Bucurii de sept-oct 2006 (89)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Cu iesitul afara, am mai zis eu, cred ca e f. important, chiar si cand e bolnav copilul, dar dupa ce a zis Gety ca Maria s-a facut bine dupa ce n-a mai scos-o am stat si m-am gandit, oare de ce la unii copii le face rau? Singura explicatie logica pe care am gasit-o e ca acei copii, care in perioada de nou-nascuti, au fost feriti de frig, curent, vant, ploaie, etc., iar in casa au temperatura ridicata, devin mai sensibili probabil la schimbarile bruste de temperatura, mediu. In perioada de nou-nascuti bebelusii au capacitate de adaptare mult mai mare decat pe masura ce cresc. Doar se nasc copii si in conditii mult mai vitrege de clima si totusi supravietuiesc. Cred ca noi, oamenii, ca si specie, n-am fi ajuns pana in prezent, daca puiul de om ar putea supravietui numai la temperatura de 22 grade. Si in functie de cum il obisnuiesti, cred ca asa va reactiona el pe mai tarziu. Normal, ca si pe parcursul vietii nu e tarziu sa se inceapa calirea (daca parintii vor acest lucru), doar ca pt copiii mai protejati aceasta se recomanda a fi inceputa spre sfarsitul primaverii.

Mami 16+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pufymic spune:

Emma

Roxana felicitari!!!!!!!!!!!!Sarcina usoara sa ai si un bb sanatos!

Sephora am admirat si eu pozele voastre si sunteti frumosi rau!Iar tie iti sta tare bine cu noul look!

Flavia iti mai zic si aici, inca o data sarcina usoara!Cat despre cum va fi cu 2 o sa vedeti voi.....dar cum bine ziceai tu: daca eu m-am descurcat cu 2, singura, fara ajutor....si de f multe ori si cu sotul plecat cu zilele prin delegatii, voi de ce n-ati face-o?Nu e usor.....dar trece....si in final rezultatul conteaza!Cand iti vezi puiutii cum se pupacesc si se imbratiseaza ......atunci sigur uiti tot ce a fost greu!

Cristina tu cum te simti?Cand afli ce ai in burtica?

Gety imi pare rau ca iarasi sunteti bolnavioare!Sanatate multa si sa treaca repede bubitzele!



Eu
www.pufymic.info/index-6.html" target="_blank">Gandacii
Tot ei
...Si iarasi ei


www.helpsonia.com/" target="_blank">AJUTATI-O PE SONIA!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sephora spune:

Hai ca am avut activitate azi asa ca delectati-va daca aveti chef:
de dimineata mama gatea si baiatu facea www.flickr.com/photos/mosangini/1878837912/in/set-72157602905539407/" target="_blank">Curat 4 poze
spre seara cica www.flickr.com/photos/mosangini/1878806074/in/set-72157602905539407/" target="_blank">Ma culc 5 poze
am mai facut iarwww.flickr.com/photos/mosangini/1878819236/in/set-72157602905539407/" target="_blank"> Neste treaba 2 poze
niste www.flickr.com/photos/mosangini/1878824460/in/set-72157602905539407/" target="_blank"> Fete 2 poze
Si asa ne-am www.flickr.com/photos/mosangini/1878846450/in/set-72157602905539407/" target="_blank">Distrat si-n seara asta 4 poze
V-am lasat,sa aveti o noapte buna si cu somn neintrerupt.Noi suntem mai bine ,azi nik febra si nici dureri prea mari.
Notte


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Buna seara! Bine v-am regasit, dragele mele

Flavia si Roxana, felicitari pt !

Mamilili, noi am facut la 1an Infanrix IPV+HIB. Nu stiu daca am inteles corect. Hiberix-ul l-ati facut desi schema de Infanrix avea tulpina de HIB? Am vazut apoi postarea despre Hiberix si inteleg ca e de ajuns o doza la bb peste 13luni, si rau sigur nu face. Multu' de informatie.

Priorix ni s-a recomandat sa-l facem la 13-15luni.

Beatrix !
Si eu am primit aceeasi explicatie de la pediatra ref la febra peste 39 si dinti. Noi suntem la cap exceptii ca numai "grupati 2 cate 2" au iesit. La 6luni primii 2 de jos, la 11luni cei 2 de sus si la o sapt si caninii de sus, tot 2 .
Ruxa a facut febra mare cam 39.5 - 39.6 plus cate-o saptamana de nopti agitate si plans de disperare . Am facut analize peste analize, plus coprocultura si rezulatate ok, nu avea nici o infectie.

Gety, Maria "patata".

Lexi, Maria bolnavioara. Ce mai face Bb-ralu si a ei frumusica Alexia? Stiu ca voi sunteti bune prietene.

Sephora, vreau si eu detalii despre cresa. Ma cam bate gandul sa ma intorc la munca. noul look.




Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns microbu spune:

Si acum pe scurt despre noi...

Ruxa - DURACELLA e fff activa si plina de energie, ca mai toate bucuriile. Este mult prea rasfatata, mai ales de cand stam cu parintii mei. Dintre micile necazuri cu ea mentionez acest rasfat maxim pe care v-as ruga sa ma sfatuiti cum sa-l corectez, nu mai vrea sa vada olita , nu mai doarme in patutul ei (pt ca abia acum la 2luni si ceva dupa ce ne-am mutat a catadicsit tatal ei sa-l aduca) si ma chinui sa o dezvat (nu ma las ), a facut febra mare pana la 39.8 si nu stiu de la ce altceva sa fie inafara de dinti (analize ok), cam atat cu nemultumirile.
Altfel, e o dulce si o scumpa cum vb pe limba ei cu papusile, "citeste" cu voce tare tot ce prinde, iti "explica" ce e cu jucariile ei, cum functioneaza si ce face fiecare , rade non-stop, e o mancacioasa si o pofticioasa, umbla toata ziua cu un caietel si un creion dupa ea (intelectuala mamii ) in care scrie si deseneaza...ce sa mai, SUNT INDRAGOSTITA de ea.
Dintre cuvinte mi-a placut cel mai tare cand de la MAMA a incercat sa zica MAMI si a iesit MIMI, de-atunci asa ma cauta si ma striga prin casa...
Si azi mi-a zis pe nume auzindu-l pe tata ca ma striga.

CHIAR: ne treceti si pe noi in listuta ca mergem de la 10luni juma'?
Sar'naaa, ca io nu mai stiu parola (poate va faceti mila si de mine cu un PM).

Despre mine pot sa va spun ca stau bine la "mansarda" , din ce in ce mai bine. Procesul dureaza, se tot lungeste si apar fel si fel de noi "pretentii", dar incerc sa ma pastrez calma si linistita.
*** si pt Eloise, Gety si Ramomar, stiu ele de ce . ***
Imi ocup timpul cu de toate, ies cu Ruxa afara, vorbim, dansam, cantam si invatam multe lucruri noi si frumoase. Oricum si inainte, o luam cu mine peste tot, fiind singura din casa, inraita si dedicata pe deasupra...

Realitatea ca sunt mult mai linistita, calma, sigura pe mine s-a vazut imediat la cantar. Am scapat de toate dereglarile hormonale, am reusit sa slabesc 14kg (si 15cm in talie) si sper sa nu ma opresc aici, sa ajung la greutatea mea (46kg) si sa ies definitiv din categoria "balenutza" .



Cam atat deocamdata, mi-aduc aminte si completez daca am omis ceva.
Revin cu poze noi.


Sandra si gargaritza (10oct2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Neatza!

Poftiti la !

Beatrix - LA MULTI ANI!!!

Sandra - ma bucur pt tine ca incetul cu incetul toate se vor aseza la locurile lor!

Mami 17+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns CristinaGoji spune:

Sephora - am vazut pozele si din nou am avut un "deja-vu" Esti absolut sigura ca nu ai facut pozele la mine acasa? Mi-a placut mult ca va intalniti cu atatia copilasi! Cred ca tre' sa fie super, si lor le este interesant, si pentur mamici e mai odihnitor, super! Pacat ca noi nu prea avem cunoscuti cu copii de varsta lui Vladic.

Mami 17+ si Vladic (17.10.2006)
Sunt major!!!
barza

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns tanima_i2002 spune:

Fetelor, sunt de-a dreptul disperata. Rares a devnit un adevarat dezastru cu somnul si nu numai. In primul rand ca este un rasfatat si un capos, face numai ce vrea el. La masa arunca cu toate jucariile de pe masuta scaunelului, nu mananca daca nu ii tin eu jucariile, face scandal, trebuie sa ma joc eu cu el in timp ce ii bag si mancare in gura (uneori am nevoie de 10 maini ca sa satisfac poftele copilului). Deja mi-e groaza de ora mesei. La oala nu mai vrea sa faca nimic si imediat ce il iau de pe oala face pe el sau pe jos sau in pat, adica nu apuc nici macar sa ii pun pampersul, paca face inadins, ba chiar face ranjind.
Cel mai rau este insa cu somnul, el care era oricum dezastru la capitolul asta. Ziua doarme f prost si f putin, dar noaptea a devenit un adevarat cosmar, seara se culca din ce in ce mai tarziu, desi incerc sa il pun in pat cat mai devreme, sta si se frichine si cate o ora sau chiar mai mult pana adoarme, asa ca il apuca ora 11. Se trezeste din jumatate in jumatate de ora, mai urla, mai se frichine, mai o ia la fuga prin patut cu chef de joaca, uneori adoarme imediat dar alteori dupa o alta ora de frichinit si certuri. Dimineata el nu se trezea mai devreme de 8.30-9, acum la 7 cel tarziu este in picioare. per total in 24 de ore el abia daca doarme 10 ore in zilele bune si alea cu zece mii de pauze si de treziri.
Eu sunt cu nervii la pamant, sunt super obosita si stresata, chiar nu mai stiu ce sa mai fac, i-am dat ceai de tei la greu, noaptea bea cate un biberon ceea ce nu mi se pare normal sa bea atata lichid, desi renuntasem la tzitzi noaptea am incercat in noaptea asta si cu ea si degeaba, tot asa s-a trezit. Suzeta ba o ia ba urla ca nu o vrea.
Nu mai am solutii efectiv, sunt total in pana de idei, i-as da peritol dar parca totusi nu, nu cred ca rezolv nimic nici cu el. Nu stiu practic ce sa mai fac. Simt ca mi-a scapat situatia de sub control iar eu sunt total dezorientata si super obosita.
Am crezutca dupa ce va merge bine in picioare va fi mai bine dar se pare ca de la 1 an in loc sa fie mai bine este din ce in ce mai rau, desi si prin casa alearga de zor toata ziua, afara iesim de 2 ori pe zi oricare ar fi vremea, se oboseste indeajuns, dar degeaba.

Mamica lui Rares (15 oct 2006)
poze diverse
Botez Rares 7-8 luni Litoral 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

hello hello,

BEATRIX Sa ai parte de multe impliniri, realizari si fericire alaturi de puisorul tau mic si de toti cei dragi tie!

Sandra, ce mult m-am bucurat cand am vazut postarile tale ! Ma bucur ca incet o luati pe calea cea buna. Iti doresc sa treci cu mult calm si rabdare peste toate problemele si sper ca intr-o zi viata sa te recompenseze pe deplin. MUlti -ici pentru frumoasa Ruxa.

Sephora, tare mult mi-au placut pozele cu Matti. Ce de treaba avea el!

Si eu sunt de parere ca trebuie scosi copilasii afara chiar daca sunt raciti. Eu tot timpul am scos-o, chiar daca am stat doar o jumate de ora, o ora, dar tot am iesit putin.

pupici si o zi faina!




***************************************************
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ramomar spune:

tanima, vin si eu cu o parare si o intrebare: oare nu acumuleaza prea multa oboseala peste zi Rares?
Eu am observat ca daca Patry nu isi face somnicul peste zi este mult mai agitata si maraita si peste noapate. De multe ori cand se trezeste ziua dupa jumate de ora o mai pun in carucior si adoarme 'napoi, astfel incat doarme cam 2 ore, 2ore jumate, chiar 3.
La faza cu mancatul la fel era si Patry, dar numai cand e bolnavioara. Trebuia sa-i umplu tavita de la scaunul de masa cu carti, jucarii si cine stie ce mai vroia ea, ca apoi sa mi le dea pe toate pe jos si numai printre pacaleli sa inghita cate o lingurita de macare, dar acum si-a revenit la vechile obiceiuri si papa foarte bine si fara aruncat pe jos.

Multa rabdare si putere sa treci peste toate mofturile piticului!


***************************************************
mami fericita de PATRICIA MARIA (06.09.2006)
***************************************************

Mergi la inceput