Ai nostri, ca brazii!dec-ian-feb ( 53)

Raspunsuri - Pagina 19

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Megg, noi nu am avut probleme majore. Matei a mai prins ceva raceli dar nu multe si eu cred ca nu Bogdanel nu le-a luat, fiind aparat de anticorpii din laptele meu. Ce-i drept noi am prins si per de vara. Totusi eu te-as sfatui sa nu retragi definitiv fata de la gradi caci mergand acolo isi va face incet-incet imunitate. Daca raceste mai serios, tine-o acasa cateva zile si apoi du-o inapoi la gradi. SI pt tine va fi mai usor caci cu 2 pui acasa e f greu. Nici cu gelozia nu o sa ai probleme daca nr 1 merge la gradi.
Crinuta, ma bucur ca e mai bine Rayan.
BESTUTZA, te astept sa mai scrii despre pui. Ati vazut zapada? La noi in Rahova a fulguit f putin.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Sanatate multa piticilor bolnaviori!

Megg, eu nu stiu ce sa-ti spun, pt ca Eric nu incepuse inca gradi...

Crinuta, cum mai e Rayan?


Fetele, de cateva ori Ruxi s-a vaitat c-o ustura ochisorii, nici nu stiu daca e cazul sa ma ingrijorez si s-o duc la un control oftalmo. S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?




Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns V. Erica spune:

Am gasit un site interesant despre alimentatie si nu numai, pt cine vrea http://www.ecolife.ro/content/blogcategory/13/47/.

Nihil sine Deo!
Dana, Eric (27ian02) si Ruxi (10ian05)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

AM ADAUGAT POZE NOI IN SEMNATURA PT CINE VREA SA NE VADA! (scuze pt majuscule)
Am pus si un filmulet cu primul cuvant a lui Bogdanel www.dropshots.com/LBELCIUG" target="_blank">AICI. Zice BABA. Matei l-a fel a debutat.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/sets/72157603235562212/" target="_blank">Poze din NOV-DEV

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Am fost la pediatra noastra. La plamani nu se auzea nimic suspect, dar, oricum nu e foarte relevant, deoarece mi-a spus Calapod ca pneumonia aia de care pomenea si Bestuza se vede doar la radiografie, si bine am facut ca i-am facut radiografie, ca are pneumonie interstitiala, sau cum ii spune.
Dupa radioloaga nu ar fi asta, ci ceva intre bronista si ceva viral, dar pediatra a spus cu totul altceva dupa radiografie, si mi-a explicat in detaliu ce si cum.
Oricum, nu e ca aia grava,la care apar pete inchise la culoare pe radiografie, dar, maine, ii face hemograma pentru a vedea daca este viral sau nu, si in functie de asta incepem maine Klacid sau nu.
Maine seara aflu rezultatul, deoarece i-l face in regim de urgenta.
Rayan avea si acolo febra, a vazut si ea ca arata rau, insa s-a mirat ca el nu respira greu, sau nu se aude un harait, element esential in acest diagnostic, chiar mai relevant decat febra in sine.

Asteptam acum hemograma de maine, si actionam in consecinta.
Mi-a spus ca de la febra aia mica ar fi trebuit sa il duc la ea, ca imediat ii dadea trimitere la radiografie.
Acele pete ( de fapt nu sunt pete, e ca o ceata) albe raman acolo si pot fi descoperite pe radiografie timp de 6 luni, de aceea m-a intrebat daca a mai avut o raceala in ultimele 3-6 luni, si spunandu-i ca nu, a reiesit faptul ca e de acum, ci nu ceva mai vechi.
De asemenea, mi-a spus ( inainte de radiografie), ca, e posibil ca sa fie o viroza noua, si sa nu fie legata de ce a avut el acum 2-3 saptamani, datorita faptului ca el merge in colectivitate, si este expus la tot felul de microbi, viroze, etc.



Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns sirimie spune:

Crinuta, insanatosire grabnica lui Rayan. Acuma ca ati depistat o sa ii treaca repede dupa tratament. Vladut a facut si enteroviroza dupa pneumonie, poate si de la antibiotice, sa ii dai si ceva pentru refacerea florei intestinale (genul Ecoflorina) daca ia antibiotice puternice.

Eu as vrea sa plecam de Craciun, nu stiu daca o sa fim in Bucuresti pe 22.

Megg, insanatosire grabnica si voua. Eu zic sa nu o iei de la gradinita

Anda]insanatosire grabnica Irinei! Imi pare rau ca sinteti din nou bolnave, sper ca v-a trecut.

Dana foarte interesant link-ul pus de tine!

Shobo ce mai faceti voi? Mai mergi la servici?

Va dorim sa cresteti mari si frumosi!

Simona & Vladut (27 februarie 2005)

Poze la http://www.kodakgallery.com/I.jsp?c=akcecxh.f5u0t6d&x=0&y=nr5bn

Andrei are nevoie de ajutor: http://andrei.seek-on.com/ro

Despre Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bubu05 spune:

Crinuta, ce bine ati fost la dr si acum macar stii ce are. Doamne ajuta sa fie bine si sa scapati odata! Sa se faca bine pana la petrecere!
Apropo, pe 15 dec am liber, deci contati si pe noi!

Oana 17+ cu bb Stefan si Vladutz (2 ianuarie 2005)
Bubu mic
Iubirea mea
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Merci fetelor.
Simona, eu credeam ca Biotics se da. E mai bun Ecoflorina?

Sa stii ca incercam sa facem pe 15, nu pe 22, deci sper sa veniti.

Bubu, daca l-ai vedea cum se catara peste tot, nici nu ai spune ca are ceva. Doar fatza il tradeaza, are ochii micsorati, e palid, are cearcane, nu stiu cum sa explic, dar stiti voi la ce ma refer..

Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns crinuta spune:

Uitati ce descriere clara am gasit pe un topic :
"Trebuie clarificate niste aspecte.
Pneumonia interstitiala afecteaza plamanii, poate fi cauzata de virusuri sau bacterii si de obicei are o evolutie mai usoara, cu vindecare 100%, decat pneumonia lobara sau bronhopneumonia sau, in cazul copiilor, bronsiolita (care inseamna afectarea cailor respiratorii adica a bronsiolelor).
Asta daca este tratata.
O persoana poate face pneumonie daca se indeplinesc urmatoarele conditii:
vine in contact cu agentul infectios (virus sau bacterie), acesta este in cantitate mare sau este foarte contagios iar perioada de contact este indeajuns de lunga ca acesta sa ajunga la nivelul cailor respiratorii
persoana respectiva are imunitatea scazuta (din diverse motive).
Nu are legatura cu curentul.
Pneumonia se trateaza medicamentos (cu antibiotice sau antivirale sau ambele, la stricta recomandare a medicului care a consultat bolnavul) impreuna cu simptomatice (impotriva tusei, a febrei).
Regimul implica ca bolnavul sa bea multe lichide (mai ales daca are febra), multe legume si fructe bogate in vitamina C iar camera in care sta sa fie foarte des aerisita (ca microbii expirati de bolnav sa nu se "aglomereze") si sa nu fie cu o atmosfera uscata.
Pre4ventia se face inainte de inceperea sezonului toamna-iarna cu vaccin specific. De exemplu, Pneumo 3 este un vaccin anti pneumococic (un microb) ce ofera protectie doar impotriva catorva tipuri de pneumococ si nu are treaba cu virusurile sau alte bacterii".


Crinuta si Rayan



Fara Dumnezeu nimic nu e.
http://www.jnsr.be/ro.htm

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adita spune:

Crinuta, acum ca stiti sigur ce are o sa scapati repede de boala.
Megg, Stefan a facut la 3 saptamani pneumonie dupa c e fratiorii lui au venit cu o usoara raceala de la gradi. eu as zice s-o tii acasa dupa ce nasti, chiar daca o sa-ti fie mai greu.daca era vara, era altceva, dar acum e aproape imposibil sa nu vina cu ceva de la gradi

mamica de patru copilasi : Stefan (18 ian. 2007) , Nectarie Ioan (5 ian. 2005), Elena (21 mai 2003)si Antim (27 sept. 2001)

Mergi la inceput