***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (19)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Graviduta si eu iti spun ca o sa auzi 1000 de scheme de diversificare. Importanat e sa le asculti pe toate si sa faci ceea ce crezi tu ca e mai bine pt bebe. Eu am inceput mai devremme dat fiind ca era exclusiv pe lapte praf asa ca amm zis ca nu era nici o pierdere. Daca alaptam, pana la 6 luni nici nu ma gandeam la altceva, dar asta e... Am inceput cu suc de morcovel pe care l-a urat din tot sufletul si nu ne-am ales decat cu o tona de hainute patate...apoi am continuat cu cel de mar pe care l-a acceptat, a uramt zeama chioara de supica (pastarnac, morcov, telina, apoi cartof dulce si dovlecel)pe care a adorat-o si in final i-am si pasat toate aceste legume in supica, pe care o topeste in continuare. In schimb, nu mai vrea marul, nu mai pomenesc de pulpa lui...Supica chioara a mancat din prima 80 ml ca mu se mai oprea si mi-aparut rau sa ii scot biberonul, si din aia pasata si mai mult cred. Nu a avut fata nimic, poate si pentru ca era destul de maricica. Alte fructe mi-e frica sa ii dau, nu prea mai sunt multe variante la piata si ma cam tem de cele de supermarket. O sa mai astept putin si o sa ii dau mandarine, si portocale, peste vreo luna poate.


Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ralucami spune:

Salut fetele!

Trec si eu, in mare viteza, pe-aici ca sa nu ma dati disparuta de tot.

Sobi stai linistita ca nici noi nu am inceput diversificarea. Puiutii nostri fiind nascuti cam in aceiasi perioada, iti dai seama ca o sa trecem la alimente noi cam in acelasi timp! Nici eu nu ma grabesc , vreau sa fac totul cu cap, sa nu cumva sa-i dau peste cap stomacelul Mariei, ca si asa e micuta rau. Pana atunci e hranita exclusiv la san.

Aporpo de exclusiv la san. Nu mai retin pe unde, in capitolul trecut vazusem o fraza de genul: "da si eu il/o hranesc exclusiv la san dar ii mai dau de sete si niste suc de mar/morcov/etc etc" Nu vreau sa sune aiurea, dar asta inseamna ca s-a inceput diversificarea. NU E doar alaptat. Isi primeste hrana si de la alte surse , DECI NU e clar "exclusiv san"!

Noi am facut si al doilea vaccin DTP si urmatorul va fi polio. In Ro se face? Noi urmam schema japoneza de imunizare si pana acum am facut BCG, 2 DTP, si urmeaza un Polio si ultimul DTP. Si cu asta incheiem prima serie de vaccinuri, si o sa reincepem la 1 an si jumatate.

Am facut si controlul medical de 4 luni si Maria e perfect sanatoasa doar ca e o papusa in miniatura. Are abia 5360g si 63cm la 4 luni si 10 zile. Am REREREREREdiscutat cu pediatrul ei problema asta si omul a fost cat se poate de clar: intr-un fel ia in greutate un copil care s-a nascut cu 3,5 kg si altfel ia Maria care a avut la nastere 2656g. Ideea de baza care e: sa isi dubleze greutatea de la nastere, si daca are si ceva in plus, deja e super. E super sanatoasa si vioaie, nu mai are probleme nici cu burtica si face kk normal, face multe chestii pe care reuseste sa le faca un bebe de 5-6 luni: se roteste pe toate partile, isi tine perfect gatul, are o morticitate extraordinara. Una peste alta: eu sunt multumita, nu are rost sa ma ingrijorez aiurea.

Liviana o intrebare: la wrap, ce anume trebuie sa faci in afara de tiv- la masina de cusut? Am 5 m de material de 1m latime, il tai pe 1/2 si gata, nu? Si inca ceva: ce fel de material: am inteles ca bumbac, dar de care: ca ala de la cerasafuri sau mai mult de genul tricou?

La multi ani celor care si-au sarbatorit lunisoarele! Sa cresteti mari si sanatosi!!!

Si "la multi ani" si fetelor care au serbat anii de casatorie!Casa de piatra si fericire inca 100 de ani ! Si noi luna asta implinim...7 ani! Ce repede a trecut timpul!

intrebare: voua v-a venit ciclul? Sau ar fi cazul sa ma panichez?


Nu mai pot sa scriu, desi as mai avea de povestit. Maria e la mine in brate si se zbate ca pestele. Am fost la un Halloween party la niste copilasi draguti si printesa mea s-a cam speriat de zgomot si costume.

revin mai tarziu!



Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Da, Chiquita, stiu ca sunt multe variante si problema e ca nici nu stiu daca e suficient ce mi-a zis pediatra sa-i dau. Adica doar cereale. Mara se dezvolta bine si nu vreau sa ma grabesc cu diversificarea, mai ales ca racusorii au sistemul digestiv mai sensibil si nu vreau sa i-l dau eu peste cap. Asa ca ne interesam treapta cu treapta. In ceea ce priveste capsunica ta, eu zic sa nu ii schimbi prea des fructele pt ca am inteles ca bebelusii iubesc cat de cat monotonia, adica lucrurile cu care sunt obisnuiti. Eu o sa i le introduc, cand o fi cazul, la distanta mai mare intre ele, aprox o saptamana-10 zile.

Acum am o problema cu cerealele astea, ca nu stiu de care sa-i iau. Daca ii dau un fel si apoi le schimb o avea ceva?

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Ralucami, mie mi-a venit ciclul luna trecuta, adica la 3 luni de la nastere. Nu mai alaptam de o luna.

Pentru fetele care discutau despre biscuiti: am citit pe site-ul Nestle ca biscuitii lor sunt pt bebelusi de peste 8 luni, asa ca, daca vreti sa le introduceti capsunicilor, sa va uitati ce contin. Ma gandesc sa nu contina gluten, ca am inteles ca pana la 6 luni nu e voie. Biscuitii acesti fiind pt 8 luni+ s-ar putea sa contina si asa ceva.

Intrebare intrebatoare: ati introdus laptele de continuare? Eu folosesc Nan 1 si pediatra mi-a spus ca o sa-l folosim pana la 6 luni, cand ii dam Nan 2. Dar eu parca stiam ca se introduce laptele de continuare la 4 luni.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns chiquitita spune:

Graviduta, trebuie sa vezi si cum reactioneaza bebe. Inca ceva, poate nu am explicat eu bine: am lasat sa treaca cate o saptamana ba chiar 2 la inceput intre alimentele noi. Si nu vreau sa ii schimb fructele, doar ca as mai introduce un fruct ca e doar mar...Eu stiu ca odata introdus si acceptat un aliment poti continua cu el si introduce altele noi.
Edit : am impresia ca la fiecare marca de lapte praf continuarea e diferita:la unele de la 4 la unele la 6, scrie pe cutie.
Mami de Livia (08.06.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Carmen_So spune:

Graviduta, si noua ne-a zis pediatra sa incepem diversificarea cu cereale. Asta din cauza ca suntem silfide, adica la 4 luni si o saptamana avem 5.100 si 59 cm. Daca n-as fi la al doilea copil din categoria super musca, m-as ingrijora, dar asa, ca mai am una acasa, stiu la ce sa ma astept.

Cum spuneau si fetele, fiecare pediatru are schema lui, dar eu cred ca e bine ca aceasta schema sa fie bazata exclusiv pe cunoasterea copilului caruia i se aplica, adica sa nu recomande aceeasi schema si unuia durduliu si unuia mic, ca nu "tine". De asta cred ca ar fi bine sa ajungi la Gina Palicari, sa vezi ce zice (si sa ne spui si noua).

Cerealele recomandate in prima etapa sunt cele fara gluten, o sa vezi ca scrie pe cutii, indiferent de la ce firma ai lua. iar daca le amesteci in lapte, asa cum se face la 4 luni, trebuie sa fie si din cele fara lapte, ca mai sunt unele care contin si lapte. O sa mai vezi ca doar pe cerealele Humana mai scrie "de la 4 luni", pe celelalte scrie "pentru etapa 1", asta datorita recomandarilor OMS de a alapta exclusiv pana la 6 luni (au considerat ca daca scrie pe cutie de la 4 luni induc mamelor ideea ca trebuie sa alapteze pana la 4, ma rog, cred ca sunt multi barbati in OMS de gandesc asa, dar in fine). Cred ca din acelasi motiv a disparut mentiunea " de la 4 luni" sau "de la 6 luni" de pe unele cutii de lapte praf. Eu una am sa-i dau Nan 1 pana la 6 luni, ca sa n-o zapacesc, ca si-asa mananca putin.

Carmen, Mara (12.08.04) si Ana (21.06.2007)
poze cu Mara

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxicucu spune:

Salutare capsunici!!
Am intrat si eu o viteza sa va spun despre noi. Suntem din nou in spital, va spuneam eu marti seara ca i-au aparut lui bebita cateva pete rosii pe obraz si pe gat...ei bine, pana dimineata s-au inmultit si s-au intins pe toata fata, pe gat, prin par, pe manute si pe picioruse. Am plecat de urgenta cu el la spital si ne-am internat din nou...Se pare ca a facut o alergie la proteina din laptele de vaca, i-am inlocuit laptele Milumil cu Milumil HA, dupa cateva mese s-a stricat la burtica si a trebuit sa-l intrerupem si pe acesta. Ne-a trecut pe supa de morcovi doua zile si acum reintroducem lapticul putin cate putin si ramanem in spital ca sa fim sub observatie. Sper sa fie bine ca nu mai rezist si nici bebe nu e in apele lui, mi-e asa de mila de el... Acum am venit putin acasa sa fac un dus si plec din nou ca l-am lasat pe bebe cu tati si nu vreau sa faca asistentele figuri.
Va pup si recuperez eu cand ma intorc, sunteti asa de harnicute, capitol dupa capitol... Trebuie sa tin minte ca am ramas la capitolul 18
Sanatate la capsunici!!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kay spune:


cojitele din cap : da, se duc de tot cu klorane crema de curatare. putin pe o compresa sterila, frcat putin locul si se duce coaja, se hidrateaza pielea si miroase si frumos !

menstruatie : depinde si de cum ai nascut... daca uterul se retrage la dimensiunile normale, menstra trebuie sa se instaleze, daca nu se instaleaza, e semnal de alarma. mi-a zis ecografista sapt trecuta, care masurandu-mi uterul "mi-a prezis"cu exactitate cand o sa fie urmatoarea menstra, adica a doua zi. si asa a fost !


nici noi n-am diversificat, am incercat sa ii dau o juma de masura de cereale de orez si mi-a tras un scaun moale de visam monitoare si perfuzii noaptea... asa ca stau cuminte pana o vrea ea... deocamdata daca-i dau 1 l de lapte, cred ca l-ar manca pe tot, ca vorba aia, face pipi, bea laptic, mai face un caca si gata stomacelul... cred ca daca as conecta-o la lapte, ar fi minunat !

mai vroiam sa anunt ceva de mare importanta : si-au revenit scaunele. sunt iar verzi-tomnatic, tari ca plastelina nemodelata si miros de parca a mancat o pisica decedata ! deci dunt fericita !


si acum serios, am primit o invitatie in emisiunea Corinei Danila, sa discutam pe tema sanatatii/spitale/medici/"copii malformati". si ma duc. deci luni seara de pe la 8 elefantelul dragalas (eu) se face de ras in direct ! acu dau din colt in colt cu ce ma imbrac, ca sa ma duc sa ma tund, daca ma machiaza ei acolo, au si hair-stilist? pai daca tot ocup juma de cadru, macar sa fie o juma de cadru ageabila !io nu-s straina de camere de filmat, lumini, filmari etc, da DIRECT !!! n-am facut niciodata. si ma *** pe mine de frica... trebuie doar sa-mi amintesc doar cum e la filmari si cum faceam de nu tradam emotiile... si mi se pare penibil sa intru in platou cand oamenii aia aplauda si ma prezinta tanti aia... o sa ma fac de cacat !!! heeeeeeeeeeeeeeeelp !!!


pitica, cum fu?

ella, ti-am admirat flacaul, parca e mai frumos decat ultima data cand m-am uitat la el ! si tu esti asa frumoasa, si sotul la fel... nu mai zic, ca zice lumea ca sunt hop de-o parte !
cat despre cutia cu optimism /(asa i-ai zis, nu?), nu e cutie, e sac fara fund !


oana de Sosonica 6.06.2007
asa creste Sonia

Sonia
ACTE diferite interventii, diagnostice etc.




50.000(germania)-75000(sua) euro pt a salva viata Sosonicii!!!www.helpsonia.com

rest de strans : 17.000(germania)-42.000(sua)euro !

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

vali, distractie placuta, merci ca intrebi de medicamente, am sa le caut aici, am gasit pe google despre ele

sobi, asa este chiar si eu ma gindeam ca pina=l diversific eu pe david ceilalti vor minca sarmale deja dar stai linistita ca fiecare copil are ritmul lui, si are toata viata sa se tot diversifice, parerea mea

la multe lunisoare mario de ileana_marius(ce mai faci pe unde esti?) david de alyna27, teodora ioana de florina, alexia de ramesy, mara de graviduta si ana de madi

graviduta, e bine sa iei cerealele simple, iar cind introduci alimentele la fiecare nou aliment trebuie sa=l dai si astepti 3 zile inainte sa dai alt aliment ca daca sint reactii de orice fel(diaree, bubite, etc) sa poti identifica de la ce, de fapt asta e faza cea mai importanta a diversificarii, in rest poti incepe cum crezi tu, cu legume cu fructe cu cereale, atita timp cit respecti regula asta de aur esti pe calea cea buna. deci de aia nu e bine sa iei din prima cerealele cu ceva in ele ptr ca daca face o reactie(chiar daca in familie nu aveti alergici) sa poti scoate imediat alimentul,cerealele sint pe stadii de dezvoltare, scrie pe cutii, inainte de 1 an e bine de evitat glutenul datorita ca poate da intoleranta sau boala cheliaci. fructele si legumele fierte sint mai usor de digerat ptr pitici, e bine sa fie fierte in abur(sint niste aparate" speciale ca o sita si sub face abur, ca sa se prezerve cit mai mult din vitamine dupa fierbere.carnea ouale, se dau mai incolo nu imediat cind incepi(6-9 luni) brinza, iaurt tot dupa 9 luni. sint anumite alimente care e bine sa fie evitate la copii sub 1 an, cum ar fi portocala, tot ce are nuci, kiwi,din cauza de alergii chiar daca voi nu aveti, ca nici noi nu avem si dominic a fost alegic la lapte vaca. sint si cereale simple, alea ptr incepatori scrie pe ele, alea cu amestec sint ptr copii mai mari, bafta, ai primit mailul?ca l-am mai trimis o data

ralucami, pediatru trebuia sa ma fac ca asa zic si eu, fiecare copil are ritmul lui de crestere si conteaza enorm de la cit s-a plecat. avind in vedere de la cit s-a nascut micuta ta e f bine. asta e secretul alaptatului, si frumusetea lui, ca fiecare copil ia cit are nevoie, nu cit vrem noi, sau scrie in carte!ca laptele praf scrie se da atitia ml, dar poate ei nu au nevoie de atita, si de aceea copii alaptati exclusiv nu intra in grile" ptr ca nu poti face grile, ca fiecare copil e unic, ca si laptele ce=l are fiecare mama ptr copilul ei special facut. imi permit eu sa zic, nu te superi pe mine liviana, da materialul este preferabil sa fie mai mult spre tricou decit spre cearsaf, ptr ca e mai comod si mai usor de intins, cel putin al meu asa este.nici mie nu mi-a venit ciclul, dar nici nu ma agit cu dominic abia dupa 6 luni mi-a venit cind nu mai alaptam exclusiv

roxicucu, imi pare tare rau, dar eu ti=am spus ca poate fi alergie la laptele vaca(proteina)! copilul meu cel mare a fost 3 ani de zile alergic cu soc anafilactic!in cazul unei alergii trebuie incetata administrarea lui! contrar a ceea ce spun unii pediatri romani!!!trebuie sa-idai lapte care are proteina hidrolizata, adica sparta in mii de bucati sau lapte soia ptr sugari(trebuie vazut daca nu are alergie incrucisata!

andrada, unde esti? sper ca sinteti bine!
Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Soniacamera lui dominic
camera lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Multumim tuturor celor care ne-au urat azi!

Kaytinem pumnii luni! Imi pun alarma la telefon sa nu uit sa ma uit.

Eu m-am intristat din nou, ca tocmai am citit pe hotnews ca prima operatie a Teodorei nu a fost reusita si ca nu s-au strans decat 40.000 de euro. Cineva scria pe aici ca s-au strans deja toti banii si ma bucurasem...

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana

POZE


"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput