Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 9

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by tomasa

Piciule, globulii Similasan ii cumperi din farmacie? In Austria oare se gasesc? Ca pleaca mama sapt. viitoare si as vrea sa-i dau acest target.
Sa stii ca eu la Tudor am alaptat ultimele trei luni pe un singur san, stangul. Noroc ca a facut fata bietul, dar nu-ti spun cum aratam cu un san mare si laptos si unul mic si sec... imi venea sa stau numai in casa ascunsa bine. Si acum e mai putin producator cel drept dar incerc sa-l stimulez asa cum ti-a spus si tie moasa. E adevarat aproape toti bebelusii prefera sanul inimioarei si ii inteleg dragii de ei.

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)




uite ca se vinde si in Austria www.similasan.ch/verk_at.0.html" target="_blank">aici.
Daca gaseste vreau si eu daca se poate...

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

quote:
Originally posted by bikmaria

m-ai am si eu o intrebare voi folositi apa plata pt prepararea lapticului ? eu am folosit apa fiarta 5min si racita poate nu o fi bine

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)


si eu folosesc apa fiarta apoi racita ptr. lapte,chiar asa m-a invatzat moasa sa fac cand ii pregatesc laptele.







Danielle de Ebonee (02/10/2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Ceciliadaca nu-ti cedeaza durerea la paracetamol poti lua si nurofen,dar din acela simplu,nu forte,nu plus.

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
http://good-times.webshots.com/slideshow/560929740KFSaSJ;jsessionid=abc_USB9ICdcjduuI3Uvr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Multa sanatate bebelusilor bolnaviori!

Alinus, imi pare rau ca aveti asa probleme. Nu stiu ce poate fi pata rosie, mai degraba pare spre dermatita decat un simplu eritem fesier. Insa numai pediatrul poate stii. I-am raspuns si Mariei, am mai auzit de probleme cu cutiile de laptic, a fost mai demult scandal chiar cu Nan.
Este f bine ca ai pus Bepanthene pe termometru.

Apropos de lapte, eu zic ca enterocolita este mai degraba luata de la cineva, sau e vorba de o problema de sterilizare, biberoane nespalate bine, sau chiar apa. Sigur poate fi si laptele dar e mult mai putin probabil.


Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns slippers76 spune:

Buna ziua

Am intrat si eu ca sa fac prezenta. Din pacate sinuzita mea isi face in continuare de cap si nu prea sunt apta de nimic, asa ca nu ma simt capabila de conversatii zilele astea, cu atat mai mult cu cat am si tooone de munca pentru birou. Cel putin Vlad e super cumintel (in afara de proverbialul circ de seara de la culcare). Dar voiam sa nu ma dati disparuta si nici sa ma stergeti de pe lista.

Ana, mami de Miruna (16.05.2003) si Vlad (01.09.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ana, multa sanatate. sa treaca repede.

Betty, multumesc din suflet. Acum vedem daca ne poate aduce cineva, am gasit si magazinele din Germania unde se gaseste.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns andrruzza spune:

quote:
Originally posted by kriss79

quote:
Originally posted by cecilia L

Buna,
URGENT
Am si eu o rugaminte la voi, stiu ca cineva cauta vaccintul anti hepatita B, cel care se face la spital la o zi.
Unde il gasesc????????????/
O prietena a nascut in oct si a aflat acum ca nu i-a facut vaccinul in spital.

multumesc

revin dupa ce citesc

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/album/561417081tbyGhG?start=12



Se gaseste in farmacii(de ex. eu de la farmacia de langa maternitate), dar acum e prea tarziu sa il mai faca..se face in primele 72 ore de la nastere, altfel nu mai are efect, asa ne-au zis in maternitate..Nici cand am nascut eu nu il aveau, dar ne-au zis sa il cumparam..
Daca nu gaseste doza unica se poate lua si cel pt. adulti, si se face la 2 nou nascuti odata..insa de preferat e doza pt. un sg. nou nascut..



Poze
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)






Se poate face! Noi l-am facut la 3 saptamani!
Se reia la 2 si 4 luni!

Cum sa nu aiba efect!? Sigur ca are!!




mami de Rares Andrei (10.03.2005) si Stefania Maria (10.10.07)

http://community.webshots.com/user/andrruzzaR

"Neasteptatul se produce intotdeauna"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Betty, l-am gasit si in Germania, le-am trimis lista cu magazinele si oricum am gasit si magazine online. Cred ca luni il avem, adica sper, daca nu pana la sfarsitul saptamanii urmatoare. Nu e asa scump, cel doar pentru miscare e 90 euro si cel pentru sunet si miscare e 160 euro.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Ne ducem si noi afara. De abia il adormisem pe Andrei si a reinceput munca alaturi.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Roxana, intre timp am sunat dr, si intr-adevar probabil ca e dermatita. A zis sa-l dau cu unguent Baneocin. Pt siguranta va veni acasa sa-l vada.
Ne-a dat si acordul sa terminam cu antibioticul, e de ajuns 3 zile. Nu a mai facut febra dupa a 2a doza, asa ca de acum sper sa se termine si problemele noastre.

Mamicile cu bb bolnaviori si cele la bb2, acum va inteleg cat e de greu cand se imbolnavesc sau se imbolnaveste cel mare si va faceti griji sa nu-i transmita si celui mic. Pt voi si micutii vostri, si de altfel pt toate mamicile si puii lor
multa sanatate, rabdare si putere sa treceti peste incercari.


Pe mine efectiv ma apucase disperarea, si dr. m-a avertizat sa nu cumva sa cad intr-o psihoza. I-a recomandat calduros sotului sa se ocupe mai mult de bb, insa sotul meu saracul deja mi-a luat ff multe din sarcini de pe cap, nu pot decat sa fiu fericita.

Tomasa, Piiulika, imi cer scuze, sunt pe diagonala cu cititul, mi-a scapat discutia despre stimularea sanului mai mic. Si eu sunt cu 1 tzitzi si 1/2, si diferenta e marcanta pt ca am abuzat de sanul mai mare. Ma intereseaza si pe mine setul de sfaturi pt stimulare. Daca mai aveti timp si putere pt un mic rezumat, sau capitolul pe unde ati discutat. Tocmai ce -am cerut Sabinei sfatul aseara in aceasta chestiune.

Alinus de Iulius Teodor

Mergi la inceput