Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 6

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Neataaaa. Buna nu e, ne-am trezit amandoi in bocane infernale de alaturi, imi vine sa plang si alta nu. E ingrozitor si nu va imaginati cum se aude intr-un spatiu gol foarte mare. L-am mutat pe BB in camera sora-sii cu tot cu pat, ca asta e cea mai indepartata camera de zgomot. Tot se aude, dar macar nu iti vine sa omori pe cineva. Eu ziceam sa le pun o bomba alaturi ca ii rezolv de tot, le iese parchetul brusc din toata casa. Doamne dc as putea sa ii inrgistrez sa auziti.

Piciulika, sper sa nu mai scriu mult cu mov, ma enerveaza ca la o parte din tratament e mai bine, la alta nu. Maine ma duc iar la dr de fam si sa vedem ce schimbam. Azi scriu cu negru bolduit cred in memoriam pentru contructor si muncitorii de alaturi.

Andreea, e doar o intamplare. Andrei doarme 8 ore de la 3 saptamani si totusi s-a intamplat intr-o noapte sa planga de foame la 5. Nu are treaba cu botez, o fi un puseu de crestere.

Afibebe, imi spunea ieri o prietena ca la 2 luni isi pierd reflexele atavice si sunt exact cum vor fi ei. Nu sunt rasfatati si smecheri, pentru ca nu au avut inca timp sa invete asta (citisem ieri in Capraru ca abia dupa 4 luni fac legatura intre efect si cauza - adica vad biberon si anticipeaza masa, sau vad mama si solicita sa ii ia). Pana atunci e doar o manifestare a nevoilor lor. Ei vor plange numai pentru a-si satisface nevoile.

Apropos, unde ati vazut voi in Capraru diversificare la 2 luni? Poate aveti vreo versiune mai veche. La mine incepea de la 5 luni si chiar mentiona ca astea sunt ultimele tendinte.

Tot din Capraru, 2 chestii interesante:
- plansul de bucurie sau prin care isi manifesta puterea, este plansul acela seara, are nevoie sa fie luat in brate si plimbat, asa se linisteste si adoarme. Asta este exact ca la noi!
- luna a3a este luna achizitiilor cele mai semnificative. M-am uitat pe lista, sunt foarte multe de facut, la noi dupa 2 saptamani vad numai 2 dintre ele. Insa stiu de la Alex ca pot sa il vad brusc intr-o zi facand tot ce scrie acolo.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mandarinutza spune:

Andreeaiosif, si noi ne plimbam prin parcul 23, noi iesim pe la 1-2.

Eu am versiunea lui Capraru din anii 70 in care scrie de sucuri de fructe la 2 luni, dar nu le-am luat in seama ca stiu ca sunt depasite aceste metode.

Mandarinutza mamica de Antonia Maria 30.08.2007

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

GEMA asa este,pediatrul e sfant ,dar med de fam sta cu mine pe scara si am zis ca este mai sigur ,pt ca daca doamne fereste am o urgenta ma duc la ea la usa ,si oricum la o luna am mers cu bb la o pediatra la un control de rutina unde totul a fost ok,si intentionam sa mergem din nou noi am zis din 2 in 2 luni ,dar astept rez la analiza si ma duc sa-i cer parerea

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danielle02 spune:

SASHA-GABRIEL de alice_
RARES-CRISTIAN de diwana
MIHAI de vickyfilip

maria e o prostie,nu cred ca Teodora are ceva,stai linistita,vb. Sabinei
roxana de ce nu mergi sa le zici ceva de "dulce" vecinilor tai fara bun simt?eu nu as suporta toata galagia si mai ales de dimineata cand numa` asta iti mai lipseste...

am reusit si eu sa dorm bine de mult nu m-am mai simtit asa odihnita,ce bine e...
scumpa mea Ebonee doarme dusa si imi vine sa o tzuc toata,asa dulce e,am furat-o din patutzul ei si am pus-o la mine in pat pe o perna,doarme ca un ingeras







Danielle de Ebonee (02/10/2007)
pozici

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kriss79 spune:

quote:
Originally posted by cecilia L

Buna,
URGENT
Am si eu o rugaminte la voi, stiu ca cineva cauta vaccintul anti hepatita B, cel care se face la spital la o zi.
Unde il gasesc????????????/
O prietena a nascut in oct si a aflat acum ca nu i-a facut vaccinul in spital.

multumesc

revin dupa ce citesc

Cecilia si bebe Cristian Matei(07.09.2007)
http://community.webshots.com/album/561417081tbyGhG?start=12



Se gaseste in farmacii(de ex. eu de la farmacia de langa maternitate), dar acum e prea tarziu sa il mai faca..se face in primele 72 ore de la nastere, altfel nu mai are efect, asa ne-au zis in maternitate..Nici cand am nascut eu nu il aveau, dar ne-au zis sa il cumparam..
Daca nu gaseste doza unica se poate lua si cel pt. adulti, si se face la 2 nou nascuti odata..insa de preferat e doza pt. un sg. nou nascut..



Poze
Cristina fericita de Alessia Stefana (16.10.2007)


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

roxali noi ai casei nu avem niciunul nimic ,doar sa nu fi fost alta pers cu probleme pt ca noi am avut botezul acum o sapt si a intrat teo cu mai multe pers in contact

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alina.clau spune:

Ceciliavaccinul se nuimeste Engerix B pediatric si se gaseste in farmacii.Daca nu-l gasete da-mi un PM si increc sa-ti fac eu rost pt ca lucrez in domeniu.

alina+ANDRA MARIA(26.08.2007)
http://good-times.webshots.com/slideshow/560929740KFSaSJ;jsessionid=abc_USB9ICdcjduuI3Uvr

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

SABINA,sa le porti sanatoasa ,probabil ca ai piciorul drept putin umflat se rezolva si APOI CUM SA FI BALENA? AI VAZUT BALENA CU CIZMULITE ?

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Afibebe, ce bine ca ai scapat de grija cu hipospadias, sa multumim lui Dzeu ca avem copii sanatosi.

Betty, o sa incerc sa vad daca gasesc in Germania sau Franta ca de acolo ne aduce cineva foarte repede si daca nu o sa apelez la tine. Multumesc mult. Imi mai zici o data denumirea exacta?

Maria, sper sa nu fie probleme. Nu prea pricep eu cum sa apara fisura. Dar sa stii ca pe Andrei il stimulau in spital cu termometrul si l-au ranit si a avut la un moment dat cateva firisoare de sange. Un bebelus nu face doar o usoara diaree de la sallmonela, unori si adultii sunt foarte rau. Sigur, a fost o poveste mai demult, acum cativa ani, cred ca avea Alex un an, despre salmonella in cutiile de lapte. Dar nu cred ca e cazul de asa ceva, doamne fereste. Lasati voi proba la laborator si mai intreaba un medic. Eu la medicul de familie al Alexandrei nu am mers decat de 2 ori si m-am lamurit.

Emma, imi imaginez ce greu e pentru ambii, dar trebuie sa perseverezi si o sa fie bine. Al meu nu suporta maajul pentru picioare, gimnastica ii place, d-apoi sa ii faci ceva la ochisori. Insa ai sa vezi ca ei se obisnuiesc cu timpul cu manevra respectiva si plang mai putin.

Cecilia, merge si Engerixul.

Sabina, pai vezi mai daca iti iei 37? Nu esti balena, insa asa e cu gamba, nu intra in cizme de copii. Stii ca am vorbit noi de ce imi iau cizme 39-40 daca port 38. Si eu sunt obsedata cu ingrasatul, dar invers, sa nu ia prea mult in greutate. Pediatra s-a crucit!

Mandarinutza, pai probabil din versiunea veche a venit ideea cu sucul la 2 luni.

Danielle, m-am dus sa stii. Numai ca sunt numai munctiori. Alaturi nu sta nimeni, casa a avut defecte majore si constructorul ca sa le inchida gura le-a oferit o casa noua in complexul de langa noi. Nu va spun ce am suportat de Craciun si Revelion cand incercau sa le repare casa inainte sa le ofere alta, noroc ca am fost plecati vreo saptamana ca innebuneam si apoi am mers la serviciu si la gradi. Acum constructorul o repara si schimba prin ea sa o vanda, insa nu e nici un sef pe aici ca sa ma cert. Oamenii aia sunt bieti munctiori, astea le sunt ordinele, si daca se opresc azi maine o iau de la capat. Insa cica au ordin sa termine cu parchetul pana vineri.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alinus_25 spune:

quote:
Originally posted by bikmaria

mai fetelor ori eu sunt nebuna ori ... L-am trimis pe sot la med de fam sa-i dea o trimitere sa ducem kk la analize .buuun ,vine bietul crestin si ce-mi spune :A zis asistenta de acolo de la cab med de fam ca au mai avut cazuri de enterocolita ,si dupa ce le-a venit rezultatul la kopro a iesit salmonella.dar asta nu e tot, a iesit salmonella, care a zis d-na asistenta ca l-a luat respectivul copil din cutia de lapte praf????????? L-a intrebat pe sot daca am schimbat cutia de lapte (ce intrebare tampita )pai logico cutie de lapte o termin in 4 zile,iar eu am avut un stoc de vreo 10 cutii de lapte luate de la farm diferite pt ca nu prea mai gaseam tipul de lapte pe care il papa teo dar am verificat teremenul de garantie de pe fiecare cutie ,toate erau fabricatein 2007 si exp in 2009 .

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)



Si bb al meu a facut enterocolita din prima incercare de a-i da completare. I-am cumparat Nan ha, pregatit totul ca la carte, insa masa cu pricina a fost o catastrofa. Cu greu a inghitzit 15 ml, si mi-a luat mai mult timp decat daca ar fi supt 2 tzitzi.
La fix 2 zile dupa masa cu pricina bb a facut febra la greu si scaune cu mucozitati. Acum e pe antibiotic.

Si apropos de laptic cu probleme, dr mea mi-a spus acelasi lucru, ca sunt unele serii de lapte nu tocmai ok. Intrebare-intrebatoare... cum de au ambii dr. aceeasi parere? ca eu sunt in celalalt capat de tzara......
Oricum, fetelor m-am lecuit cu completarea. In a5a zi de injectabil pt piodermita bebelinului, ca se extinsese si pe scalp, am ajuns la culmea disperarii cu alaptatul. Cu drumuri la spital din 6 in 6 ore se acumulase atata oboseala si stres, sanii erau goi-golutzi dupa fiecare supt, incat am zis ca ar fi mai bine sa-i dau un biberon completare noaptea.

Nu vreau sa mai aud de lapte praf. Prefer sa rup tzitzile in doua. Sufar si mi se rupe inima cand ma gandesc ca din prima luna si cateva zile de viata deja a urmat de 3x tratament cu antibiotic. Acum cu siropelul e ok, insa cu branulica era de cosmar.


Alinus de Iulius Teodor

Mergi la inceput