Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

alinus ,sanatate bb tau ,teuta mea nu a facut febra deloc ,doar ca de la un scaun pe zi ,facea 4-5 ,cu mucus si firisoare de sange ,la sfatul med i-am dat 50ml ceai menta cu 1 plic de smecta ,luni si marti ,ieri a facut doar 3 scaune ,normale ,dar inaintea scaunului iesea cate o pata de sange ,am vazut eu cand l-am schimbat ,intai un pic de sange si apoi kk ,care nu era tare sper sa nu trebuiasca sa-i faca antibiotic

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

oricum stau cat de cat linistita pana ce vine rezultatul analizelor ,pt ca ea e tare linistita ,acum doarme ca un ingeras ,ii canta CLEOPATRA STRATAN ,nu pare sa o deranjeze ceva ,poate sunt eu prea paranoia ,dar ce mama nu si-ar face prb daca ar vedea sange pe pempars ?

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

gata nu va mai stresez cu prb mele ,va las nu inainte de a va multumi ca ati fost alaturi de mine ,nici nu stiti ce mult conteaza o incurajare ,o vb buna cand esti singura si speriata si pe deasupra iti mai faci si o mie de ganduri care mai de care mai negre va multumesc mult dr tot sa fie pt toata lumea

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns betty78 spune:

quote:
Originally posted by bikmaria

mai fetelor ori eu sunt nebuna ori ... L-am trimis pe sot la med de fam sa-i dea o trimitere sa ducem kk la analize .buuun ,vine bietul crestin si ce-mi spune :A zis asistenta de acolo de la cab med de fam ca au mai avut cazuri de enterocolita ,si dupa ce le-a venit rezultatul la kopro a iesit salmonella.dar asta nu e tot a iesit salmonella care a zis d-na asistenta ca l-a luat respectivul copil din cutia de lapte praf?????????L-a intrebat pe sot daca am schimbat cutia de lapte (ce intrebare tampita )pai logico cutie de lapte o termin in 4 zile,iar eu am avut un stoc de vreo 10 cutii de lapte luate de la farm diferite pt ca nu prea mai gaseam tipul de lapte pe care il papa teo dar am verificat teremenul de garantie de pe fiecare cutie ,toate erau fabricatein 2007 si exp in 2009 .

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)



Maria da Doamne ca Teodora sa nu aiba nimic ... poate doar e o iritatie a intestinului sau poate doar s-a scremut mai mult. Pai sotul tau nu a intrebat de la ce lapte? Poate a fost doar un lot de la o anumita firma....e imposibil si pe de alta parte ar iesi un scandal fantastic pentru asa ceva, mai ales ca laptele se produce afara si din lotul respectiv ar fi ajuns si prin alte parti ale globului....asa ca eu nu cred....

Betty78deMario-Alexandru 16aug2007
pozele noastre
asa creste bebe Mario

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

Mari, multa sanatate Teodorei tale. Daca zici ca nu face kk tare insa elimina sange e de mers musai la pediatru. Poate pt noi e putin o pata de sange, insa pt bb e o pierdere importanta, si socotit la 3-4 scaune pe zi... Si noi ii mai spunem Teutzu.

Fetelor, nici eu nu neg ca poate bacteria/virusul care i-a provocat enterocolita poate fi luata chiar si din casa, poate a fost sterilizarea deficitara. Acum regret ca nu "mi-am ascultat bebelusul". El saracul nu vroia cu nici un chip sa primeasca bibe, insa l-am inghesuit rau de tot pana mi-a inghitzit 15 ml... ma rog... am dedus eu ca din 30ml atat a papat, desi risipa a fost mare ca efectiv am udat bavetzica.
Si mai regret ca nu am realizat ca era bine sa fi facut coprocultura. Da' nu mi-a dat prin cap.

Acum am o intrebare pt voi. De cand cu enterocolita asta, i-a aparut la poponica, mai exact dinspre anus pe o fesa, o pata rosie si tare, dar e tare de tot zona, cat o moneda de 50.
Am procedat bine daca am uns varful termometrului cu Bepantene? Altceva nu am avut in casa.
E iritatie sau e posibil sa-l fi ranit cu termometrul?
Acum il spal cu apa si il dau cu bepantene.

De fapt sunt 2 intrebari.





Alinus de Iulius Teodor

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

m-ai am si eu o intrebare voi folositi apa plata pt prepararea lapticului ? eu am folosit apa fiarta 5min si racita poate nu o fi bine

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Fetelor ce fericite sunteti voi ca aveti bb care nu va solicita noaptea! Nici nu am nevoie de ceas in casa, imi da bb meu trezirea noaptea din 3 in 3 ore. Ziua papa "la cerere", insa noaptea are program fix. Nu stiu cum sunt ai vostrii dar al meu nu prea doarme ziua. Stiu ca fac o greseala, dar seara, la ora de culcare, mai bag o tura de leganat pe picioare, deoarece sunt franta. Si nici asta nu prea tine, iar atunci trecem la leganat in brate.
Acum ma uit la el si nu-mi vine a crede: sta cuminte in patut si nu plange... dar sa nu-l deochi. Am papat si vrem sa iesim la plimbare, revenim dupa.
Pupici

mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns valentina_22 spune:

Si pentru laptic si ptr ceai folosesc numai apa plata. La Alexandra foloseam la fel apa plata, dar s-a intamplat sa raman odata pe zero si i-am preparat laptele cu apa fiarta si racita, dra mi-a facut diaree. DEci poate fi si de la asta.

mamica de Alexandra-Nicloleta (27.02.2004) si Andrei-Gabriel (12.10.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tomasa spune:

Fetelor, aveti un ritm la scris incat eu clar ma declar depasita. Sanatate multa bebelusilor bolnaviori! Din pacate sau mai degraba din fericie nu va pot ajuta cu sfaturi intrucat nici lapte praf nu folosim, nici asemenea probleme nu am avut deocamdata... Offf, greu cu ei cand sunt asa micuti! Sanatate si putere multa mamicilor. tin pumnii sa le treaca repede

mama lui Tudor (9 ian. 2005) si a Mariei (25 sept. 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

alinus acum am vazut ca esti din barlad ,trcem si noi pe acolo de vreo 2-3 ori pe an ,socrul meu este din ivesti un sat de langa barlad si are rude si in barlad ,mie imi plac magazinele de la voi se gasesc lucruri dragute pe care la targoviste nu le gasesc

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput