***Capsunele-n scutecele de mai-iunie 2007*** (26)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns alynta27 spune:

Salutare!
La multe lunisoare sarbatoritilor!
La multe lunisoare, Teo de Bogalina!
Mica "recuperare" buna dupa vaccin!

Alina-Mirela cu DAVID 27.06.2007
David
Cum a aparut Printul!

Poze burtica

Pozele mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carstea spune:

Androix, noi am scos cam din prima saptamana de diversificare completarea de lapte.Am mai spus eu pe aici ca e un mare mancasios sau n-are simtul saturatiei.Mancam 2 mere si o jumatate de banana dimineata iar la piureul de legume mi-e rusine sa zic:un cartof dulce, un dovlecel mic,un pastarnac mic si mai nou o jumatate de mar cateodata si o felie de ardei.aproximez la 300 gr.mi se pare foarte mult si mult. Zic sa-l las sa pape cat vrea dar el deschide gurita la fiecare lingurita si sfarsim prin a manca tot.

POZE rares(7 mai 2007)
Am 5 luni/sunt barbat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Vas, si Teodora mea face tot ce face Eliza ...spune mama (mai ales cand e suparata sau flamanda), sta in fundulet (mai bine de saptamana asta) si se joaca mai mult cu jucariile din jurul ei si raspunde cand o strig, iar daca o fotografiez pur si simplu pozeaza! As fi vrut si eu sa ma laud mai mult insa... Oricum eu ma bucur sincer de toate realizarile bebeilor nostri!

Petit_Ange, chiar astazi i-am dat putina para rasa pe razatoarea de sticla ... de trei zile Teodora era cam constipata si cu para a facut in seara asta kk mai normal, desi putintel!

Androix, semnatura e tare frumoasa ... tickerele faine, iar al tau e tare bun!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Fetelor, m-am uitat astazi pe lista cu nr de telefon din mailul comun si am vazut ca multe rubrici (mai ales cele cu numele bebeilor) sunt incomplete! Ar vrea cineva sa completeze listuta?

Va urez o saptamana cat mai reusita!

Noapte buna! Pupici tuturor!!!

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna seara!

Graviduta, multumim pentru capitol nou!
Felicitari pentru "mama"! Nu vad de ce trebuie sa ne ferim sa spunem progresele copiilor nostri. Doar ca exista o persoana invidioasa? Va ramane cu invidia, si noi cu bucuria data de copiii nostri.
Pupa fata vorbareata!

vas, felicitari si Elizei pentru primul cuvintel!

Pepsi, as veni iarna sa stau in locul tau. Aici e tare urat iarna, bate vantul, e frig si daca vedem o data zapada e mare lucru, si atunci tine 2-3 zile maxim. Pe de alta parte nu as vrea sa stau tot anul la munte, sunt convinsa ca nu i-as mai aprecia farmecul asa de tare. Vara vreau la mare ca sunt o rata veritabila . Pentru mine plaja inseamna balaceala. As sta numai in apa.

ankaa, mie nu mai imi cade parul asa tare. De fapt, imi cade normal, cateva fire. Poate ar trebui sa incepi un tratament. Nu stiu sa-ti indic un anume tratament, dar eu m-as duce la un Plafar si as cere acolo.

carrie, si eu ma chinui cu Andrei sa accepte piureul de legume. De supa nu mai zic, nu o vrea si pace. Din piureul de legume ia cateva lingurite si alea cu scarba. Daca l-ai vedea in ce hal se infioara de scarba...
Merele in schimb ii plac la nebunie. Azi am facut urmatorul terci: faina de orez cu apa (o fierb), mar copt si morcov fiert. Si a mancat tot. Mi-a fost un pic frica sa nu se constipe, dar mi-a umplut un pampers.
Si ieri am pus in loc de morcov branzica. Stiu ca Pepsi ne-a zis ca e bine sa se obisnuiasca cu fiecare aliment in parte (fara amestecuri), dar nu reusesc , ca asa as fi vrut si eu.

mica, ce v-a zis doctorul ca trebuie sa mancati in continuare?

Liviana

Androix, multa sanatate piticilor tai!
Ce tare e ticker-ul cu greutatea!
Eu am reusit sa inlocuiesc complet o masa de lapte. Andrei mananca asa:
-6:30-7 - lapte
-10-10:30 - piure de fructe (fara supliment de lapte)
-13-13:30 - cateva lingurite de piure de legume + lapte
-16:30-17 - lapte
-19:30-20 - lapte + cereale
-peste noapte mai are o singura masa de lapte

Motannel, felicitari si tie pentru realizarile fetitei tale!

Cred ca sunt ultima pe aici...
Va pup si noapte buna!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns michigan spune:

androix
si noi suplimentam cu lapte, fructele si legumele sunt apa de ploaie , nu suntem impacati si satui de-ajuns daca nu vine si tzitzi...
doxinu
felicitari pt stefanel care spune mama, abia astept si eu, deocamdata ma delectez cu zambetele irezistibile pe care mi le adreseaza de fiecare data cand se trezeste, si cu altii zambeste, dar cand se uita la mine........

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Motannel spune:

Vali5, multumesc, asemenea si tie si lui Andrei!!! ! Meniul Teodorei e asemenator cu cel al lui Andrei, insa lapte dimineata inseamna la noi san, la pranz variaza ... uneori supa clara cu cereale uneori piure de legume (care nu-i place aproape deloc). Printre toate mai avem cate o gustarica de san mai ales in preajma orelor de somn! In timpul dupa-amiezei e lapte formula, iar seara la culcare formula cu cereale! Noaptea mai are 1 sau 2 mese - san! (am mai spus ... mesele astea de noapte sunt cred mai mult ca sa o iau in pat langa mine ... trebuie sa o dezvat de smecheria asta ...!)

Asa creste Teodora-Iubita fotografii

Asa creste minunea noastra ticker

Motannel si Teodora Elena (07.05.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lauradi spune:

Buna seara,fetelor!


Leon de Nicoll
Teodor de Bogalina
Cosmin de Piticasigogosica
Octavian Andrei de Yoyoyo

Abia acum reusesc si eu sa intru pe forum,ca pana au plecat musafirii,pana am strans dupa ei,s-a facut seara.Si vad ca deja ati scris 4 pagini in cap 26,asa ca ma apuc de citit.
Ducu a dormit mai bine noaptea trecuta,deci si eu O fi din cauza ca am dormit cu el toata noaptea?

Pepsi,multumesc pt primire!Pai ai si de ce sa-ti creasca sufletul,fiindca ai o familie reusita.Se simte ca e liniste si armonie la voi acolo.
Vroiam sa te intreb si eu ceva:in capitolul trecut spuneai ca-i dai lui David niste fiole de la Boiron pt dinti.Poti sa-mi spui si mie exact ce anume?S-o gasi si la noi? Ca Ducu e foarte agitat cand ii ies dinti.Ma capiaza! Asa o sa fie la toti dintii,sa stiu la ce sa ma astept? Acum suntem in pauza pana vin cei de sus.
Ce frumos ca se organizeaza parada asta la voi!Mi-ar placea sa fie si la noi asa ceva.Cred ca a dormit David toata parada cu nasu' la titi lu' mami,nu?

Vali,ai vorbit cu dr? Ce dor imi e de mare! Dar las' ca la anu' e mai mare piticu si nu mai ratam.
Of,m-am dus de 6 ori la Ducu pana acum ,ca se trezeste plangand.e clar ca noaptea asta n-o sa mai fie ca precedenta.
Super tare Andreiutul tau! Cum sta el la laptop,zici ca cine stie ce lucreaza!
Daca vrei,facem schimb de case,ca noi stam la munte si iubim foarte mult marea.Ce zici?
Vad ca si Pepsi ti-a propus.
Hai ca ma ajuns iar la tine.
Andrei are programul de masa exact ca al lui Ducu.la ce ora ii dai masa noaptea? Ella zicea de banana in piureul de legume.Incearca si tu. Eu nu am incercat inca ca azi a mancat.O zi da,una ba!
Ali24,cand Ducu a fost constipat l-am dres cu para.eu cand ii dau borcanel pun jumatate intr-un castronel si restul il dau a doua zi.Daca i-ai dat direct din borcan,eu stiu ca restul se arunca.

