Strumfi de iulie-august 2007 (15)

Raspunsuri - Pagina 11

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns lorinaoo1 spune:

Hello!
Venim si noi cu mai multa voiosie! Cea mica adoarme in carucior cu ochii pe pereti sau la bec Ma bucur tare mult pt spatele meu ca deja ma doare si cand stau doar eu in picioare
Deni felicitari pt noua titulatura si pt rezultatul la examen Esti tare, ce mai...
Oana interesanta tema ai propus ieri. Eu as spune ca perfectiunea e artificiala, deci eu nu-mi doresc decat sanatate si minte multa sa imi pot intelege pitica, ca de iubire si intuitie nu duc lipsa, stii tu cum sta treaba cu instinctul matern.
Mita, Bondoc aveti niste fetite superbe sa nu va aud ca sunteti nemultumite.




Lavi - fericita deLorina Maria (5 iulie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns dsteluta91 spune:

neata bondac79.ce mai faci?ai mai intrat pe mes.?noi ne pregatim de botez ca il avem duminica.bebele tau ce mai face ? cand mai intri pe mes. sa imi mai trimiti o data pozele cu voi ca nu le-am salvat si nu le mai am . vrea si sotul meu sa il vada pe bebele tau. pupici dulci

album foto

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by i_ulia

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

fetelor, cu cojitele in cap cum s-a votat pana la urma? ca la noi vad ca nu trec de la sine, si ma gandeam ca o trebui sa dau cu ceva. s-a mai discutat pe aici, m-am bagat si eu in vorba, dar nu mai stiu care a fost concluzia....trebuie sa mi se dea refresh
Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita



s-a votat ca unele mamici dau cu stelaker de la mustela, altele cu ulei de masline cu o ora inainte de baie si dupa aia pieptanat bine. ambele solutii functioneaza.

Iulia, mama lui Iris Maria (7.8.2007)



Danke schon, iulia

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Asa, acum sa scriu si eu ceva in legatura cu subiectul de ieri. Ca l-am propus si apoi am disparut. Dar am citit tot ce ati scris despre. Asa frumos! Cred ca daca, peste ani, copiii vostri ar citi numai aceste mesaje ar putea spune cu toata taria ca au MAME PERFECTE.


Diana, ideile tale mi-au placut cel mai mult. Parca mi-ai fi citit gandurile.

quote:
- trebuie sa-ti stabilesti prioritatile (copilul sa fie sanatos, bine hranit, imbracat si iubit). Restul sunt doar lucruri pe care o mama perfecta "ar trebui" sa le faca.
.

Asta mi-a placut teribil.
ma gandesc ca sunt mame care vor sa isi creasca copiii dupa niste reguli, fara sa se gandeasca daca respectarea lor are vreun rost. Am auzit mamici care se laudau ca au lasat copilul de un an sa planga inchis in camera lui un sfert de ora. De ce? Pentru ca voia in brate, iar ea nu are tot timpul din lume sa stea cu el numai in brate. ca stie ea ca un copil nu trebuie tinut in brate.

Stim cu toatele ca e greu sa ai un bb pe care sa trebuiasca sa-l porti numai in brate, ca e greu sa-l dezveti la un moment dat de suzeta sau de dormit cu tine in pat. Si atunci apar de la sine niste reguli de genul: copilul nu tr sa doarma in pat cu mama. Cristina a explicat foarte bine cum s-ar justifica asta, dar, atata timp cat stii ca nu-i face rau copilului, de ce sa ne stresam sa obisnuim copilul intr-un patut care i se pare rece si neprimitor. De ce sa-l lasam sa planga minute in sir pentru asta?

Toate suntem mame perfecte!!!
Dar prin asta eu nu inteleg ca suntem niste mame care respectam reguli impuse de unii (chiar si justificate foarte bine), ci pentru ca ascultam, inainte de toate, de copilul nostru. De instinctul nostru matern. A nu se intelege ca resping categoric orice regula. Am mai spus: sunt adepta educatiei, dar nu o confund niciodata cu dresajul.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns ghinetz spune:

Simo, unde esti??? Stiu ca a fost frumos afara si ca l-ai dus pe Matei sa-i arati frumusetile Tudorului (a se citi: "ale vietii de student in Tudor" si nu "studentele din Tudor"). Dar...nu ti-e dor de noi? Ca noi mai vrem povesti. Si sfaturi. Si pareri.



Oana, Stefan si Victor






"unui copil trebuie sa-i dai radacini si aripi"

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by mychydutza

quote:
Originally posted by aylin_tarcan

fetelor, cu cojitele in cap cum s-a votat pana la urma? ca la noi vad ca nu trec de la sine, si ma gandeam ca o trebui sa dau cu ceva. s-a mai discutat pe aici, m-am bagat si eu in vorba, dar nu mai stiu care a fost concluzia....trebuie sa mi se dea refresh

in alta ordine de idei, broscuta plange cand ii e somn, si nu se lasa pana nu o adormi (cu chiu cu vai, cu plimbari prin casa indelungi). e un plans de crezi ca se sfarseste lumea si il potolesc cu greu si dupa mult chin.oare cand o invata sa adoarma singura cand ii e somn? si cand somnul se imbina cu foamea, nici nu mananca nici nu doarme, ci doar tipa. pana nu e calmata (iar cu chin si dupa multe tipete) nu accepta tzatza. dupa ia e ok, mananca si adoarme la tzatza. dar chinul e chin...

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita



referitor la cojite si noi avem din abundentza...parca suntem un crustaceu. am cumparat Mustela Stelaker.dam cu ea doar de cateva zile si doar in sprancene am observat o ameliorare. acu probabil nu pot sa dispara asa dintr=o data de pe cap.parca nu sunt chiar asa tari ca inainte. incerc sa le desprind cu peria insa me frica, ca deja i-am facut vreo doo bubite. asa da dau in continuare cu crema, baie la cap la 2 zile si asta e! cica nu=l supara in nici un fel, doar aspectul estetic lasa de dorit.hehehe. si noi ar trebui sa fi frumosi ca sapt viit avem botez.

ref la plans isterik si refuzu tzatzei sa stii ca si al meu a facuta asa. plange , ii e foame dar nu suge. are tzatza in gura dar el tot urla. atunci o iau pe Suzy si i-o bag in gura si=i fac asa ca la catzei: ba i=o dai ba i=o iau, pana prinde de ea. i-o las cateva secunde , o scot repede si .....zbang bag tzitzy in gura. la mine merge

mihaela
www.flickr.com/photos/mychydutza/1380165427/in/set-72157602003316854/" target="_blank">BEBE PRODIGY
www.flickr.com/photos/mychydutza/sets/72157601777053940/" target="_blank">poze bebe



merci mihaela. si la mine a functionat aia cu suzeta, zbang tzatza.
acum inca mai are momente de tipat la tzatza, dar nu ca inainte.

azi mi-a vomat rau de tot, fetelor. si pe mine, si pe ea, si pe jos lac. nu imi dau seama de ce. sa ma duc al doctor? poate fi ceva grav? ca eu habar nu am

in legatura cu cojitele, ce perie se poate folosi? ca nu ma duce capul. exista unele de bebei? sau cum trebuie sa fie?

sarumana si

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns aylin_tarcan spune:

quote:
Originally posted by mita.2000

Buna Dimineata si de la noi!!!Si Ancuta este mai miorlaita de ieri - sper sa nu-mi raceaca mai ales ca tati e racit si seara nu pricepe si sta bot in bot cu ea!!!

Referitor la cojitele din cap - si noi ne-am confruntat cu acesta problema si inca mai avem cateve - eu am luat un sampon - spuma de la Mustella si o spal pe cap cu el de o saptamana - e adevarat ca nu zilnic - si sa stiti sa s-au redus substantial - mai are cateva pe crestet!

De cateva zile seara de pe la 7 cand ii dau sa suga o apuca niste urlete nene de nu-i mai intri in voie - vrea sa suga , trage doua guri dupa care zbiara ca din gura de sarpe - in cele din urma dupa zece min de ragnete se potoleste si mananca linistita !! Pe la 9.30 noi ii facem baita dupa care mai urmeaza o runda de urlete cu supt si in cele din urma adoarme la san!! o pun in pat si doarme cumintica pana la 6-7 dimineata. Eu am devenit imuna la urlete ca stiu ca pana la urma se linisteste si adoarme la sanul meu dar taica-sau se uita saracul cu o fata!!!Cam asta despre noi...

Cat despre mama perfecta - asa cum s-a mai spus pe aici cred ca singura mama perfecta e chiar mama pt puiul ei - cred ca orice femeie are o relatie speciala cu puiutul ei si nu se pune problema daca esti sau nu perfecta - e vorba de o relatie de dragoste care apare la nastere si care sigur dureaza toata viata!!!

Madalina - mami de Anca 08.08.2007



cunoastem, madalina!

cum se cheama samponul ala supma? e stelaker sau e altul?

Aylin cu mica broscuta Alma (20.08.2007)

www.flickr.com/photos/13757856@N04/sets/" target="_blank">broscuta gargarita

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Eles spune:

Si puiul meu se trezeste de 2 zile tot la 3, il pun la san si dupaia la 6.30 se trezeste din nou , iar asta nu s-a mai intamplat de vre-o luna.
Voi v-ati pus bebelusi in scaunul de masina? Maine vrem sa plecam din Bucuresti si nu stiu daca sa-l punem in scaun sau nu. Avem scaun de la chicco pe care scrie 0-18 kg, dar nu l-am pus niciodata in el.

Elena, mamica lui Denis ( 05.07.2007)
http://good-times.webshots.com/album/560867777QSGQnv?vhost=good-times

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bondac79 spune:

LORINAOO1 multumesc de complimente ,noi stim ca avem un bebeica frumos si chiar daca nu era frumos era al nostru si stii cum vine proverbul :"fiecare cioara isi lauda puiul ei" mame perfecte nu exista doar ca fiecare face ce crede ca e mai bine pt. copilui ei .atunci cand bebe vrea sa pape, sa ii vorbesti,ca vrea in brate sa il adormi ,sau doar ca sa te vada si sa te simta aproape de el si tu sa nu il lasi sa planga e fericit ii se vede bucuria in ochisori care ii stralucesc , esti multumita ca bebe rade ca e fericit!

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns bondac79 spune:

spuneti-miva rog cum schimb caracterele si culoarea in context ca nu reusesc ?nici sa iau alineatul de la capat nu dau de urma .nu merge nici la: tip caracter nici cu size si culoare. parca-i facut !ELES daca bebe tine capul poti sa o pui in cosulet auto ca doar asta e bun acuma nu scaunele de alea mari .poti sa ii pui o paturica facuta pachet in scobitura cosuletului care e prea adanca dupa care daca nu vrei sa ii pui centurile sa ii pui o alta paturica ca sa stea comfortabil si asezat in sens invers de mersul masinii.eu asa merg cu fica-mea tot timpul si in casa cand am treaba ca sa stea cuminte o pun acolo.eu fac treaba si ea e vesela ca e cu mami si ma vede ca o iau cu mine unde am treaba in casa.Andreea Catalina

Mergi la inceput