Retete cu ciuperci

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CHIFTELUTE DE CIUPERCI
Ingrediente: 1 kg de ciuperci, 4 cepe, 4 felii de paine, 4 oua, 3-4 linguri de faina, 2 legaturi de marar verde, 50ml ulei, sare, piper.
Ceapa se caleste in putin ulei incins. Se adauga ciupercile taiate marunt, sare, piper, verdeata tocata fin si se soteaza impreuna. Dupa ce se mai racoreste compozitia, se adauga 2 oua fierte tari, taiate marunt, painea inmuiata si stoarsa bine si 2 oua crude. Se framanta totul bine pana cand se omogenizeaza compozitia. Din aceasta compozitie se formeaza chiftelute, care se tavalesc prin faina si se prajesc in ulei incins.
Pofta Buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

quote:
Originally posted by Marianar

CHIFTELUTE DE CIUPERCI
Mariana & Vladutz


Super !
Te rog, spune-mi cepa+ciuperci calite nu o sa contina ceva apa ? Trebuie scurse ?

Te-as mai ruga ceva, ca vine sezonul, daca poti sa scrii ceva despre : zacusaca de gogonele, cum conservi dovlecei, zacusca de ciuperci, cum conservi ardeii copti. Zacusca de ciuperci fac de 3 ani, dar poate ai ceva mai bun. Zacusca de gogonele face mama dar n-am incercat inca (m-a incantat ca e buna si ieftina). Ardeii copti ii fac salata cu ceva mai mult ulei si ii fierb in borcan putin (inventie de-a mea, dar tin bine).
Am dat o cautare, dupa "zacusca" la "Marianar" dar n-am gasit nimic.

Multumim !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Eu nu le scurg dar daca ti se pare ca e prea multa zeama (apa) mai pune un pic de paine inmuiata sau faina pt a se lega mai bine.
Zacusca nu fac, nu ne dam in vant dupa ea
Dovleceii ii pun in congelator. Ii spal, ii tai cubulete, ii las la scurs si apoi la pungi.
Ardeii copti tot la congelator. Ii spal, ii coc, ii curat de pielita si pun cam 20 de ardei intr-o punga. Daca ii pun la borcan ii pun intregi apoi pun ulei si otet peste ei si ii fierb un pic (3 parti ulei si o parte otet). Foarte rar pun la borcan, nu prea am spatiu de depozitare, prefer sa fac mai multe compoturi, dulceturi iar legumele le pun la congelator de obicei. Legumele cand le pun la borcane pe langa apa si sare le pun si cate o aspirina, dar prefer sa le pun la congelator, mi se par mai naturale.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

OUA CU CIUPERCI
Ingrediente: 6 oua, 6 ciuperci, patrunjel verde, un galbenus crud, 60g limba afumata, 50g sunca fiarta, 100ml ulei, 1-2 lingurite mustar, sare, piper.
Ouale fierte tari se curata de coaja, se taie pe jumatati pe lat ( ca niste paharute). Trei din galbenusurile fierte se freaca cu galbenusul crud, se adauga ulei, sare, piper, verdeata tocata, ciupercile tocate si prajite inabusit, limba afumata si sunca taiata cubulete. Cu aceasta compozitie umpleti "paharutele" de albus. Cu cele trei galbenusuri ramase se face o maioneza groasa care se amesteca cu mustarul si se toarna peste ouale umplute deja, aranjate pe un platou.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Draga Marianar,
am facut chiftelute cu ciuperci. Am mai pus niste faina in compozitie. Mi-am adus aminte ca aceeasi problema (compozitie moale) am avut-o la chiftelute de dovlecei.
Au iesit SUPER ! Merg f. bine cu cascaval.
Mercic, cand poti scrie la "Dovlecei" si niste chiftelute cu dovlecei.

mama L

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Maine plec la mare asa ca peste vreo 2 saptamani o sa ma apuc iarasi de scris retete

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns joxy spune:

Se face baie intr-unul din lacurile bucureshtiului... se culege o pereche de zona zoster si o legatura de conjunctivita.
se mai adauga apoi putin antibiotic.
se serveste pe nepusa masa.
pofta buna !

giocsanu barosanu !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adibe spune:

Rulouri cu ciuperci

Ciuperci (proaspete sau din conserva)
usturoi
marar tocat
maioneza
sara, piper
salam (preferabil de pui din acela gros sau mai bine pus parizer)

ciupercile spalate ,taiate si prajite in putin ulei ,atit cit sa se rumeneasca putin. Apoi se pun intr-o strcuratoare la scurs sa se duca uleiul si sa se mai raceasca putin.
Se amesteca cu maioneza (1-2 linguri),mararul tocat ,usturoiul pisat (1-2 catei sau mai mult pt cine vrea ),sare ,piper.
Se taie parizerul subtire (mai bine il cumparati gata taiat), se pun ciuperci si se ruleaza. Se fixeaza cu scobitori. Se poate orna cu o rondea de castravete acru .

Sint excelente la gust si interesante ca aspect.
POFTA BUNA





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

CIUPERCI LA TIGAIE CU PUI
Ingrediente: 1 piept de pui, 150g dovlecei, 200g rosii, 1 catel de usturoi, 250g ciuperci, 100g branza telemea, zahar, cimbru, ulei, sare, piper.
Se taie pieptul de pui, se condimenteaza si se frige in ulei incins. Se adauga ciupercile taiate in sferturi, dovleceii si rosiile taiate cubulete si usturoiul pisat. Se calesc 10 min si se condimenteaza dupa gust. La sfarsit se adauga branza zdrobita cu furculita. Se serveste cald.
Pofta buna!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ochinegri spune:

Bun ...

Mergi la inceput