LMA! Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (107)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

flore distractie placuta si relaxare la maxim !

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

bambo, da, facem doua liste, una la un an, una la nastere... asa ca hai, mai baga o poza si cu sarmaluta in primele clipe de viata :)
bree, mi-am descarcat niste ella fitzgerald si una bucata (buna rau) michael buble, amandoi in christmas special edition... un deliciu!! am dansat cu copchilu', am cantat, mai ales pe tanti ella (umbrella), ca e deja familiarizat cu versurile... ce ne-a placut :) prestat ulterior baita, lapte cu suc, si nani pui... o seara perfecta!! ..ceea ce va dorim si dumneavoastra :))

Deea, mami de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

da, super buna ideea, mirona!! cu acesta ocazie, mai trebe' stearsa/redusa/etc. lista???

drum bun flore, distractie placuta, zapada si.. poze!!! multe!!!

Deea, mami de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

Donia, am reusit cu antibioticul, i l-am dat cu iaurt si a reusit; acum apare alta problema: probleme cu respiratia, parca se ineaca cu ceva, cred ca are muci in gat; nu ii pot scoate ca parca nu exista, dar fornaie si a si vomitat lapticul in seara asta. Febra e tot 37.9-38.
I-am pus Karvol in camera, oare e ok?

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bebinuta spune:

si....si... am doua stelute

Bebinuta de Ada(30 nov)
poze Ada
varsta Ada

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

kokorina asiza a ajuns acasa, sunt obositi amandoi dar pe drumul cel bun.

bebinuta ii tin pumnii adei, iar tie... iti sta bine in galben

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Reteta
Se foloseste in principal pentru prajitura cu fructe, dar eu am folosit-o si pentru muffins si au iesit bune).

- 20 Linguri faina
- 15 Linguri zahar (se pot pune si mai putin, 10-12)
- 1 plic zahar vanilat
- 1/4 (un varf) lingurita bicarbonat de sodiu stins cu otet sau 1-2 lingurite praf de copt (eu le-am pus pe amandoua)
- Amestecati cele de mai sus, apoi:
- 20 Linguri lapte
- 20 Linguri ulei
- 3-4 oua intregi, in functie de cat de mari sunt ouale

Pentru prajitura - se toarna compozitia in tava si desupra se pun fructele taiate in bucatele mai mici (jumatati, de regula. Am facut-o cu caise, capsuni, bucatele de mere... dar merge orice fruct, insa sa nu fie prea zemos). Daca folositi fructe mai mici - visine, cirese, coacaze, zmeura, e bine sa le tavaliti prin faina ca sa nu se lase la fund.
Se lasa la cuptor (preincalzit) timp de 35-40 minute, la 150C (sau foc potrivit, aproape la jumatate de rotita la cel cu gaz). Ca sa verificati daca s-a copt, bagati o scobitoare si daca iese curata inseamna ca e gata, daca iese cu aluat lipit pe ea inseamna ca trebuie sa mai stea.

Pentru muffins - pentru o tava de 12 muffins se foloseste cam o treime din compozitie. Daca vreti puteti sa adaugati 1-2 mere rase la treimea de compozitie si amestecati inainte de a pune in forme (deci cam 3-4 mere intregi pentru reteta intreaga). Forma se umple cam doua treimi.
Mie nu mi-au crescut foarte spectaculos, poate din cauza ca am pus fructe inauntru. Dar sunt tare gustoase.

A, sa nu uit. Reteta am luat-o de pe forum, insa nu mai stiu cine a postat-o. Se numea "20", insa eu am ales sa pun mai putin zahar, maxim 15 Linguri.



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dandusa spune:

am facut primii pasi...,doi la numar,timizi...,dar am facut...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

deci e rezolvata treaba cu lista? Mirona

trimis si poza cu sarmaluta

ma omorati cu retele de dulciuri azi mi-am pus borcanul de dulceata in fata si da-i bataie

Bebinuta-felicitari pt cele 2 stelute

ma duc la
n buna

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bamboletta spune:

quote:
Originally posted by dandusa

am facut primii pasi...,doi la numar,timizi...,dar am facut...



Faceti ceva...orice/oricit
Ionut/Teo/www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia /www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius





wow, felicitari, bravo Crinuta

BambolettadeAntonia-Gabriela(1 nov 2006)
Aniversare 1 An
luna 12
www.youngnutrition.net/member/tickers/61250/ticker4.png" target="_blank">varsta Antonia
www.smi.ro/fulguleti/" target="_blank">Fulguleti nov-dec 2006

Mergi la inceput