as vrea eu inca un wrap

petit_ange, nu am auzit nimic rau de para(poate sa nu fie suflata cu prostii), unde ai auzit ca nu ar fi buna?

androix, frumoasa semnatura, avem cam aceleasi kg.....ce mai sintem femei cu greutate. ai putea sa-ti pui si datele de nastere ale puilor? sanatate la copilasii muciosi

carmen, sa stii ca si pe strada f multa lume ma intreaba daca david e fata! mie nu mi se pare, dar vezi pina si micuta ta asa il vede, copii spun adevarul!desi de imbracat il imbrac ca un baiat

carrie, si daca i le dai mai moale nu ii place?poate ii plac mai lichide, inca nu e pregatita ptr mai gros

motannel, spune linistita ce vrei, ca bine zice vali, nu se merita sa ne ferim...

vas, felicitari si la voi ptr primul cuvintel!

vali, si mie-mi place balaceala, de aia mi-am si luat casa cu piscina, da aici e tare frig si apa nu a apucat sa se incalzeasca cit sa ma pot scalda cu dominic de cite ori am vrut!am avut o vara tare cacacioasa!

lauradi, si eu am vazut pozele tale sint f frumoase!uite asa sint fiolele de la boiron ptr dinti, camilia le zice http://www.boiron.fr/htm/Public/dents-bebe-camilia.htm in romania poti suna la tel asta sa vezi in ce farmacie le comercealizeaza ROUMANIE
BOIRON RO
Rue Dr. Carol Davilla
No 40, Etage 1, Sector 5
BUCAREST
Contact : Silvia MAINESCU
Tel : 00 (40) 21 410 05 46
Fax 00 (40) 21 410 20 24
silvia.mainescu@boiron.ro

cu dintii la primii e cel mai greu, apoi canini, si molarii, pina la 2 ani le tot ies dinti asa e david a dormit cu nasul la mine la titi toata parada, macar nu l=a suflat vintul....

anka, mie nu-mi mai cade asa parul, dar n-am facut nimic, apoi m-am tuns

moko, lasa ca nu iese batalie, ca desteptu cedeaza si la tine imi plac pozele, mai ales aia in care doarme stefan pe sot, e mortala....merci de raspuns, am ris de numa la meniul actual mai ales la desert..

la multe lunisoare razvan de ramona7

nu dati cu rosii dupa mine ca am scris mult, da mesajul de sus era la cap dinainte, dar noroc cu liviana ca mi-a zis ca am scris unde nu trebuia

noapte buna si sa aveti o saptamina buna

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Neatza si de la noi.Piticul meu e foarte matinal,s-a trezit la 6,cu tipete.Bine k nu dormeam .
VALI,PEPSI,LAURADI-ms pt raspunsurile legate de caderea parului. LAURADI-la noi ninge de aseara,deci e cam frigut.
Si eu ii dau para piticului..amestecata cu banana ii place cel mai mult.Si am infiintat CLUBUL ANTI-LEGUME,cine vrea sa ni se alature[:-D))].
LIVIANA-as dori si eu wrap,dak mai e valabila oferta.

anka, fericita de Florin Alexandru(23.06.07)
POZE
Alex papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut!

Scriu rpd cat doarme "Argintu` Viu". M-a omorat zilele astea!

Ella eu cred ca te inteleg cand spui ca esti zombi dupa o noapte cu Boby. Aseara ca niciodata m-a frecat Maria, de am crezut ca o iau razna. La 11 jumate m-am pus in pat si cum in ultima vreme sunt varza, cred ca am adormit "in cadere". Cand atipisem si eu, la 12 FIX a inceput Maria sa scartzaie ( logic ca i-am dat sa suga, am linistit-o , am readormit-o bla bla bla). Apoi la 2 FIX iar s-a trezit. Tura asta a trebuit sa-i schimb si pampersul si in marea mea prostie am schimbat-o in mijlocul patului. Mi-a facut o "bucurie" de a trebuit sa o schimb si pe ea, si patul si salteaua . Apoi la ora 4 iar s-a trezit! Si mi-am incheiat somnul cu o trezire la ora 6:45 cand a hotarat Maria ca e suficient cat am dormit, deci GATA!

Sunt moarta de somn si oboseala, mi-e dor sa mai dorm si eu cateva ore legate! Toata lumea imi zice ca-i din cauza dintilor. Pai daca imi face asa la TOTI dintii, atunci pot spune ca m-am dat naibii.

Pepsi
eu am citit cam in raspar ultimele capitole, dar am vazut ca ai fost suparata. Nu te necaji, la urma urmei fiecare se face remarcat cum poate ( unii cu mesaje pline de informatii care ajuta multe mamici incepatoare, altii cu mesaje de 2 bani cu ironii gratuite). Pupam mamica si cei doi flacauasi ! Dupa ce termin de scris o sa ma uit si eu la pozele voastre cu parada!


Ali24 am retinut intrebarea ta cu borcanelele. Eu am citit si in cartea lui Spock si mi s-a spus si la cercurile de diversificare la care am participat : daca vrei sa folosesti un borcanel de 2 ori, se recomanda ca la prima masa sa scoti cu o lingurita curata si uscata- nu mai intreba de ce neaaparat uscata, nu am retinut- cantitatea de papica pe care vrei sa o dai bebelusului. Restul ramas in borcan, se baga la frigider , dar nu mai mult de 24h. Ni s-a spus ca saliva lui bb are nu-s ce bacterii, care in mediu propice se dezvolta si pot da diaree, dureri de burtica etc copilasului. Eu la partea medicala sunt novice rau, dar esentialul asta era: sa faci in asa fel incat sa pastrezi papica cat mai aseptic. Sper ca o sa iti foloseasca informatia!

Petit_ange eu stiam ca din cauza perelor, bb poate sa aiba diaree. Mai ales un copilas cu stomacul mai sensibil ( cum e fiica-mea de ex) poate sa aiba probleme de genul asta. Eu nu i-am dat fructe pana acum, dar cand o sa incep sa o fac, o sa evit perele.

Felicitari pt primul "mama"/"tata" spus de pitici!! Abia astept sa o aud si pe Maria strigandu-ma intr-un fel, nu conteaza cum

Stie cineva unde a zis Elteka ca pleaca? Nu cumva in State?

Ma bucur ca dianalaura e bine, chiar mi-era dor de ea. Si de Pauly si de dideip!! Si de eimotto as mai vrea sa mai aflu cate ceva!

Ma duc sa mai imi pun o cafea si sa manac ceva, ca daca s-a trezit printesa, chiar ca nu mai am timp.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ankaa spune:

Urez si eu LA MULTE LUNISOARE si LA MULTI ANI tuturor sarbatoritilor de astazi.
Doamne ce e afara!Nici masinile nu pot pleca de pe loc .Inca o zi de stat in casa.

anka, fericita de Florin Alexandru(23.06.07)
POZE
Alex papa

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramona7 spune:

Intru si eu un pic de la lucru. Acasa chiar nu mai am timp deloc.
pentru sarbatoriti si pentru al meu pitic.
Multumim de urari, Moko, Lauradi, Ninutza, Pepsi, Ankaa.

Felicitari pentru mama si tata pentru toti capsuneii!!! Imi imaginez ca e un sentiment frumos. Abia il astept.

Imi pare rau Pepsi ca nu te pot ajuza cu filmuletele. Nu stiu nici eu cum se pun la webshot, eu le pun pe youtube ca mi se pare simplu.

Noi am inlocuit masa de la 10.
- la 7.00, laptic 200ml
- la 10.30, 200ml, o crema din mar, banana, mandarina, morcov
- pe la 2,3 dupa amiaza papam 80 ml supa si crema din cartof dulce dovlecel, morcov, pastarnac, telina. El ar manca mai mult, dar nu ne grabim ca il doare burtica si se si constipa.
- si mai avem o masa de lapte pe la 7 seara, 200ml
- ultima masa e cu lapte si cereale de mar sau piersica pe la 10.30 si apoi somn de voie. Intre mese uneori mai bea suc de mere sau ceai.

Pe vremea asta noi trebuie sa ne deplasam la medic ca la 4 luni avea fontanela prea mare si i-am dat mai mult vigantol. Sa vedem cat o sa fie doza luna asta.

A, uitasem sa o intreb pe ella ceva. Stiam ca tu ti-ai depus dosarul pentru stimulentul ala de 1 milion. Ti-au venit banii? Stii cumva daca vin incepand din luna in care ti-ai depus dosarul sau se dau bani si retroactiv?

Edit: Am mai uitat ceva. Graviduta nu am primit coletul de la LR, inca asteptam. Cand vine fac poza si iti arat cum e.



Jurnalul lui Razvan

Salvati o inimioara


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Raspund si eu repede inainte sa ma apuc de trebi. Ankaa, eu am rezolvat caderea parului cu multe vitamine: elevit, fier, magne b6. S-ar pute sa fie cam multe, da pana acu n-am vazut efecte secundare.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

la multi ani!!Gramokid!!!!

si

la multi ani!! amely


gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput