Bucurii de sept-oct 2006 (89)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns eleņia spune:

buna dimineata
Cristina sarumana de cafea
BEATRIXsa fii sanatoasa s sa ai parte numai de fericire s bucurii in vaiata alaturi de cei dragi tie
Flavia felicitari pt bb2 sa fie sanatos s o sarcina usoara
Gety Maria patata s sa treaca repede
Sephora vazut poze cu frumosul Matti care e un harnicut s se distreaza el asa bine cu prietenii lui
Sandra felicitari s sa o tineti tot asa
Tamina imi pare rau ca ai probleme cu Rares dar zic s eu ca poate se oboseste prea mult,iar cu mancatul nu stiu ce sa zic pt ca eu nu am probleme cu darius de acest gen mai ales acum ca vrea sa mance singur
in ceea ce priveste scosul copiilor afara cand sunt raciti s eu sunt de parere ca trebuie scosi afara macar cate o jumatate de ora
eu sunt tare bucuroasa cu dudumiciul meu mai nou cand arata unde este durtica baiatukui spune s el buta s se incapataneaza ca vrea sa manace singur e asa de scump cum baga el lingurita pe o parte s nu vrea sa il ajut
fetele vapupez s sa aveti o zi minunata

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Tanima - se pare ca esti pe punctul de a-ti pierde cumpatul. Cred ca asa as fi si eu in locul tau. Uite parerea mea privind cele spuse de tine:

1. cu olita - nu cred ca-si bate joc de tine, ca n-au ei inca atata minte. In locul tau nu m-as stresa pe tema asta, ca pana la urma orice copil sanatos renunta la pampers, dar mai rar se intampla acest lucru la un an. De regula dupa 2 ani, asa ca poate si pt Rares e prea devreme. El nu intelege de ce trebuie sa stea imobilizat pe olita, in loc sa fuga prin casa si sa faca alte activitati mult mai interesante.

2. cu mancarea - in primul rand incearca sa nu aiba gustari intre mese, nimic, nici biscuiti, nici painica, nici fructe, nici pufuleti (asta daca ai inceput sa-i dai deja). Nu=i da apa in timpul mesei. Ii oferi apa cu vreo jumatate d eora inaintea mesei, sau daca ai uitat, ii poti da chiar inainte de masa sau la vreo jumatate de ora-1 ora dupa masa. Apa (laptele) si gustarile intre mese le poate taia pofta de mancare. Cu jucariile la masa - stii cred ca si tu, ca nu este recomandat, dar probabil ai preferat sa treci cu vedere numai ca sa mamance Rares. Ai doua optiuni, sau continui in acelasi mod, sau nu-i mai dai. Poate prima masa o va refuza, poate si pe a doua, dar, de regula un copil flamand cedeaza si mananca pana la urma si fara jucarii.

3. cu somnul - aici tind sa cred ca si Ramomar, ca e prea obosit si de aici i se trag problemele de somn. Daca tot se trezeste la 7, culca-l mai repede. Incearca in fiecare zi sa-l pui la somn cu vreo 10 minute mai devreme. Poate se va trezi cu o jumatate de ora mai devreme decat acum, dar per total, orele dormite vor fi mai multe si copilul mai odihnit si mai linistit. La fel si pe timpul zilei, inainte de somn, cam cu vreo 30 minute - o ora, incearca sa-i franezi activitatea, adica il pui cu tine in pat, povestiti, mangai, povestesti cu el. Sa nu fuga el prin casa si dupa aia brusc il iei si-l pui la somn. Ziceai ca avea cand era mic o vesta cu praf de somn, nu are si acum ceva ce sa asocieze cu somnul? Jucarie sau ceva? Daca nu, incearca sa-l pui la somn cu vreo jucarie, chiar daca la inceput n-o s-o bage in seama, treptat se obisnuieste cu ea si o sa-i dea un sentiment de siguranta daca se trezeste si vede jucaria langa el.

Iar cu scosul de prin dulapuri, sertare, imprastiat peste tot, aia e ceva normal si ar fi foarte bine sa acceoti lucrurile asa cum sunt. Oricum nu va dura mult nici perioada asta.

Inca ceva - incearca sa-ti pastrezi calmul, macar aparent, chiar daca in sufletul tau e furtuna. El simte ca ai cedat si incearca sa se impuna. Fii categorica dar in acelasi timp calma!
Sper sa-ti ajute ce ti-am scris.

Mami 17+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Inca ceva, Tanima, daca te hotarasti sa aplici sfaturile mele, nu te astepta sa vezi rezultate din prima, va dura putin pana se Rares a renunta la vechile obiceiuri in favoarea celor noi, important e sa preseverezi si sa actionezi in acelasi mod de fiecare data. Astfel Rares va incepe sa inteleaga ce vrei sau ce astepti de la el. Daca nu vei fi consecventa in actiuni, copilul devine debusolat si nu intelege de ce o data, in aceleasi conditii, reactionezi intr-un fel, si alta data - cu totul deiferit si nu va sti ce vrei tu de la el.

Mami 17+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna dimineata!

Ramomar .

Tanima si eu cred ca este prea obosit Rares. Totusi nu i-as da peritol in locul tau. A avut si Ruxa o perioada de genul asta si noi am luat Calma baby de la Erbavita.

Cristina, nici noi nu avem prieteni cu copii si mi se par super intalnirile astea cu mamici si copii. Am vazut asta in poze la Pufy si Sephora facute in casa si la Monique facute in parc.

Elenia .




Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GETY spune:

Buna dimineata si de la noi!

Sandra, bine ai revenit, pupici multi din partea noastra si tie si Ruxandrei tale care stie sa faca multe lucruri.
Maria mea e mai domoala, sa zic asa.

Revin, ca-i este somn.


GETY, MAMICA DE MARIA DIANA- 9 octombrie 2006

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Elenia - pupam dudumiciul independent!

Mami 17+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

quote:
Originally posted by GETY

Sandra, bine ai revenit, pupici multi din partea noastra si tie si Ruxandrei tale care stie sa faca multe lucruri.
Maria mea e mai domoala, sa zic asa.
Maria ta sigur e si cumintica. Ruxa face multe ca de-aia ii zic Duracella dar are si f. multe obraznicii la activ.






Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns xandrutza_76 spune:

Buna dimineata! Multumesc pentru cafea, Cristina.
Eu nu prea am dormit, a facut Narci febra azi noapte, cred ca a racit putin; i-am dat siropel peste noapte, ceai cu lamaie si putina miere... nu prea s-a odihnit nici ea, acum e totusi fresh, doar putina temperatura mai are.

Beatrix, la multi ani fericiti si multa sanatate!


Tanima, sunt si eu de acord cu sfaturile pe care ti le-a dat Cristina, iti doresc multa rabdare si succes!
Sandra, ma bucur ca ai revenit, o pupam dulce pe Ruxa! 15 kg, wow, bravo, ma bucur pentru tine
Gety, pupici Mariei si multa sanatate!
Sephora, e un scump Matti, ce de-a treaba face! Mi-au placut pozele, e faina intalneala copilasilor.
Ramo, pupici Patriciei!
Lili, azi ies in oras dar nu am timp, ca e Narci racitura si e si frig afara... In concluzie, trebuie sa ma misc repede. Ce mai face Mathias?
Pufy, Monique, Lexi, Flavia, Elenia,
Alexutza, pe unde umbli?
Narcisa se piaptana singura si, mai nou, dupa baita, cand ii curat urechile, prinde betisorul sa-si faca ea toaleta urechiuselor. Si ea trage sa manance singura, canta si danseaza, cred ca merge kilometri prin casa, si o atrage televizorul, de fapt nu tv-ul ci butoanele, ca a descoperit ea cum se inchide si deschide si cum se schimba programele din butoane, caci telecomanda e tabu. Si se catara peste tot si daca o chem sa-mi dea pup vine si ma pupa.


Alexandrina si puiutii ei, Raluci (03.08.1997) si Narci (21.09.2006)

poze cu noi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns beatrix spune:

Buna dimineatza!

Va multumesc din suflet pt urari!...si pt ca e inca dimineatza va invit la o cafea, suc si la niste prajiturele sa aveti energie pt toata ziua!
Pt sampanie, tort si restul va astept deseara!

Sandra, ma bucur ca ai scris si ne-ai dat vesti despre tine si duracella ta! super, cate stie sa faca! sper ca sunteti bine in rest si s-au terminat problemele! te inteleg cu febra ca si eu eram cu nervii la pamant!
Tanima, imi pare rau de tine! subscriu si eu la sfaturile date de Cristina! multa rabdare si calm! crede-ma ca la varsta asta ei nu fac intetionat! la ei curiozitatea e prea mare si din cauza asta incearca tot!te sa-ti treaca supararea!
iar somnul vezi sa nu fie si din cauza de dinti si maselutze! lui Eric ii ies toate 4 maselutzele! cele imediat dupa canini si e foarte marait, plange, se trezeste noaptea...! trecem noi si peste asta!

edit, sa spun ca am vazut si pozele cu Matti si gasca lui!
ce fain de voi ca puteti sa va organizati asa!

xandrutza, ce fata mare si cocheta ai! Narcisa! Apropos, ca am vrut sa spun mai demult cand am vazut ce diferentza e intre fetele tale! felicitari pt curajul de a o lua de la capat cu un bebe mic dupa atata timp! Cum se inteleg?

O zi minunata,

Beatrix si Eric (11 septembrie 2006)

Ei au nevoie de noi: Ionut & Teo & www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank">Sonia & www.animalutze.com/umanitare/bb-darius/index.php" target="_blank">Darius & Diana

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anangel_lexi spune:

Buna tuturor!
La multi ani, Beatrix!!! Sa ai parte de fericire, sanatate, noroc si ce-ti mai doresti tu!

Maria nu mai are diaree, a ajutat-o Smecta, in schimb s-a oparit la fundulet, cred ca tot de la antibiotic asa ca-i dam cu Triderm acum.

Referitor la scosul afara, atata vreme cat nu stau eu cu ea acasa, nu pot controla chestia asta, iar cand incerc sa-mi impun punctul de vedere iese cu scandal mare cu soacra si sincer nu mai am nervi si tarie pentru asa ceva. Degeaba i-am spus de nspe mii de ori, imi da mereu aceeasi replica: "Tu nu stii ca nu ai crescut copii, eu am crescut 4 si stiu" si de multe ori imi venea efectiv sa-mi fac bagajele si sa plec...sa-mi iau campii...Asta e, momentan nu am alta solutie.

de www.totsites.com/tot/mariacornelia" target="_blank">Maria Cornelia (20.09.2006)

Mergi la inceput