LMA !Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (108)

Raspunsuri - Pagina 7

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns aka spune:

Leon Roberto
Calin Constantin
David


la multi ani copilasi dragalasi

Monica si www.totsites.com/tot/mariachristina" target="_blank">Maria Cristina (20.12.2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

DAVID si CALIN inca doi flguleti perfecti isi serbeaza ziua azi.

bai nene, chiar asa nenorocita sunt eu pe forum? de ma credeti toate zbir? tre' sa reflectez, nu se mai poate...

kokorina felicitari. carevasazica pascal are o maseluta. e perfect normal, asa avem si noi. caninii cica ies ultimii. cica...

inca citesc la povestea nasterii evei, d a fost super chinuit azi noapte. s a trezit de n ori si statea cu degetelul la masea..si acum e f agitat, se supara din orice...parca la prima nu a fost asa rau. bine, acum sunt 3 umflate...:(((

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

ruxandra eu vad paginile bine.

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

quote:
Originally posted by dianocica

ruxandra eu vad paginile bine.


la mine pag. 6 e lata rau



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns acs spune:

Calin de Roxana_c!
David de simo29!
Leon-Roberto de Mio75!

Sa cresteti frumos, sa fiti sanatosi si fericiti!

Dorsilia, LA MULTI ANI! Sa nu mai fii mamico disperata ca n-ai niciun motiv! Fiecare copil se dezvolta in ritmul sau si asta este foarte bine (iti spune o mama cu experienta, cu copii nici prea-prea, nici foarte-foarte, dar cei mai grozavi din lume, evident :))! Fii fericita cu micuta printesa, care-ti va face si de acum incolo cele mai frumoase cadouri!
Din pacate, cu laptele nu te pot ajuta. Victor bea orice fel, acum am desfacut un Bebelac 3. Incet-incet vreau sa-l trec pe lapte de vaca. Oricum, majoritatea copiilor au o perioada cand nu vor lapte de niciun fel si apoi isi revin.

Marani, super sotul tau! Mihai
Fericita bubamara sa va aiba parinti!

Asiza, multa sanatate lui Denis!

Kokorina, ai niste copii minunati! Am citit cu emotie tot ce-ai scris despre cat de mult se iubesc puiutii tai! M-am indragostit de ei!

Leyla, suna tare bine reteta de chiftelute. Cred ca o voi incerca si eu. Multumesc!

Teutz "ata, da, eee" :) Alexia vorbareata

Ruxandra, ne numeri? Pune 11 ca am aparut :)


Fatima, desteapta foc Eva! Ma apuc sa citesc povestea nasterii :)





Manuela, Stefan si cele 3 minuni

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns flore26 spune:

Neatza, frumoaselor!

Suntem la Bocsa , dupa cum bine stiti...cafeaua cafea, somnul somn, relaxul relax. La 11 sunt la epilat, cosmetica, pensat...apoi shopping
CALIN, DAVID, LEON ROBERTO
Nu am apucat sa citesc povestea nasterii...dar de abia astept sa o savurez.
KTRINEL trimis PM. Cum facem cu money, money?

FLORE ALESSIA LIANE (16-12-2006)
LUNA 11
IMPOTRIVA BANNARII AELITEI

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

Conu a inceput sa zica un fel de .. ma - tei. Da numa cand vrea muschii lui.



Dandusa, felicitari pt primii pasi ai Crinutei. Bravo iubita!

Raluca_u, cuscra, spunei lu Adinel grasunel.. ca al meu con e deja topit pe sub masa.. de la asa urare dragastoasa..

Eri.ka multumesc frumos pt semnificatia numelui.

Flore, drum bun si petrecere frumoasa.

Marani.. mey da barbatul tau le stie/face pe toate. Nu-l mai lauda atat.. ca acu om da iama peste el. E tare! Nu degeaba zic eu ca oamenii astia ai muntilor is asa.. Iar cu meniul de botez... cum poate sa sune. Neaparat sa gusti, sa ne povestesti si noua. Al meu barbat a servit ultrima data Valea Seaca dintre Clai, in Bucegi. Suna cunoscut?

Donia, tre sa ma duc sa recuperez reteta de muffins. Suna asa biine.

Laura, ti s-o parea zeama aia.. adica mucilagiul, gretos, dar e sanatate curata pt burtica incercata. Eu ii preparam laptele HN cu un mucilagiu mai diluat. Iar daca v-a zis fara lapte.. eu as incerca macar 1 zi fara lapte.

Asiza, off bine ca nu-i iar pacatoasa de laringita. la Denis.

Dianarus.. io te astept la cotitura cu povestea de dupa poveste. Si ochii io ii vaz verzi-caprui.

Danutz, da, da. Nici eu nu pot sa urmaresc telenovelele sau soap gen T&N.. da la "Mala mujer" m-am uitat. Si mai era una.. cu o virgina gravida..

Dayanara, pana spre 2 ani o sa ramanem pe Humana2.. apoi poate incercam vacuta.

Dianocica.. total de acord. Si eu vreau mai mult de 1 an de stat acasa. Ideal ar fi 3 .. sau poate 6, sa-i dau direct la scoala. Auzi la tanti aia.. ca te tampesti.


Chris.. da tb avut mare grija cu aceste .. duamne. Daca le inveti prea bine incep sa creada ca totul li se cuvine. Tb cand una calda, cand una rece.. sa pretuiasca cadoul oferit.

Alexandra, bravo. Asa da mamico.

Fatima, frumoasa poveste. Sa-ti traiasca printesa.. auzi la ea.. "paroasa si cam uratica".

Mamaana pana si in Canade se mira ca scoti copchii pe frig afara???


Kokorina tu vb pe romaneste cu ei si sotul pe nemteasca? Super. Cu mestecatul incerca sa ai rabdare.. nu se intampla nimic. Tu ai vazut om care nu mesteca? Pana la urma tot va invata sa mestece. De ce atata graba? Faceti o pauza si mai incercati peste 2-3 saptamani.

Acs, bagam tare sa scap de pagina cea lata.



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns auras_v spune:

Ieri nu am reusit sa intru dar m-am gindit la voi , sarbatoritilor...

La multi ani fulguletilor care au implinit ieri un anisor:

Eva-Ioana de Fatima!
Grigore de Ruxandra_sb!
Rares-Mihai de Ramsan!

La multi ani si celor care si-au sarbatorit ieri ziua numelui:

Ana Mihaela de Panaa!
Cristian Gabriel de Donia!
Antonia Gabriela de Bamboletta!
Tiberiu Mihai de Atudor!
David Mihai de Roxanica2006!
Mihai Laurentiu de Lavinia_P!
Mihai Alexandru de sraluca!
Mario Gabriel de Porumbita!
Alexian Gabriel de Flavia Maria!
Gabriela Bianca de iasmi!


La multi ani , Mirona !

La multi ani fulguletilor care azi implinesc primul anisor:

Calin Constantin de RoxanaC
David de Simo



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dayanara spune:

eu cu mestecatul nu.mi mai fac probleme, cum spune ruxandra, ma gandeam si eu ca nu e copil mare care sa nu mestece, care sa stea cu suzeta sau care nu are dinti, asa ca daca va mesteca la 3 ani....zic merci :) si cu suzeta poate sta si pana la 18 asta ma deranjeaza si mai putin

fatima - abia astept sa te vad cu noul look
asiza cum e baiatul?

ivan si dayanara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ruxandra_sb spune:

la cererea ascultatorilor:


Povestea nasterii conului Grigore, partea a2a - primele zile


Deci cu vreo 3 saptamani inainte de termen, prin cezariana de urgenta s-a nascut Grigore.. un flacaias paros de 2900 g si 49 cm. Initial mi s-a zis ca-i bine.. bla, bla. Numai cand a venit Gabi prima data la mine mi-a bajbait ceva.. cum ca neonatoloaga de garda ar fi zis ceva gen "c-are aspect de prematur". Eu n-am prea inteles cum sa arate a prematur cu 2900 g. In sfarsit.. nu m-am mai gandit la asta.

Pana si anestezia rahi isi inceteaza la un moment dat efectul.. si incepi apoi sa simti frumusel taietura, si cand iti mai apasa si doamnele asistente pe burta e un vis, ce mai.. Au inceput sa-mi mai bage calmante. A venit si seara, s-a schimbat tura la asistente. Si una din cele noi a dat o fuga pana la nou-nascuti si a venit cu vesti proaspete. Ei, si fiecarei mamici i s-a povestit cate ceva de minunea ei.. numa mie nu. Doamna aceea m-a intrebat doar ce am nascut si cate kile avea si mi-a zis ca "mai era un bb mic in incubator, dar sigur nu era al meu.. ca era muuult mai mic". Eu m-am facut c-o cred.. dar deja ceva era..

Noaptea a trecut fara peripetii prea mari, doar ca nu am putut dormi mai deloc.. ba din cauza durerii, ba o nastere vaginala fara anestezie cu tot acompaniamentul sonor, ba o cezariana de urgenta in miez de noapte.. Dimineata a venit cu mobilizarea, adica ridicarea din pat. De data asta m-am descurcat mult mai bine... doar am ametit la un moment dat. Si apoi m-am mutat in rezerva. Intre timp mi-au mai spus ca Grigore a vomitat glucoza si ca acum sta "un pic" in incubator sa-i fie mai bine...

Pe la pranz m-am prezentat la alaptat, plina de speranta ca acum o sa fie mai bine si ca o sa am mai mult laptic decat la Matei. Sefa de la neonatologie mi-a aplicat un dus rece.. nici vb sa alaptez, copilul sta in incubator si deocamdata e la repaos digestiv (fiind alimentat numai prin perfuzii). Eu tb sa incep sa ma mulg sa am lapte cand vor incerca sa-i dea.

M-am descaltat, echipat, dezinfectat pe maini si am intrat la el. Era in camera cu ceilalti nou-nascuti, numai ca in incubator. Arata inca binisor, avea gusita si burtica. Si era cu perfuzii in picior si parca si in mana. M-a luat o leaca plansul, dar am incercat sa ma tin tare. Am avut voie sa-l mangai. Apoi am trecut la.. muls.

Oroarea de muls.. tragea tanti de mine si nu iesea nimic. Peste cateva ore aceeasi poveste. Incet, incet au aparut cateva picaturi.. apoi a strans 1 ml si tot asa. Dupa 2 zile de muls din 3 in 3 ore am ajuns la performanta de 5 ml.

Trece noaptea. Era joi.. au incercat iar sa-i dea ceva.. iar a vomitat si cu secretii (sau cum se cheama) de la bila. Iar pauza. Vineri deja atitudinea neonatoloagei se schimbase.. daca pana acuma parea calma si ne asigura ca e doar o adaptare mai dificila la mediu.. acuma deja dadea semne ce nu stie ce are Grigore. Si vineri ne-a zis ca tb sa-i faca radiografie; suspecta o malformatie. Mi s-a facut rau.. atunci am clacat si am inceput cu . Nici nu mai aveam curaj sa ma duc sa vad ce s-a mai intamplat. Il tot trimiteam pe Gabi.

A venit si rezultatul radiografiei.. nu se vedea nimic, dar asta nu insemna ca e o.k. Ne-a zis ca mai asteapta rezultatul unei analize si daca nu se lamureste il trimite pe Grigore, in incubator cu salvarea, la spitalul de copii G Alexandrescu, la chirurgie. Eram deja la pamant.

Peste alte 2 ore de cosmar a venit si rezultatul acelei analize.. se pare ca Grigore avea o infectie. L-au pus imediat pe antibiotice,, acum avea deja 3 linii de perfuzii.. in mana, picior si in cap. Noroc ca stiam de aici, de pe forum, ca la nou-nascuti se pun branulele si in cap .. ca altfel..

O scurta paranteza.. Grigore a avut noroc ca s-a nascut la Bucuresti si nu in Constanta, de exemplu. In acele momente tineam legatura si cu un prieten de familie -medic pediatru din Constanta la spit Judetean, asistent universitar- si, cand i-am zis de aceasta analiza, taaaare s-a mai minunat ca se face uzual la Bucuresti. A zis ca la Constanta au avut-o doar o singura data si numai cateva esantioane..

Sefa de la neonatologie a inceput sa ma chestioneze ca ce infectii am avut in timpul sarcinii.. numai ca eu nu am avut nici una, nici macar o infectie urinara. Pana la urma nici ei n-au putut sa identifice ce-a fost si a ramas in final "infectie cu germene necunoscut".

Grigore incepuse sa intre la apa... scazuse la 2600 g. Nu prea mai gaseai carnita pe el.. nu mai avea gusa, i se micsorase capul, incepusera sa i se vada coastele.. eram ..

Dar a reactionat bine la tratament si n-a mai vomitat. Au inceput sa-l hraneasca prin gavaj (o sonda direct in burtica) cu amaratii de ml mulsi de la mine amestecati cu glucoza. Dupa alte 2 zile o neonatoloaga de garda, tanara si entuziasta, care chiar punea suflet, mi l-a dat in brate, sa incerce sa suga. A stat peste jumatate de ora langa mine si m-a ajutat sa-l pun la san, sa-l tin cu toate firele acelea de perfuzie, etc. Grigore nu prea avea multa putere dar s-a straduit. Era asa o senzatie ciudata sa-l tin, in sfarsit, in brate.

De a 2a zi au inceput sa mi-l dea la supt. Sugea cat sugea, apoi doamna asistenta venea si incepea sa traga de mine. Mulsul dura si cate jumatate de ora. Dar progresam; ajunseram la enorma cantitate de 20 ml. Fiindca sefa de la neonato insista sa manance numai laptic de la mami, si avea mare dreptate.. mai ales cu burtica lui in pioneze.

O zi a incercat sa-l lase numai cu lapte de la mine.. apoi a tb sa-i mai bage supliment. Cu toate ca bb asa constiincios ca Grigore eu n-am mai vazut.. sugea si sugea, dar daca nu era destul.. Asta cu toate ca eu inghiteam cutii de Galactogil, tone de ceai, mancare, blabla. Fata de alaptatul la Matei, acum am stiut sa-mi ingrijesc sanii ca la carte si nu am facut nici o singura ragarda.

Grigore mergea spre bine sau, oricum, nu spre rau. Dar eu nu prea mai puteam. Nu stiu, atmosfera de spital, tensiunea aceea, groaza permanenta sa nu se intample ceva.. incepusem sa cam clachez. Cu toate ca unele asistente chiar se straduiau sa ma imbarbateze, sa-mi distraga atentia.. stateam la 1 noaptea la povesti cu ele in timp ce ma trageau de tz.

Trecuse deja o saptamana... stiam ca mai aveam cel putin 4 zile de antibiotic.. cand vine amica mea, rezidenta ginecologului, si-mi zice ca gata, plecam acasa. Intai nu mi-a venit sa cred.. apoi i-am sarit in brate de era s-o daram. Se repetase acea analiza la Grigore si iesise o.k.

Nu stiu daca as fi rezistat acelor zile daca n-ar fi fost Gabi, care a stat cu orele langa mine (si se simtea inca f rau, facea ture intre spitale.. al lui, al meu ), daca n-ar fi fost acele doamne asistente inimoase si Cristina, colega mea de salon, a carei fetita a avut si ea o mica problema. Si am plecat amandoua acasa, in aceeasi zi!
Multumesc.


P.S. .. sa va mai spun ca in timp ce stateam pe-acolo s-a nascut un bb cu o malformatie la stomac.. am vazut-o pe mamica lui ..



Are mama doi flacai.. Matei (5) si Grigore (1)

www.petitieonline.ro/petitie/sustineti_bolnavii_de_cancer_care_au_fost_lasati_fara_tratament-p41000032.html" target="_blank">Sustineti bolnavii de cancer care au fost lasati fara tratament!

Mergi la inceput