***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (20)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

MI S-A RUPT UN DINTE!
Sunt tare necajita! Imi luam masa de pranz si ma gandeam la Lavini si nevoia ei de a merge la munca, la faptul ca trebuie sa ne sacrificam momentele cu cei dragi pt bani si deodata musc fara sa vreau de zimtii furculitei si se aude TROSC! Mi s-a rupt fetelor unul din dintii din fata, chiar din radacina. Sunt o baba stirba acum. Nu mai pot de necaz.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Lavinia, e foarte interesant ce povestesti tu. Scuza-ma ca te intreb (nu am urmarit de la inceput): ce prodesie are Cerasela? E fizioterapeut sau "antrenor pt bebei"? Sa stii ca nu te intreb in gluma, poate o chem si eu pt Mara sa o invete ce il invata pe Radu.

Editez ca sa va spun, ca am uitat, ca revista SuperBebe are un CD interesant. Se numeste "Sunt fericit" si e cu muzica de Mozart in mare parte. Oricum, simfonica. Desi mie nu-mi place (m-am chinuit in sarcina sa ascult, ca citisem ca mareste inteligenta fatului sau ceva in genul asta), CD-ul asta mi-a placut.

Intrebare: la ce ora ii culcati pe pitici? Eu o culc pe Mara pe la 22-22.30, dar in fiecare seara adoarme pe la 19 si apoi trebuie sa o trezesc ca sa-i facem baita si sa-i dam de mancare, dupa care o culc din nou. Ma gandeam ca, fiindca adoarme asa devreme, sa-i fac baita pe la 18.30, sa o culc si sa o las sa doarma.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns addinel spune:

quote:
Addinel eu iti inteleg perfect nelinistea pt ca si eu ma stresez la fel ca tine cu mesele. Ma tot gandesc ca important e faptul ca e vesela si vioaie dar cand vad ca nu vrea sa manance tot nu pot sa stau linistita. Deci ca sa-ti raspund la intrebare, Isa mananca cam 550-650ml pe zi, dupa cum are chef. In medie mananca cam 120 ml la o masa(are 5 mese pe zi), dar cateodata mananca numai 100 iar altadata se intampla sa manace 150. Prima masa e pe la 7 si ultima pe la 21. De dormit doarme toata noaptea, am mai incercat s-o trezesc sa-i dau sa manance dar nu am avut prea mare succes. Prefera sa doarma.. In ultima luna nu a luat in greutate decat 400gr, avut o saptamana in care a luat 0 gr, saptamana trecuta am vazut ca a luat 90 gr. Acum la 4 luni si 10 zile are 5830 si 63 cm. Maria cat are? Ai inceput sa-i dai cereale?


ei petit_ange, parca m-ai citat pe mine... oricat mi-ar spune toata lumea ca arata bine si e vioaie si vesela, tot ma necajesc. maria avea 62 cm si 6280 gr la 4 luni si 2 saptamani. (maine o cantarim iar ca face si 3 sapt). dodoloatza papa cam asa : ora 7-8 170/180 ml lapte; 10-11 10m gr piure de fructe; 13-14 170/180 ml lapte; 18 150/160 ml lapte. intre 14 si 18 mai bea cam 30-50 ml suc de portocale. problema e masa de seara la care, cu chiu cu vai papa 50-75 ml lapte cu cereale; uneori nu mai mananca nimic si masa de la ora 18 ramane ultima din zi, ceea ce mi se pare groaznic. noaptea niciodata nu se trezeste sa pape, daca o trezim face urat de tot si refuza lapticul categoric. in total cam tot 550-650 ml lapte aduna si mai papa piureul de fructe. supica si legumele le refuza categoric.

lavini te inteleg perfect cu serviciul. si eu, daca nu aveam varianta sa lucrez de acasa si deci sa primesc salariul in continuare alegeam ca si tine sa ma intorc la treaba, oricat de bun ar fi salariul sotului lipsa alui meu s-ar fi simtit bine. ce mai face raducu? ce greutate si inaltime are? eu ma raportez mereu la el ca deh, sunt de-o varsta. [oricum, luca, baiatul colegei tale de salon din maternitate, ne-a depasit de mult- e inaltutz si grasutz. dar ma consolez ca el e baiat].

liviana imi pare rau ptr intamplarea cu dintele. fugutza la dentist!

mama lu' maria

Ajutati-o pe Sonia!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Graviduta, Cerasela e kinetoterapeut, lucreaza cu gravide la Giulesti si cu bebei in particular.Ne-am cunoscut la cursurile pt nastere si trebuie sa ii multumesc Livianei ca poate altfel nu m-as fi dus.

Liviana, imi pare tare rau pt ce ti s-a intamplat, mai ales ca te gandeai la dilema mea.Dar ca sa te simti mai bine(desi nu stiu dc ajuta) hai sa iti zic ceva.Io desi m-am nascut la termen am sustinut mereu ca am iesit neterminata...Printre unele ciudatenii ale mele se numara dantura.Adica, desi am o venerabila varsta nu posed nici o masea de minte.Ca cica nu am muguri.Desi orice om normal are 2 canini in partea de sus, io n-am decat unul.Ca nu am muguri.Stomatologul meu zice ca asta e semn de evolutie, sa ai dinti mai putini.Si cireasa de pe tort-desi am o varsta dupa cum ziceam, pana acu 2 luni am posedat un dintisor de lapte-evident tot fiindca nu aveam mugure si din ce sa rasara dintele?.Care a sucombat dupa ce am nascut, si io m-am jelit de mama focului ca ce ma fac.Am zis ca fac implant, m-am dus ca o floricica la chirurg si el, tot ca o floricica zice:"nu se poate, ca e spatiul prea mic, acolo era un dintisor, nu-i loc pt un dinte".Si uite-ma la 27 de ani cu aparat dentar ca sa imi apropii dintii si sa acopar urma dintisorului buclucas.Asa ca te inteleg prin ce treci, io mai am vreo 2 luni se pare si scap de aparatul asata(asa m-a mintit ortodontul...).Fruntea sus, ca trec toate, noi sa fim sanatoase...

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lavini spune:

Addinel, pai Maria e foarte bine.Adica la 4 luni, Andrei avea 67 cm si 6.370g, deci io ar tb sa fiu ingrijorata mai ales ca el e baiat.Acu ca mi-ai povestit si de Luca...Chiar asa, ce mai face mamica lui?Noi nu am tinut legatura, dar mi-ar face placere sa mai stiu cate ceva despre ea ca e o tipa tare draguta.Daca va mai intalniti, salut-o din partea mea.

Lavinia, mamica de Radu Andrei (11 iunie 2007)
http://picasaweb.google.com/Radu.Dobrin

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

la multe lunisoare ptr puisori de didialex, elteka,monytza sa cresteti mari ca frumosi sinteti

vali, felicitari parintilor tai, si ai mei fac 31 ani casnicie.bafta la vaccin.

liviana, te-a vazut un medic?ai grija de tine

paflo, lasa mincarea fugi la congres acuma

ramona, esti o draguta, merci, si eu ma gindesc la vaccin, cel putin eu si dominic, ca david ia si asa multe!va lua prin lapte de la mine

ancamari, ma bucur sa aud ca e mai bine petitul. aici la noi cind esti racit medicul zice sa iesi la aer cica sa moara microbii, azi avec 18C merg in parc cu astia mici. si pe mine ma doare gitul...sanatate si tie, e bine sa aerisesti camerele

kid, merci si tie ca citesti ce scriu, si merci de raspuns cu vaccinul, nici eu nu il dau lui david, da ma gindesc eu si dominic

lavini, copiilor le e dor de ala pe care il vede mai putin!din experienta mea iti zic ca indiferent de virsta la care il lasi si pleci la servici e tare greu, si nu esti pregatita, cel putin eu plingeam la servici ca=l stiam la gradi, si ca nu sint linga el ca sa-l pup daca se loveste, daca are o problema, dar vezi tu in viata trebuie sa luam decizii dinastea, si sint tot spre binele lor! el stie si va stii toata viata ca esti mama lui, legatura dintre voi s=a creeat deja din burta si e mai puternica decit orice pe lumea asta!daca poti sa amini cum zice liviana ar fi super!

ali24, la multi ani

addinel, poate mamaruta isi ia cit are nevoie de aceea nu maninca mult seara, daca nu e bolnava nu ai de ce sa te ingrijorezi!eu, nici acuma nu=l oblig pe dominic sa manince, maninca bine, dar sint zile cind nu vrea, si nu=l oblig.si fata arata bine ptr cm ce=i spui si kg sint in consecinta.al meu are aproape cu 10cm mai mult si e normal sa aibe cu 1 kg mai mult.

gravidutza, cum e cu realaptarea, cica daca incerci dupa mult timp de cind nu alaptezi ai sanse mai mici!ai inceput?eu il culc pe david pe la 20.30.21, si eu cred ca cel mai bine e sa ii faci baie mai repede si sa n=o mai trezesti, medicul mi-a zis ca nu e bine sa trezesti un copil care doarme, ptr ca, cind ei dorm glanda pituitara(daca nu ma insel) secreta hormonul de crestere, si cind ei dorm se secreta hormonul si ei cresc(asta numa la copii, ca adultii au atrofiata glanda asta) de aceea nu e bine sa=i trezim ca stricam procesul asta

petit_ange, am tot vrut sa=ti scriu si am uitat, stii ma gindeam ca la subiectul de bebei alergici erau mamici care se plingeau ca bebei refuzau laptele praf, sa manince, si pe urma au descoperit ca erau alergici la lapte si de aceea il refuzau ca ei stiau ca nu e bine ptr ei. acuma nu inseamna ca orice copil refuza laptele sa fie alergic, era doar o idee ce am vrut sa ti=o scriu. ai incercat sa schimbi marca?

liviana, acuma am vazut, vai imi pare tare rau ptr dinte!

nici eu n-am muguri de masele de minte adica n=o sa am niciodata mintea la cap?

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Sonia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns lbelciug spune:

Lavini, Addinel, Pepsi, da' tot necajita sunt. Am sunat stomatologul si ma duc maine sa ma vada. Tot maine trebuie sa ajung si la gineco si la firma cu certificatul lui B... deci numai drumuri...
Am cautat biste info pe net si am gasit o www.supereva.ro/Images/Upload/dintii.jpg" target="_blank">schema care cred ca va intereseaza.

Liviana - mamica fericita a lui Matei (21.02.2005) si Bogdanel (30.05.2007)
www.flickr.com/photos/10550092@N08/" target="_blank">Poze din Octombrie

***Diverse utile pt bebici***

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

David Gabriel de Didialex

Elias de Elteka

Maria Antonia de Monytza


Ali24

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana

POZE


"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Pepsi, nu am inceput cu realaptarea ca nu stiu daca mai are rost. M-am tot controlat, dreptule sec de-a dreptul (ce fel suna!), din stangul mai curge ceva, dar fooooarte putin, o picatura. Am pus-o pe Mara la san, dar vezi sa nu vrea, daca de 2 luni nu mai stie ce e aia. Pompita nu o mai am ca am imprumutat-o unei prietene care a nascut si, deci, nu mai am cu ce stimula. Asa ca nu am mai apucat sa citesc, dar o sa o fac de curiozitate. Mai am in casa o cutie de Galactogil, dar parca nu as mai lua, mai ales ca acum am inceput diversificarea si in ian-feb incep serviciul. Dar ma mai gandesc si poate incerc. Merci pt info.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns angelabv spune:

Incep prin a ura : LA MULTI ANI! sarbatoritilor zilei :

David Gabriel de DidiAlex!

Maria Antonia de Monytza!

Elias de Elteka!


Graviduta- intrebai de somnic, noi pe la 7:30 dam semne de somn, frecat la ochisori si toate alea. Mergem sus in camera ei si acolo incepe sa rida la jucarii ! Eu ii fac baie tot a doua seara, apoi ne schimbam la pijama, tzitzica si apoi somnic. Se trezeste, mai nou la 5 si suge apoi la 8.Mai are nopti scind se trezeste la 1, pentru un supliment, dar adoarme repede dupa ce suge, binenteles.

Liviana, dintii astia. ne dau de furca...Spuneai ca nu ai avut maselele de minte...Eu cind am vanit in Canda, aveam un dinte care trebuia scos, nu l-au mai putut "salva" si asa ca au hotarit sa-mi scoata si maselel de minte cind ma anesteziasa sa-mi scoata dintele cu pricina. Cica sa fie loc pentru dantura, asa ca nu au nici un rol masele "de minte" !

Eu voi sta pina in Aprilie, adica 1 an, daca nu ma intorc, pierd locul de munca si beneficiile care le am : aigurare medicala, marire salar si toate alea. Daqr voi vedea pina atunci, oricum sper sa nu treaca asa repede timpul, tare imi place sa stau acasa cu Nicole ...

Pepsi, am sa-ti trimit pe email, tu folosesti Internet Explorer sau alt ai browser :eu am si Forefox, poate acolo e hiba... dar iti trimit pe email - l-am gasit pe mailul comun

Nu reusesc sa scriu cu ROSU numele, nu stiu de ce nu merge...Fug acum ca se aude un zgomot ciudat patut...operatiunea Huggies

Pupici Angi si Nicole ( 28 mai 2007 )
www.totsites.com/tot/nicole-amber" target="_blank">POZICI NICOLE-AMBER MICA PRINTESA

Mergi la inceput