Fulguleti de noiembrie - decembrie 2006 (106)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Iar voma apare ca reflex indiferent de ceea ce mananca, deci ar fi avut reflex de voma si pe burta goala, iar ea a vomitat dupa asa, nu? Ceea ce pare a fi mai degraba din cauze digestive decat neurologice.
E aiurea... ar mai putea sa apara iritabilitate, dar ea e iritabila de la vaccin, sau letargie, dar poate sa fie asa de la Peritol...
Eu zic sa o urmaresti si linisteste-te, cred ca nu e din cauza cazaturii. Totusi efectele sunt mai dramatice daca e cazatura de vina.


dianocica si Ktrinel, ati castigat! Da, uite cu ce imi ocup eu 1 ora pe zi, in timp ce pregatesc cina, ma joc cu Cristi, sirtez corespondenta, ii controlez rucsacul Roxanei si citesc info de la scoala, fac sport... si alte activitati gospodaresti sau intelectuale
Acum, in scop de culturalizare , va povestesc vreo 2 episoade? Ca i-am zis lui barbatu-meu ce a facut Victor si a ramas interzis!
Sau vreti alt concurs... de unde vine numele de soap opera?



Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

Doina - patul are maxim 40 cm inaltime. covorul e la o mica distanta de el - deci cand am gasito era pe parchet.

si mai fetelor - da is o tampita - dar dr e tampita si imi da peritol pentru copila si nu stie ca nu se da la copii sub 2 ani.
ce ma fac acu?

asta tot nu raspunde.

Kara e ok acum - se joaca - nu mai e maraita - deseara tre sa-i dau laptic si sa o observ din nou. Sper sa nu fie nimic grav.


Miro

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Donia spune:

Mirona, uneori medicul poate sa decida sa prescrie anumite medicamente al caror prospect spune altceva, nu iti fa griji, n-o sa pateasca nimic pe termen lung de la Peritol. Alteori medicamentele se pot da in doze care nu sunt scrise pe prospect... Prospectele sunt orientative, nu contin toate info despre medicamentul respectiv, tocmai ca sa nu se apuce fiecare sa se trateze singur... mai tine si de experienta medicului cu medicamentul respectiv, si de cercetari mai noi care in prospect nu apar... sa nu zic de experienta mea cu morfina, ca s-ar cruci farmacistii romani... De aia pe aici nu primesti prospectul medicamentului de multe ori, ci doar anumite informatii care sa te ajute ca pacient, dar sa nu te ingrijoreze inutil.

quote:
Originally posted by Ktrinel
alta noutate: vin socrii pe 17 nov...

Norocoaso!
Si finii mei vin pe 17! Tot la Montreal! Cu ce vin socrii? (ma refer la companie, nu la tipul de matura )






Copiii se nasc perfecti - rolul parintelui e sa nu strice ceea ce Dumnezeu sau natura a creat.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns a_deju spune:

la concurs, ma bag, cum sa nu :))
in vechile vremuri bune si frumoase, americanesti de altfel, se dadeau la radio diverse "piese de teatru", cam cum era si la noi, daca mai tineti minte... doar ca la ei erau de obicei sponsorizate de firme care produceau detergenti, chestii de cosmetica, si implicit.. sapun. asa ca teatrl incepea si se termina cu multumiri catre sponsori, de unde si numele de "soap opera" :)
si daca nu e asa, sau macar ceva pe-aproape, inseamna ca diriga noastra ne-a inventat o poveste destul de draguta ca sa mai treaca o juma' de ora de engleza, undeva prin anul 1996, cand unii dintre noi erau a Va..

Deea, mami de www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=414b2893332a6a41d7c2a4&skin_id=601&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">Eric(15.12.2006)

www.helpsonia.com/" target="_blank">pentru sosonica


"outside of a dog, a book is man's best friend (..'coz inside of a dog it's too damn dark to read..)"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

mirona cred ca dr ta are o problema ...dr mea mi a zis sa i dau peritol numai in cazuri extreme si numai seara, inainte de culcare. si necombinat cu nimic. din cauza de reactii ciudate. cat i-ai dat? eu am mai citit discutii pe forum despre peritol si nu sunt deloc un fan. plus ca blegeste tot organismul. iar dupa un vaccin acesta trebuie sa fie in forma, sa lupte cu cei n virusi proaspeti. parerea mea proprie si personala. cat despre vomat...nu stiu...sincer...cred ca esti intr un fel de cerc vicios. pt ca aproape orice poate fi de la cazatura, sau de la vaccin, sau de la peritol.... sper sa reuseasca kara sa treaca repede peste asta si sa nu fie nimic grav

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

dianocica merci pt link. poate imi iau intr-o zi inima in dinti si ma apuc si eu.
Laura13 sper ca nu ai avut cosmar cu mine.
madaluta simpatic foc darius.
flore26 vai ce suparata era alessia.
Donia te uiti cumva la "tanar si nelinistit"?


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dianocica spune:

donia si eu ma mai uit la t&n . auzi, voi pe la cat sunteti? la noi chiar am prins zilele trecute episodul 3108 (ce memorie...)deci ce zici ca a facut victor?

imi acord singura medalia de minunata zilei. am mutat singura, ma rog, cu d...dar asta cred ca se pune in plus...toata mobila din dormitor. am rearanjat ca prea dormeam cu caloriferul in cap. i a placut la nebunie, l am plimbat cu patutzul lui, cu comoda, cu patul mare...a fost deliciu. i a placut mult si rulatul covorului. de fapt asta a fost atractia principala. sunt tare mandra de mine . da, donia, covorul ala cu albastru...

Impotriva bannarii aelitei
diana si david 03.12.06



Alaptatul Help-line. Pentru un copil fericit si increzator

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Dorsilia spune:

Mirona, pai de ce nu ma intrebasi la telefon de Peritol? Andreea a luat deja de doua ori, si nu a avut decat efect benefic. In doza si pe perioada corespunzatoare calculata de medic, sunt medicamente ce se dau si daca pe prospect si-au luat ca marja de siguranta o varsta mai mare. Eu zic sa nu ai rezerve, ii poti da.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns m_monique spune:

eu citeam cap. precedent si nu am vazut ca deja Donia a raspuns.
si eu ma uit la "tanar si degeaba" cand apuc. cand il dadea protv-ul la 9 dimineata nu pierdeam un episod, dar acum e la ora la care plimb zmeul.

acs merci de info legate de Hiberix.


Andrei (16.12.2006)
poze
botezul lui Andrei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mirona spune:

fetele - peritolul i l-am dat la ora 13 - o lingurita (zic eu - o jumate - ca mai mult a fost pe langa gura decat in gura). apoi a dormit vre-o doua ore.
cazatura a fost la 3.30 si vomatul a fost la 7.30

Lia - nu am intrebat de peritol la tel - pt ca nici nu mi-am pus problema sa pun la indoiala ceea ce mi-a spus pediatra.
Abia dupa voma - am consultat cutia siropului - ca prospect nu are - sau cutia mea nu are.

Bea Kara la ceai de ma sperie - e deja a doua sticla de 100 ml care o da gata.


Miro

Mergi la inceput