***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (20)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

La multe lunisoare pt David, Elias si Antonia!Sa cresteti mari si sa va bucurati parintii in fiecare zi!

Addinel, stai linistita, daca papusa e vesela si zambitoare e bine!Eu nu ma mai stresez cand il apuca crizele de greva foamei pe Andrei, am zis ca atata timp cat e sanatos si jucaus-o stii el mai bine cat si cand sa manance.Si apoi e trebuie sa fie delicata, ca doar e o domnisoara!

Eu sunt tare trista fiindca azi e ultima mea zi de concediu, de maine ma intorc pe plantatie.Nu imi vine sa cred ca au trecut aproape 5 luni, io nu ma simt inca pregatita sa plec de langa bb, dar din pacate nu ami e cale de intoarcere.Pana acu ceva timp imi ziceam ca abia astept sa ma intorc la munca, dar in ultiwmele 2 saptamani am constientizat ca se apropie momentul si o sa pierd toate lucrurile frumoase din viata lui, si n-as vrea sa plec sub nici o forma.Ar insemna sa il vad doar vreo cateva ore pe zi, seara, cand oricum e obosit si nu e in cea mai buna forma a lui, si ma uit ce diferenta e intre felul in care il priveste pe Mihai si cum reactioneaza la mine...In curand o sa ajung si eu la fel....

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns byu spune:

Buna fetelor, eu intru foarte rar pt ca nu am timp,dar ma bucur sa vad ca voi mergeti inainte, si vb despre orice(mai invat si eu de la voi cate ceva cand am timp sa citesc).
Noi suntem bine acum,Casi a fost racit, apoi a avut putin rosu in gat dar acum e mai bine a ramas cu o problema la nasuc (nu reusim sa scapam de mucusori)dar e bine,saptamana viitoare implineste 5 luni si nu-mi vine sa cred , apropo imi scrie si mie cineva pe prima pagina ca a avut 3500g la nastere si 51cm si ca l-am nascut la 39 de saptamani? Multumesc!
La multi ani Ali24

Byucu CASIAN ANDREI

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lavini, draga mea, daca nu te simti pregatitat sa pleci de langa pui, NU O FACE! Ai vazut ca si Ella regreta ca s-a grabit cu unele decizii. Nimic nu e mai important decat puiul tau si desigur relatia ta cu el. Sunt sigura ca vei gasi o solutie si pt amanarea serviciului. Am si eu o colega de servici care ca si tine era indecisa. Eu am sfatuit-o ca pe tine si acum imi multumeste ca a putut fi alaturi de baietelul ei cand a avut nevoie. Odata intoarsa la servici iti va fi f greu mai ales cand puiul va fi bolnav, iar colegii si sefii nu stiu daca vor putea intelege 100% nevoile si simtirile tale... (Cu cine va ramane acasa puiul?)

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

vali5, lavini, mercik de incurajari. dodoloata e intr-adevar foarte vioaie, activa, rosie in obrajori. dar nu pot sa nu ma framant mai ales ca e tare ciudat ce se intampla: in prima jumatate a zilei mananca excelent, dupa care mesele de seara sunt teroare. om vedea noi pe unde om scoate camasa.

lavini si eu trebuia sa incep de maine serviciul dar nu ma simt in stare inca. am ajuns cu sefii mei la un compromis, ma voi duce numai 1 zi/saptamana cat sa rezolv ceea ce nu se poate rezolva de acasa. probabil din ianuarie ma voi duce 2 zile/saptamana si tot asa... sa ma desprind treptat de puiutza. oricum, de data asta nu am mai dat termene cand ma intorc definitiv.

pupici

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

quote:
Originally posted by Carmen_So

Graviduta, Ana e la categoria super-musca, are 5.100 gr. si 59 cm la 4 luni si o saptamana. Cred ca e cel mai mic copil de pe plantatie, mi-e si rusine sa spun cat are. dar asa a fost si sora-sa, care acu are 3 ani si tot sub limita e (am fost cu ea la ikea la locul de joaca pentru copii si nu mi-au primit-o ca n-avea 98 cm ).

Asa ca de asta ii pun mai multe masuri de cereale, doar, doar s-o mai ingrasa si ea. Insa mi-a zis o doctorita: "doamna, dvs faceti copii mici, care raman mici" asa ca m-am linistit oarecum. Nici eu, nici tati nu suntem prea voinici, de, eu am vrut s-o fac pe a doua cu Ghita Muresan, da' nu mi-a reusit.

Carmen, Mara (12.08.04) si Ana (21.06.2007)
poze cu Mara



Carmen, daca e sanatoasa si vioaie, nu-ti face probleme. Mai bine miniona, dar nazdravana. Vroiam sa stiu, pt ca motivul real pt care pediatra mi-a spus sa-i introduc Marei cereale este acela ca incepuse sa se trezeasca nopatea (3-4) si am banuit ca e de foame. Problema e ca nici cu masura aia de cereale recomandata nu cred ca se satura, deoarece cam tot asa se trezeste. O mai observ cateva zile si apoi o sun pe pediatra sa vad daca ii mai dau ceva.

Addinel, nu dispera si mai ales nu te lua dupa cat mananca alti copii. Fiecare are apetitul si ritmul lui de crestere. iti dau un exemplu: Mara (69 cm, 7560 kg pe 27.10) mananca cel mult 150-160 ml la o masa si, mai mult, in ultima vreme a redus la aprox 12100-130 ml. Mananca 5 mese pe zi, la 5/6, 9, 13/14, 18 si 22/23. Si eu disperam ca vedeam ca nu mananca 210 ml, cat scrie pe cutia de nan1 de care ii dau pt varsta ei. Sau nici macar 180 ml, cat scrie pt 3 luni. Si o cantaream saptamanal. Intr-o saptamana imi luase doar 160 de grame si m-am cam speriat, pt ca nu asta era ritmul ei de crestere. Daaaar.. saptamana urmatoare a luat mai mult si, in plus, mi-am dat seama ca, daca ar creste cum crestea in primele luni, m-as face cu un urias in casa . Asa ca o las in pace. Daca vad ca e sanatoasa si vioaie si ia in greutate, chiar daca e la limita minima, nu ma mai stresez. Si am mai facut un progres: acum o cantaresc la 10 zile .Uite, chiar acum a papat 120 de ml si inca 10 ml pacalita (am pus-o in scoica si se joaca cu niste zdranganele). Oricum, am inteles ca nu-i bine sa-i pacalesti sa manace fara voia lor, deoarece pot incepe sa vomite.

Pepsi, bineinteles ca citesc, nu te-am pus degeaba sa-mi explici .

La multe lunite piticilor nascuti azi!!
Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

LA MULTE LUNISOARE! pt Elias de Elteka!, David Gabriel de DidiAlex!, Maria Antonia de Monytza!, Diana de Cheburashka!

Addinel eu iti inteleg perfect nelinistea pt ca si eu ma stresez la fel ca tine cu mesele. Ma tot gandesc ca important e faptul ca e vesela si vioaie dar cand vad ca nu vrea sa manance tot nu pot sa stau linistita. Deci ca sa-ti raspund la intrebare, Isa mananca cam 550-650ml pe zi, dupa cum are chef. In medie mananca cam 120 ml la o masa(are 5 mese pe zi), dar cateodata mananca numai 100 iar altadata se intampla sa manace 150. Prima masa e pe la 7 si ultima pe la 21. De dormit doarme toata noaptea, am mai incercat s-o trezesc sa-i dau sa manance dar nu am avut prea mare succes. Prefera sa doarma.. In ultima luna nu a luat in greutate decat 400gr, avut o saptamana in care a luat 0 gr, saptamana trecuta am vazut ca a luat 90 gr. Acum la 4 luni si 10 zile are 5830 si 63 cm. Maria cat are? Ai inceput sa-i dai cereale?
Eu de ieri am inceput sa-i dau cereale de la Nestle, Burtica sanatoasa, la masa de seara, dar l-am facut mai diluat, am pus 2 linguri in loc de 5 cate scria pe cutie. Deocamdata n-a comentat si probabil ca i-a si placut pt ca a terminat chiar tot biberonul de 150ml.


Mami de ingeras - Isabella (21.06.2007)
www.flickr.com/photos/12409567@N03/" target="_blank">Poze cu Ingerasul meu

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Ckristina, am intrebat-o pe Cerasela si mi-a zis ca nu stie dc centrul respectiv s-a deschis sau nu inca, doamnele alea venisera pt training.Si ca nu cunoaste personal pe nimeni in Pitesti care sa faca chestia asta si asa dupa ureche ea nu recomanda.Cred ca ai putea sa intrebi pediatrul, dc exista e imposibil sa nu fii auzit.

