Deserturile Nataliei si nu numai ale ei (18)

Raspunsuri - Pagina 12

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia arata si suna foarte bine noua ta reteta, mi-am si notat-o si s-ar putea s-o incerc chiar in weekend-ul asta.
Eu am comis tortul cu 3 feluri de ciocolata, dupa cateva peripetii a iesit totusi foarte bine, a fost apreciat de toata lumea. Din pacate pozele nu am reusit sa le pun, din lipsa de net acasa, promit sa revin cu ele cat de curand.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns adi69 spune:

Natalia,coltunasi am facut de pofta mamei mele..si a infulecat Catalina doua farfurii pline..nu stiam cum s-o opresc sa nu-i vina rau..:)

Arata bine tarta..inca ma gandesc oare ce gust o avea facuta cu coarne..??

Alina,ce peripetii?

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Adriana pai am vrut eu sa fiu smechera la asamblare, de fapt, m-am comportat ca o incepatoare. Am vrut sa asamblez tortul direct pe platou. Bun, zis si facut, am pus blatul si in jurul lui inelul de la forma detasabila. Numai ca blatul s-a micsorat putin la copt iar mie nu mi-a trecut prin cap sa imbrac totul in folie inainte (insa asa am sa fac pe viitor) si m-am luat de cap cand am vazut ca incepe sa se scurga crema alba pe sub inelul de tort. Pana la urma am rezolvat, ca am pus ceva greu deasupra, sa apese bine inelul si n-a mai curs. Am avut si emotii mari cu crema alba, mi-a fost teama ca nu se intareste, a iesit tare lichida, plus ca n-am razuit-o, am rupt-o doar in bucatzele si nu s-a topit calumea, a trebuit sa intorc oala pe foc. M-am invatat minte si la urmatoarele am pus cioco la robot si n-am mai avut probleme. Pana la urma rezultatul a fost impresionant si ca aspect si ca gust (am folosit si esente diferite pentru fiecare strat). Toate au fost invatatura de minte pe viitor, pentru ca sigur il voi mai face.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

In sfarsit am reusit sa incarc si pozele: www.flickr.com/photos/9684774@N08/2051405663/in/set-72157600636179296/" target="_blank">tortul intreg si www.flickr.com/photos/9684774@N08/2052191660/in/set-72157600636179296/" target="_blank">felia.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Balbina spune:

Alina, bravo ca in pofida peripetiilor ti-a iesit un tort intr-adevar impresionant! E ornat mai ceva ca unul din cofetarie, iar de gust nu-mi ramine decit sa-mi imaginez ce fantastic a fost.
In ultima vreme am mai ciupit cite bucatica de cioco ocazional si vad ca fata n-a avut nimic. Imi fac curaj sa incerc si eu acest tort.

------------------
Numai bine,
Natalia, Vlad si Vanda

Sa faci o femeie fericita e foarte usor... dar si foarte scump.
Poze

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Alynutza spune:

Natalia sa stii ca merita, este un tort bestial pentru ciocoholici asa ca mine . Cu ornatul m-am chinuit un pic, am vrut sa iasa altceva, pana la urma n-a iesit, asa ca l-am netezit si-am luat-o de la capat. Voiam o chestie ca o panza de paianjen, insa pentru asta ar fi trebuit sa fac si o glazura deasupra si mi s-a parut ca ar fi totusi un pic cam prea mult.
Am uitat sa spun ca eu am folosit cate 130 ml frisca lichida (ca n-am avut cu ce masura 125), 200 gr. cioco si 110 ml. frisca batuta pentru fiecare crema. Si inca o impresie: cred ca data viitoare n-o sa mai folosesc un pliculetz intreg de esenta de migdale, a fost un pic cam prea puternica si predomina ca si gust.


Truly great friends are hard to find, difficult to leave, and impossible to forget.

www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636179296/" target="_blank">prajituresc si www.flickr.com/photos/9684774@N08/sets/72157600636180054/" target="_blank">bucataresc
Mrs. Perfect for more than 1 year

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns LiliaToma spune:

quote:
Originally posted by Balbina
Si acum, despre gust: a fost fenomenal, un deliciu, pe care in mod sigur o sa-l mai prepar nu o data de acum incolo. Musafirii mei au fost in extaz (si nu mi-e teama ca exagerez ), ca si mine de altfel. Dimineata am mincat ultima feliuta cu mare regret ca e ultima. Recomand cu multa caldura sa o preparati, eu una sigur o fac si de Revelion.



Daa, eu confirm. Din fericire, am fost printre acei musafiri care au savurat delicioasa prajitura. Visina acrisoara si ciocolata dulce au dat un gust demential. Foarte, foarte buna.
Eu deja am inteles, ca tr sa imi fac drum cat mai des pe la Natali, sau sa imi cumpar casa in zona [:d]

Iar voi, fetelor, sunteti niste gospodine adevarate. Eu mai urmaresc din umbra si ma delectez cu pozele voastre.

Lilia si Amelia(26.09.2004)

Copiii vin pe lume cu agenda lor proprie: unii ne lumineaza viata, unii ne testeaza rabdarea, unii ne dau un scop, altii incep sa aiba grija de noi.. cert este ca atunci cand vin, copiii schimba totul.. ( DH)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns mariussimiuc spune:

Asa dragelor...prajituriti...prajituriti...Eu am luat o pauza ca nu mai pot sta prea mult in picioare...Ma uit la pozele voastre si ma delectez cu o banana,un mar...un kinder de la fii-miu...

dar...promit ca voi reveni in forta.

Miha si Robert


Cand viata iti ofera lamai fa-ti o limonada...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns danyce spune:

Alina, absolut minunat ti-a iesit tortul cu 3 ciocolate. Eu am de gand sa-l adaptez putin de sarbatori, mai bine zis sa fac un fel de prajiturele, de genul muffinsurilor, adica in formele acelea de muffin. Ma gandesc sa fac un blat mare de ciocolata dreptunghiular, sa decupez cerculete la fel de mari ca fundul formelor, sa acopar formele in staniol si sa torn pe rand straturile de ciocolata, apoi sa le scot usurel din forme cand se va fi inchegat ciocolata. Si eu am avut un succes deosebit cu tortul asta de ziua Almei si doresc sa-l repet, insa cu alta infatisare .
Natalia, ce bine suna combinatia de ingrediente insirate in ultima ta reteta!Miam-miam, asa as papa acum o felie! Cred insa ca rabd pana la Craciun si pun reteta asta pe post de desert festiv.I-ar sta tare bine intr-o forma de stea.

Daniela Veuger si Alma Bianca 21 octombrie 2004
Alma,poze noi,si mai noi,cele mai noi,nou-noute,
poze yahoo


www.desprecopii.com/forum/topic.asp?TOPIC_ID=43451" target="_blank">Povestea Almei

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns monica-elizabet spune:

Doamne Alina cum arata tortuletzul ...super!!!
felicitari!
danyce, este o super idee multumesc
Natalia, ce mai face prajiturica cea mai dulce? dar fratiorul ei?

monica
mami de alex si ruxi
Prajituri si papa bun
Papa de Post

Mergi la inceput