Piticlonti de iulie-august 2004 (238)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

Vivia gand la gand,noi de luni suntem in program de dezvatz de adormit cu degetele,la pranz a rezolvat bunica Geta treaba, dar cu minedialogurile sunt la fel,bag la greu cu mosh Craciun si Nicolae....aseara am zis povesti o ora juma,cu Uka cum vopsea oua,cum era Batman,cu Gizmo care se dadea pe topogan...dupa care a inceput"azi este maine?.."nu,este azi!".."atunci bag degetele in gura,promit ca de maine ,bla,bla,bla".....i-am zis ca n-o mai duc la teatru,a inceput sa planga...io moarta de somn am cedat....in curand o luam de la capat!!!...da io sper ca pana duminica o dezvatz
Meii a mea nu prea joaca ca este stangace si nu-i este la indemana mouse-ul,da' nici n-o las,dar daca scriu ceva pe mess,vine pupaza si-mi da spatiu si enter si trebuie musai sa scrie macar pa
Vazut cristalinele,imi plac la nebunie ca le lucesc ochisorii si ca au mereu zambetul pe buze...btw cati cm mai are Botoshica ca-mi pare tare inalta...
pupici
edit:mai sunt cupii care degeteaza ca sa adoarma,sau am ramas sa stingem lumina?



www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Andries nu avem nr de bloc special, doar nr. cum ti-am scris, asa e scris si pe contractul de cumparare :))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns philip spune:

ioana, da, noi degetam cu succes :)

philip&andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns g_ioana spune:

LA MULTI ANI MARA,SA CRESTI SANATOASA,VOIOASA SI FRUMOASA!!!!!Mitzu sa-ti traiasca minunea si sa ai parte numai de bucurii alaturi de piticlontii tai superbi!!!!Sa pui poze cu tortul!!!

www.dropshots.com/emig" target="_blank">filmuletze,www.youtube.com/profile?user=gorodika" target="_blank">filmulete noi,gorodeii,
aripile mele

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:


MARA

Mitzu - sa-ti traiasca minunea -junioara, sa aveti parte de tot binele din lume, muuulta sanatate si bucurii !

Si azi sarbatoresc si eu ... dau de baut ... mi-a venit masinuta, alias "Bibiblue"


Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmenp spune:

la multi ani, mara!

...anii cei mai buni sunt cei care-or sa vina...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Eeee, azi avem sarbatoare speciala - Marutza scumpa implineste un anisor !! La Multi Ani, dulceatzo, sa cresti mare si sanatoasa si voioasa !! Sa iti traiasca minunea, Mitzule, si sa te bucuri de ea si de Tudor, si sa fiti fericiti toti patru !!
Si pentru Daria congrats pentru noua achizitie (sa inteleg ca nu e rosie si albastra), sa o stapiniti sanatoase si sa va foloseasca pe deplin !!
Olivia, am uitat ieri sa scriu raspuns la intrebarea ta ... dar sfaturi nu am sa iti dau (eu in genere nu dau sfaturi) pentru ca la noi Andrei doarme singur doar foarte rar si doar cind este cu taxu !! Cu mine nu merge neica si pace buna ... am incercat de citeva ori dar vine si chitaie dupa mine si am renuntat sa ma mai stresez ! Eu sint multumita daca adoarme cu mine, ca nu ar fi prea dificil sa imi rup citeva minute si sa stau cu el ! Baiul este altul, ca pe gizmo il apuca joaca si toate alea cind este de dormit !! Inainte nu era asa, dar de cind a mai crescut si si-a dat seama cum vine treaba, zici ca e chitit sa isi invinga somnul ! Ba vrea apa, ba vrea kk, ba pipi, ba vrea sa se joace cu proiectorul, ba maistiueu ce ... si asa trece juma de ora si mai bine pin ce se hotaraste sa adoarma ! Si repet, asta numai cu mine ... si cu Florin mai face fitze, dar grosul sint la mine !! Bine, cind imi aduc aminte cum il adormeam cind era mic, tre sa fiu multumita de cum este acum !! So, eu am rabdare ... cita ? Nu stiu sa zic ... sper sa se rezolve si asta in timp, noi sa fim sanatosi !
Carmen, bine ai revenit ! Pupici pentru fetele tale !
Ioana, succese la dezvat ! Andrei nu le-a avut pastea cu degetele nici cind era mic !!
Tocmai am primit telefon de acasa, ca gizmoul plinge ca il doare un dinteee !! Bey, sa fiu a cui sa fiu, ce naiba sa rezolv prin telefon ?? Oi fi io atoatestiutoare (), dar de vazut la distanta asta nu poci neam !! Ala mic plinge, hazbandu se crizeaza ca de ce nu mai avem gel dala de dinti in casa ... hahahaaa ! Incepe bine ziua asta !
Sper ca a voastra sa fie mult mai buna ca a mea !

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cristalina spune:

La multi ani Mara!
Mitzu, sa-ti traiasca printesa si sa va bucurati de ea pana la adanci batraneti!

Marina, pai io crezi ca-s mai tinerica!?
Credeam ca ma scot numai cu sport dar dupa cum s'arata nu cred ca am vreo sansa...
Carmen, pupam printesele...:) Nici Maria nu stie sa butoneze la "cacator" dar ii place sa-l priveasca pe John cum se joaca cu Polly sau cu Barbie...
Eu i-am spus ca numai tati stie sa se joace la calculator, asa ca m-am scos!
Olivia, succese la dormit "singurus"! Sfaturi n-am, ca noi suntem de la categoria "nu faceti ca ei!"
Ioana, va urez sa va dezvatati de degete cat mai repede! Sa ne spui cum merge.
Alice, tare frumoase instantaneele cu baietii tai!

Si acum sa incep jurnalul de front ...ziua intai:

M-am dus acasa ieri la 13.30 sa culc gogosile. Cea mica dormise pe la 12 asa ca am trimis-o afara si am luat-o pe Maria sa o adorm. Mi-a spus scurt "eu dorm cu bunica!". Am zis Doamne Ajuta si le-am trimis la culcare.
In 2 minute a venit bunica sa-mi spuna ca a trimis-o sa i-o aduca pe mami, asa ca tot eu am adormit copilul pe la 14.00. In juma de ora am reusit sa mananc si am recuperat galusca mica...pe care am reusit sa o adorm de abia la 15, ca sa se trezeasca la 15.30 deodata cu Maria...Si a inceput show-ul!
Oana Barosana nu voia sa stea singura asa ca o caram cu scaunelul pe unde se ducea Maria sa se joace. Intre timp le fac la amandoua mancarica, Mariei reusim sa-i dam in 15 minute sa manance dar Oanei ii ia o ora jumate sa manance juma de portie. Zic "bun si atat" si o las in pace.
Se face 18. Incerc sa o trimit pe Maria afara cu bunica...pe la 18.30 reusesc sa iasa pe usa, Oana era deja crizata de oboseala. Pe la 18.45 reusesc sa o adorm, apuc sa fac niste ordine in casa si la 19.00 apare Maria! Se trezeste Oana, incepe sa chitaie de plictiseala, iar trebuie sa o convingem pe Maria sa stea intr-un loc, de preferat ala in care e si bebe. Asa ca o pun pe olita la desene ...configuratie castigatoare...garantat!

Ma apuc sa pregatesc ceva mancarica pentru Maria si niste salata pentru noi...cand eram pe terminate aud un sunet suspect...
Ma duc sa vad ce fac, Maria impasibila se uita la desene si Oana era vanata in scaunel, nu mai putea sa respire.
O iau, o intorc cu capul in jos, o bat pe spate, incepe sa planga, respira. O ridic in sus sa o iau in brate, iar se invineteste!!!
In 3 secunde mi-au trecut toate scenariile prin cap...Calculam cum sa fac, daca dau telefon la salvare le ia prea mult sa vina. Daca trebuie sa dau eu o fuga pana la statia de salvare cum sa infofolesc copilul daca trebe sa-l tin cu capu'n jos!?

Dupa ce i-a revenit culoarea in obraji am dezlegat misterul...molfaise poalele de la bluzita si se desfacuse un nasture. Cand ii studiam pe cei ramasi ca sa vad cum au marginile sa nu o zgarie pe gat (sau pe fund cand o sa iasa...:))) gaseste mama soacra nasturele. Se pare ca s-a inecat cu ata si nu putea sa o inghita. Vedem cand o sa faca kk ce iese .
Maria s-a ridicat de pe olita si a inceput sa se joace cu bunica...si-a adus aminte sa zica “fac pisu” exact in momentul in care ii dadea drumul in mijlocul covorului din sufragerie.
Se facuse 20.30, dau drumul la apa pentru baita (am 5 minute sa mananc si eu...iuhu!)
Apa da...calda mai putin, uitase administratorul sa de mai tare centrala. Fericirea Mariei, pe care daca o imbaiez cu apa rece nu se supara.
La 21.00 ii infig biberonul Oanei printre dinti. Mananca 100ml si se opreste! Evident..:) O apuca o chiuiala de zile mari! La care Maria ii raspundea din sufragerie.
O las pe Barosana in patut si o iau pe Maria sa o culc. Ne bagam in pat "inchide ochii Maria" "da' de ce?!" "pentru ca trebuie sa ne culcam" "da' de ce?!" "pentru ca trebuie sa dormim" "da' de ce?!" pentru ca trebuie sa fim odihniti" "da' de ce?!....
La al zecelea "de ce" incepe Barosana sa urle ca din gura de sarpe, pusese mana bunica pe ea ca sa o culce.
Ii zic Mariei sa stea cuminte ca ma duc sa-i dau lu' bebe suzeta (niciodata nu ma duc sa o culc pe bebe, numai sa-i dau suzeta!), ma duc si o recuperez pe bebe, se culcuseste la mine in brate cu un oftat si se aude "MAMIII!" se duce bunica sa-i explice ca mami e la bebe...greseala capitala...incepe Maria sa urle! "o vreau pe MAMIIII!"
O las iar pe Barosana, ma duc la Maria, iar o ia bunica pe bebe in brate, iar urla! Noroc ca Maria a inteles intr-un final ca ma duc numai putin la bebe si ma intorc la ea! Asa ca la 22.00 erau culcate!
Ma spal, ma uit pe la teveu, astept sa se faca 23.30 ca sa-i mai dau putin lapte Barosanei sa manance...reusesc sa atipesc la 00. La 1.30 se aud urlete din camera Barosanei, ma duc si-i flutur imbietor o tzitza pe la nas, ma refuza cu dispret...Voia numai sa o miroasa pe muma-sa ca sa adoarma la loc linistita.
Atipesc iar, la 2.30 se ridica Maria in fund in pat (dupa ce s-a frichinit toata noaptea si mi-a dat numai suturi la ficati!) :”mami, mie nu-mi dai niste laptic...si mie!?” “nu! Culca-te”
La 3 atipesc iar, la 4 urla Barosana...Ma duc si o las sa ma traga juma de ora de tzitze...Adoarme oftand multumita...Atipesc iar pe la 5 si la 6 se trezeste Maria “mamiiii, dormi!?” “ culca-te ca iei bataie!” (no more Mrs. Nice...guy...)
“Mamiiii!?” “Culca-te!” “De ce!?” “Pentru ca trebuie sa dormim!” “De ce!?” “Pentru ca e devreme!” “Nu e devreme, e zece si douazece!”
Incepe sa respire greu, la 6.30 ii scoteam mucii, moment in care se dezmeticeste “uau, ce minunat ! e bunica in casa noastra !”.
Da sa intre la Oana Barosana, o iau de o aripa si o duc in sufragerie la desene, incepe sa urle “ce’etzi ie’taleeee!” .Mi-am cerut iertare... S-a trezit toata casa. Am alergat-o sa o pun pe olita si apoi am alergat-o sa o imbrac prin toata casa...La ora 7.50 era fleasca de obosita, a apucat-o plansul cand sa plece la gradinita, ba ca vrea cu mami, ba ca vrea cu bunica. Io m-am tinut tare pe pozitii, bunica s-a imbracat si s-a duc cu ea...am facut putin spume dar m-am calmat ca nu mai aveam ce face...
Copilul oricum era capsat la maxim asa ca atunci cand a ajuns la gradinita si i-a spus ingrijitoare ca prietenul ei Iosif nu mai vine pentru ca l-a luat politia s-a pus pe plans pana a vomitat tot...
Botinele murdare de voma sunt puse la spalat, langa hainele pline de pishu de ieri...Oana barosana era chioara de somn asa ca a sarit peste masa si a trecut direct la nani (ca era cam grasa, simtea nevoia de o pauza)...
Iar eu am venit la servici fericita ca pot sa ma odihnesc un pic!...

Editez, ca uitai sa va urez o zi minunata, ceea ce imi doresc si mie...

Monica, Maria Alexandra (02.07.2004) si Ioana Adriana (20.04.2007)
poze unu, poze doi, poze vechi si poze noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alice2004 spune:

Deci si prin urmare, tocma negociam cu mine insami daca sa ma ridic de pe scaunul meu si sa ma duc acasa, sa vad ce este cu baiatul meu, dar am citit mesajul Cristalinei si mi-am spus ca Florin se poate descurca si singur !!! Asa ca mai astept oleaca ...
Cristalina maica, tot respectul de care sint eu capabila pentru tine !!! Io propun adminilor sa creeze un emoticon special pentru tine, ca astea de le avem acum nu se ridica la nivel !!
Andrieasha o fi avut a treia noapte de somn ???

Alice si Andrei
Poze 2004 2005 www.shutterfly.com/view/pictures.jsp" target="_blank">2006-2007www.dropshots.com/alice2004" target="_blank"> Filmulete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns szivarvany spune:

Cristal - pune-te si salveaza toate mesajele DC, va fi o carte best seller !

Odihna placuta la munci !

Lia - haide sa citesti p`acilea si sa vezi si tu partea plina a paharului !

Alice - oare ce-o patit Gizmo ? Intreb si io ... nu ai vazut tu de la birou ? Btw, super pozele din parc ... cam putine ...




Daria & GIULIA(2004 08 16)

Mergi la inceput