Liviana, pana reusim sa punem filmuletele(ca sotulache s-a enervat si a zis ca arunca laptopu' pe geam findca incarca vreo 90% din ele si apoi dau eroare-ma rog, nu ca ar avea bietu calculator vreo vina :)), sa iti zic verbal cum face:ia copilu' de picioare cu capul in jos(evident:P), si o data il manevreaza in asa fel incat el sa isi puna mainile in fata si ii lasa si picioarele jos(deci ajunge pe pat cu fata in jos), apoi il ridica si il pune sa isi puna crestetul capului pe saltea si apoi ii lasa restul corpului in jos, ca si cum s-ar rostogoli(deci ajunge pe pat cu fata in sus).Repeta de vreo 3 ori fiecare miscare.Cica invata sa se rostogoleasca la faza cu capul si sa nu cada drept in nas, ci sa aduca mainile in fata in celalat caz(zice ca trebuie sa le dezvolti chestia asta cu mainile in fata ca unii sunt mai mototoli si cad cu fata in jos fara a avea cea mai mica intentie de a se proteja cu manutele-ceea ce evident e tare nasol pt ei).Imi cer scuze ca m-am intins, stiu ca nu intereseaza pe toata lumea, dar data viitoare promit ca nu mai fac.

Cu serviciul deja am anuntat ca ma intorc, tre' sa recunosc ca sunt invidoasa pe fetele care pot lucra de acasa, postnatalul meu s-a terminat la inceputul lui octombrie, am mai stat o luna in medical, dar din pacate nu se mai poate nici asa.Plus ca si in CIC as sta cel mult 2 luni, iar cei 6 mil nu merita toata hartogaraia ce trebuie intocmita.Plus ca 6mil=lapte, papmersi, masaj si vaccin intr-o luna.Nu mai pun la socoteala fructe si legume proaspete, hainute, jucarii, etc.Apoi mai trebuie sa traim si noi pe langa el, rata la apartament e de 500 eur/luna si chiar daca ne ajunge ceea ce castiga sotu' n-ar mai fi chiar ca inainte.Iar bonurile de Cora ajung saptamanal la 2 mil si nu ma intreba cum ca n-am idee...ma mir si io de fiecare data cand ajung la casa.Dar poate imi schimb jobu' si lucrez si io de acasa....Din fericire in nov. va veni mama sa stea cu el, iar in dec. va ramane taica-su in concediu.Din ianuarie-bona.

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ckristina spune:

merci lavini!!! am inceput sa i fac eu...si e o placere. ma uit la filmuletele tale si ma inspir. sunt f precauta....ma ajuta si sotul ca singura nu reusesc. cat dureaza la tine o sedinta la baie; eu o tin cam 5-10min. sa ai servici usor! week end ul asta mergem la mihaela sa vedem caseta de la nunta. s au intors din luna de miere.

Maria Antonia de Monytza

David Gabriel de DidiAlex

Elias de Elteka

ali24

www.dropshots.com/ckristina" target="_blank">CRISTINA si BIANCA(05.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alyna24 spune:

LA MULTE LUNISOARE, CAPSUNICI SI CAPSUNEI!
LA MULTI ANI, ALI24!


Noi azi am papat pt prima data supica de vita dar nu prea ne-a placut
asa ca....i-am combinat-o cu cea de pui si a papat cam 120 ml.

Bag de seama ca nu se mai poarta sa stai 2 ani cu bebelul acasa!Adevarul e ca 8 mil nu sunt cine stie ce bani!Sper sa incep si eu munca macar la anu' prin vara.Eu nu vreau sa ma intorc la vechiul loc de munca!Trebuie sa-mi caut prin primavara altceva!


Alyna cu pitik de Davidik (22 Aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

ckristina, felicitari ca te-ai apucat singurica, e foarte bine.Cam 15min il tine ca la cat se agita gafaie ca toate cele si a zis ca nu le face bine sa ii oboseasca in ultimul hal.Sa-mi zici cum a iesit nunta, inca nu am vb cu ea, dar o sa o sun zilele astea sa-mi povesteasca cum e cu luna de miere....Te pup!

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput