Albinute & bondari de martie-aprilie '07 (41)

Raspunsuri - Pagina 3

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns Mihael@ spune:

Da' chiar...ce e cu medicamentele astea pt. oprirea lactatiei? fac rau, au efecte secundare, sau ce?

Cu trezitul asta noaptea, of, abia am scapat de vreo saptamana ... timp de o luna si ceva s-a trezit din ora in ora pana la 4-5 dimineata si abia apoi dormea si ea pana la 8 fara intrerupere...uneori sugea...alteori doar se fandosea la san...si eu tot ziceam ca de la dinti, dar de unde, nu are nici un dinte...nici nu vreau sa ma gandesc cum o sa fie cand o sa-i iasa de-adevaratelea

Mihaela siStefania (19 martie 2007)

Poze
Varsta Stefaniei
www.desprecopii.com/info.asp?id=1199" target="_blank"> Povestea nasterii

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

rianna_stef – tinem pumnii sa fie totul bine cu bebelusul din burtica. Sot “sforaietor” avem si noi, asa ca el doarme singur in dormitorul mare si eu cu printesa mea in celalalt dormitor. Daca stie cineva un remediu vreau si eu ca as vrea sa o las pe piticot sa doarma singura in camera ei.

Serbi – eu as continua sa alaptez in timpul zilei si doar seara formula. Daca tot ai laptic e pacat sa nu-I mai dai puiului tau.

Selene – “mica, pitica, mofturoasa si stirba” da frumoasa foc. Si ce mandra sta ea acolo in fotoliu.

anamana123
– ce Mariuca frumoasa si ce buni mandra de nepotica ei…

raluca22 – la multe lunisoare lui Robert si felicitari pentru dinti

azi am papat si noi pe langa supa crema de legume (mdovlecel, morcov, pastarnac, telina, ceapa si ardei - doar la fiert) gutuie coapta. A fost asa simpatica, la inceput s-a strambat, ca era putin acrisoara, dar a mai vrut. i-am dat decat vreo 4 lingurite, dar ii mai dau si maine, daca tot ii place. Am copt o gutuie intreaga, mai pot sa-i dau si maine din ea sau o mananc eu pe asta si-i coc alta?





Crina si Maya Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Crina_mio spune:

Fetelor voi le dati la bebei kefir? si daca da, unde gasiti? Eu n-am baut niciodata, dar am tot auzit-o pe alionushca si as face si eu. Dar de unde sa iau ciuperca? ca am inteles ca aceasta ciuperca se pune in lapte si asa se face kefirul. sau se gaseste la noi si kefir deja preparat?




Crina si Maya Georgia

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns gabi78 spune:

Imi cer scuze fetelor pt mesajul telegrafic de azi dimineata . Am reusit sa citesc citeva mesaje si apoi s-a trezit Tudor si am plecat in parc. Dupa-amiaza am avut program de curatenie, ca nu mai pot tine pasul nici cu treburile casei ceea ce e cam nasol.
Acum m-am apucat sa citesc si voi raspunde pas cu pas.
Raisafudulu am vb cu pediatra lui Tudor despre Zymaflour dar nu m-a sfatuit nici cum. Mi-a spus ca cel mai bine e sa intreb un stomatolog. O alta docotora la care am mers cu el mi-a spus ca trebuie sa ii dau de la 6 luni pina la aparitia primilor 20 de dinti apoi sa intrup si sa il spal cu pasta de dinti cu fluor si sa reiau administarea cind ii pica/cresc dintii definitivi pina la 15-16 ani cind ies cei din urma dinti definitivi.
Eu am decis sa ii dau dupa ce am vb si cu mamici cu copii mai mari care administreaza acest Zymaflour copiilor lor. Parerea stomatologilor este ca nu trebuie intrerup deloc pina la 15-16 ani, pt ca odata cu intreruperea pot sa apapra si cariile. Ramine de vazut.
Am inceput sa ii dau de la aparitia primilor dinti. Vad ca deja s-a mai raspuns la chestia asta.
Roxanici nu ziceam sa schimbi vasul pt Rares si ci pt tine. Mie mi-ar fi greu sa ii dau dintr-un bol asa adinc. Eu ma descurc mult mai bine cu castronel.
Arissa Sa iti traiasca nepotelul! E un nume foarte frumos Tiberiu. Mie imi place nespus de mult. Am un f bun prieten pe care asa il cheama.
iuliana2007 felicitari pt progrese!
madybulancea, radcarmen, ddana, raluca22 si voua felicitari pt dintitsor/dintisori!
doina oare nu toti barbatii sunt asa la boala? Daca nu toti atunci majoritatea. Se rupe pamintul in doua cind sunt bolnavi si nu stiu cum se face dar si duc boala mult mai greu decit o femeie.
mihael@ super tare visul tau cu Roxanici
radcarmen eu scot de seara borcanelul si il las in frugder. Stiu ca am citit undeva ca asa e cel mai bine sa dezgheti chestii.. indiferent despre ce e vorba. Apoi il vars in oala si-l incalzesc sau il pun cu totul in ibric cu apa calda si pe foc. Mi s-a intimplat odata insa sa plezneasca borcanul. Cred ca era focul prea iute.
Microundele nu le folosesc decit sa incalezsc apa.. apa chiaora pt lapte.. si numai dimineata la 6 cind mi se inchid ochii de somn si mi-e lene sa deschid aragazul.
ddana petrecere frumoasa. Poate totusi va faceti un pic de timp si pt voi.
paxela sanatate multa tuturor!
rianna_stef sanatet multa si poate nu se adeveres presimtirile tale. Daca gasesti o solutie la sforaitul sotului sa imi spui si mie.Eu il las pe el in dormitor si plec eu in sufragerie ca la noi e sufrageria "deschisa" ca sa zic asa si daca se duce el acolo rasuna si mai tare in toata casa.
elyanne, karra80 multumim pt retete!
Atentie la orezul cu lapte formula! Iese o mare porcarie! Mai bine incercati cu lapte 1,5% grasime inndoit cu apa pt inceput.
tzuna si la noi tot 19 grade sunt. Peste zi hai sa zic ca mai urca un grad doua. Noapte ii pun body cu mineca lunga, pijama cu mineca lunga si pantaloni lungi si soste. Pantalonii ii bag in sosete ca sa evit sa si-i traga. Si eu il gasesc inghetat bocna, cel putin miinile si fata, pt ca el intelege ca pilota este ca sa stea pe ea, nu sub ea!
ioanaradu servici usor si numai bine lui Matei. Pe mine mama m-a dus la bunici de la 3 luni ca asa era pe vremea aia si acolo am stat pina la 6 ani. Si cind veneau ai mei duminica la mine eu alegam bucuroasa la ei si le spuneam "bine ati venit mamaie si tataie" Sper din toata inima sa nu ti se intimple asa ceva. Cred ca era groaznic pt mama.

vestuta ca a lui Rares am vazut simbata in Carrfour. Ce e drept nu m-am uita f atent la ea dar semana f tare cu ce a pozat Roxanici. Era 20 de ron parca. Si daca e in Carrefour la Ploiesti sigur trebuie sa fie si prin Bucuresti.

sherbi sfat pt intarcat nu am. Felicitari pt dintisori. Eu ii dau Nan 2 lui Tudor si consider ca e bun. Poti incerca Topfer daca pretul e primordial. Si am o prietena care ii da copilei ei Novalact, care iar cica e bun. Atit Topfer cit si Novalact se gasesc numai in farmacii(Donna) sau in cabinetele medicale.

Ha ha ha Am ajuns din nou la zi cu citit/raspuns. Nu imi vine sa cred.
Poze de pe webshot nu pot sa vad la porcaria asta mica de calc asa ca miine reiau cu vizionarea pozelor. sper sa ma lase Tudor.
Va doresc o noapte placuta si somn usor! Cit mai putine treziri!
Cit am scris eu bartai mesajul Tudor s-a trezit de 3 ori!Sa ma astept la o nopate nasoala? Sper ca nu.

Va pup! Noapte buna!


aaa am pus si eu poza cu Tudor la Himalayaherbals. A aparut de 2 ori si de dimineata era pe prima pagina. Poate il votati si pe el, ca e si el de-al nostru.

Gabi mama lui Tudor (1.03.07)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns BiancaM spune:

Roxanici astia aici zic ca de la 7 luni poti da iaurt la bebe, dar sa fie iaurt nedegresat, sa fie integral, iar de la 8 luni branzica normala de vaci, tot asa nedegresata.


Editez, ca sa opriti lactatia si sa nu aveti probleme cu sanii, purtati in sutien toata ziua si noaptea frunze de varza putin zdrobite. Cam in 4-5 zile nu mai e lapte deloc. Asa intetionez sa fac si eu, dar deocamdata mai mulg dimineata si seara vreo 2-3 saptamani


Mamica fericita de Amalia Elena(6 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns riloasa spune:

Buna fetelor! Astazi am facut vaccinul de 6 luni. A fost cuminte, nu a plans decat putin. De mancat tot nu papa absolut nimic.
Dar sa vedeti ce poze am facut cu baiatul. Vreau sa ii fac un tablou mare si am zis sa fie mai dragut.


PRIVITI CE POZE AM CU BAIATUL PENTRU TABLOU
MIHAITA 31 MARTIE
http://riloasa.myphotoalbum.com/

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Zymafluor ... odata inceput trebuie dat pana la aparitia dentitiei definitive. Nu stiu cum se explic... fiecare pastila data se depune pe dinte strat peste strat... iar in momentul interuperii... portiunea de dinte care se formeaza atunci (in gingie) este fara fluor... si apar diferente si pete... si probleme... Acu' daca uit o pastila la 2-3 sapt. nu-i o tragedie... dar nu e bine sa fie interupt... Dintele n-ai de unde sa stii cand incepe sa creasca, pt. ca este in gingie... cand apare la suprafata deja este format in mare parte.

Pro alaptat din nou... cred ca majoritatea suntem... dar sa nu exageram... trezitul din ora in ora (cand bb mananca la san) si dormit toata noaptea (cand mananca lapte praf) nu are legatura cu nici un dinte... Si daca ar fi de la dinti atunci ar urla de durere, nu s-ar trezi sa suga...

Sherbi probabil este vorba de un puseu de crestere si care dureaza cateva zile (nu mia stiu la ce intervale erau... Krissy stia... chiar, daca ne citesti, mai da-ne un semn de viata )
Parerea mea e sa continui sa-i dai sa manance de la san in timpul zilei si seara sa-i dai lapte praf... poate trece peste faza asta si continuati numai cu lapte de la san...
Nu are ce sa se intample daca nu i-ai mai dat cateva zile... daca ai lapte incontinuare... si el nu refuza sanul, atunci e f. bine.

Despre intarcat... pastilele sunt destul de puternice (probabil au hormoni) si pot provoca greata si stari de rau... mai bine treptat... eu asa am facut si intr-o sapt. am ramas fara lapte (si fara tzatze ) Am rarit-o cu mulsul pana am ajuns la 24 d eore, 48... si deloc

Branza si eu o fac fara calciu lactic... cu iaurt... Uitasem de varianta asta pana am auzit-o pe Aliona de branza inchegata cu chefir

Iunitaaaaaaaaaaaaaaa unde umbli?

Io m-am ametit cu o bere ... avantaje... daca nu mai alaptez...
Aaaaa... si daca tot m-am ametit spun tot... de cand nu mai alaptez cred ca s-au reglat niste chestii la capitolu hormoni si mi-a revenit chefu de utza-utza





Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

quote:
Originally posted by elyanne
Aaaaa... si daca tot m-am ametit spun tot... de cand nu mai alaptez cred ca s-au reglat niste chestii la capitolu hormoni si mi-a revenit chefu de utza-utza









io zic ca e de la bere nu de la hormoni


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns diana_jors spune:

Riloasa: ati fost la Micii Campioni? Daca da, imi dai te rog pe PM preturile si conditiile? Multumesc.

Diana de Alex (23 aprilie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns alexia3 spune:

TOPAI...AVEM SI NOI UN DINTISOR...defapt a plesnit gingia si se vede o liniuta alba...
crina...chefir gasesti deja preparat la cora spre ex, la raionul de iaurturi ...am vayut chiar si azi dar cum eu nu sunt pro lactate...nu m+a interesat mai mult...
alionusha...trivalent, bivalent..atunci cum se explica faptul ca nu mananc carne si nici nu am mancat vreodata iar cu lactatele si ouale nu sunt prietena ,,,si ...dar lasa ca luna asta trebuie sa ajung sa fac si eu analizele din programul national si atunci va dau date concrete...oricum in sarcina...care stim toate cam cum se sta cu fierul ...nu am avut nevoie de fier si nici calciu...asa ca TRAIASCA LEGUMELE SI POPEY MARINARUL
deci...proteine se gasesc in leguminoase, cereale integrale, nuci, seminte, legume..mai concret soia 40%, fasolea 25%, lintea, nautul, mazarea25%cerealele 10%
fierul se gaseste in cereale integrale, leguminoase, legume cu frunze verzi, sparanghelul, praz, patrunjel, varza, cirese, fructe uscate, nuci, seminte. vit C favorizeaza absorbtia eficienta a fierului....inchei citatul...pt cine vrea,,,din cartea COPILUL VEGETARIAN de Elena Pridie...o compilatie de mai multe studii printre care si Studiul China
gata ma duc la culcare ca nu im place genul de discutii...eu sunt mai rosie in obraz ca mananc sfecla rosie si sunt plina de fier si beau lapte de soia si deci mai puternica...asa ca alionusha multi pupici din partea noastra si sa sti ca citesc tot ce se scrie si imbin cu stilul de viata pentru al imbogati pe ici pe colo si a mi-l face mai bun cu ajutorul vostru...in alta ordine de idei...azi am fost prin magazine sa caut material si nasturi pentru "paturica ortopedica"...multam de idee

http://community.webshots.com/user/alexiabryan
http://www.totsites.com/tot/alexiasibryan
http://www.totsites.com/tot/bryancontinuare

Mergi la inceput