Mos Craciun impartaste cu noi amintirile tale

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns tora97 spune:

Ca si voi, ador sarbatorile de iarna!!! Si nu este vorba de cozonaci, brad, ori cadouri ci parca in acele zile pluteste ceva in aer... oamenii sint mai zimbitori (desi unii par mai ingrijorati) mai buni, mai frumosi. Spiritul lui "sa daruiesti" pluteste peste tot in aer!

Amintiri despre Craciun, amintiri de pe cind eram mici, din pacate nu am. Decit una singura, un Craciun la care am primit o papusa de turta dulce, rosie cu "dantela" alba de martipan. Restul.... Insa am compensat dupa ce am crescut!!!! Ador dimineata de Craciun, ori seara de Ajun, cind copii chitaie fericiti "A venit! A venit!" Se stirneste atunci o adevarate furtuna, cind incep capritele sa alerge pe scara, anul asta li se va alatura si anutza!
In fiecare an este o adevarata vinatoare de idei, sa inventam moduri noi in care sa vina Mosul...

Acum 2 ani Mosul le a scris o scrisoare! Maaaareee incintare pe ele si multe discutii pro si contra. Scrisoarea era scrisa pe o hirtie verde, plicul rosu cu o multime de stampile!!! Le am pastrat scrisoricile in Cutia cu maimute.. este o cutie muuuult cautata, unde mami pastreaza toate amintirile speciale, toate scrisorile lor catre mosu, ori alte mici comori, pe care, intr o zi li le voi darui



poze multe cu noi/Ana a implinit un an/ 2006/2007
"da aripi unui copil, dar lasa l sa invete singur sa zboare" Marquez

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns claudiastefan24 spune:

sa sa fiu sincera , mi-au dat lacrimile citind mesajele voastre frumose.ma bucur pentru voi ca aveti asa amintiri frumoase si emotionante.la inceput am crezut ca nu am ce sa va povestesc , dar mi-am dat seama ca ce fac eu in fiecare an de Craciun nu e chiar normal: sotul meu insista si se lupta cu toata familia ( eu il sustin din umbra) ca Mosul sa aduca bradul si globurile si cadourile in noaptea de Craciun.Si ca dorintele lui sa devina amintirile copiilor nostrii , eu pregatesc cadourile cu multe saptamini inainte , le impachetz frumos ,scriu numele pe fiecare si le ascund. unde? acasa e foarte simplu , dar trebuie sa le ducem in romania (2800 km cu masina) printre bagaje , alte cadouri si mai ales privirile agile ale baietilor mei , care mai nou retin hitiile cu care sint impachetate cadourile ...e greu dar sint tenace si de la an la an caut alte si alte metode.sper din tot sufletul sa ajungem si anul asta de sarbatori ACASA , desi sansele sint inca mici. si e tot mai greu sa mentinem traditia sa ne bucuram de fetisoarele puiutilor dis de dimineata cind descopera minunile aduse de Mosu.Din pacate in zona in care locuiesc nu ajunge Mosul cu daruri la copii ci Regii Magi dar abia in saptamina 1-7 ianuarie , cind aduc cadouri la copii. e greu sa le explici traditiile copiilor , asa ca o sa le infiem si pe cele locale ca sa nu stricam armonia locului.
si ca sa va mai povestesc ceva ... cind eram mai tinara adolescenta , deja stiam ca nu vine Mosul , dar in familie se mentinea traditia cadourilor sub brad , fiecare (mama si tata , bunicii si eu)lasa sub cred pachetelele fara sa-i vada nimeni. eu cum aveam bugetul mai restrins intotdeauna incercam sa le fac mici surprize a lor mei. si ...tin minte ca intr-un an nu am avut banuti si lui tata si fretlui meu le-am luat cite o pereche de ciorapi si ca sa fie mai multe pachete sub bred am desfacut perechile si am impachetat fiecare ciorap in parte ....si stupoare(pentru mine) .....cind le-au deschis au constatat ca era unul de un model si unul de altul dar nu din cauza ca am gresit eu ci pentru ca fratele meu a fost mai iute de minte si de mina si le-a schimbat pe cind se deschideau pachetele... nu stiu ei daca mai tin minte seara aia ,dar eu mi-o aduc aminte ca si cind ar fi fost aseara...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihai33 spune:

Noi in zia de ajun mergeam la bunica ca sa o ajutam la cozonaci. Imi amintesc ca tineam de copaie cit ea framinta aluatul apoi ne jucam cu aluatul , faceam diverse forme din aluat pe care bunica le coacea. Ne facea cite un cozonac micut rotund la fiecare ( sintem 3 frati) pe care il mincam fierbinte cum il scotea din cuptor.
Mai tirziu, cind am mai crescut, ne lasa sa participam mai mult la operatiunea "cozonacii"...imi amintesc cit de mindru eram cind mi-a dat voie sa amestec cu mixerul ouale cu zaharul, pina se topea zaharul;).
Dupa ce terminam de facut cozonacii.....operatiune care dura toata ziua , incepeam pe la 6 dimineata si terminam in jur de ora 18 mergeam acasa unde mereu ne astepta bradul cu cadourile sub el, de multe ori aveam si Mos caruia ii spuneam poezii. Traditia asta cu facutul cozonacilor la bunica acasa in ziua de ajun si mersul seara acasa unde gaseam bradul impodobit si cadouri am pastrat-o inclusiv in facultate cind stiam ca mama orneaza bradul si pune cadourile sub brad, dar emotia si bucuria erau aceleasi ca in copilarie.
Si acum perioada Craciunului este una deosebita, impodobim bradul din timp ( anul trecut pe 20 decembrie deja faceam bradul), iar in seara de ajun vine Mosul...avem un prieten care se imbraca in Mos si vine cu sacul plin de daruri in spate, toata lumea prezenta primeste daruri, inclusiv adultii si fiecare spune poezii sau cinta pentru Mos.

De Mos Nicolae ne puneam cizmele pe pervazul geamului si dimineata cind ne trezeam le gaseam pline cu dulciuri si diverse cadoase.
Ce amintiri frumoase;)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ANDREEA GEORGIANA spune:

24 decembrie.Seara.Eu si Alina,sora mea frematam de emotie(recunosc,mai mult eu,mai ales ca i-am scris Mosului si...oricum sunt mai mica).Mama si tata au cam fost ocupati toata ziua si au stat mai mult pe la casa bunicilor(aproape de a noastra)cu diverse treburi.Noi am avut de dus la indeplinire sarcini importante,departe de ei.Mai sunt doar cateva clipe si vom vedea daca vom fi rasplatiti pt. cumintenia de peste an.Plecam toti 4 spre casa bunicilor,ajungem si ii colindam la fereastra.Bunica si strabunica canta si ele,bunicul ne zambeste complice si ne face cu ochiul.Acum suntem sigure si inima ne bate puternic.Primim rasplata pt. colinde si,imbujorate de frig ori ninse pe gene(de zapada copilariei noastre)intram in casa.Miroase a cozonaci si placinte,a brad si a portocale.Drumul pana in sufrageria bunicilor este interminabil dar in geamul unei usi se reflecta beculetele si lumanarele aprinse.Iata-l!Bradul frumos(intotdeauna cu aceleasi ornamente,acelasi varf si 2 ingerasi) troneaza in coltul camerei si la baza sunt cadouri pt. fiecare.Pana si cei mari au primit ceea ce isi doreau.Incerc sa masor din priviri gramada de cadouri,cautand vioara mult dorita.Din nefericire,in locul ei,pe langa alte grozavii,gasesc o pereche de patine.Uit instantaneu ca-mi doream sa cant la vioara,ma incalt cu patinele si fug trancanind prin casa pe trotuarul inghetat din curte.Plutesc de parca m-as fi nascut pe patinoar.Alina plange.Ghetele cu 4 curele,crem,mult dorite si greu gasite de mama,ii sunt un pic stramte.Eu ma bucur ca-mi vor veni mie peste o vreme.Se bucura in schimb de carti,pijama(desi era un cadou omniprezent),ghiozdanul visiniu foarte chic si alte chestii.Mama plange de bucuria bucuriei noastre.Este liniste,cei mari beau vin fiert cu scortisoara,devoram cozonac(chiar daca este cald si "nu este bun pt. stomac").Mai stam de vorba,ne luam ramas bun si ii invitam pe bunici a doua zi la noi la masa.Mergem acasa (eu tot pe patine),ne punem cadourile langa pat,sa adormim cu ele-n fata ochilor si sa ne trezim tot la fel.Visam frumos si ne imaginam ca asa va fi vesnic.Dimineata bunica ne aduce apa sfintita si aghiasma,o ajutam pe mama sa puna masa,sa orneze platourile cu bunatati si asteptam oaspeti.Din cand in cand imi mai lipesc nasul de geamul inghetat sa vad daca a mai parcat vreo masina la noi.
Asa au aratat toate Craciunurile colilariei mele.Evident,cadourile au fost altele in fiecare an,la fel de greu procurate,cu mari sacrificii.Bunicul meu a murit primul,apoi strabunica si,anul acesta,bunica.Nimic nu mai este la fel,oricat as vrea.Nimic...in sufletul meu.As da orice sa mai fiu copil,fie si pt. o seara.Chiar daca nu ar fi cea de Craciun.Sa-i mai am pe toti cei dragi alaturi,sa mai fiu copil pret de cateva ore.
De aceea si nu doar de aceea,fetita mea trebuie sa cunoasca aceleasi mirosuri,aceleasi emotii,aceleasi colinde,aceeasi blandete,aceleasi obiceiuri.Ea trebuie sa stie ca este iubita de parinti si de bunici,ocrotita si rasfatata(in anumite limite) dar si ca va trebui sa invete ce este respectul pt. cei din jur.Imi doresc pt. ea sarbatori pline de dragoste si de caldura si amintiri din copilarie la fel de dulci ca ale mele.Imi doresc pt. ea...normalitate.Si voua tot asta va doresc!O dulce normalitate.

ANDREEA GEORGIANA,mamica de Thea Antonia... frumusica(28.03.2006)
http://community.webshots.com/user/andreeageorgiana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns moko spune:

vai, ce subiect frumos!!imi curg lacrimile in nestire si-s plina de emotie! si o pentru ca ati impartasit cu noi momente asa intime!

" despre 3 lucruri nu te grabi sa vorbesti: despre Dumnezeu, pana nu-ti intaresti credinta in El, despre pacatul altuia pana nu-l cunosti pe al tau si despre ziua de maine pana nu se lumineaza de ziua!"
poze cu noi si bebe
www.totsites.com/tot/stefan-baby" target="_blank">pagina de Stefanut(26.06.07)
de ce iubim bucurestiul

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dana d spune:

quote:
Originally posted by maru

Sambata
Kitchener-Waterloo Santa Claus Parade


Event: Kitchener-Waterloo Santa Claus Parade

Hosted by: The Lions Club of Kitchener

When: Saturday November 17th at 10 am

Parade Starts: King and Bridgeport Sts., in Waterloo and continues all the way down King St past Kitchener City Hall and ends at King and Cedar Sts., in Kitchener.

Everyone is asked to bring a canned food item for collection by The Food Bank of Waterloo Region. Children are encouraged to bring their letters for Santa as Letter Carriers from Canada Post will be collecting them and sending them up to the North Pole.



Deci sambata vine oficial Mosul in zona
parada e minunata si are si scopuri caritabile

Doamne'ajuta!

POZE




Superb, am primit poze si filme de la sora mea, in Toronto a fost SUPERB, data viitoare cand ma duc in Canada as vrea sa prind sarbatorile acolo si voi face rost de cele mai frumoase amintiri de Craciun.
Peste 30 de ani cand voi fi batrana si va mai aparea un subiect din asta pe DC, o sa povestesc despre Craciunul meu in Canada

Fetele mele

Iremediabil indragostita de CANADA

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aura_m spune:

Craciunul este sarbatoarea mea preferata si mai ales daca este si zapada totul este superb. Imi place mirosul de brad si imi place sa impodobesc bradul. Cand eram mica in fiecare an faceam bradul, ne strangeam mai multe familii la un vecin acasa si unul dintre parinti se imbraca in Mos Craciun, cand batea la usa, noi copii incepeam sa devenim nerabdatori dar si emotivi ca sa nu gresim poeziile cand le vom spune mosului ca altfel nu primeam darurile, dar si nerabdatori sa vedem ce ne-a adus Mosul. Intr-un an tin minte, mi-a spus mama ca s-a deghizat ea in Mos Craciun, am uitat poezia si am inceput sa plang, dar Mosul m-a iertat. Cand am aflat mai tarziu, o data cu trecerea anilor ca nu exista Mos CRaciun, ca de fapt sunt parintii sau rudele noastre deghizate, am fost cam dezamagita dar totusi in mintea si sufletul meu a ramas ceva din vremurile acelea cand eram mica si naiva si credeam tot ce mi se spune.

AURA

Mergi la inceput