LMA! Fulguleti de nov-dec 2006 (110)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns shoshika spune:

la multi ani tuturor sarbatoritilor!


cat mai tine vremea asta nasoala ca eu nu mai suport!!! vreau o raza de soare, un firicel de caldura! vreau sa stau cu puiu' la aer! va rooooog!

pe mai tarziu!

Flori, mama lui Tudor David (30.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

M-am uitat la albumul sarmalute doamne ce au mai screscut
hai fetele mai trimiteti poze

Danutz-Antonia papa asa: banane,mere,pere,prune,piersici,alte fructe mai papa de la borcanel,le combinam cu cereale,iaurt,unele le papa bucatele
am incercat portocala dar nu a vrut
acum cateva zile i-am luat suculet la sticla cu morcov si diferite fructe si a baut

Oanacat-si la noi tot banana e la putere,o combin cu mar si cu alte fructe

6 dim 250ml-300 ml lapte
10-11 branza calcica cu fructe+biscuiti
14-15 legume cu carnita sau ou,peste cu legume,mai nou am introdus ficatelul si ii place f mult
18-19 iaur sau cereale cu fructe
22-23 lapte cu 2 masuri cereale 300ml

Mirona-cu ce ati tuns-o pe Karina? nr 1? parca ma bate si pe mine un gand sa o tund cu nr.1 sau nr.2,are numai pufulet in cap,poate ii creste tot uniform

Veronici-noi folosim "cutaden" cand are iritatii
papa f bine Rares,bucura-te ca papa

Chris-nici Antonia nu vrea sa-mi de si nici la pupat nu sta o prind cu forta si o dragalesc

Dianocica-faza cu parola era pt persoanele nou venite,veronici e de mult cu noi pana la urma are sau nu parola?

apropo,pe vremea asta cat stati cu bb-ii afara?



BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Deci la Adinuta presupunem ca cheful continua.. era o nebunie de copii.. i-am cunoscut pe zmeul lui Monique, revazut pe David de Dolores si deja "clasicii" Crinuta, Alexia si d. Nu mai vb de xyz.. asa dulce si pletoasa..

Sarbatorita era intr-o nebunie de rochita mov-visiniu.. in acelasi ton cu iubitu.. si sa stiti ca nu s-au vorbit.

.. cat despre o lasam pe Raluca s-o divulge.

Pana atunci.. se baga cineva? Eu am mai aruncat cu indicii, pe ici.. pe colo.


Pot sa mai zic de tort.. tort special pt bb ..din care Grigore nu mi-a mai lasat decat niste linguritze. Nu-i nimic, eu m-am consolat cu dementiala placinta cu branza.. pe care, la fel, era bataie.





Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doradora spune:

Stati ca incet-incet ma lamuresc si eu cu temperatura asta...cred ca aveti dreptate cele care spuneti ca se scade cam tot 4 masuri si de la cel electronic/digital...Dianocica, de scazut sigur trebuie sa scazi (dilema mea era cat?) intrucat temperatura masurata intrarectal, deci in interiorul corpului este mai mare de regula cu 0.4/0.5 grade ar spune unii fata de cea axilara, care e la suprafata corpului si, deci, mai mica decat cea din interior ...sper ca s-a priceput ceva...

asiza, am priceput ce vrei tu sa zici. noi am trecut repede peste dilema asta: si eu si alex suntem contra masuratului rectal, pt ca amandoi avem amintiri neplacute din tinerete legate pe tema asta...asa ca noi masuram temperatura din ureche, si coroboram si cu cea de pe frunte, scanata, si vedem ce ne da. e insa adevarat ca pana acum nu a fost cazul de ceva serios; daca s-ar fi imbolnavit pisi pe serioaselea luam totusi si din poponeata, insa doar orientativ, sa vedem pe unde se situeaza fata de valorile din ureche/de pe frunte.oricum, nici mie nu mi se pare normal sa trebuiasca sa scad niste liniute. temperatura e temperatura si cu asta gata. de ce nu s-au inventat termometre speciale pt masuratul temperaturii rectal? sa fie ca la biberoane, eventual, cu 2 unitati de masura in paralel, intr-o parte sa fie notata cumva si valoarea pt fundulet. cred ca daca era intr-adevar o chestie scoteau cercetatorii din strainatate ceva. dincolo de asta, sunt curioasa daca cineva dintre noi a incercat termometrul suzeta si daca a comparat rezultatul cu cel obtinut prin metoda clasica. noi nici nu am cumparat, pt ca suzi e de la 3 luni dusmanul nr 1 si nu am putea-o folosi.

chris + alexandra
varsta alexandra
bebeii nostri

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

bambo cieste, te rog, cu atentie. veronici are parola si ar fi primit-o oricum. nici nu incape indoiala. problema era cine si cui da parola. ramasesem cu impresia ca pt oricine, nou sau vechi, se dezbate daca se da parola sau nu. sa nu iti dau primul exemplu care imi vine in minte...ala cu lupul......ok, daca a ramas ca numai pt persoanele noi e nevoie de brainstorming. inseamna ca intelesesem eu altceva.

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

danutz d mananca f putine fructe, pt ca nu gasesc. mere (rar, ca trebuie blenduite si nu mai serveste lingurita), pere si banane. altceva nu am gasit. legume congelate mi-au iesit f nasoale deci nici alea...stam rau de tot...

e lesinat dupa fulgi de la mine. din aia..fulgi de cereale de la nestle. nici dulci nici sarati. simpli de tot. si goi si cu lapte. cum ma vede vrea si el. i-am dat f putin dar ii plac la nebunie. ar putea sa fie ceva nasol in ei?

diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Veronici e asa frumusel si maaaare. Sa-ti traiasca!

Roxana, la un scaun de masina tb sa te uiti:
- sa fie omologat.. e o eticheta in lateral.. ceva cu ECE../04.
- centura in 5 pucte
- sa se lase pe spate, ca bb sa doarma comod
- etc.
Uite subiect pe larg aici. Pilates e un stil de gimnastica. Iar povestile conului le gasesti aici si aici.

Oanacat, mi se pare ca mananca f bine. Noi doar de 4 ori/zi, din care 2 de lapte. Si in afara de banane mai papam mere/pere si borcanele.

Mirona, e dulce foc Kara tunsa.

Bambo, afara stam zilnic cam 2 ore la pranz. Si cateodata si seara cate una. Inca nu-i frig rau. Cand o sari sub zero grade.. atunci mai reducem.

Dianocica.. habar n-am, nu scrie pe cutie ce cotine? Brrr .. si mie mi-e frica de lup.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

quote:
Originally posted by dianocica

bambo cieste, te rog, cu atentie. veronici are parola si ar fi primit-o oricum. nici nu incape indoiala. problema era cine si cui da parola. ramasesem cu impresia ca pt oricine, nou sau vechi, se dezbate daca se da parola sau nu. sa nu iti dau primul exemplu care imi vine in minte...ala cu lupul......ok, daca a ramas ca numai pt persoanele noi e nevoie de brainstorming. inseamna ca intelesesem eu altceva.

diana si david 03.12.06


Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator www.euro.who.int/document/WS_115_2000FE.pdf?language=english" target="_blank">OMS recomanda www.babycentre.co.uk/baby/safety/chokingguide/" target="_blank">Prim ajutor www.gahospita.go.ro/toxapel.html" target="_blank">Toxapel



nu si pentru fetele active diana...noi intre noi ne-am dat-o..eu la altele....etc

eu de ex am primit-o o data pe mess si o data pe pm..si mi s-a parut perfect normal sa o primesc..si lor la fel.celor care mi-au dat-o....nu cred ca era nevoie sa cer la nimeni voie sa o am..
ete ce problema iegsistentiala ..hai povesteste cum fu la Adinuta...mai bine!si....uita de lup...brrr


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

....deci trebuia sa fac sarmale da mi-am adus aminte ca nu am bulion si afara nu ies nici picata cu ceara asa ca mai bine nu fac nimic si stau pe forum...cat mai doarme!

ne dau dintii de sus..deja e inspaimantator.....ma musca de sani..ma invineteste....abia astept maselele!


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desiree spune:

chris cred ca tu ai pus punctul pe i la faza cu termometrele

ele sunt universale nu sunt adaptate pentru bebei de aia trebuie sa le adaptam noi...

probabil cele speciale pentru rectal masoara direct fara 4 masuri...sau 3 sau 2 sau whatever....


Alina,mami de Mihnea-Octavian
varsta Octavian;

Mergi la inceput