Retete cu ciuperci

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Andra28 spune:

Dragutelor,

Sa cumparati cateva ciuperci pleurotus (din alea cu palaria mare si plata), le spalati, le dati cu sare si piper, apoi le scurgeti pe un prosop si le dati prin compozitie ptr snitele. Le prajiti in tigaie. Iese un deliciu, puteti sa le confundati cu snitelele de carne, dar oricum, sunt mult mai sanatoase.
Pofta buna!

Andra

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Am si eu o intrebare: am facut ciupercile umplute, dar mi-a ramas o gramada de umplutura.Plus ca o parte din compozitie a curs in tigaie. Au fost f. delicioase, dar ce fac cu restul de umplutura? Sa le pun in niste foi de placinta si sa fac un fel de placinta cu ciuperci?
Multumesc anticipat,
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Ciperci umplute cu carne ai facut? Cum sa faci placinta cu ciuperci, banuiesc ca ti-a ramas carne, ca daca mai aveai ciuperci le umpleai, sau nu am inteles eu bine? A curs in tigaie ca ai pus prea multa umplutura in ciuperci, orezul se umfla la fiert.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Ai inteles bine, nu mi-au mai ramas ciuperci. Le-am umplut cu branza, cascaval, etc...si azi nu am mai gasit ciuperci la Billa sa cumpar. Incerc acum placinta si iti spun ce a iesit, ca am niste foi de placinta.
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

Ai avut 250g ciuperci sau mai putine? Eu respect cantitatile scrise si nu-mi ramane compozitie. Eu zic sa mai pui un ou sau doua la compozitia ramasa sa se lege mai bine sa nu-ti curga din foaie cand o tai.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns GabrielaG spune:

Am avut 500 g ciuperci si la restul ingredientelor am dublat cantitatile, inclusiv doua oua. Poate trebuiau altfel de ciuperci(am folosit champignion- nu stiu daca asa se scrie- si e drept ca nu aveau palariile prea mari).Oricum tinand cont ca sunt incepatoare la capitolul ciuperci, eu am fost multumita de rezultat si ai mei la fel (a mancat si baiatul meu cel mare, care e cam pretentios la mancare). Multumim mult pt retete, le voi incerca si pe celelalte, ca suna "gustos".
Gabriela si baietii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mariana,ma bag peste subiectul tau,dar vreau sa te rog sa-mi dai o sugestie de masa festiva.Serbez ziua de nastere acusica,pe terasa unei case de weekend,deci trebuie sa ma duc acolo cu antreuri si desert de acasa.Am unde face acolo gratar si o bucatarie mica unde sa ma organizez.Am printre invitati si persoane care nu mananca carne rosie,asa ca sigur voi opta ptr o friptura de pui si ceva mici(nu se poate gratar fara ei,nu?)
Ma ingrijoreaza insa antreurile.Trebuie sa fie ceva ce poate fi transportat si nu vreau sa fie salamuri si carnuri taiate.Am ceva idei dar te rog sa-mi spui cum ai proceda tu si ce meniu ai face.
Mersi!

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Marianar spune:

O sa-ti spun 2 retete haioase da sandviciuri: sandvici triunghi si sandvici albina, dar dupa ce- se culca Vladut ca altfel vrea sa-ti scrie el. Ma mai gandesc si la altceva intre timp.

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns qsar spune:

quote:
Mariana,ma bag peste subiectul tau,dar vreau sa te rog sa-mi dai o sugestie de masa festiva.Serbez ziua de nastere acusica,pe terasa unei case de weekend,deci trebuie sa ma duc acolo cu antreuri si desert de acasa.Am unde face acolo gratar si o bucatarie mica unde sa ma organizez.Am printre invitati si persoane care nu mananca carne rosie,asa ca sigur voi opta ptr o friptura de pui si ceva mici(nu se poate gratar fara ei,nu?)
Ma ingrijoreaza insa antreurile.Trebuie sa fie ceva ce poate fi transportat si nu vreau sa fie salamuri si carnuri taiate.Am ceva idei dar te rog sa-mi spui cum ai proceda tu si ce meniu ai face.
Mersi!

Dia si bebe Rucsi

Am pus si eu aceasta intrebare si am primit cateva sugestii. Sper sa-ti fie de folos si tie.
Pentru gratar am pregatit porc, mici si frigarui de pui (poti sa pui si palarii de ciuperci) si a fost toata lumea incantata.
http://www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=8702

Q (Gabriela)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Mersi Q !

Dia si bebe Rucsi

Mergi la inceput