Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

da eu am editia 70 Capraru.

acolo am citit.dupa aia m-a crescut mama.


mai mai multe s-au mai schimbat.





AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Alina o sa apelez la tine daca azi nu-l gasim, am vb si eu cu o prietena care lucreaza la o farmacie si astept sa vad ce-mi spune, oricum multumesc.

Eu sunt moarta de durere, ma doare o masea de innebunesc. Am luat un paracetamol, dar degeaba, este o masea de minte care s-a facut praf in sarcina, de fapt toate maselele mele de minte sunt terminate de la sarcina. Ce pot sa mai iau pt durere, avand in vedere ca alaptez??????

Luy parca tu ai avut probleme cu dantura de curand, ai fost parca la medic, ce ti-a spus???????? ce avem voie in perioada cat alaptam?

Piciu meu nu are planuri sa doarma, asa ca va dati seama cum sunt...



Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/album/561417081tbyGhG?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Si eu sunt de acord sa o decretam pe Sabina laptareasa sefa si sa o param la LLL, cum spune Picea.
Sabina, nu te mai subestima, esti minunata, nu numai ca te-ai confruntat si ai depasit o gramada de probleme in ale alaptatului, nu numai ca ai experienta si ai alaptat 1 an si 8 luni (ceea ce e imens) dar esti foarte bine informata si disponibila cand e vorba sa ne dai sfaturi. E tare bine ca te avem, suntem niste norocoase. Despre problemele lui Andries nu aveai cum sa stii, si oricum sunt convinsa ca i-au prins bine multe din sfaturile tale.
Bernix, crezi ca imi poate face si mie sotul tau un calendar de perete cu pozele copilasilor? Eu am fost rapida si le-am selecatat deja, am 13 poze.
Luy, Sim, avem si noi pijamalute din alea, doar ca eu nu le spuneam asa.
Rox, sper ca te simti mai bine si ca tratamentul da rezultate.
Sim, a mea nu bicicleste inca, nu pedaleaza adica. Nu stiu de ce... O fi din cauza ca e mai mica decat al tau? Stefan deja pedala la 7 saptamani? Oricum ea e mai putin energica, este moale, doarme mai tot timpul. Mi-l amintesc pe frate-su care la 2 luni statea in bouncer si lovea cu pumnul ursuletii aia de parca era campion de box. Ce sa-i faci? temperamente diferite, nici nu zici ca-s frati.

Sigur am multe de zis, dar n-am reusit sa citesc din urma mai nimic, sunt departe de ordinea de zi, habar n-am ce s-a mai discutat. Si acum vreau sa ies un pic afara cu amandoi ca sa profitam de soarele asta.

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luy spune:

Offf, Cecilia, imi calci pe urme cu maselele ? Asta nu-i bine deloc... Eu cand nu am mai putut suporta durerea am dat telefon la hotline la Medicover si i-am intrebat pe ei ce calmante pot lua. M-a intrebat cat are bebe si mi-a zis ca in cazul acesta pot lua paracetamol sau nurofen (ibuprofen) 1 pastila/8 ore.
Cu paracetamolul nu am avut nici eu succes, da' am luat 1 pastila pt efectul placebo . Pana la urma am luat in noaptea respectiva un nurofen, care intr-adevar a ajutat.
E rau daca ai infectie, ca dentistul nu-ti va prescrie nici un antibiotic in cazu;l asta (decat daca esti dispusa sa treci cateva zile pe lapte praf, eu nu am vrut)
Multa multa sanatate, sa treaca afurisita de durere mai repede, eu stiu ce inseamna

Luy, fericita mamica de Maria Teodora ( 25 august 2007 )

Poze avem in contul comun pe flickr/contacts

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Afibebe, Capraru insusi a recunoscut ca el nu credea in diversificarea de la 2 luni insa a fost fortat sa recomande asta. Anii 70 erau vremuri cand mamele trebuiau sa se intoarca la servici cand noi aveam 4 luni maxim. Bietul om nu avea incotro, trebuia sa recomande ceva ca sa fim hraniti. Editia lui revizuita nu este in acelasi spirit. Stiu ca asa ne-au crescut pe noi, dar in ideea alegerii raului cel mai mic s-a facut asta. Deh, vremuri grele... Eu mi-am intrebat bunica si ea nu si-a diversificat copiii la 2-3 luni.

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns cecilia L spune:

Luy, infectie nu pare sa fie, deci pot sa iau nurofen? Tu ai fost la stomatologie, ce ti-a facut? sau nu ai facut nimic din cauza ca nu ai vrut sa renunti la alaptat? nici eu nu vreau asta....dar sincer nu mai suport, a ajuns sa ma doara toata partea stanga pana la ureche...e tare rau.

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/album/561417081tbyGhG?start=12

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Piciule, globulii Similasan ii cumperi din farmacie? In Austria oare se gasesc? Ca pleaca mama sapt. viitoare si as vrea sa-i dau acest target.
Sa stii ca eu la Tudor am alaptat ultimele trei luni pe un singur san, stangul. Noroc ca a facut fata bietul, dar nu-ti spun cum aratam cu un san mare si laptos si unul mic si sec... imi venea sa stau numai in casa ascunsa bine. Si acum e mai putin producator cel drept dar incerc sa-l stimulez asa cum ti-a spus si tie moasa. E adevarat aproape toti bebelusii prefera sanul inimioarei si ii inteleg dragii de ei.

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

Rox se numeste Angelcare si uite www.angelcare-monitor.com/english/hispeed/angelcare.html" target="_blank">aici gasesti mai multe informatii despre el. Daca nu rezolvi spune-mi

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

TOMASA plimbarica placuta .Curajoasa mamica daca pleci cu 2 copilasi asa mici singurica .

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

fetelor sa aveti o zi buna si linistita (mai ales ROXANA )eu plec la servici ,poate terminati capitolul pana mai intru eu pe la 22 dupa ce termin cu baita bb, si cu temele celui mare .

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput