LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 8

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns mamaana spune:

sunt iar pe fuga ca are Tudor n proiect de facut (la calculator...)
kokorina multumim de complimente acum fie vorba intre noi, parca nu mai e asa greu,nu-i asa ? plus ca distractia e dubla
vazut d urcand in pat
am citit tot, sau aproape tot, dar nu am timp acum
sper sa revin mai pe seara (la mine)
sa aveti o noapte linistita

Ana,
Stephanie si Isabelle (2 Dec 2006) si Tudor (12 Dec 96)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

dandusa, uitai, felicitari Crinutei pentru pasi!
Dar tu de ce te arati atat de greu?

luciaro, si voua felicitari pentru pasi! Si doua finute de ale mele exact asa au mers, de ziua lor!

Laura, nu radeam de tine, ci cu tine... ca asa din inima ai spus-o pe aia cu reclama! mi-a mers la inima ca stiu genul de reclama, chair daca nu chiar pe aia de care ziceai si tu.

desiree, sigur se sarbatoreste Mihnea maine! Mihnea, Mihaila, intra toti aici. Hopa... si Gabrielul meu!

Teutz cum te gandesti tu la toata lumea! Voi cu ce va mai ocupati?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns luly spune:

Cu intarziere pt sarbatoritii de ieri:

Serban
Rianna


si pt fulguletii sarbatoriti azi

Eva de Fatima
Grigore de Ruxandra
Rares de Ramsan

si pt mamica de fulgulet
MIRONA

si La multi ani! celor cu nume de sfant: Mihai/ Mihaela sau Gavril/Gabriel/Gabriela!

Mamaaa ce petrecere o sa se incinga
Pana atunci insa,
va si va doresc o noapte cat mai linistita!




Luly mamica de Maria Isabela si Diana Andreea

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

De la dianocica cetire:


sa culturaizam dara. in seara asta vi-l preiznt pe un nene cercetator in domeniul psihologiei infantile. tare rau la vremea lui, a deschis ochii multora. acum il mai purica pe ici pe colo dar a fost tatutz la vremea lui (care, btw, a fost prin anii '20. tare nene, nu?).

Jean Piaget

Principiul care sta la baza filosofiei sale structuraliste, si care va fi punctul de plecare pentru teoria sistemelor, a fost enuntat astfel: în toate aspectele vietii (organic, mental, social) exista “totalitati” distincte calitativ fata de partile lor, si care se impun asupra acestora ca o organizatie.

Dezvoltarea cunoasterii este o constructie progresiva a unor structuri legate logic, eliminându-se una pe alta, printr-un proces de incluziune a unor conexiuni logice mai slabe într-unele mai puternice, spre maturitate. Din aceasta cauza, logica si modul de gândire ale copilului sunt initial total diferite de cele ale adultilor. Piaget numeste viziunea lui constructivism deoarece crede ca dobândirea cunoasterii este un proces de autoconstruire continua. Piaget considera ca structurile logice mentale ale copilului se schimba odata cu vârsta, fiind initial bazate pe actiuni ajungând mai tarziu la un nivel care poate fi numit mental. El împarte aceasta perioada de tranzitie în patru etape:

-perioada senzomotorie – de la nastere pâna la doi ani. Copiii “gândesc” cu ochii, urechile si mâinile. Sistemul cognitiv al copilului este limitat la nastere la reflexe motorii dar, pe baza acestora, copilul construieste proceduri mai sofisticate. El învata sa-si generalizeze activitatile într-o gama mai larga de situatii;

-perioada preoperationala – de la doi la sase ani. De la aceasta vârsta, potrivit lui Piaget, copilul dobandeste o serie de deprinderi, mai ales în domeniul limbajului. Este foarte egoist si are o viziune egocentrica. De aceea, în aceasta perioada, copilul isi foloseste abilitatile doar pentru a privi lumea din propria perspectiva;

-operatii concrete – de la sapte la unsprezece/doisprezece ani. Copii au abilitatea de a lua în calcul si punctul de vedere al altei persoane precum si abordarea mai multor perspective simultan. Procesul de gândire este logic, mai flexibil si mai organizat. Desi pot întelege probleme concrete, nu sunt capabili, înca, sa rezolve sau sa înteleaga problemele abstracte;

-operatii formale – de la doisprezece ani pâna la maturitate. In acest stadiu copiii sunt capabili de a gândi atât logic cât si abstract si pot rationa teoretic. Piaget considera ca acesta este ultimul stadiu al dezvoltarii si declara ca, desi copilul îsi va îmbogati cunostintele, modul de gândire a atins punctul sau maxim.



Am supravietuit introducerii. Capat si partea a doua... a introducerii?

Totusi eu am de discutat aici, la punctul 2, unde zice ca pana la 6 ani copilul este egoist. o fi, nu neg ca in adancul sau poate este egoist, dar poate sa invete foarte eficient empatia. Asta o vad in sistemul educational de aici, ca au facut-o pe la 3,5-4 ani. Invata intai despre sentimente... bucuros, trist, furios, surprins, etc... si apoi invata sa identifice felul in care faptele lor ii fac pe altii sa se simta. Si invata sa nu isi faca rau altora stiind ca ar provoca sentimente neplacute in ceilalti.
Acum, la 6 ani, au inceput un nou program pentru a invata empatia. Vine o tipa cu un bebe in clasa si invata sa identifice sentimentele pe fata bebelusului.
Deci eu zic ca desi in sinea sa copilul de 2-6 ani o fi egoist, si inteleg prin asta ca nevoile lui primeaza, nu ca nu imparte (pentru ca si imparteala o poate invata cu succes inainte de 6 ani) si ca totusi poate sa invete si sa puna in practica reguli de convietuire.




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Dara sa inceapa cheful, ca-i trecut de miezul noptii in Romania.

La multi ani Eva !

La multi ani Grigore!

La multi ani Rares!

Felicitari fatima, Ruxandra si ramsan pentru primul an de viata al comorilor voastre, sa va creasca mari si sa aiba parte de o viata lunga si frumoasa!


La multi ani Mirona
Sa te bucuri de familia ta frumoasa si sa ai parte de multa fericire!


Sa ne traiasca:


Tiberiu Mihai de atudor,
Mario Gabriel de porumbita,
Antonia Gabriela de Bamboletta,
Rares Mihai de Ramsan,
Ana Mihaela de panaa,
David Mihai de Roxanica,
Mihnea Octavian de desiree,
Christian Gabriel de mine,
Mihaila de a_deju!

Cine mai are motive de sarbatorit sa nu se sfiasca!




Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

ce zi se prevede.........sa vedem cum scapam tefere!

si acum trecem la felicitat:

LA MULTI ANI TUTUROR SARBATORITILOR DE IERI (ca am absentat) si DE AZI!! SA TRAITI CU NUMELE , CU ANII ...si cu gologanii!

felicitari pentru primii pasi, pasi "mai siguri",felicitari pt coborari si urcari in pat, pentru mancat cu linguritza.

felicitari pentru ...pentru mai ce? ca am uitat...da ce conteaza...refrenul zilei e : Felicitari, felicitari ...felicitari...

si papa...bagati mare aici ca mi-e frigiderul gol...orice e binevenit , nu fac nazuri!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Ktrinel spune:

bag de seama ca sunt singura care nu a vazut in viata ei un episod din opera sapunoasa ....despre Lost nu stiu nimic, nu scapa astia nici un cuvant...Gray's Anatomy continua, Desperatele la fel, iar pe imprizonatul ala de Wentworth nu il mai prind ...ca sunt ocupata la ora aia....poate prind pe ora de Vancouver intr-o seara.

ma cam bagasera in sperieti primele fraze din Piaget, dar apoi mi-am revenit...asa, domle, vorbiti pe limba mea de finantista, ca alea "pisihicul" nu le prea inteleg...abia astept continuarile...

apropo de egoist, pai cam asta e starea , cred, naturala , cel putin pana acum a Juliei : numai cum, cu ce, cand vrea ea...ce ti-as da=o un pic la educare dianocico, ...la educare zic, nu la reeducare...ca nu am apucat sa educ nimic, deci nu am ce REeduca, asta e ea..am simtit-o de la inceput si mi s-a confirmat pe la 8 luni cand a inceput cu mersul

distractia maxima seara , cand ma chinui cam o ora sa o imbrac in pijama si sa bea laptele: in pielea goala fuge dintr-un coltz al camerei si se tranteste pe saltea...asa cum fac oamenii mari, stiti, da? sau isi da drumul din picioare, tot pe saltea, si se tranteste...pe spate , pe burta , nu conteaza...mai stiti cum ne tranteam in zapada cand eram mici, ca sa lasam urme? cam asa ceva..apoi eu o rulez ca pe o clatita si raaadddeeeee.....credeti-ma ca obosesc inaintea ei...

intrebare pt fulguletzii care merg : ati observat ca dupa un timp merg mai prost ca la inceput? ce vreau sa spun e ca..inainte era f atenta la mers, iar acum , probabil are prea multa incredere in ea...si se loveste mereu...nu se uita pe unde fuge, o ia la drepta, se uita la stanga, calca peste jucarii....nu vede unde se termina usa si incepe zidul....e tot o nebunie. si voi patiti la fel?

Dia, coletu'? sa stii ca Dora o sa ajunga fara ambalaj ca era prea mare ...sper ca nu i-a fost frig :))

azi am aflat o veste proasta: sunt 2 petreceri de Craciun la servici, una cu toata firma, alta pe Directia mea....ce inseamna asta ? ...asta inseamna DOO toalete ...inclus DOO perechi pantofi...basca gablontzuri......am pus-o.

va pup pe toate ...fara numar :)...ma duc sa imi trag un tratament la cap...aaaa, asta...pe cap...la par, ati inteles.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns marani spune:

Minunatelor, vazut-ati lista cu sarbatoritii de astazi? pai azi numai in chefuri o tinem:

Eva de Fatima Grigore de Ruxandra Rares de Ramsan , care implinesc azi primul lor anisor!

inca o data pt Miro , sa fii iubita!

MONIQUE, poftiti dragilor de va infruptati!

BAMBO, carnea de urs e ffff buna ....daca nu stii ca e de urs! si in mag gasesti pastrama de urs f fain preparata. As fi preferat sa fiu vegetariana.....

DIANOCICA, ! super ce face d, cred ca e fascinat de reusita! felicitari!

DONIA, razi de mine! am mentionat doar cizmele pt ca mi-au placut f mult, rochia nu e de cotzoharla cu pene, de ciorapi n-o sa-ti povestesc...Mi-am facut o imagine despre ce ziceai...

ERIKA, chiar asa, ia povesteste tu cum e cu Mihail si Gavril, te rugam!

poate va intrebati ce caut la calc la ora asta; pana la 4.30 din 40 in 40 de min se trezea....cam ce va povesteam....si am decis ca nu-i cazul sa ma amagesc cu 20 min de somn, asa ca prefer sa butonez....

fetelor, petrecere frumoasa sa aveti! dau de baut pt sot si pt frate, sa-mi traiasca!

Ajutati-o pe Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

marani, m-ai linistit! Mmmm, eu as manca din toate bunatatile alea... chiar daca n-or fi bunatati, dar macar de curiozitate... imi lasa gura apa... fazan!
Saraca bubamara, ce mila mi-e de ea! Nu i-ai mai dat vreun leac?
Sa-ti traiasca sotul si fratele!

Dau si eu de baut pentru copil, frate si nepot!

Ktrinela, ce papa Julia la gradi? Ii duci tu mancare sau dau ei? Si ce program de somn are? Plimbare, curte? Curiozitate, nimic altceva.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chinico spune:


Eva LA MULTI ANI!
Rares LA MULTI ANI!
Grigore LA MULTI ANI!

Mergi la inceput