Doxinu, felicitari pt micutul vorbaret!

Tamaraspt, eu cred ca nu ar trebui sa-ti faci probleme,mai ales ca ti-a spus si dr. Fiecare cu ritmul lui.Si al meu era un bleg pana pe la 3 luni juma,da'si-a revenit.

Anka, si mie imi cade rau parul.Vreau sa incerc cu Revalid,si pastile si sampon.Cum e vremea la Brasov,ca vrem si noi sa venim cu piticul o zi?

Maama, scriu de o ora! Acum trec la 26. Sper ca nu va suparati ca scriu asa mult

Carrie, si la noi a fost rau pana au iesit,acum e...binisor,da'urmeaza cei de sus si tot asa...

Mica, eu nu cantaresc carnea,pun asa o bucatica cam cat un mar,ca eu ii fac supa pt 3 zile.De ulei nu stiu,ca mie mi-a zis dr sa-l pun la sf peste legume.Cum e Maya dupa vaccin?

Petit Ange, eu i-am dat para cand a fost constipat.Capraru zice ca e voie,dar cu atentie.

Andreea,sanatate puiutilor draguti foc!Zici ca pot sa fierb carnea cu legumele? Frumoasa semnatura! Eu nu mai suplimentez,ca nu mai vrea.Nici cand nu manca o masa intreaga nu mai vroia,acum nici atat.A,in zilele cand refuza categoric piureul de legume,normal ca bea lapte,ca pt el refuza


Laura si DUCU (29.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

ufff, ce rau imi pare ca si pe plantatia noastra incep sa apara comentarii aiurea gen florina21mai trageam cu ochiul la alte subiecte si ma bucuram ca la noi e liniste, ca toata lumea e suficient de matura ca sa nu faca din subiect un camp de bataie sau de razbunare(si cand asta se intampla si sub anonimat, e cu atat mai urat ) pepsi multi de la stefan si de la mine!ai doi baieti minunati si nu trebuie sa te necajesti prea tare daca cineva incearca sa te atace pe tine prin puii tai!
eu am cam lipsit ultimele zile de pe forum si abia acum am vazut toata tarasenia...
recunosc ca am cam citit in diagonala, din dorinta de a ajunge mai repede "la zi", asa ca nu prea stiu care sunt "subiectele zilei"...aa, stefan doarme in timpul zilei cam din 2 in 2 ore, in reprize de 3--40 de minute( in conditiile in care se trezeste pe la 9-10 dimineata si adoarme pe la 22 seara)
de diversificare....eu inca iau notite de la voi si incerc sa ma pregatesc sufleteste...noi inca suntemla "regim"-doar tzitzi de mami si desert-degetel( al lui sau al oricui are unul disponibil)

felicitari pentru piticii vorbareti si mamicile mandre!!!noi suntem inca in expectativa!!
tot weekend-ul am umblat dupa perdele, draperii, galerii si alte alea prin oras, si nu prea am rezolvat nimic...si uite asa incepem saptamana la fel de obositi ca si inainte:((
la multi ani!!! cosmin de piticasigogosica
la multi ani!!!Octavian Andrei de yoyoyo
sa fiti sanatosi, frumosi si sa va bucurati parintii mereu!!

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe
www.totsites.com/tot/stefan-baby" target="_blank">pagina de Stefanut(26.06.07)
de ce iubim bucurestiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

pana am crosetat mesajul, am trecut in ziua de 19, asa ca:
la multi ani!!Gramokid!!!!
si
la multi ani!! amely
gata, acum chiar fug la somn!!

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe
www.totsites.com/tot/stefan-baby" target="_blank">pagina de Stefanut(26.06.07)
de ce iubim bucurestiul

Mergi la inceput