Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (51)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Buna,

Mai ce disputa de dimineata?!?!?! Am citit si rascitit primele 2 pagini sa gasesc si eu faimosul mesaj de la mami_2007. Credeam ca-s chioara, ca sa citesc peste cateva pagini ca mesajul a fost sters. Asa ca am ramas in ceata. Am inteles ca o ataca pe Martutza?!?!? Pai ar trebui sa vada pozici cu flacaul Victoras si ele spun totul despre cat de mama este si pe Victor si pe mami.

Am citit asa mult, ca nu mai stiu pe cine sa laud, asa ca toti piticii si maicile lor.

Noi avem zile si zile. Ieri a mancat f.f. bine si fructele (mar si gutuie coapta) amestecate pentru prima oara cu branzica (multam Iunia pentru retetele de branzica postate) si legumele cu ou. Astazi… acelasi meniu a fost chhh. Dimineata n-a vrut fructe si la 1 n-a vrut legumele cu ou. Acum i-am facut o supita de pui sa vad daca o sa-i place. Acum cateva zile a mancat cu mare placere, acusi vedem ceva mai tarziu, daca nu... papa mami, ca tot am muncit sa prepar

In rest suntem vesele si vorbim toata ziua cu jucarelele, cu bebe din oglinda, cu mami si tati, radem in hohote cand vedem o reclama cu bebelusi sau la copii din parc. Duminica a ras cel mai mult din viata ei. Am fost in vizita la o bebelina de o luna si se uita la ea si chiuia si radea in hohote. O mangaia usor pe caput, la inceput am fost reticenta, mi-era teama ca se infige la okii ei, dar a fost f. delicate si dragastoasa cu puiutzul mic.

Suntem in continuare stirbe (si nici nu pare gingia umflata, sau rosie, desi ea se mai trezeste tipand...), cu par putin (si fara carlionti). Si ca am pomenit de carlionti mi-am amintit de postarea lui Biky. Pai bine mami, ai asa minune de fete si tu te plangi?!?!?!? pentru zambareata mica. De sora ei... pozeaza frumos, se pregateste sa devina model???

Si puiul meu chiuie cand vizionam impreuna pozici cu albinute si bondarei, dar in mod special la gemenii teroristi. Ce frumos au cazut ei la datorie!!! [pup si pe ei sa se le treaca conjunctivita si sa nu se mai imbolnaveasca niciodata.

La multi ani pentru printesa Julie. Sa cresti mare, frumoasa si norocoasa.

La multe lunisoare si pentru bebeii care au mai adaugat o lunisoara.


Ela, intr-adevar faine jucariile, dar am vazut ca inca nu se poate comanda catelul. Riana, tu de unde l-ai luat, ca pe site spune de e disponibil incepand cu 19 noiembrie. Mi-e mi-a ramas okii la premergatorul multifunctional al lui Winnie. Kara, ce zici, merita banii? Se joaca Winnie cu el? ca as vrea sa-l iau si eu ptr. piticul meu de mos (unul dintre ei).
Deocamdata nu pot spune ca e f. incantata de jucarii. Am citit cu ceva timp in urma postat de una din mamici despre cum se joaca ea cu puiul ei cu cartea Ferma si i-am comandat-o si eu. E incantata de poze, de sunete, dar daca i-o las sa se joace singurica iata ce iese .

Am mai pus pozici cu minunea mea zambareata ca sa nu ne uitati.


Crina si Maya Georgia

Edit: Am uitat sa spun ca am cazut si noi din pat. M-am speriat de moarte, dar n-a patit nimic. S-a speriat in schimb f. tare si suspina saracuta ca abia am reusit sa o impac.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

KISS..mar, para, banana crude si caise si visine din compoturile facute de mine asta vara.Vic a avut dureri de dinti f mari cam cu 3-4 zile inainte sa simt coltul la mana..a fost cu urlete in miez de noapet si suspine cate 2-3 ore..Multa putere sa treceti si peste asta.

Gabi m-ai dat gata cu Tudor...si Victor a primit un colt de paine in mana zilele trecute si era taree multumit si a molfait la el o gramada.Esti o femeie pe cinste si ma bucur ca te cunosc.

Val ...biroul meu e pe str Aviator Popisteanu...pe langa p-ta Domenii.Azi sunt acolo pana la 20.Suna-ma cand poti si-ti dau indicii.

Karla..Doamne ajuta...bine ca sunteti toti 3 si deduc ca si tu esti multumita de decizia luata.Sa dea DD sa fie bine in continuare.

Iuliana multumesc.Are dreptate mama ta si voi tzine cont..doar ca doare al naibii cand nu stii de ce esti acuzat...Am si eu doau vorbe pe acre mi le repet" CE NU TE OMOARA TE FACE MAI PUTERNIC" si
" NU CONTEAZA DACA UNEORI TE MAI ABATI DIN DRUM ATATA TIMP CAT INVETI CEVA PE PARCURS". Consider ca e valabil in orice facem, zi de zi...Sanatate fetitei tale.Sa nu te superi ca te intreb dar ti-a spus medicul cum de sa perforat timpanul fetitei? Avea cerumen mult? Febra? I-ai bagat betisoare sa o stergi? Te intreb pt ca eu il sterg la exterior pe Vic cu betisor din ala cu opritori dar tot imi e frica sa nu-i fac vreun rau.

Anaalina felicitari Catalinei pentru vorbele ei si mai ales pentru ca le spune cu un scop si cu directie nu asa oricum...

Plec la munca.Va doresc o seara frumoasa alaturi de cei dragi.

PS.Am fost afara doar 1 ora pentru ca nu ne-am prea potrivit la program cu gagica lu'Victor care dadea semne de oboseala.
Imi pare rau ca nu am ajuns si la voi Laura.Poate in alta zi...sper..Oricum voiam sa va zic ca am o minune de baiat caruia probabil ii va mai iesi curand un dinte pt ca iar a refuzat legumele..lucru pe care l-am patit si la primul dintzisor cu vreo 7-8 zile inainte..asa ca ...Doamne ajuta sa trecem bine si de etapa asta.Acum doarme puiul meu drag.Nu l-am ami stresat la dr cu masurat si cantarit si cred ca nici nu-l mai duuc curand.Vreau sa ne relaxam amandoi.E vesel, zglobiu, vorbaret si papa bine tot ce are voie la varsta lui .

Sa nu uit ca de 1 saptamana tot zic ca scriu..am fost intrebata ce vitamine iau ..tinanad cont ca alaptez in continuare..iau Eurovita cu multivitamine si multiminerale.

Seara frumoasa.






Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

buna..
nu intru si eu o zi , cad e este cam liniste pe aici si ...am eu timp sa citesc imediat cele 2, 3 pag...si cand colo...vreo 110...mare agitatie a mai facut anonima....dar tare as fi vrut sa ne dea ceva mai inaltator de vorba si gandit...rusine ei.
despre noi..am facut si noi vaccinul de 6 luni acum cnd avem aproape 8 asa ca bilantul de 8 luni fara 1 sapt este 9700 si 75 cm. aglomeratie mare in bucuresti am dat ocol policlin de vreo 2 ori pana sa gasesc parcare si mi-a luat cam 1 ora pana sa ajung acasa cu 2 copii dupa mine cuminti dar...obositor rau...asa ca am ajuns acasa si desi ii era foame Alexiei , eu ii dau sa manance lui Bryan ca de , este mai mic, si Alexia mai poate astepta putin si..can dii puneam ei imi dau seama ca de fapt trebuia sa astept 2 ore dupa vaccin fara mancare....acum ce mai pot face??? cred ca sa ma duc sa ma culc si mai mult nu.

pa

http://community.webshots.com/user/alexiabryan
http://www.totsites.com/tot/alexiasibryan
http://www.totsites.com/tot/bryancontinuare

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

quote:
Originally posted by alexia3

buna..
nu intru si eu o zi , cad e este cam liniste pe aici si ...am eu timp sa citesc imediat cele 2, 3 pag...si cand colo...vreo 110...mare agitatie a mai facut anonima....dar tare as fi vrut sa ne dea ceva mai inaltator de vorba si gandit...rusine ei.
despre noi..am facut si noi vaccinul de 6 luni acum cnd avem aproape 8 asa ca bilantul de 8 luni fara 1 sapt este 9700 si 75 cm. aglomeratie mare in bucuresti am dat ocol policlin de vreo 2 ori pana sa gasesc parcare si mi-a luat cam 1 ora pana sa ajung acasa cu 2 copii dupa mine cuminti dar...obositor rau...asa ca am ajuns acasa si desi ii era foame Alexiei , eu ii dau sa manance lui Bryan ca de , este mai mic, si Alexia mai poate astepta putin si..can dii puneam ei imi dau seama ca de fapt trebuia sa astept 2 ore dupa vaccin fara mancare....acum ce mai pot face??? cred ca sa ma duc sa ma culc si mai mult nu.

pa

http://community.webshots.com/user/alexiabryan
http://www.totsites.com/tot/alexiasibryan
http://www.totsites.com/tot/bryancontinuare



Noua la vaccinul de la 6 luni ne-a zis 2 ore fara lapte, deci nu orice mancare e contraindicata.


Crina si Maya Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Paxela multumesc copilul schimbase pe limba romana.
Val noi folosim atista bebelusului din prima luna. Cat era mic nu protesta dar acum se agita fff tare dupa ce l-am terorizat cand a fost racit. Pt rezultate mai bune tine apasata cealalta nara unde nu folosesti batista. Dr noastra pediatra zice ca e super pt ca scoate secretiile si din bronhii si astfel evitam complicatiile la plamani.
Microundele le folosesc pt ca nu am cuptor pe gaze si pt ca e f rapid. Acu' ce sa fac? Sa ii dau fructele fierte?
Martuza multumim Gata incepe show-ul.

kiss

HORIA varsta16.04.2007

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.


Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns carmen94 spune:

LA MULTI ANI!!!

Luca Andrei bebe de Rebiana
Eduard Ionut bebe de Ralualexandrei
Andrei Bogdan bebe de Vcarmen



Mihaelaaa..................felicitam si noi a 2-a graviduta!!!!sarcina usoara!

Paxela.....................e super filmuletul,iar bebeii sunt adorabili!!!!felicitari!dar vrem si noi in filmulet

ela...............felicitari ptr.dintisor!!!

kisstherain999.................eu nu incalzesc mancarea lui darius la micro.....la intrebarea cu dintii nu pot sa te incurc ca noi nu avem nici un dintisor,iar ca fructe eu ii mai dau para,kiwi,mango,banana

Val_.................noi nu folosim si nu am folosit batista bebelusului.am folosit foarte rar pompita.atata tot.nu stiu ce sa-ti raspund in legatura cu batista.vad ca ti-au raspuns insa fetele.


referitor la mesajul mult controversat..........nici eu nu am apucat sa-l citesc.mi-am format o idee cam despre ce a fost vorba din reactiile fetelor.ce pot sa spun?!?!?!?
ne consideram mature cu copii pe care vrem sa-i educam cat mai bine,sa-i invatam lucruri frumoase.......vrem sa fim un exemplu ptr. copii nostri,dar nu un asa exeplu negativ!!!!!!
nimeni dintre noi nu merita jignita.toate incercam sa facem cum e mai bine ptr. bebei.
eu m-as bucura daca cea care a scris mesajul ar intra sa-si ceara scuze chiar daca ar face-o folosind tot userul mami_2007.

acum sa vin si eu cu o intrebare e posibil sa se irite la fundulet de la laptele praf?....ieri i-am schimbat pampersul ca de obicei.iar aseara am vazut ca e tare iritat la fundulet.a facut kk o singura data.l-am spalat si i-am schimbat pampersul(daca nu as fi fact-o eu as fi zis ca nu a fost copilul spalat bine la fundulet).de manacat.....ce a mancat ieri mai mancase pana acum.nu i-am introdus nici un aliment nou.iar lapte praf ii dau de vreo 4 zile.....hai ca v-am ametit de tot!!!

trec la vizionat pozici si filmulete cu bebei.









Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tzuna spune:

Buna!
Am revenit. Am mult de recuperat. Nu mi-a mers netul si am avut o fata mataita (acum are 5 dintisori si al 6-lea e si el pe drum) si nemancacioasa.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anaalina spune:

Revenim:
Cuptorul cu microunde il folosim destul de des, dar intotdeauna acoper mancareca cu o farfuriuta. Apa pt lapte tot asa, o pun cu capacul de la sticluta la incalzit.

Lapte praf???nu ne-am iritat niciodata de la el ci de la scutece noi.Adica aceleasi scutece dar alt pachet.

Am papat cereale Humana cu vesine si banane, o delicatesa, era in stare sa mance si lingurita.

Varsta Catalinei Teodora

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns arissa spune:

Martutza, eu am intrebat de vitamine. As vrea sa iau si eu, tot din considerentul ca alaptez. Multumesc de raspuns.

arissa - mami de Maya(18.03.2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

quote:
Originally posted by kisstherain999

Microundele le folosesc pt ca nu am cuptor pe gaze si pt ca e f rapid. Acu' ce sa fac? Sa ii dau fructele fierte?





De ce nu incerci sa ii dai fructele crude?
Sau poti sa le faci la abur. In aparatul deosebit de performant: sita pusa deasupra oalei cu apa si un capac peste sita.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput