Mos Craciun impartaste cu noi amintirile tale

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns danyalo spune:

F. frumos subiect!
Am citit franturile voastre din primii si cred cei mai frumosi si lipsiti de griji ani din viata...si pentru moment am cazut pe ganduri!As vrea sa dau orice...sa fiu iar copil sa astept Mosul , sa tremur de emotie la vederea lui! Eram micuta cand venea Mosul cu sacul in spate la noi! Repetam cu sora mea zile intregi poeziile pt. Mosul... Se strangea sa-l vada pe Mosh tot familionul langa brad eu si sora mea tremuram de frica!! Caci dupa ce spuneam poezelele ne lua la intrebari... ne mai certa( si al naibii Mosh stia toate draciile de le faceam noi!!!!). Sora mea era mai mica...ea se speria tare de el...uita poezia... si mai se scapa si pe ea de emotie!!
Cautam in punga sa vedem ce ne-a adus!Abia asteptam sa aprindem artificii in Pom si sa primim colindatorii stand la geam!
Acum parca nu mai este asa frumos ca atunci..sau poate am mai crescut eu dar in sufletul meu tot copil am ramas si ma bucur si acum de venirea Mosului chiar daca nu mai vine costumat si cu sac in spate!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ira spune:

Salut,

Lemoni,

amintirile mele legate de Craciun imi inspira valori precum familie, liniste, pace si buna dispozitie, muzica buna, luminite privite de jos in sus cum scria cineva (de cand ma stiu dupa ce impodobesc bradul ma pitesc sub el si privesc toate globurile, luminitele si bomboanele pana in varf). Anul acesta o sa fiu mai putin conformista, o sa tin mai putin seama de estetic, armonia culorilor, asortari de modele si alte criterii estetice rigide si o sa impodobesc copilului bradul cu multe surprize, exact asa cum isi doreste ea.

..ca urmare a amintirilor din copilarie noi cantam colinde f multe in preajma sarbatorilor, cu vioara sau pianul, gatim cu totii retete simple (cel mai mult copilul, care moare de fericire sa amestece la diverse ingrediente si sa orneze), si impodobim casa cat mai frumos. Pana acum nu mi-am batut f tare capul cu existenta lui Mos Craciun, ca a fost mai mica, insa acum va trebui sa ne transformam in adevarati magicieni intru aducerea cadourilor sub brad, ca Sofia noastra cotrobaie peste tot si ne pune deja prea multe intrebari.

Anul asta voi organiza o vanatoare de comori adaptata varstei ei, de 5 ani, vanatoare care va dura toata ziua de Craciun pt. ea, cu indicii, surprize si enigme care o vor pune la treaba, asta in afara de cadourile de la mos. Daca apare ceva deosebit voi schimba ziua, insa vanatoarea tot o voi face. O s-o duc si prin centrele comerciale sa-i vada pe reprezentantii lui (asa zisii mosi Craciuni falsi care dau mici cadouri copiilor in preajma sarbatorilor), poate dam si o fuga la Satul lui Mos Craciun, care nu e f departe de noi.

...cam atat, Craciun fericit tuturor!

Les psychiatres, c'est très efficace. Moi, avant, je pissais au lit, j'avais honte. Je suis allé voir un psychiatre, je suis guéri. Maintenant, je pisse au lit, mais j'en suis fier.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns eneiuliana spune:

Foarte frumoase povestirile, fetelor!
Si eu abia astept sarbatorile anul acesta... Am o fetita la grupa mica si abia astept sa avem prima serbare de Craciun! Bradul il vom impodobi cu siguranta, cu multe zile inainte de Craciun, asta pentru ca nu ma pot abtine eu pana in Ajun . Ii vom pune cadouri sub brad, la fel ca si anii trecuti (anul trecut, dupa ziua de Craciun cand a gasit cadourile de la Mosu', in fiecare dimineata se ducea fuga-fuga sa vada daca a mai trecut Mosu' sa-i lase ceva... tare dezamagita a fost prima data, zilele urmatoare i-am pus ba o portocala, ba o ciocolata, bomboane... numai sa gaseasca ceva ).
Imi amintesc si eu de anii copilariei... si tin minte ca intr-un an nu vroiam sa ne ducem la culcare, stateam sa-l pandim pe Mos Craciun (eram 3 frati). Cum pe vremea aceea mai aveam si intreruperi (programate) de curent, ce s-a gandit tata?! A scos busoanele de la panoul de sigurante, ne-a strans pe toti in bucatarie la lumina lumanarii si s-a furisat tiptil sa ne lase cadourile sub brad. Apoi s-a facut iar lumina!!! Ce bucurie pe noi cand am gasit cadourile, si ce dezamagire ca e=se gandise Mosul sa treaca exact cand a fost pana de curent . Uff!!!!
Spor la pregatiri tuturor!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

quote:
Originally posted by danangie

Ce subiect frumos...

Eu totdeauna in seara de Craciun ma bagam cu fratele meu sub brad. Adica ne intindeam si priveam bradul de dedesubt. O splendoare. Sa-l privesti de la radacina spre varf. In camera numai lumina instalatiilor.....caldurica.....mirosul ametitor de ciorba, friptura si alte bunatati......ce amintiri placute......ce repede am crescut........






mult asteptat



Ce frumos Danangi, ce idee buna! Am sa incerc si eu acum la 40 de ani sa privesc bradul de jos. Intr-adevar, ce repede am crescut, dar ce bine ca sufletul ne-a ramas tot copil. Eu cred ca atata timp cat ne vom bucura de Craciun si de iarna suntem inca tineri.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

quote:
Originally posted by dana d

quote:
Originally posted by danangie

Ce subiect frumos...

Eu totdeauna in seara de Craciun ma bagam cu fratele meu sub brad. Adica ne intindeam si priveam bradul de dedesubt. O splendoare. Sa-l privesti de la radacina spre varf. In camera numai lumina instalatiilor.....caldurica.....mirosul ametitor de ciorba, friptura si alte bunatati......ce amintiri placute......ce repede am crescut........


Si eu cand am citit tot acelasi gand mi-a trecut prin cap sa ma intind sub brad si sa admir.Tare frumos trebuie sa fie.Oare de ce nu am fost inspirata pana acum sa fac acest lucru.



mult asteptat



Ce frumos Danangi, ce idee buna! Am sa incerc si eu acum la 40 de ani sa privesc bradul de jos. Intr-adevar, ce repede am crescut, dar ce bine ca sufletul ne-a ramas tot copil. Eu cred ca atata timp cat ne vom bucura de Craciun si de iarna suntem inca tineri.

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Raluk31 spune:

Craciunul e o ocazie minunata de a te intoarce la origini,de a fi aproape de cei dragi.Abia astept sa treaca urmatoarele saptamani sa iau avionul spre casa...
Dar sa va povestesc si eu cate ceva din amintirile mele.Cand eram copil,de Craciun casa mirosea a cozonaci,iar mama pregatea totul cantand colinde.Eu il asteptam pe Mos cu emotie,insa nu ma incumetam sa merg singura in "cercetare" sa vad daca a venit sau nu..Stiu ca o data am indraznit sa apas clanta camerei unde de obicei aparea ca prin farmec bradul,si era inchisa!Tiii,ce am mai zbughit-o inapoi,strigand "a venit!a venit!"Si nici ca am mai iesit din bucatarie singura,iar pana cand bunicul si-a facut "mila" si a decis sa ma insoteasca,Mosul si-a si luat talpasita!..Usa era descuiata,bradul frumos impodobit si fereastra larg deschisa,semn ca pe acolo s-a aruncat el direct in sanie

Raluca

in asteptarea micutei Anais

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns iuliana_2007 spune:

Imi tresalta inima cititnd povestile voastre.
Am si eu niste amintiri tare frumoase legate de Craciun.Mama adora foarte mult sa aiba masa bogata de Craciun si cat mai diversificata.Ne facea cate 6-7 feluri numai de prajituri.
Imi aduc aminte ca intr-un an mergand cu mama prin magazine am vazut o rochita verde,era asa de frumoasa cu volanase si mi-o doream asa de mult si mama mi-a spus ca nu isi permite sa o cumpere ca este prea scumpa si ramane fara bani.Eram asa de trista.I s-a rupt sufletul cand a vazut dar ce era sa fac pe moment.
Cand m-am trezit de dimineata sora mea s-a repezit la brad iar eu nici nu m-am uitat la el.Mama m-a lasat in pace si pana la urma tot uitandu-ma la cadou am indraznit sa il desfac.Cand ce sa vad:rochita mea ce verde.Si acum cand sunt ditamao omul simt ce am simtit atunci.Am sarit in bratele mamei de bucurie.
Imi placea sa merg la colindat,nu puteam sa contest sa nu merg sa colind rudele si prietenii parintilor.
Era asa de frumos.
Pe la 6 ani am prins-o pe mama imbodobind bradul si atunci mi-am dat seama ca ea era Mos Craciun si in urmatorii ani il pregateam pe furis de sora mea ca ea a crezut in Mos Craciun mai mult timp.Cred si acum in Mos Craciun.este Dumnezeu si nu uit niciodata sa imi pun o dorinta din tot sufletul.
Eram mare deja si cum la mare nu prea ningea mi-am pus o dorinta in noaptea de Ajun:cand ma trezesc sa vad totul alb,sa va ninsoare.Sa simt magia Craciunului si mai aproape.Si ce credeti,zapada era de 50 de cm.Era ca un vis...
Anul asta am si eu puiutul meu,este inca micutza,face 9 luni dar stiu ca se va uita la luminitzele din brad.
Deabea astept sa gatesc si sa fac de toate pt Craciun.


"Cand vrei sa lauzi un copil lauda-i faptele, nu-l lauda pe el.
Facand astfel vei incuraja comportamentul, nu mandria."


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns maru spune:

Sambata
Kitchener-Waterloo Santa Claus Parade


Event: Kitchener-Waterloo Santa Claus Parade

Hosted by: The Lions Club of Kitchener

When: Saturday November 17th at 10 am

Parade Starts: King and Bridgeport Sts., in Waterloo and continues all the way down King St past Kitchener City Hall and ends at King and Cedar Sts., in Kitchener.

Everyone is asked to bring a canned food item for collection by The Food Bank of Waterloo Region. Children are encouraged to bring their letters for Santa as Letter Carriers from Canada Post will be collecting them and sending them up to the North Pole.



Deci sambata vine oficial Mosul in zona
parada e minunata si are si scopuri caritabile

Doamne'ajuta!

POZE

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LauraNicole spune:

Hmmmm....miros de scortisoara si de portocale,de prajiturici abia scoase din cuptor...parfumul copilariei mele...
Eram deja mari,eu si sora mea,si incepusem sa ne punem intrebari daca exista sau nu mosul asa ca ce s-a gandit mama? In fiecare seara avea obiceiul sa ne deschida geamul la noi in camera ca sa aeriseasca inainte sa ne culcam si,pe cand noi ne jucam prin dormitor,ea s-a strecurat la vecina de deasupra si a aruncat sacul cu jucarii si alte cadouri prin fereastra deschisa...Ne-am uitat imediat pe fereastra dar n-am vazut nimic si cand mama a intrat la noi in camera nu mai stiam care sa-i aratam mai multe si sa-i povestim.

Fetita mea are 10 ani acum dar cand avea 8 si ceva l-a vazut pe tati ascunzand cadourile in debara .A fost tare dezamagita si ce mi-a venit mie?!I-am spus ca MOsul nu are de ajuns timp sa lase cadourile la toti copiii pentru ca sunt prea multi si atunci ne roaga pe noi sa le punem sub brad si el ni le aduce cu cateva zile mai devreme ca sa fie sigur ca le primesc cei mici.Inca se mai cearta cu nepoata-mea pe chestia asta si inca isi mai scrie scrisorile catre Mos.

.............................
Oh once in your life you find someone
Who will turn your world around
Bring you up when you're feeling down
Yeah nothing can change what you mean to me
There's alot that I could say but just hold me now
Brian Adams-Heaven

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns viviana spune:

Amintirile mele au miros de cozonac si brad.

Asteptam cuminiti in dormitor pana auzeam clopotelul de la sania lui Mos Craciun.
Apoi ne strangeam in jurul bradului si cantam colinde la lumina lumanarilor.
Cantam pana auzeam soneria sau fosgaiala in hol. Atunci cantam si mai cu suflet.
Apoi ne duceam sa vedem a venit sau nu Mos Craciun?

Cea mai frumoasa intamplare s-a petrecut acum cativa ani de Mos Nicolae. Dimineata ninsese si ca de obicei ne-am trezit mai devreme sa ne deschidem cadourile.
In dupa amiaza aceleasi zile, cu iarna timpurie, am fost cu fetita mea sa ne dam cu sania si sa ne udam manusile cele noi. Inghetate si pline de zapada am intrat incetisor in casa. Era intuneric si ne-am lovit de ceva in dreptul usii. Acolo erau aliniati pantofii nostri plini cu cadouri.
Acele cateva secunde in care chiar am crezut ca a venit Mosul nu le voi uita niciodata. Nu voi uita niciodata ca dupa atatia ani am simtit din nou fiorul misterului.

Cand mi-am dat seama, ca in lipsa noastra venise socrul meu cu cadouri am lacrimat. Atunci mi-as fi dorit sa nu ii fi telefonat niciodata pentru a-i multumi.
Mi-as fi dorit sa ramana numai mister si miros de sarbatori.


Daca privesti in sus si nu simti invidie, daca privesti in jos si nu simti dispret, atunci esti un om deosebit
vivi

Mergi la inceput