Dulceturi si papanasi de sept-oct 2007 (10)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns bikmaria spune:

pai a avut in ultimele zile diaree, si doc mi-a dat un plic smecta la 50 ml ceai menta ,deci face moale

BIKMARIAmamica de dulceata micaMARIA TEODORA(05-09-07) side papanas maricel ALEX(14-07-96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

nici o veste Bikmaria?
of Doamne ajuta sa fie bine.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

la noi gata baita.
bebe papa de la tataso.

of ce bine e sa mai stai sa te uiti.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Maria, daca fetita ta a facut o enteroviroza si a avut si diaree, e posibil sa apara ceva firisoare de sange. Fetita mea a avut la nici un an o viroza pacatoasa cu febra mare si diaree. SI aproape o saptamana a avut scaun cu mucus si urme de sange. S-a rezolvat fara probleme, aproape doar cu regim (fiind viroza, nu i-am dat nici antibiotic)+ smecta+ hidrasec+ biotics. Sanatate multa!
Papanashul meu nu adoarme nici acum, desi azi nu a inchis ochii. Asteptam, dar il cam chinuie burtica. Noi am iesit azi cu toata vijelia de afara. Nu a parut deranjat de nimic. EU afara il imbrac cu hainele de casa, peste care trag salopeta si paturica. N-am gasit insa nici o caciulita groasa pentru caputzul lui de bebe mic (asta desi are capul mare)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns afibebe spune:

merg si eu la somnic,

va pupic.




AFIBEBE mamica fericita de Cristian Nicolae 22.08.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sim_stoian spune:

Bey, iar va mananca degetele
Luy, vroiam sa iti raspund dupa ce am deschis capitolul, dar a trebuit sa bag bebe la apa. So, eu ii asez in cadita un scutec de finet, il asez frumusel pe 'sezlong' si apoi il spal usurel pe cap, cu grija sa nu ii dau in ochi. Dupa ce l-am spalat, il limpezesc cu apa dintr-o cana de plastic de 1 litru pe care am pregatit-o dinainte. Nu stiu daca poti aplica tactica cu ochioasa ta pentru ca nu stiu daca sta cuminte la baie. Stefan nici nu clipeste cand il bag in apa, e ca o ratza.

Sim si Stefan (25.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Evident ca nu am apucat sa citesc din urma. Dar stiu ca scrieti mamicilor!

Noi sintem bine, a adormit Sara! Azi a fost maraita rau, n-a prea dormit si era epuizata! Acum doarme ca un ingeras.
Sa va intreb ceva: Sarei nu ii mai place sa doarma decat pe spate, cand era mai mica o puneam pe parti, acum nu mai am nici un succes, atata se rasuceste ca tot pe spate ajunge. e vreo problema?

Sper ca toate mamicile si bebicii sint bine! Va pup cu drag! Somn usor!

Sabina, ca sa ma laud, mi-a crescut foarte tare productia de lapte si Sara ia tot mai putin completare. In schimb papa san cu muuuuulta placere!Yuhuuuuu!

Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Valentina, nu vede mai nimic la o luna, numai la distanta foarte mica si o vreme se va mai uita asa in gol. Ochisorul poate fugi mult si bine, teoretic pana la 8 luni trebuie sa se corecteze. Alex a ramas asa si acum din pacate.

Luy, ba eu chiar ii torn apa pe cap pur si simplu in pozitia aia in care sta in cada, ii mai curge si pe fata dar nu zice nimic. Mult mai tarziu incep sa protesteze la spalatul pe cap si apa in ochi.

Maria, sper sa nu fie nici o problema, tinem pumnii. Firisoarele de sange mai apar la enterocolite, sunt cumva legate de diaree.

Gabriela, nu e nici o problema, exact asa era si Alex, in afara de faptul ca se cam turteste capul la ceafa. La 3 luni Alex era tesita rau rau, dar pe ea nu am putut sa o tin pe parti deloc. Oricum se foia si ajungea pe spate din primele zile. Noroc ca dupa 3 luni se rasucea singura pe burta si asa s-a remediat capul. Complet! Intr-o luna era normal si bombat la loc.



Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gabriela77 spune:

Multumesc, Roxana, m-ai linistit! Sa stii ca de tersit nu ii e tersit, dimpotriva cam tuguiat. Sta pe spate cu capul pe cate o parte.

Acum am terminat de strans pe aici, de spalat vase si de pus la sterlizat tot. Eu pe bune daca imi pot imagina cum ar fi sa am 2 copii, eu abia fc fata la unul si cuminte pe deasupra. Si parca tot nu termin tot prin casa. Menajera ar fi o solutie, dar daca nimeresc asa ca tine, Roxana...

Gabriela si bebe Sara (29.08.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Bee spune:

Doarme flacaul meu dupa ora 11 seara, de rupe patul. Dar asta dupa 120 ml lapte din biberon . Ca tot intreba Sabina de ce-i dau lapte praf. Pentru ca e disperat de foame seara! Azi a sta la san pe seara de la 4 la 7 si apoi de la 8 la 9. Si daca de la 4 la 7 sa zicem ca a mancat vreo 100, pai de la 8 la 9 n-a mancat mai nimic si urla si apuca tzatza si cred ca nu iesea cat voia el de se supara. Seara nu reusesc sa-l dovedesc! Inca (asta spun eu optimista!).
Luy si eu ii torn apa direct pe cap si ajunge si pe fatzuca, dar nu protesteaza. Ce ma uimeste pe mine e ca fii-miu e cuminte la imbracat! II place sa fie imbracat/schimbat/ uns cu alifii.
Gabriela, n-are nimic daca mai doarme si pe spate. AI mei ambii copii au dormit numai pe parti. Si fii-mea a avut multa vreme capul tzuguiat cumva.
Tomasa, am vazut ca ai scris de gelurile alea pentru cicatrizare. Multam. Intrebarea mea e daca tu ai folosit ceva. Si daca se pot folosi cata vreme inca sunt cam "ranita" acolo (la 3 saptamani de la operatie inca am coja pe rana si doare cam rau taietura in sine). Sincer pe mine nu atat esteticul m-ar deranja, cat cicatricea in sine sa nu fie vreo problema cu ea. Ca dupa prima cezariana m-a avertizat doctorul ca cicatricea arata urat si daca si pe interior e la fel e jale (si asa fu si eram fix la un pas de ruptura uterina, ca sa nu zic ca mi s-a desirat uterul pe masa de operatie, dupa spusele doctorului). Desi orice gel, are actiune externa clar, ce-i pe interior numai Dumnezeu stie. Cat despre problema ta, tinem pumnii.
Sanatate bolnaviorilor si rabdare mamicilor!
Bee, Ana Teodora (22.12.2005) si Razvan Dimitrie (26.10.1007)

Mergi la inceput