Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 14

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

quote:
Originally posted by Roxana Claudia

Natalia - am facut azi prajitura cu banane. Mi-a iesit belea!!!

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)



Roxana, sa va fie de bine! Noua ne place tare mult aceasta prajitura si aproape de fiecare data fac portie dubla. Nu stiu daca ai fost pe faza, am scris nu demult ca am facut prajitura inlocuind banana cu dovleac copt, iar vanilia cu scortisoara si nucsoara. A iesit o alta prajitura delicioasa, te sfatuiesc sa o incerci.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda
Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Roxana Claudia spune:

Nati - tot portie dubla am facut si eu (am mare incredere in retetele tale) si s-a mancat pe nerasuflate. Iar ideea cu dovleacul e imbietoare rau. Insa tare ma tem ca iau in greutate la fel ca in sarcina trecuta. Uite....abia sunt in sapt 27 si am luat 13 kile. Data trecuta aveam la nastere 28 kile in plus Asta pt ca...imi place sa gatesc. Ma relaxeaza!

Roxana 27 sapt cu si Catalin (5 iunie 2006)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Roxana, hihi, te pomenesti ca imi ceri dupa aia sa-ti platesc abonamentul la sala. Lasa, nu-ti face griji, o sa dai jos toate kilogramele in plus, sint convinsa!

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Pentru ca bubulina mea se lasa asteptata si eu m-am plictisit de asteptat ,ieri m-am apucat de prajiturit.Dar cum nu eram pregatita pentru aceasta indeletnicire am improvizat si eu cate ceva cu ce-am mai gasit prin frigider. Si uite asa am facut untort cu 2 feluri de ciocolata si niste cremsnit.
Pentru tort am facut blatul de la Krem si pentru creme am avut doar juma de kil de frisca,dar a iesit tare bun.
Iar cremsnitul...aluat de foietaj umplut cu Creme Ole,facuta numai cu smantana ca sa iasa mai teapana.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

Mi-am dat seama de ce eu nu trec asa des pe-aici. Ptr ca in comparatie cu voi eu prajituresc mult mai rar.
Mihaela, bune improvizatii ai facut. In special aia cu doua feluri de cioco, ma face sa salivez aici. Si ce de-a chestii ai tu prin frigider!!

Eu am facut azi placinta cu branza si mere uscate
Am folosit reteta de aluat de la placinta cu dovleac a Nataliei. Am vrut sa va scriu si voua impresiile ptr ca sunt ft multumita si incantata de acest aluat. Natali stie ca eu eram ft sceptica la anumite chestii, dar pana la urma m-am convins ca se face ft repede si e perfect ptr ceva rapid. Daca ignoram si caloriile continute, e chiar delicios.
Unica chestie, ca asa si nu am priceput de ce nu mi-a crescut asa ca Nataliei, dar oricum e ft bun. Sotul meu care zice sa nu fac dulciuri ca el nu mananca, a mancat vreo trei felii asa fierbinti cum erau.



Lilia si Amelia(26.09.2004)


Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

In seara asta fii-miu cica vru clatite. Si cum imi place sa stau sa le coc m-am bucurat nespus! Si mi-am zis eu ca sunt smechera si fac niste clatite de alea pufoase si scap mai usor. Si cand le vazu fii-miu: "mami da' astea sunt clatite?" Hait! Cum sa explic copilului ca is clatite de alea americanizate? Si-i zic: "Aaaa...nuuu...is gogosi mami..." "Mami,da' eu am vlut gogosi?" "Da,mami gogosi cu ciocolata ai vrut!" Noroc ca aveam niste Finetti in frigider si l-am imbunat,a uitat ca vru clatite.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Miha, ce faci, draga, aburesti copilu'? Norocul tau ca l-ai putut convinge, altfel parca vad ca mai faceai o tura de clatite, de data asta din alea adevarate.

Alina, unde esti? Tot we-ul m-am gindit la tine, daca ti-a iesit/placut prajitura.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabiarama spune:

Spre rusinea mea n-am mai dat demult pe "la bucatarie" .Sa nu credeti insa ca nici prin bucatarie nu am intrat .

Natalia , vreau sa iti multumesc pentru reteta "Poienitei cu ciuperci" .A placut la nebunie invitatilor mei .Din pacate nu aveam bateriile incarcate ca sa fac si niste poze .Si tortul cu 3 feluri de ciocolata a facut furori .Am avut ceva probleme cu stratul de cioco alba ,dar noroc ca v-am citit constant si eram pusa in tema cu tot ce se putea intimpla .Am si poza ,acum o descarc ,dar merge cam greu .Krem-ul e deja vedeta si cind am vreo petrecere toata lumea se asteapta sa o guste.Am mai incercat si reteta de fursecuri trufe .Yammi !Cred ca mai am citeva asa ca ma duc repede sa le pozez .

Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia scuze ca te-am facut sa astepti, am intrat mai tarziu azi, din motive de ocupatii de serviciu. Am facut www.flickr.com/photos/9684774@N08/2063472124/in/set-72157600636179296/" target="_blank">tarta, a iesit tare buna, intr-adevar combinatia de acrisor si dulce/moale si crocant e super. Totusi eu la blat am folosit doar 200 de gr. de biscuiti si 100 de unt (si asa mi se pare cam mult unt si probabil il mai reduc data viitoare) si am pus si o lingura de miere. E clar ca se va lasa cu repetir. Uite si www.flickr.com/photos/9684774@N08/2063472132/in/set-72157600636179296/" target="_blank">sectiunea. Si mie mi-a iesit crema mai mult crem decat alba, tot Primola am folosit si eu. Poate data viitoare incerc Kandia, am vazut ca au scos si ei cioco alba simpla, iar pretul e comparabil cu Primola.
Duminica am mai facut www.flickr.com/photos/9684774@N08/2063472148/in/set-72157600636179296/" target="_blank">o prajitura, in onoarea formelor de mini-tarta achizionate intr-un final glorios dupa indelungi cautari. Este prajitura aceea la care se formeaza sos de ciocolata in mijloc. Era o reteta si pe culinar, eu am luat una din Good Food si pot sa spun ca e simplu de facut si dementiala la gust (mai ales pentru iubitorii de ciocolata).



Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns strumfi2004 spune:

Bine v-am regasit!
Ce de bunatati apetisante!

Natali, suna fantastic noua reteta, am notat!

Alina, ca de obicei, ne incanti cu dulciuri mai ceva ca la cofetarie!

Miha, ai noroc ca poti convinge copilul usor, sa fi fost Maria, sigur ma apucam de clatite adevarate, e fana inraita! Si vad ca nu te lasi de prajiturit, zici ca se lasa asteptata bebelina? Poate ne dai si noua un semn cand va veni, sa va facem galerie Fratiorul ce zice, apropos?

Ultimele mele dulciuri au fost fursecurile Nataliei (weekend-ul trecut) iar sambata am facut aceasta improvizatie din care mai e doar putin, am improvizat bine, nici nu se putea altfel cu asa ajutoare!

Gratiela, Maria si Stefan

Crede in ochii copilului tau!

Mergi la inceput