***Capsunele-n scutecele de mai-iunie2007*** (19)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Multumesc, mary lou. Si Mara a papat tot lapte praf exclusiv de vreo 2 luni, pt ca pana la 2 luni i-am mai dat de la mine cate un bibe pe zi, dar tot Nan era baza. Pediatra mea a spus ca o sa-i introducem cereale de la 4 luni, de-aia ma interesa cum a fost la voi. Stiu ca e posibil ca cerealele sa o umfle si nu prea vreau asta. Nu stiu daca sunt indicate la toti copiii si care sunt mai bune. Si nu stiu de ce aveam impresia ca tot din luna a 4-a se da si suc de mere/morcov.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ella_74 spune:

Graviduta, ca tot shed pe aici far de copil; uite, asa i-am dat eu lui boby :
in prima zi 10 ml de suc de morcov si am crescut cu 10 ml in fiecare zi; din a 3-a zis am bagat si mar; am crescut cantitatea pana am ajuns la o masa, adica 150-180 ml.; i-am pus si piersica in sucul asta.
La inceput doar sucul, dupa aia i-am pus si pulpa.
Cereale noi am folosit si folosim de la Nestle, sunt cele pentru prima etapa, adica 4+ luni, se numesc "burtica sanatoasa"; ii pun o masura in apa calda, amestecata bine fiindca mai face si cocoloase si abia dupa am adaugat lapte, cate masuri puneam de obicei.
Supica la noi nu prea a mers, zeama aia chioara nici eu n-as bea, ca n-are nici un gust.
In pp pana la 5 luni cam asta ii trebuie lui bebe; dupa, incepi cu alte fructe, piureurile, branzica de casa, iaurt, biscuiti, etc.

, mamica de David (24.04.2007)
poze David
www.youtube.com/profile?user=bobysiella" target="_blank">FILMULET - Boby citeste

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

ne biziie dintii, si aseara si acuma s-a calmat dupa 1 fiola camilia de la boiron si calgel, saracutul mi-e tare mila de el!

vali, multumesc am sa caut aici sa vad daca gasesc. se poate lua daca alaptezi?

florentina, oricum e bine ca ai inceput aerobicul, de luni merg si eu la aquafitnes, ar fi trebuit sa incep lunea ce-a trecut dar din cauza racelii am aminat....ca la noi dimineata a dat gerul deja

didi, aici zic astia ca e febra numa cind are 38.5 luat rectal!!!mi-a fost greu pina m-am obisnuit cu asta,asa ca io nu dau cu rosii

ella, of imi pare rau ca vei trece printr=o operatie, dar daca e necesara, atunci curaj !da, e urita, am vazut poza, la fel o am eu pe cea de la sin....si medicul care m-a operat mi-a recomandat o operatie plastica, si nu am avut bani atunci si acuma e inca urita, au trecut 5 ani....!sa stii ca nu ai de ce sa te simti vinovata ca ai scos copilul, aici medicii spun clar, temperatura scazuta afara nu da raceala....pai eu si la -10C il plimbam pe dominic la aer. numai in Ro credeam ca vintul rece imi produce raceala, sau daca beau apa rece, etc, astea sint mituri!aici oamenii la -40C cu factorul vint se baga in apa fierbinte de jacuzzi si apoi sar in piscina inghetata....inca mi-a fost frica sa fac si eu, dar tot o s=o fac, ca cica e tare sanatos. si oamenii nu racesc, sint locuri speciale unde mai si dai bani....da sa termin cu alaptatul ca-mi mai ingheta laptele eu, din contra, desi david e fornait l=am scos la aer, ca-i face bine, asa mi-a zis si medicul, in casa sta in mircobii lui, in loc sa ia aer curat!si erau 13C si azi si a dormit 1 ora jumate pe terasa!

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Soniacamera lui dominic
camera lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Pepsi spune:

mica, asta este ptr tine si poate alte fete interesate, este despre alaptat http://www.desprecopii.com/info.asp?id=94 este un articol f interesant, gasesc multe lucruri ce mi-au zis si la clinica de alaptat,

Flavia mamica fericita de David 22 iunie 2007 si Dominic 17 mai 2004
albumele de familie
www.onetruemedia.com/otm_site/view_shared?p=3d7f6050076153b58e971e" target="_blank">capsunici minunate de mai-iunie 2007
www.helpsonia.com/povestea-soniei" target="_blank"> ajutor ptr Soniacamera lui dominic
camera lui david

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Vali5 spune:

Buna dimineata!


Jacob de Arthurana
Dragos Stefan de Moko
Mara de Graviduta



Piticul meu s-a culcat la ora 20 si mi-a dat trezirea la 8. Wow, cat a putut dormi! M-a trezit de cateva ori de sete sau vroia suzeta. Dar a fost o noapte super, mai ales fata de cea precedenta...

kid, sa ne povestesti cum a fost la petrecerea de Haloween.

Graviduta, sa-ti traiasca papusa! Si multa bafta la diversificare!

Pepsi, miercuri ma duc la doctor si il intreb daca se pot lua pastilele in timpul alaptarii.

Ma duc sa ma pregatesc ca azi suntem invitati la nasi si vreau sa ma aranjez si eu putin.
Va pup si va doresc un week-end linistit!

Valentina, mamica lui Andrei - 24.04.2007

Botez
Prima excursie

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Sobi spune:

ella, nu mi se pare inestetica, poate doar putin prin faptul ca nu dreapta si ca zici tu ca e tare. si a mea e tare in mijloc, dar nu am treaba cu ea. oricum pentru tine si moralul tau e important, asa ca go for it! iti tin pumnii sa fie bine. la ce clinica o faci si cu ce doctor? si eu zic sa nu te mai simti deloc vinovata cu raceala lui boby, se intampla oricui. eu l-am scos ieri putin afara la pranz, si deja pe seara fornaia de zor - ce sa fac acum sa nu-l mai scot deloc?! eu chiar vroiam in dec sa merg la munte cu el cateva zile.

Ralucami nu ai mai scris de mult nici tu... elteka nu mai zic, ne e datoare cu un capitol intreg.

multumim fetelor care isi fac timp si raspund mesajului gravidutei cu diversificarea! pepsi, cred ca ai nostri vor fi ultimi capsunari diversifcati...

l-am vazut aseara pe prigoana schimband pampersi - foarte constincios!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns doxinu spune:

SOBI stai linistita ca si capsunelul meu tot "nediversificat" este si asa v-a ramane pana la 6 luni!Dacac lor le merge bine asa nu avem de ce sa ne facem griji.Au toata viata timp sa pape altfel de mancare decat tzatzy!Fetelor va doresc o sambata frumoasa!


www.onetruemedia.com/my_shared?z=210f38dfc24c406f33fc4d&utm_source=otm&utm_medium=text_url" target="_blank">botezul unui inger

minunea noastra Stefan 13.06.2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Madi spune:

Buna dimineata/ziua mamici de capsunici!

Mario Luca de Ileana_marius
David de Alynta27
Teodora Ioana de Florina
Alexia de Ramsy
Mara de Graviduta

si si pentru Ana mea iubita!

Graviduta in privinta diversificarii, nu cred ca vei vedea doua scheme identice. Fiecare medic are o parere si o schema, asa ca daca tu ai incredere in medicul tau, fa cum spune el. Am vazut, de exemplu, ca medicul lui Mary Lou i-a recomandat suc de citrice. Eu stiam ca citricele sunt alergene si nu se recomanda pana la 1 an. La fel si cu iaurtul: si mie mi-a recomandat doctorita sa ii dau iaurt de la 5 luni, prin carti scrie ca dupa 7-8 luni. (Eu nu i-am dat inca iaurt)
Eu am inceput cu suc de mere, cateva lingurite, apoi mar ras, si apoi supita clara. In supita i-am pus mai intai telina, morcov, pastarnac, radacaina de patrunjel (am vazut ca lui Mary Lou i-a recomandat sa i le puna de-abia apoi pe astea). Dupa o saptamana de zeama chioara de supa am inceput sa ii pasez cate o leguma. Mai intai morcov, pe urma am adaugat telina etc. Dupa aceea i-am mai introdus dovlecel, ardei gras, si acum ii pun si cate o foaie de ceapa (dar ceapa si ardeiul nu i le pasez). Dimineata i-am mai dat in loc de mar ras, cereale cu mar de la Humana. Eu incerc sa nu o grabesc asa tare cu diversificarea, mie mi-e frica de alergii pentru ca suntem amandoi alergici. Si o sa aiba o viata intreaga sa manance diversificat. Si eu nu cred ca daca ii introduci alimentele mai tarziu nu le accepta. In strainatate, unde se recomanda diversificarea dupa 6 luni, cum de accepta copiii foarte bine alimente noi?!

Madi si Ana Teodora (27 aprilie 2007)

Asa creste Ana

POZE


"Daca ti se pare ca esti prea mic ca sa ai un impact, incearca sa mergi la culcare cu un tantar.”

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns petit_ange spune:

La muuuuuulte lunisoare pt Ana de Madi, Alexia de Ramsy, Mario Luca de Ileana_marius, Mara de Graviduta, David de Alynta27, Teodora Ioana de Florina!
Nici noi nu am inceput inca diversificarea la modul serios, adica Isa n-a primit decat suc de mar + morcovi pana acum. De saptamana viitoare incepem si noi cu cerealele. Si apropo de biscuiti, dr mi-a zis ca la farmacii se gasesc biscuiti speciali pt bebelusi de la Nestle.
Ieri am facut si noi vaccinul de 4 luni, a si cantarit-o dr si are cam 5760gr. Asa ca tot manechin am ramas. A zis ca la 4 luni ar fi trebuit sa aiba cam 5900 dar fiindca e un copil vesel si vioi parca am inceput si eu sa nu-mi mai fac atatea griji cu greutatea. Important e sa fie sanatoasa!
Weekend placut pe plantatie!

Mami de ingeras - Isabella (21.06.2007)
www.flickr.com/photos/12409567@N03/" target="_blank">Poze cu Ingerasul meu

The world is full of wonders if you look with open eyes!!!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Graviduta spune:

Multumim fetelor si capsunicilor pentru urari si va dorim multa sanatate si sa fiti veseli tot timpul.

Merci, Ella si Mica.
Azi a fost pediatra pe la noi, i-a facut vaccinul si a zis ca luna asta ii dam doar cereale. I-am spus ca i-am mai dat noi pe la gurita cu zeama de mar si ii place, asa ca a fost de acord sa-i introducem si putina zeama de mar, 6 lgt, diluate cu tot atata apa. Atat luna asta.

Am vazut si eu cerealele Wellbeing de la Nestle si i le-am aratat si ei si azis ca pot sa-i dau, dar eu nu vazusem ca de fapt este orez cu morcov, asa ca nu stiu daca sa i le dau pe alea sau alte cereale simple. O sa o sun sa o intreb. Astea de la Nestle sunt sub forma de pudra, ca laptele? Care sunt cerealele fara gluten? Exista si simple, ca pana acum am vazut numai combinatii cu morcov, banana sau cirese (Nestle, Milupa, Humana)?

Mara are 69 de cm si 7,560 kg. Si a ras in hohote. Mai radea ea, dar azi a fost haioasa rau.

Alina si Mara (27 iunie 2007)

Mergi la inceput