***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (19)

Raspunsuri - Pagina 4

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Am uitat ca voiam sa pun pentru Elteka (mi-e tare dor de tine si de Dolo!!) Andrada (sper ca sunteti bine)
Eimotto
Pauly
Chris

si restul fetelor care nu mai sunt asa active si de care ne e dor!


Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana

POZE


"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Am adormit-o pe Maria si am venit iar la voi!


Graviduta , Kay si Pepsi m-am lamurit si cu ciclu! Fiecare in functie de organism. Citeam pe net ca mai conteaza intr-o oarecare masura si daca alaptezi sau nu. Eu nu ma grabesc prea tare sa-mi vina ciclul, dar m-as simti mai stapana pe situatie daca as putea sa stiu luna de luna cam in jurul carei date sa ma astept. Pana acum am avut un ciclu foarte regulat , ca la un moment dat eram buna de dat ora exacta.

In perioada asta am fost tare ocupata cu actele Mariei ( n-spe mii de acte de strans, formulare de completat, tradus, legalizat, apostilat) si daca cu cele japoneze am terminat, astept cu nerabdare sa inchei si cu cele romanesti. In ditamai Japonie doar la ambasada din Tokyo se rezolva problema actelor ( transcrisul certificatelor, procuri, declaratii etc). Si ca sa ajung in Tokyo, cu bebelina am facut rezervari la avion, rezervari la hotel, am inchiriat masina. Ce mai, ca la balamuc! Ar fi crima si pedeapsa sa gasesc ambasada inchisa, cum a patit o amica de-a mea. ( ca jupanii de la ambasada tin sarbatorile din ambele calendare: si al` romanesc si al` japonez, ca sa nu mai zic ca-i "loveste" pe nepusa masa cate o delegatie care ii "obliga" sa inchida portile ambasadei. Cireasa de pe tort: programul de cresa: 9:30-12)


Saptamana viitoare o sa merg sa ma consilieze in legatura cu diversificarea Mariei. Eu ma mir cand mai citesc prin mesajele fetelor din Ro ca acelasi pediatru are o schema de diversificare tip sablon: aceeasi pt toata lumea. Chiar nu mi se pare normal. De exemplu in cazul nostru, Maria e micuta si de aceea ni s-a recomandat sa incepem cu cereale.Apoi legume si fructe. Dar daca ai un bb mai grasut, sau are un istoric medical ( gen alergii, operatii etc etc) e clar ca-i trebuie alta schema.

Pepsi chiar voiam sa te intreb caci observ ca sistemul japonez este cam la fel ca cel canadian. La voi la clinica de alaptare se tin si cursuri/sedinte de counseling individual pt intarcare si diversificare? Imi spunea o amica japoneza sa sun si sa intreb, ca ea a participat la niste sedinte de-astea la clinica unde am nascut eu dar mi-e cam jena sa nu cumva sa ma fac de kko. De intarcat stiu clar ca se ocupa , pt ca atunci cand facusem mastita si eram la o sedinta de masaj a sanilor, venise o mamica cu un pui de 1an si 8 luni si o consiliau pt intarcare. Problema mea e cu diversificarea, pana la intarcat (sper!) mai am . Multumesc pt raspunsul cu wrap-ul. Aici am vazut wrap-uri chiar de la Moby dar m-a shocat pretul :intre 80-100$!! Si pt ca sunt zgarcita nu vreau sa dau atat pe-o bucata de bumbac pe care o pot cumpara cu 20$.

Kay bafta la emisiune. Putem sa te vedem si noi? ( adica dau inregistrarea pe net?) Daca da, spune-mi te rog!

Apropo de inregistrari pe net: eu am suferit mult ca nu prindeam emisiunile celor de la Divertis (ieseni de-ai mei) si a carcotasilor. Eh, le-am descoperit pe net zilele astea si m-am adunat de pe jos de ras. SUPER TARI SUNT! Fusese o faza cu tragerea NOROC , care in varianta moldovineasca se numeste Tragerea URSA(I)TA! Am ras pana m-au durut muschii burtii la faza asta. Eu vi le recomand, fac tare bine la psihic.

Ma duc sa o hranesc pe Maria , sa nu se trezeasca de foame, caci ne stie tot cartierul!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

pepsi multumim pentru link. Foarte ok.

madi am citit si eu. Insa am vazut mai devreme la tv ca s-au strans 98.000.

kay pai o sa te sustinem noi, cum sa ai emotii atunci???

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze
Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiu spune:

ralucami, mie mi-a venit ciclul acum 2 luni si de atunci pauza
graviduta si pe cerealele de la milupa-cele cu orez si porumb+lapte- scrie dupa 4 luni. Eu i-am dat initial faina de orez de la nestle dar nu-mi placea ca facea cocoloase, asa ca am schimbat cu milupa care se dizolva super.
kay, abia astept sa te urmaresc luni seara, bafta multa si sunt sigura ca vei fi de nota 10

gabi, mamica lui-Albert Mihai, 10.05.2007
minunea mea
poze
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunele de mai-iunie2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Graviduta, cerealele 'burtica sanatoasa' nu au gluten, caci contin doar orez (ca cereala). Nestle are ceva preparate cu 5, respectiv 8 cereale, fara alte adaosuri, gen fructe, etc, dar sunt recomandate de la 6, respectiv 8 luni, caci contin si gluten. Chiar azi m-am uitat prin rafturi sa vad de ceva cereale fara adaosuri de fructe si am cam fost dezamagita, caci in afara de ceva Bebelac doar cu orez, nu am mai vazut nimic. Pana acum am folosit cereale de la Humana cu mar si de la Hipp (aduse din Ungaria, ca la noi nu am vazut) cu banane, dar as prefera unele simple in care sa-i pun eu fructe proaspete (oricum ii adaog cate ceva proaspat aproape de fiecare data).Sincera sa fiu, parca cel mai mult imi plac cele de la Nestle pana acum - sunt mai fine si nu sunt dulci fata de celelalte (chiar daca celelalte nu sunt indulcite cu zahar).Noi am inceput diversificarea cu supica de legume (morcov, cartof, patrunjel) cateva zile apoi am inceput sa-i adaug si legume sub forma de piure. Dupa cateva zile am introdus si dovlecelul (care i-a placut mult de tot) si apoi cartoful dulce (care a ramas favoritul grupei).Eu recunosc ca am inceput cu cele trei deodata, poate ca trebui sa o iau mai usurel, dar a fost foarte bine, Depinde mult si de copil, si de cum accepta el papelul. Dupa vreo doua saptamani am inceput si cu fructe dimineata (mar, para, piersica - progresiv introdusa cate una la 3 zile) sub forma de piure in care am mai adaugat un piculet de apa plata. Si abia apoi am introdus cerealele (am incercat o perioada sa i le dau in bibi, dar se chinuia ca nu-i placea tetina de lichide groase, iar cu cea normala era prea greu, asa ca acum i le dau cu lingurita).Eu am preferat sa-i introduc cerealele mai tarziu deoarece Sofia a fost si este un bebelus mare si nu vreau sa o grasunesc. Daca folosesti Nan, ei recomanda trecerea la nan2 de la sase luni.
Roxicucu, imi pare rau sa aud ca aveti probeleme asa mari. Va tinem pumnii sa va faceti repede bine.
Oana (kay), iarta-mi ignoranta, dar pe ce post o sa apari (de cand cu gaza nu prea am mai apucat la tv si sunt totalmente rupta)?Ei, lasa ca te descurci tu ca esti fata superdescurcareata!
Iar am avut o noapte distractiva, de data asta din cauza unei idioate de vecine care-si monta mobila la doua noaptea, de mi-a trezit-o pe Soso si mi-a trebuit o ora sa o adorm iar apoi inca o ora sa adorm eu (dupa inca una m-a trezit gazulina ca-i era foame).Mor de somn! Ma duc sa citesc si ce-ati mai scris in capitolul trecut ca iar am ramas in urma cum vinerea nu sunt acasa.
Si daca tot va plangeati de soacre (in capitolul trecut ce-i drept!), hop si eu: are tendinta sa o indoape si sa o imbrace gros pe Soso! Oricat i-am spus ca nu-mi place ideea, cum scapa singura cu ea (si vinerea n-am ce face, dar cu ea ramane)cum isi face de cap. Si acum un banc cu soacre:
Doua babe isi spuneau off-ul una alteia:
- Mai ce s-au schimbat timpurile...Tu-ti mai amintesti ce rele erau soacrele pe vremea cand eram noi tinere?
- Da, mai! Si acuma vezi ce rele sunt nurorile?
Pup!


Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Paflo spune:

Pitica, sper ca ati avut parte de o aniversare frumoasa!Sa fiti fericiti impreuna! Pe mine ma buseste rasul cand imi amintesc de aniversarea noastra de anul asta...Puiu a venit tarziu de pe santierul de la casuta noastra, Sofia a fost ca turbata in ziua aia, asa ca n-am apucat sa fac nimic bun. Ne-am hotarat sa iesim la o pizza in apropiere (cu tot cu cupil ca soacra nu s-a sesizat sa stea cu ea, bineinteles!), am imbracat cupilu' urlator, ne-am intolit si noi...ajungem la terasa, ne punem la masa, comandam si...incepe circul: se pune fata mamii pe un plans de zici ca o transa cineva!N-am reusit nicicum sa o linistim, asa ca am luat pana la urma pizza acasa la pachet si am mancat-o pe rand, unul din noi tinand copilul urlator in brate, iar seara tarziu, epuizati cu totii, am dormit toti trei in patul matrimonial...
PS: nici nu-mi mai amintesc daca a venit sotulache cu flori sau nu, asa eram de zombi (dar probabil ca da, ca altfel ma enervam si mi-as fi amintit).

Florina si Sofia (09.05.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

Ia uitati aici cum rade Maya

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze
Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Oana, nu ai de ce sa ai emotii si nu te mai gandi ca arati aiurea. Pai tu aveai grija de Soso, cand altele se duceau la fitness. No offence pentru cele din urma, e doar comparativ. Eu, spre ex, nu mai am nicio scuza ca arat din nou ca o gravida in 6 luni. Pai gandeste-te ca ajuti alte mamici aflate in situatia ta. Sau care se pot afla la un moment dat. Am vazut ca esti prietena cu dulciurile, ca si mine. Eu stii ce fac? Ma mai pacalesc cu cate o lgt de miere. Imi taie pofta de dulce instantaneu. Si unde pui ca-i si sanatoasa. Iar cand am chef de rontait (asta e problema cea mai mare, nu pofta de dulce), rontai mere si morcovi. Cred ca o sa ma transform in iepure. Ce o sa se bucure sotul meu daca ar fi asa, macar sa capat si pofta lor de sex. Eu parca am devenit apatica dpd asta de vedere dupa sarcina.

Asa. Multumesc, fetelor, pt raspunsurile cu diversificarea. E clar ca fiecare are o schema aparte, dar principiile sunt cam aceleasi. Am decis sa o ascult pe pediatra, cel putin pana ajung la dr Palicari. Doar atat ca Mara e grasunica, e dezvoltata bine, cam pt 9 luni din ce am vazut eu din tabele si nu stiam sigur daca e ok sa-i dau cereale, ca am inteles ca-i ingrasa. Dar o lgt in biberonul de dupa baita nu e chiar asa mult. Asa ca i-am luat Marei cereale Nestle cu orez si morcovi "Burtica sanatoasa". Scrie pe ele pt etapa 1, dar scrie si ca sunt de la 4 luni. Parca asa am retinut, ca acum nu mai am cutia in fata. Si i-am luat si Milupa, fara nimic. Si pe astea scrie de la 4 luni. Nu mai stiu cine spunea - Pepsi sau Paflo, dar s-ar putea sa confund - ca nu mai gaseste cereale fara fructe ca sa adauge fructe proaspete. Astea de la Milupa sunt fara fructe si fara legume. Si fara lapte. Asa ca le poti folosi pe-astea cred. Eu o sa-i dau Marei 2 saptamani din astea de la Milupa si apoi i le inlocuiesc cu Nestle "Burtica sanatoasa" cu morcov. Credeti ca o avea ceva daca i le inlocuiesc?

Pentru etapele urmatoare, caut razatoare de sticla, ca sa-i rad merele. De asemenea, m-am decis sa cumpar un steamer Tefal 4003, pentru prepararea legumelor la abur.

Pepsi, am primit mesajul. Merci mult.

Oana sau pentru cine intereseaza, si Mara are niste cojite pe portiune mica de cap. Arata ca niste solzisori. Si pediatra mi-a spus sa-i dau cu ulei de masline cu vit A cu 1/2 de ora inainte de baita, apoi sa o spal cu galbenus. O sa va spun daca ii trec. Prietenei mele, care are o fetita de 10 zile cu cojite pe corp, i-a spus sa-i faca baita cu tarate de grau puse intr-un saculet (ca o infuzie).

Roxicucu, imi pare rau ca treceti prin situatia asta, cu spitale si restul. Ii doresc multa sanatate capsunelului. Si noi am fost acum vreo 2 saptamani la Grigore Alexandrescu sa i se scoata Marei un mic chistulet de sebum pe care il avea pe sanul drept. Asa o nascusem si se cam marise o data cu cresterea ei. Nu a durat mult, dar pt mine a fost o vesnicie. Si cand mi-a luat-o sa o duca in blocul operator, m-a bufnit plansul, pt ca am simtit ca mi-o ia de tot. Probabil ca am o mica depresie post partum.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mica0307 spune:

liviana 30 nov - 2 dec KIDEX si 6 -9 dec BABY EXPO.

Mica cu Maya Alexandra (10 mai 2007)


www.helpsonia.com/" target="_blank">Rugati-va pentru Sonia
Poze
Poze intalnire
www.youtube.com/watch?v=mXhigPz-PX8" target="_blank">Filmulet
Hainutze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chris27 spune:

Salutare fete dragi!Mi-a fost tare dor de voi...Am citit tot ce s-a scris in urma,nu am ratat o pagina...nimic,nimic...Noi am fost in spital de luni pana vineri,Roxicu...exact acelasi lucru l-am patit si noi...Daphne avea obrajii rosii ca focul,temperatura 39,deja ii dadeam de o saptamana Ospamox(la recomandarea medicului de familie)...La spital ni s-a spus ca usoara raceala pe care o are nu justifica febra,s-a oprit administrarea antibioticului si in urma analizelor facute s-a aflat ca e vorba despre intoleranta la lactoza(foloseam Milumil 2,la fel ca voi)si acum Daphne papa Nan 2 HA...Am crezut ca stiu multe despre bebelusi,chiar foarte multe...dar la asta nu m-as fi gandit niciodata...Nu stiu cum s-a intamplat lucrul asta,daca e ceva provizoriu ori ceva de durata...nu inteleg chiar nimic...mai ales ca intr-o zi,singura fiind cu copiii acasa i-am dat lapte de vaca(acum vreo luna,ploua tare afara si nu puteam sa-i iau cu mine la Billa sa luam lapte praf)...I s-a facut o analiza la scaun (bioclinica-pt depistarea hemoragiilor oculte-rezultat negativ)...Dar testul de sange din spital a fost pozitiv...Asa ca sunt tare in ceata...Peste o luna vom repeta testele si vom vedea pe ce formula mergem in continuare...Am ramas profund impresionata de amabilitatea medicilor,nu credeam ca se poate asa ceva(data fiind experienta din maternitate)...Chiar ca D-zeu mi-a scos in cale numai oameni buni care nu m-au lasat sa simt nici un moment ca situatia scapa de sub control si...in ciuda oboselii mi-am pastrat optimismul ,am fost neobisnuit de calma si de stapana pe mine...Daphne e bine acum ,avem 8 kg 250(de la 2kg 600)e o frumoasa (ce modesta sunt!!!)si e stapana mea,asa o si alint...Stapana...fac totul ,oricand pentru ea,ma maimutaresc in ultimul hal pt un zambet!Si cand imi spune meme...ma topesc!Va pupam pe toate cu mult drag!

Album foto | Slideshow
excursie
www.sonia.as.ro/" target="_blank">ajutati o fetita minunata!
casuta noastra

Mergi la inceput