Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 13

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Multumesc fetelor pentru aprecieri.

Daniela super ideea, vor iesi dementiale prajituricile alea.
Eu deocamdata nu-s asa 'dotata' cu tot felul de forme, poate in timp. Deocamdata sunt fericita ca am gasit forme pentru mini-tarte, chiar daca sunt un pic mai mici decat cele pe care le-am gasit initial si nu le-am cumparat.

Natalia eu sper sa-ti dau feed-back dupa weekend-ul asta cu noua prajitura. Si eu vreau s-o fac tot in forma rotunda si oarecum mi s-a parut cam prea mare cantitatea de biscuiti, de obicei in forma mea nu am folosit mai mult de 200-225 gr. biscuiti pentru blat (ca doar toate cheese-urile au fost cu blat de biscuiti). Tu ai folosit cantitatea intreaga cum era la reteta?


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Daniela, ce idee buna cu forma de stea, ar fi si tematic de sarbatori.

Monica, sintem bine, multumesc de intrebare Azi floricica mea face 2 luni, am fost la vaccin. Totodata am masurat-o si cintarit-o: are 57 cm si 5 kg. Fratiorul merge la gradi si se pregateste de serbarea de Craciun. Numai ca nu vrea sa invete si sa spuna poezia pe care i-a dat-o educatoarea. Vrea sa spuna o alta poezie, tematica careia n-are nici o treaba cu Craciunul incercam sa-l convingem sa invete poezia "regulamentara".

Alina, da da, biscuiti sint cam multi, ai dreptate. Eu am facut in forma de 28 cm diametru si erau cam prea multi. Dar n-au incurcat, ca erau buni . Insa poti fara frica sa micsorezi cantitatea, ar fi si pentru un aspect mai frumos al prajiturii.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alina, nici eu nu am inca atatea forme cate idei am in cap. De ex aseara mi-a venit ideea cu steaua si acum trebuie sa-mi caut forma.
Azi am comis clatitele pufoase inca o data, acum cu kiwi si esenta de portocale. Sunt bestiale.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia mersi mult, forma mea are 26 cm, deci e putin mai mica decat a ta. Deja nu mai am rabdare sa gust praji.
Sa-ti traiasca micutza si sa-i traiasca si fratiorul ca tare simpatic mai e .

Daniela la noi nici nu stiu daca am vazut forma de stea, inimioara stiu ca am vazut, dar stea nu cred.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, cu ce fel de fructe vrei sa faci prajitura? Merci de urari!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Cred ca pun visine si alune. As lua coarne (cranberries) daca as gasi, sunt tare bune, stiu ca in State facea unul din bucatari niste fursecuri triunghiulare cu coarne si erau foarte gustoase.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, cranberries nu sint coarne, ci rachitele (Oxycoccus) le zice in romana. Stiu ca la americani (dar si la rusi) sint niste fructe f. populare in gastronomie. Pe aici eu una n-am vazut, si nici nu le-am gustat vreodata. Coarnele se numesc in engleza Cornelian cherries (cornus mas in latina), fructele sint mai lunguiete, avem si in parcul de linga noi un corn. Coarne am vazut toamna in piata. Le cunosc, pentru ca am mincat destule in copilaria mea, compotul si dulceata de coarne sint delicioase, de neuitat.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Nu stiu de ce aveam impresia ca alea sunt, le-am ginit asa mici si rosii in poza aia cu reteta. Mersi oricum de lamurire. Prin piata nu trec, asa ca depinde ce voi gasi in supermarket (am mai mari sanse la visine).


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Natalia, ma bucur ca sunteti bine

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Natalia - am facut azi prajitura cu banane. Mi-a iesit belea!!!

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput