Colectia de toamna-iarna 2005 (165)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Buna!
La capitolul aniversari: La multi ani Tudor Dumitru de Pitic si bineinteles un bun venit celui mai nou membru al colectiei, sa va traiasca baietelul, Ioana, multa sanatate si refacere rapida, plus... integrare usoara!!!

Eu de data asta am sa fac invers decat de obicei, adica intai am sa scriu, abia dupa aceea am sa citesc, iar daca ramane timp, raspund in ordinea de pe tricou.

Am vrut de ieri sa impartasesc cu voi doua revelatii pe care le-am avut dis-de-dimineata.

Prima poveste: am vorbit cu o prietena de-a mea, care are baietel cu 7 luni mai mare ca Bogdan. Il va da la gradi particulara in primavara, undeva aproape de casa parintilor. Am intrebat-o care au fost criteriile dupa care a ales gradinita, daca a vazut-o, cum este etc. Mi-a zis ca nu a vazut-o, dar parintii care duc copiii acolo sunt multumiti. Singurul criteriu pe care l-a avut in vedere a fost ca doar traverseaza strada si intra in gradinita! Mi-am zis ca discutia nu m-a ajutat prea mult sa stiu de ce ar trebui sa tin cont... Insa a doua zi mi-am dat seama ca... uite revelatia! Nu prea conteaza cum este la gradinita, ce-i acasa conteaza mai mult. Parintii nostri ne-au dus la cea mai apropiata gradi si am crescut sanatoase si destepte si...am avut o copilarie fericita. In ziua de azi parintii asteapta prea mult de la cresa-gradinita-bona. Vrem chiar mai mult decat le putem noi oferi cateodata... Sau vrem sa le fie la fel de bine ca acasa. Ei bine, de ce oare?! Gradinita e gradinita, casa e ACASA! Asa ca, puteti sa ziceti ca am innebunit, dar pur si simplu de ieri de dimineata, nu prea ma mai intereseaza mare lucru legat de cine imi va ingriji copiii in institutiile de stat, aproape de casa sa fie. Nu pot sa scriu mai pe larg ce socoteli mi-am facut si cum imi voi organiza viata incepand de la 1 ianurie incolo, dar va zic ca sunt linistita si ca totul va fi ok dupa intoarcerea la serviciu. O sa va povestesc atunci.

A doua poveste: Bogdan ieri dimineata. Avem mari probleme cu suptul degetului. Il suge incontinuu. Nu stiu ce sa-i mai zic/fac sa renunte la obiceiul asta prost si nesanatos. Ii zic: daca nu scoti degetul din gura, nu mergem la Woody (noua lui dragoste dintr-un parc uitat de lume de pe vremea lui Ceausescu). Se uita la mine, ma maraie nervos si continua sa suga de zor. Eu imi vad de treaba, destul de nervoasa, o imbrac pe Stefania si-i zic: bineee, tu ramai acasa si eu plec la Woody cu Stefania. Protesteaza zgomotos si-si infige mai tare degetul in gura!!! Ma pregatesc de plecare, el in haine de casa. Intr-o doara ii arunc peste umar (fara sa ma mai gandesc): ai merge si tu in parc cu noi daca ai scoate degetul din gura. La care Bogdan vesel, scoate degetul, alearga spre noi zicand "gata!", adica nu mai suge, hai sa-l luam. Dragele mele, revelatia mea suna cam asa: NOI i-am indus negatia copilului, Nu-ul asta obositor si provocator! Imediat ce i-am zis ceva pozitiv s-a conformat, daca as fi facut asta MEREU probabil ca nici nu ar fi stiut semnificatia si puterea cuvatului NU. Of of of. Am sa incerc de acum sa merg pe genul asta de "santaj".

Stiti ce face Bogdan de ieri? Sare de pe canapea direct pe jos, din picioare in picioare, isi flexeaza genunchii si cand isi ia avant, si cand aterizeaza la sol, de parca ar fi luat ore de atletism!

Gata, ma intorc la citit si poate reusesc sa raspund. Daca nu, va pup!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Gandacel spune:

Am luat-o invers cu cititul si vreau sa-ti zic ceva Lavi, de tatal tau: il poate externa, daca cere asta, nu au cum sa-l tina cu forta. Le spune frumos (ca s-ar putea sa ai nevoie sa-l re-internezi tot acolo) ca doriti o a doua opinie medicala si daca se dovedeste ca e bine sa fie operat, va intoarceti cu el luni la ora programata. Daca nu, sunati sa anuntati. NImeni nu zice NU la argumentul asta, daca este prezentat cu tot respectul. Noi asa am facut cu mama, cand a fost cazul. In rest, multa sanatate. Tin pumnii sa fie bine!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Gandacel,eu am ales gradinita cam tot dupa acelasi criteriu ,e chiar linga bloc ,arata bine plus ca am o prietena educatoare acolo care cel mai probabil ii va fi educatoare si lui Orlando,are grupa mica anul asta iar la anu' fi'miu se duce direct la mijlocie ,ea zice ca va fi mult mai bine pt el restul fiind integrati deja .
Cat despre suptul degetului ,e boala grea ,nu vreau sa te sperii ,poate nu v-a fi si cazul vostru dar eu am supt degetul pina pe la 18 ani ,nu tot timpul dar noaptea era lege .
De Dordia mai stiti ceva?N-a mai postat de multicel dupa cite-mi aduc aminte .

Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

1.7-2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns pumba spune:


ioana-sa-ti traiasca baiatul cel voinic! refacere rapida si mult lapte!
leea - gradinita ta e - e cumva casuta celor sapte pitici din Alba ca zapada? sa-ti traiasca flacaul cel frumos,e un dulce in scaunul de masa zambind.

madutza- frumos baiat ai.
lavi -sanatate tatalui tau si multa putere sa treci peste acest hop.
hilde- inca mai tii grilajul la patut? ce baiat fain ai.

Adeline( 16.12.2005)Claire(7.12.2001)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anda77 spune:

ioana, sa-ti traiasca copiii, sanatate!

mdt, imi pare rau ca trebuie sa treci prin stresul asta si ingrijorarea cu tatal. sper sa fie bine maine, cred ca te-ai agitat ceva sa reusiti intrarea la dr. acela.

madutza, ma gandisem si io la masinutza, desi cu rezerve ca mie imi e frica ca nu va mai merge pe bicicleta cu aceeasi placere adik nici nu va invata la primavara sa pedaleze pe tricicleta daca ii dau la nas masinuta sau moto cu motor deja, dar pana la urma aman oricum ca m-am gandit unde se plimba el in iarna asta? prin casa? nu avem loc. desi ar fi o solutie la probl;ema pisica pe care n-am inima s-o dau in strada sau altcuiva (tot aia, ca ar da-o in strada instant dupa 3 ore), dar in acelasi timp e periculoasa ca e agresiva cu nichita. o masinuta cu motor pe coridorul unde deja am un tobogan si pisica e rezolvata prin atac de cord. si-asa s-a reinvatat cu binele, nivelul ei de trai si calitatea vietii sale au crescut simtitor de cand merge nichita ziua la gradi si e casa pustie:) doar pt leneviri si curse de vanatoare prin dormitoare
ne mai gandim de Paste pentru masinuta.
acyum o sa ma orientez spre niste trenuri mai elaborate, legouri mai dragutze, carticele ca de-abia acum dezghetam limbutza etc

gandacel, de acord cu a doua revelatie, nu sunt de acord cu prima. faptul ca e aproape de casa o gradinita nu te coafeaza cu nimik cand iti iei copilul seara lovit, nemancat etc.




mami de poet(09.12.2005)
poze cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.dropshots.com/nichita" target="_blank">filme cu puiutul meu, Nichita-Andrei
www.onetruemedia.com/shared?p=1b0ac86d3df77a7c0a7ba6&skin_id=0&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">montaj anual

"cel mai bun dar pe care il putem face copiilor nostri este sa stie ca sunt iubiti"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madutza10 spune:

Anda ,cu masinuta ai dreptate si eu m-am gindit ce fac toata iarna in casa cu ea dar cu pedale i-am luat deja un atv pentru Sf.Andrei iar pentru ziua de nastere n-am alte idei ,tren a avut dar l-a facut praf ,fugea cu sinele prin casa ,poduri si ce mai era p'acolo ,nu lasa deloc trenu ala sa mearga linistit ,carticele are o groaza si recunosc ca au ajutat mult in a invata ,obiecte ,fructe ,legume ,poate-i mai gasesc ceva nou ,mai interesant dar acu' problema e ca-i cumpara sor'mea masina si io ce-i mai iau?
Pumba ,multumim de compliment!


Orlando_Andreas
(9.12.2005)
si Mada

1.7-2 ani


www.onetruemedia.com/shared?p=1b913bfba91d89dbb55d45&skin_id=7&utm_source=otm&utm_medium=image" target="_blank">Filmuletz ..,ca tot e la moda:))

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Mihaelutat spune:

Gata m-am intors de la intalnire cu nervii cat casa si creierul stors de ce informatii mai bantuiau prin el. E clar sunt total iesita din mana cu vanatul de posturi, m-am ratoit putin la madamme de la RU, am sters putin pe jos cu doua alte angajate care nu am inteles ce cautau pe acolo, etc. Concluzia e naspa nu cred ca mi-ar placea sa lucrez cu ele, nici chiar ca subordonate, habar nu am ce o sa fac in continuare, sunt varza.
Ioana sa traiasca elefantul si tu sa iti revi rapisissimo.
Lavi gandeste pozitiv, o sa vezi ca o sa fie totul bine.
In legatura cu masina lectric si ai mei m-au informat ca e pe vine un astfel de vehicul de ziua lui Tityi, nu am unde sa il pun, deja noi suntem prea multi pentru dimensiunile casei. Desigur masina vine la pachet cu poneiul din poveste, pentru ca pe cel pe care deja l-a primit Titi l-am lasat la mama, si draga de a a dedus ca ar trebyui sa aiba si unul acasa, deci inca unul e pe vine. si nu ma credea nimeni cand va spuneam ca e invazie de ponei.....
Ma duc sa fumez-atentie Noki-tu sa nu te mai bagi la dulceata, da?


album dn Titi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns leea_cv spune:

Fetelor multumim tare de complimente si compasiune.

Ioanachiar elefantzel ai depus azi pe lume.Ce mare e!Sa-ti traisca!
Mira are rana deci nu-i dau cu lioton decit ii pun comprese cu ceai de musetel la temp camerei.Cu gradi,fa-ti curaj ca pina la urma ii prinde bine.Singura mea teama e ca o sa-i fac imunitatea varza pina ce intra in rind cu "lumea".Mira mi-au facut si mie cu ochiul citeva din bunatati.
Gradi aia e,si,da,au pitici o multime.In plus mai e o curte cam in stinga casei,cam de 25/25 m cu nisip, leagane,scari si alte dracovenii +jucarii de nisip (masini,roabe)
Lavi imi pare rau pentru necazurile tale.
Ganda oare asta sa fie solutia miraculoasa?Ia sa renunt si io la "nu"-uri.Poate ajuta.Bun pont.Imi place ca esti optimista in ce priveste reorganizarea vietii tale.De fapt de ce n-ai fi.Cu nunta cum ramine?Ca tare as mai trage un dans.
Noki las ca mamei ii trece raceala,magazinele nuuu dispar.Asa ca rabdaaaare.De-asta am si io in asteptarea pozelor.Uf neuronul tau e tare solcitat saracul.Il inteleg,stai linistita
Somul de prinz la noi se desfasoara f pasnic.Il pun in patut,isi gaseste suzetele,il invelesc,ii pun radioul (pe comsiderentul ca scartaie parchetul si de intru in camera se aude).il mangai si dispar din camera.Si gata.Cel de seara la fel.

Leea si Tudor David (19.12.2005)

iubire…in imagini
............................................................................
Vrei, te rog, sa iei putin mina de pe umarul meu?...Poate reusesc sa zbor.
Ce pacat!Intr-o zi,fiecare copil va invata ca nu tot ce se clatina e leagan...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavi02 spune:

Dupa toata zdroaba tata nu vrea sa plece maine la ora 17 din spital sa mearga la eco la profesorul ala. Ca cica la ora aia ii fac perfuzie Intrarea am obtinut-o impresionand asistenta la telefon (la sfatul prietenei prietenei...), dar acum imi muncesc creierii daca nu pot gasi pe cineva cu o pila.

Multumesc mult pt urari, ganditi-va de bine la mine!

Sa-l sun poate-l conving.

hai ca am obtnut un: "sa vedem, voi incerca, bine, bine".Taica-meu are incredere nesfarsita in medicii de la spitalul CFR. Incredere pe care n-o impartasesc si n-o inteleg.

------------------------------------------------
A deschis cineva subiect de LMA pt pitic?

Scuze, dar nu sunt in dispozitia sarbatoreasca necesara. Un LMA as zice si eu, ca ii doresc toate cele bune baietelului pitic-esc.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns anymony spune:

Sal. Intrasem si eu sa va spun ca a nascut Ioana ca m-a sunat acum 10 min dar vaz ca sunteti informate!
Ioana...sanatate la bebe, refacere usoara si...astept poze.
Pupici la gasca voastra, si mai ales ginereleui belit azi la trici

Any si Ioana-Catalina (12.02.2006)

www.dropshots.com/anymony/" target="_blank"> poze Ioana-Catalina

Povestea nasterii Ioanei-Catalina

www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=21fc06911023d376aa686b" target="_blank">Iubirea noastra Ioana-Catalina

Mergi la inceput