Mos Craciun impartaste cu noi amintirile tale

Mos Craciun impartaste cu noi amintirile tale | Autor: Lemoni

Link direct la acest mesaj

Ce ma face sa deschid acest subiect sunt amintirile care mi-au ramas intiparite in mine de o viatza si as vrea ca fiecare dintre voi sa impartaseasca cu noi cea mai mare bucurie de copil poate dam idei noilor mamici.

Azi vorbeam de Mos Craciun cu soramea si ne-am amintit cum ne-a pacalit mama intr-un an in care noi deja numai credeam ca exista Mos Craciun, si acum mi-a ramas in minte aceea dimineata si cum ii povesteam sorei mele si ea avea aceasi amintire o zi ne- a ramas intiparita in mintea noastra de copil si desi au trecut poate mai mult de 30 de ani imi amintesc cu placere . Povestea este cam asa desi veti spune ca este naiva dar atunci pe cand aveam 6-7 ani am ramas fara suflare uitindu-ma la geamul deschis , perdeaua flutura iar Mos craciun cica abia atunci plecase ca ne auzise pe noi.Eram singuri acasa noi doua mama si tata mancam micul dejun , iar eu cu sormea ne pusesem in minte sa-i urmarim pe parinti sa nu plece fara noi in nici o camera sa ii prindem cand pun cadoul, asa ca planul era facut numai ca mama a fost putin mai desteapta !Aveam o sora mai mare avea vre-o 18 ani cand noi eram 6 respectiv 8 si stiam ca ea nu este acasa , dar planul mamei a fost sa fie ea mos craciun in anul acela stia ca ii vom urmari pt ca deja ii destainuisem secretul sorei noastre , cum noi stiam ca sora cea mare e plecata a fost usor sa ne pacaleasca- ea a dormit in alta camera,s-a strecurat in camera cand noi mancam a pus cadourile , apoi cand noi eram acolo fericite si ne puneam intrebari cine a fost ea s-a strecurat a sunat la usa de la intrare ca si cum atunci aparuse acasa.O asta am aflat dupa multi ani ce producatoare de filme e mama.Amintirea aia v-a ramine adinc in sufletul meu.Apoi mai una cu un biletel scris de Mos craciun adresat mine si numai mie,in zilele de azi este mult mai usor sa faci asta pt ca avem calculatoare dar atunci cine stie ce secretara a platit tata sa-i scrie acel biletel am fost fascinata ce sa mai.
Cand vorbeam la telefon cu sora mea imi aud baiatul care are 14 ani ca el nici acum nu a figurat de unde a primit faxul acela de la mos craciun.Se facuse marisor si la scoala toti copii vorbeau ca nu exista mos craciun , el era bebicul meu si tare imi placea fetisoara lui cand deschida cadourile asa ca am facut o ultima incercare l-am rugat pe cumnatul meu sa caute o scrisoare pe internet cu poze de Mos craciun sa-i scrie si sa o faxeze pt baiatul meu.Ce sa zic a ramas fara cuvinte cand a vazut faxul si desi au trecut 4 ani inca se gandeste la asta deci si pt el a fost o amintire extraordinara.
Va mai las si pe voi sa scrieti ca nu vreau sa va plictisesc dar revin .

Raspunsuri

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Draga mea, mi-ai incantat sufletul cu randurile tale. Ati fost tare dragalase tu cu sora ta, iar mama si sora mai mare tare cumsecade, prin faptul ca au facut tot ce au putut ca sa nu lipseasca din sufletelele voastre speranta si enigma Mosului. Si eu sunt extrem de incantata de aceasta sfanta sarbatoare si as vorbi despre ea zile intregi. Simt cum zbor, simt cum sufletul meu devine dintr-o data mai usor si mai roz, de cate ori ma gandesc la magia Craciunului. Imi place sa-mi impodobesc apartamentul frumos cu brad si podoabe, cu lumanari si dragoste. Imi place sa fac bradutul, sa coc cozonaci, sa fac praji alte praji in fiecare an, sarmale la cuptor si... aperitive oranate cu rabdare si dragoste. Totul e minunat cand ma gandesc la Craciun. Cand eram mici, eu si sora mea il admiram pe tata cum vopsea nucile in bronz auriu si argintiu, si le punea pe brad, il admiram cum ne facea tot felul de podoabe din hartie, pentru crengutele parfumate care ne inveseleau zilele. Nu am o amintire mai deosebita cum aveti voi, insa in fiecare an bunica facea in dupaamiaza Craciunului o placinta surpriza, si nimeni nu stia ce fel de placinta e pana nu o aducea la masa. Asa e obiceiul la noi ca in timp ce copiii deschid cadourile in seara de Craciun, placinta ne incanta cu parfumul ei. Fiecare persoana care e invitata in seara de Craciun la masa, fie ea ruda sau prieten, se gandeste oare ce placinta papam anul acesta, cateodata fac si pariuri unii daca e sarata sau dulce placinta. E un obicei tare drag noua acesta cu placinta si eu il continui, dupa bunica. Mama si sora mea nu prea se dau in vant dupa traditii, dar eu ii mo0stenesc pe tata si pe cei 4 bunici ai mei care tineau enorm la traditii. Imi doresc sa avem zapada de Craciun, si bineinteles sanatate, ca sa ne putem bucura din plin de magia stralucitoare care se asterne in sufletele noastre si ne acapareaza mintile. Regret nespus ca bulevardele nu sunt pline de tarabe incarcate cu produse destinate acestei sarbatori, cum se intampla in alte tari, sa te plimbi seara pe frig, sub clar de luna si magie de stele in timp ce bei vin cu scortisoara si mananci turta dulce, sa gusti placinte de lamaie sau vanilie, sa simti acel miros de Craciun, acel miros de scortisoara si vin, de miere si vanilie, sa vezi milioane de globuri si fontite, iar cand vrei sa cumperi sa nu te poti hotara ce podoabe sa pui in cos. Poate ca gandindu-ma la aceste lucruri, voi influenta soarta acestor traditii, si cine stie, Mosul le va baga in cap primarilor de pe la noi sa organizeze targuri de Craciun in fiecare localitate. Imi cer scuze daca am facut greseli, insa scriu repede si este de inteles. Sunt la servici iar daca nu scriu repede nu mai apuc sa scriu tot ceea ce doresc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns desprecopii spune:

foarte frumos subiect.





Desprecopii.com - Asa se naste o mare iubire.
iubesc:www.supereva.ro Blog: http://mirelablog.supereva.ro/dblog/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lara spune:

Mmmm... deja parca simt mirosul de brad, scortisoara, portocale si de zapada proaspat viscolita...
Lemoni.. multumesc, mi-ai trezit multe amintiri frumoase
Am fugit sa-mi fac un vin fiert




www.piczo.com/Forsweetdiana?" target="_blank">Rugati-va pentru DIANA
-----------------------
www.piczo.com/JoMacaroana?cr=7&rfm=y" target="_blank">Ioana (11.12.2002)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Va multumesc feteleor si as vrea sa aflu si alte patenii de ale voastre.
Nicole ce frumos sa ai si o traditie , si eu ar trebui sa incep una astept fetele poate ma inspir din povestile lor. La bucatarie nu sunt meseriasa asa ca placinta nu ar manca-o nimeni si degeaba ma-si stradui.

Astazi am vrut sa aflu de la baiatul cel mare daca el are ceva ce i-a ramas in memorie legat de Mos Craciun , a fost putin bosumflat pe mine ca noi i-am pacalit frate mult de tot , mi-a si placut sa-i rasfat iar in fiecare an la bradul nostru parca era descarcat un camion .Acum numai are acelasi farmec pt ca sunt mari deja stim cadourile cu mult inainte sa le desfacem , ufff ce asa vrea sa dau timpul inapoi.
Am avut si noroc ca sotul lucra la 3 minute de casa poate si de aceea am reusit sa ii pacalim asa de mult. Acum sa va spun cum procedam , in general pe la 6 seara ieseam cu copii la patinoar , intre timp sotul meu fugea acasa punea cadourile , deschidea usa larg la balcon , in fatza balconului la intrarea in casa varsa un kg de faina imprastiata pina la brad apoi cu doi bocanci facea urme ,lasa un sac jos ca si cum s-a odihnit sau a pus cadourile (si acolo raminea urma ) si apoi fugutza la servici .Noi cand ne intorceam de la patinoar mergeam sa il luam si pe tati sa vina acasa cu noi . Unde surpriza mosul tocmai venise.
Deci baiatul cel mare asta isi aminteste urmele pe care le lasa mosul prin casa si cum se certa cu colegii lui care spuneau ca mosul nu exista , el le spunea amanuntit ca nimeni nu era acasa si nu ar fi avut cum sa fie mami ori tati si singurul care a fost e mosul.Offfff ce convins era si eu ii mai spuneam ca la canadieni nici nu vine poate ci numai la copii din romania sa-i lase impace ca le e ciuda.
A trebuit sa-i spunem adevarul intr-un final dar a tinut secretul bine sa nu afle fratele lui mai mic.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lona spune:

Din copilaria mea, he-he-he, cati ani or fi pe atunci, am amintirea dimineatii de Ajun, cand mama si bunica se culcau in zori, le auzeam cum cotrobaie in foc (stateam intr-o casa mare, pe care o incalzeam cu lemne), ma ridicam si-mi spuneau: "Culca-te la loc, e vacanta, e Ajun!" (pe vremea aia, era prima sau a doua zi de vacanta). Atunci simteam mirosul de cozonaci, si intr-un hol era sprijinit bradul gol, pe care il impodobeam in acea zi. Apoi, imi amintesc un fel de fosnet, niste mici pocnituri - acele care se scuturau si picau pe un fel de staniol pe care era pus bradul.
Stateam cu orele seara la geam, sa-l vad pe Mos, si auzeam din camera de zi: "L-ai vazut??" "Nu!!!" "Eee, inseamna ca a venit pe strada mica!" (aveam doua intrari, niciodata nu venea "prin fata"...). Singura mea problema era ca strada mica era de fapt o alee, deci cum intra cu sania si renii??
Parca nu era niciun Craciun fara zapad#259;. Si zgomotul facut de lopata cu care se dau nametii tot de Craciun imi aminteste, si acum.
Mai am cateva podoabe de atunci, le pastrez cu sfintenie, nu-s frumoase si stralucitoare care cele care umplu azi magazinele, dar imi sunt mai dragi ca toate la un loc.
Nu-mi amintesc cum am aflat de Mosul despre care se spune ca n-ar fi, dar inca nu i-am spus fiului nostru clar (are 11 ani). Se indoieste de cativa ani, evident ca vorbesc la scoala intre ei despre asta. De fiecare data ii zic ca parintii i-au pacalit pe colegii lui ca n-ar fi, pentru ca aceia n-au fost cuminti, deci nu vor primi nimic. Asa ca parintii, ca sa-i crute de dezamagire, le spun copiilor ca Mosul nu exista.
I-am explicat ca e atat de misterios totul, incat nu trebuie sa povesteasca nimanui ce i-a adus Mosul (nu vreau sa-si atraga ironia copiilor). Este un mister, un secret intre el si Mosul, asa ca baiatul meu zambeste superior cand cineva incearca sa-i spulbere una dintre cele mai frumoase momente ale copilariei.
Sigur eu nu-i voi spune niciodata despre asta, pentru ca eu insami nu stiu adevarul...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mamitzica spune:

Pentru mine Craciunul e cea mai frumoasa sarbatoare.Imi amintesc cind eram mica cum intr-un an mi-a spus maica-mea sa ma duc in camera sa vad daca a venit Mos Craciun si cind am deschis usa am vazut in intuneric un brad enorm cu luminite si cadouri si am inceput sa-i strig sa vina ca Mos Craciun venise.In fiecare an imi amintesc cum eram cu parintii si bunicii care din pacate nu mai sint in jurul bradului si cum cintau ei colinde desi in afara de bunica-meu restul toti erau afoni complect.
Si in fiecare an pentru un minut inchid ochii si retraiesc amintirea asta si cred ca de fapt exista Mos Craciun.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danangie spune:

Ce subiect frumos...

eu imi aduc aminte mereu frustarea, dezamagirea cand ieseam din dormitor si nu il gaseam pe Mos Craciun. Si o intrebam pe mama disperata ca de ce mosul nu vrea sa ma vada..........si mama saraca pentru a ma linisti imi zicea ca nu el a adus cadourile ci un ajutor de-al lui. Ca mosul a ramas jos in caruta ca e batran........pe urma imi aduc aminte cu groaza cand am aflat ca mosul nu exista......si ca de fapt erau parintii cei care aduceau cadourile............Acum ma distrez facand pe mosul la nepoatele mele......cea mai frumoasa sarbatoare!!
Eu totdeauna in seara de Craciun ma bagam cu fratele meu sub brad. Adica ne intindeam si priveam bradul de dedesubt. O splendoare. Sa-l privesti de la radacina spre varf. In camera numai lumina instalatiilor.....caldurica.....mirosul ametitor de ciorba, friptura si alte bunatati......ce amintiri placute......ce repede am crescut........






mult asteptat

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana_G spune:

Vaaai ce frumos subiect. M-ati inspirat si stiu cum sa ii fac suprize noi fetitei mele de 3 ani jumate. Pentru ea Mos Craciun e magic. Cred ca anul asta voi lasa urme, chiar si in curte fac urme de sanie.

Imi amintesc cu drag cum puneam eu scrisori pe exteriorul geamului si speram sa le ia Mosul. Mereu pandeam sa nu puna mama mana sa o ia de acolo si mereu gasea un moment sa o dezlipeasca. Cand aveam 6 ani eram foarte bolnava, o sinuzita crunta cu febra mare. Stiu ca ma simteam asa rau si nu voiam sa plec de langa bradut ca sa il prind pe Mos. Stiam ca aveam de luat medicamenul noaptea si nu m-am lasat culcata pana atunci. Asa ca am stat acolo sa colorez, aproape am terminat o carticica intreaga. Imi amintesc si acum...luminitele, caldura, mirosul de portocale. Am adormit cu capul pe cartea de colorat, nu cred ca am dormit prea mult...doar suficient ca sa lase Mosul cadourile.

Rox ,
Alexandra Maria (10.02.2004) si BB Andrei Serban (31.08.2007)

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns nicolle6792 spune:

Lemoni draga, spuneai ca iti doresti sa faci ceva special de Craciun. Poti face un fel de marturii ca la nunti, insa de Craciun noi ii facem si ii punem pe farfuria fiecarei persoane dar nu neaparat trebuie sa fie din material textil scump, poti sa-i faci si din resturi de carpe ce mai ai in casa, din ceva haine ramase mici, sau din hartie, din carton, din staniol si sa legi cu ceva frumos colorat, iar inauntru noi introducem cateva versuri hazlii care se potrivesc cu ce a facut omul respectiv anul ce a trecut, dar poti sa ii scri cate un banc la fiecare, sau sa introduci ceva dulce sau o amintire, precum o lumanare mica, un buda mic, o bricheta, nasturi, orice, surprizele din seara Craciunului sunt extraordinare. O amica de-a mea a copiat dupa noi acest obicei si a facut un saculet din hartie pt fiecare, l-a colorat vesel cu carioci iar inauntru a pus cate o bomboana sticloasa mai tare. Dupa ce au deschis toti le-a spus ca cine suge cel mai repede bomboana primeste un cadou in plus de la mosul, toti se grabeau la papat mai repede bomboana si cu siguranta ca vor tine minte acest gest banal dar dulce al mirunei.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Lemoni spune:

Ce povesti frumoase ati scris mai fetelor.
Nicole e buna ideea aici la noi gasesc mai tot ce vrei gata facut , saculete frumoase din matasica si multe nimicuri care mi-ar fi de folos.
Daca vreti sa ma credeti eu deja am inceput sa-mi imodobesc casa pt sarbatori , in nici un an nu am inceput asa devreme , dar se pare ca anul asta astept cu nerabdare si atunci ma pregatesc din timp.Chiar mergeam prin magazine si era muzica de craciun, am cumparat mai mult de jumatate din cadourile pt ceui dragi .......la noi a si nins putin deci ce mai craciunul e aproape.

Mergi la inceput