Cadouri de Craciun - capitolul jucarii

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns she_wolf spune:

Ufff...si eu ma tot sucesc sa vad ce le cumpar de Mosi, plus de ziua lui Cristi. Noroc ca-mi place sa bat magazinele cu jucarii. :-)

La Cristi (va avea 5 ani) e relativ simplu, stie exact ce vrea si nu se sfieste sa spuna. :-) Daca anul trecut au fost Fireman Sam si Cars, anul asta este Power Rangers pe toata linia. Maine se pare ca ii vom trimite scrisoarea lui Mosu. Deja are o gramada de figurine cu PR (de ex. pe cel verde il are in trei variante), masina, ghiozdanel etc. Acum vrea tot ce vede cu ei si n-are deja , dar mai ales o motocicleta cu PR rosu si un mobil de jucarie care se mai transforma in nu stiu ce. Cu mobilu' m-a luat pe departe: "tu ai telefon portocaliu...tati albastru...eu n-am!". I-am luat deja (si l-am ascuns) tot cu ei, "Mystic Force Mega Laser Set". Mai departe, oscilez intre o masinuta teleghidata (am vazut unele taaare faine, fac o gramada de chestii) pentru ca a avut doua, dar le-a facut praf antenele inainte sa apuce sa le foloseasca cum trebuie sau vreun joc, DVD, chestii dintr-astea. Este si ziua lui de nume asa ca ii voi lua o pusculita in forma de masinuta pe care trebuie sa si-o picteze singur. Sunt sigura ca o sa-i placa, e topit dupa crafturi.
De mos Nicolae va primi o carticica, inca nu m-am hotarat, dar am ochit una cu povestioare din mitologia greaca, pentru copii. Deocamdata am vazut-o doar in poza :-), maine ma duc s-o rasfoiesc, sa vad ce si cum. Va mai primi si niste carti de joc cu braduti, oameni de zapada, reni, Mosi etc, niste clopotei (i-am luat lui Radu si ma gandesc ca o sa vrea si el :-)) si dulciuri.
De ziua lui, o pista cu un concurs cu masinute din Cars, o tablita magnetica (a mai avut doua, dar le-a stricat si acum invata sa scrie de mana si mi-ar trebui o fabrica de hartie :-)) si un set mare Lego.

La Radu (va avea 1 an si 4 luni) este ceva mai complicat pentru ca are deja diverse jucarii pentru varsta lui de la Cristi sau primite de el, cu plusurile nu se prea omoara, la tv nu se uita sa aiba personaje preferate si tot asa. Pana la urma, de Mos Nicolae o sa-i iau niste clopotei, o carticica touch and feel si cu puzzle, cu o mica povestioara de Craciun, fructe uscate (ii plac foarte mult) si poate o cioco mica alba.
De Craciun, m-am hotarat sa-i iau o masinuta de calarit, un avion cu sunete si luminite si un fel de planse de colorat cu Thomas, dar nu cu creioane obisnuite, ci cu unele cu apa, www.elc.co.uk/toy-41376" target="_blank">astea.
S-ar putea sa ma mai razgandesc pe ici, pe colo, dar, in linii mari cam asa va fi.

Claudia , Cristi (16.12.2002) si Radu (5.08.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns simonaflo spune:

Nici eu nu stiu exact ce o sa-i cumpar Oanei ,fetitei mele care are 7 ani.Anul trecut, mos Nicolae i-a adus o bucatarie iar mos Craciun o lenjerie cu Cenusareasa si carti de povesti .I-a placut f mult.Acum nu mai avem loc in casa de jucarii si nu prea stiu ce o sa-i cumpar.Papusi are f multe si nu le deschide din cutie pana nu vine cineva la ea pt ca are multe lectii fiind in clasa 1.Si nu mai prezinta interes nici una.Cu ce se mai joaca sunt poneii.Ieri i-am cumparat o frumoasa carte de povesti si cu imagini de care e f mandra.
Simona ,mami de Oana.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica70 spune:

Eu i-am luat cateva lucrusoare deja si o sa le impart de Mos Nicolae,Mos Craciun si ziua ei (pe intai ianuarie implineste doi ani).I-am luat o casutza-cort , o cutie cu cca 100 cuburi din lemn si un set de curatenie d-ala chinezesc ieftin,dar care are inclusiv un aspirator cu baterie care si aspira pe deasupra Probabil daca imi mai vin idei (si bani ) mai iau ceva.Ma gandesc ca vor ajunge pana atunci DVD-urile cu desenele animate clasice promise si precis mai iau ceva carticele cu povesti . Oricum nimicuri ieftine si interesante iau de cca 2 ori pe luna: ultimele achizitii sunt plastelina si creioanele cerate ... Se joaca mult si cu cuburi-lego din alea ieftine ,iar papusi si plusuri are destule,deci nu e cazul.

MONI SI DIANA (01.01.2006)
www.dropshots.com/moni2" target="_blank"> NOUTATI



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

monixy, am vazut ca ai scris despre cd-uri educative, si Biei ii plac tare mult, are cateva dar doar in olandeza, mi-ar place sa gasesc ceva si in romaneste. Cand am rugat-o pe mama nu a gasit nimic.


Poate stie cineva despre DVD-uri cu activitati in care sunt implicati copilasi, eventual si ceva maimutzoaie www.schooltv.nl/pagina.jsp?n=440791" target="_blank">http://www.schooltv.nl/pagina.jsp?n=440791, la astea se uita Bia si ii plac f mult, Sasa si Toto fac diferite activitati educative cu regele koos, iar in plus in fiecare episod asculta cate o povestioara, si se uita putin la tv, unde este cate un filmulet cu copii de gradinitza.

o sa scriu si ce ii voi lua Biei de Mos Nicolae.



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ana-oana spune:

la noi e si mai complicat. acu' ceva timp a fost ziua fetei si am intrebat-o si noi si prietenii invitati cam ce ar vrea.... pauza vreo 10 minute, rapsuns: nu stiu, duceti-va si voi intr-un magazin si cumparati ceva de acolo. jucarii nu vrea, cu toate ca pe cele vechi le-am dat iar cosul e aproape gol, haine nici atat (poate doar pantofi cu toc :)
asa ca ma inspir din greu de la voi...


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns an-k spune:

am revenit, cu lista, sa nu cumva sa uit ceva, am facut lista pt ca nu ii cumpar cadouri doar ei si atunci se aduna.

Acestea vor fi pt Mos Nicolae, care va fi foarte darnic anul acesta pentru ca trebuie sa-i dam in schimb pe tu tu- adica suzeta.

va primi asa:
- lipici si hartie colorata care ii plac f mult, si pe care inca nu le are
- lego cu piese ceva mai mici si mai multe ca doar e fetita mare
- o papusa cu accesorii, care sa necesite grija si atentie, si careia sa-i cumparam din cand in cand alt accesoriu- asa sunt sigura ca mereu va avea un cadou potrivit si va invata putin din ce inseamna responsabilitatea
- 2 DVD-uri , unul din cele educative, si unul o poveste cu ' printesa de gheatza ' sper sa-i placa
- un puzzel din maxim 10 piese, carticica de colorat si lipit

pt Mos Craciun
- un glob pamantesc care se ataseaza la TV si personajul Dora o plimba prin colturile lumii, si -i arata si povesteste in functie de zona pe care apasa ea pe glob. Sper sa fie interesata si sa merite.
si iarasi o carte, doua de colorat.- si portocale si dulciuri cum primeam si noi.

Mie mi se par multe dar nu stiu ce as putea exclude.



anca si micutza Bianca(14/03/2005)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anya spune:

Ceasul de Ben10 zis si Omnitrix este un ceas care se pune pe mana are luminite, "miauna" si are si niste desene cu extraterestri - ideea e sa semene cat mai bine cu cel al personajului din desenele animate.

Azi ajung in Cora...mi-e teama sa ma apropii de raionul de jucarii, ca iar toc banii.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monixy spune:

an-k , cd-urile care au avut mare succes la ai mei , desi de varste diferite , au fost "matei merge la gradinita " , tapul ticu merge la gradinita " si "alba ca zapada si cei 7 pitici" , toate de la erc press . au o gama larga de cd-uri , pt toate varstele , si am mai luat si alte titluri , insa nu au fost nici macar pe gustul meu , ce sa mai zic de copii. cele cu povesti pt fetite cred ca sunt cele mai nimerite , deoarece au si povestea spusa si desenata , pe langa puzzle-uri , jocuri cu culori , construirea de personaje prin combinarea elementelor fetei si imbracamintii, din multe variante , vraji facute tot prin combinarea mai multor ingrediente hazoase , amuzant si creativ , zic eu .
cel cu matei ,are si un joc cu un catel ce trebuie ingrijit , spalat , depuricat , dus la plimbare , dat de mancare , a avut mare succes la ai mei .
sper sa gasesti ceva pe placul fetitei tale !
cd-urile le-ar putea gasi mama ta pe la chioscurile astea noi , care au f. multe ziare si reviste(eu de acolo le-am luat) , pe la librarii sau pe net , dai o cautare pe google cu numele cd-ului (12 RON costa unul).

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmenbr spune:

An-k, da-mi si mie, te rog, un link cu globul ala pamantesc care se ataseaza la tv. Pare f interesant iar Eric, baietelul meu o iubeste pe Dora, deci sigur va fi incantat si el.

3 anisori...uraaa!

Mergi la inceput
Mergi la inceput