Albinutze si bondari de martie-aprilie '07 (40)

Raspunsuri - Pagina 2

Inceputul discutiei

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Tema de dezbatere:

A venit copilul cand trebuia in viata voastra?Era bine mai devreme? Mai tarziu? Acum la al doilea va e mai usor (celor care au ) ?

Pe Andra am facut-o "din greseala", dar la timpul potrivit, pe Caterina am facut-o "la cerere" dar cam tarziu.
Multa lume zice ca la al 2-lea e mai usor....eu ii contrazic...esti mai atenta, mai meticuloasa, chiar daca ai o oarecare experienta "in domeniu" (pe care eu am uitat-o) copii sunt diferiti si prind vremuri diferite (iarasi cazul meu).

ca o paranteza: primul pampers pus Caterinei l-am pus invers...si injuram firma ca am prins un bax fara aripoarele de prins... (acu' 12 ani pelincile erau la putere)

La 40 de ani copilul mic, timpul si rabdarea ma pun la grea incercare!
Daca ar fi sa o iau de la capat as face 3 copii intre 25 si 35 de ani cu o diferenta de 3-4 ani intre ei....

O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

Selene Mi-au placut muuuuuuult.

Biky pun merele intregi, cu tot cu noja, miez... Cand sunt gata le iau coaja usor (deobicei se desprinde de restu') si iau cu o lingurita toata pulpa coapta, de pe cotor. Habar n-am ce mere iau... nu le stiu soiurile... din alea obisnuite... rosii si golden (cred) Mereu am incurcat soiurile de mere...

ghibuadina bravoooooo! pt. kg dat jos.

Amma Io n-as fi mancat... nu stiu de ce... da cand trebuia sa verific cat de cald e laptele meu din biberon, il incercam numai pe mana... niciodata cu l-am gustat...

Inaltime:
Elena: 164cm (mai mica decat mine)
Baietii: 176cm (cu un cm mai mari decat tac'su)
N-o se sa uite de sus la noi Mi-e greu sa cred... singur n-o sa fie Elena mai mica decat mine...
Dspre media la mine (calculata cu inaltimile parintilor)... la mine s-a potrivit

La capitolul diversificare si greseli... eu am gresit la primul copil... nu pt. ca i-a fi dat sare, ou sau altele inainte de momentul cand avea voie, ci pt. ca as fi facut orice, numai sa manance... ii dadeam si faceam orice ca s-ai distrag atentia si sa manance ceva...
Acu, la 3 ani, la fel manance... si crez ca am rezolvat ceva daca am "indopat-o" chiar daca ea nu vroia sa manance? Nu? Din contra... nu vrea sa guste nimic nou si mananca "din obligatie" ... E slaba, are 11 kile la 3 ani. Asta-i ritmul, de mancat mananca destul... nu cu pofta, dar mananca pt ca trebuie...
Acum, la baieti, am renuntat sa fac orice numai sa-i indop. Si cu toate ca s-au nascut cu 500/900g mai mici decat Elena, au ajuns la aceiasi greutate cu a ei, la 6 luni... Ai mei mananca cat vor, ce vor, cand vor. Ieri au avut mese la care au mancat cateva lingurite la mancare si 50 ml de lapte dupa. Aseara Andrei s-a culcat cu 90 ml de lapte la bord si s-a trezit azi la 11 dimineata sa manance.
O sa manance mai bine la masa urmatoare, in ziua ormatoare, luna urmatoare... Nu mai insisit pt. ca nu fac aceleasi greseli ca la Elena.
Toate gresim... intr-un fel sau altul... dar e bine sa ne corectam greselile...
Eu am zis ce am avut de zis... cine vrea sa ma asculte bine, cine nu, iarasi bine...
Nici eu nu puteam sa stau s-o vad ca nu mananca suficient, cand citeam cat mananca alti copii, si insistam, cu toate ca in majoritatea cartilor la capitolul diversificare scrie ca nu trebuie sa insistam... Acum cand am vazut "rezultatul" ... m-am lecuit.


Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Legea nr. 61/1991 pentru sanc#355;ionarea faptelor de īnc#259;lcare a unor norme de convie#355;uire social#259;, a ordinii #351;i lini#351;tii publice - cu modific#259;rile ulterioare.
Art. 2. - Constituie contraventie savārsirea oricareia dintre urmatoarele fapte, daca nu sunt comise īn astfel de conditii īncāt, potrivit legii penale, sa fie considerate infractiuni :

Alin 29). tulburarea linistii locatarilor īntre orele 22,00-8,00, prin producerea de zgomote, larma sau prin folosirea oricarui aparat, obiect ori instrument muzical la intensitate mare īn localurile sau īn sediile persoanelor juridice situate īn imobile cu destinatia de locuinte sau īn imediata vecinatate a acestora;

http://www.proeuropa.ro/HRO/legi/l61_1991.html


Ama si Lucas 12 Martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Zadi spune:

vroiam sa mai spun ca eu nu ii dau mai mult de 125 g piure si 100 ml supa. 200 ml e suficient pt. o masa completa la varsta asta.
Ian are 9 kg si e foarte bine pentru moment.Important este ca la un an sa isi tripleze greutatea de la nastere (3600g - 10800g) sau sa fie pe aproape, dar nu ar fi bine sa aiba mai mult de 11 kg la un an.

martutza - cat priveste venirea pe lume a celui de-al doilea bebe, iata experienta mea.

Cand a implinit Ingrid un an si 3 luni, ne gandeam deja la al doilea copil.Am incercat fara succes vreo doua luni.dupa aceea a fost perioada caninilor care a fost extrem de neplacuta, cu nemancat, nedormit noptile, tipat in miez de noapte - nu mai stiam ce sa facem si cum, a fost groaznic ce sa mai.
eu am menstra la 46 de zile si cand am plecat la mare ar fi trebuit sa imi vina si nu imi imaginam ca pot fi in perioada fertila.dupa destule pauze am zis ca nu ne-ar stica si noua sa ne simtim bine macar acum ca tot eram in vacanta. si vacanta a fost super.dar cand ne-am intorsla vro doua saptamani am sangerat doar doua zile. dupa cateva zile maica'mea zice : "da ce burta ai. nu cumva esti gravida", eu am sarit: unde vezi tu burta? ca tocmai am fost la ...
si ...pe 11 iulie 2006 imi fac un test de sarcina, ca ma rodea gandul si am vazut 2 liniute. dupa 10 zile imi mai fac inca unul,ca tot nu-mi venea sa cred si era bebe.Fuga la medic la Fundeni (eu sufar de sindrom antifosfolipidic - hipercuagulabilitate) si la ginecolog si am inceput imediat injectiile cu anticoagulant (zilnic * 13 luni).
Sarcina cu Ian a fost mai grea decat cea cu Ingrid, in sensul ca am avut arsuri groaznice incepand cu luna a doua si pana la sfarsit.Am mancat cutii intregi de dicarbocalm. Nu am suportat deloc cafeaua, dulciurile, ciocolata, bauturi alcoolice in cantitati infime de sarbatori. Toate astea le mancam in sarcina cu Ingrid. Dar fiecare sarcina e altfel.

Acum ma bucur maxim ca am al doilea copil. Si poate ma gandesc si la al treilea...caci imi place maxim sa fiu mama.

Zadi

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns elyanne spune:

A venit copilul cand trebuia in viata voastra? Era bine mai devreme? Mai tarziu?
DA. Nu era bine mai devreme... am facut-o pe Elena la 24 de ani... suficient de devreme
Mai tarziu? Nu, pt. ca aveam in cap sa facem 2-3 copii pana implinim 30 de ani... Nu ma gandeam ca vin 2 odata
Nu pot sa zic ca am renunta de tot la libertatea mea... pt. ca stam cu soacra si ne ajuta destul la capitolul copiii... stim ca putem sa-i lasa cu ea oricand, pt. ca sunt invatati cu ea, mananca cu ea, se culca cu ea... Putem sa-i lasam o ora, o zi, o sapt. Mai greu este ca sunt 3... Trebuie s-o obisnuim pe Elena sa stea cu mama, ca sa putem pleca vreo sapt. de acasa singuri... si sa ramana bb-ii cu soacra si Elena cu celalta bunica.
E bine ca bunicile sunt tinere si au rabdare cu ei... nu-i bine ca nu sunt la pensie nici una
E bine ca la 30 de ani o sa am copiii dati la gradinita si o sa pot sa-mi vad linistita de ale mele... sa dau odat licenta (pana atunci) si sa schimb domeniul de activitate N-o sa fiu prea "batrana" ca sa nu ma mai bage nimeni in seama... uneori la o femeie e o problema varsta Am timp sa ma mai apuc de inca o facultate, ceva care sa-mi placa... prima nu pot sa zic ca mi-a placut, dar daca am inceput-o, am continuat-o...
Lista e lunga... concluzia e ca momentul a fost cel mai bun... chiar daca a fost din greseala...

Acum la al doilea va e mai usor (celor care au)?
DA. Nu mai imi fac griji din toate tampeniile... de ce sughite, de ce nu ragaie ... si lista era luuuunga la primul bebe.
Acum sunt deja cu lectiile invatate, cu toate ca unele lucruri le-am mai uitat, dar deja a mtrecut odata prin ele si doar trebuie reamintite.




Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns Amma23 spune:

Feteloooor, nu-mi mai spuneti de greatza ca acum vomit si eu.
A venit la momentul potrivit? DA! Nu era programat, asteptat, dar nu ma pot gandi la un moment mai bun pentru a avea copii.La 30 de ani, e tomai bine pentru mine.Eu nici nu simt ca as mai vrea timp pentru mine.Ma cheama o prietena de vreo doua luni sa iesim intre fete si-i zic ca mergem si tot n-am chef.Mi mi-a trecut vremea .Mai fac planuri asa si cand sa ies ma razgandesc.Mi-e bine asa, cu al meu odor, poate vine si vremea cand il trimit la buna-sa ...sa vedem.Ma mai si plang cateodata ca as pleca, da' n-as pleca de fapt.

Ama si Lucas 12 Martie 2007

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns roxanici spune:

Stefaniya, am primit pe Mickey, multumim, azi o incercam; macar nu ma mai enervez si din cauza de manjit din cap pana in picioare.


roxana & Rares Teodor (23 martie 2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns biky spune:

Amma23...cand va citeam "din umbra" si eram insarcinate imi aduc aminte de tine cand nu stiai cum sa lasi tigara...eram si eu in aceeasi situatie...de aia nici nu scriam pe forum. Acu mai fumezi? Eu...mai trag cate una de cand am inceput serviciu...
Nu stiam ca imi voi lua inima in dinti si voi scrie pe forum, dar Lucas a fost nou-nascutul meu preferat (fara vrajeala...ca nu-mi plac chestiile astea) la vremea aia...(in poza in fundulet)

O mamicutza cu 2 fetizte cu fitze : Andra(20.11.1995) si Caterina(22.03.2007)

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns kisstherain999 spune:

Buna fetelor

suntem acasa de vreo luna dar deabia de ieri avem internet. In general suntem bine, daca se poate spune asa dupa o sapt raceala si o sapt diaree de la o infectie cu camphyloacter (groaznic). Acum suntem in sapt de refacere de dupa diaree si mancam titi si mucilagiu de orez. Speram sa putem incepe diversificarea (supa) de luni.
Schema noastra e asa:
- fructe: pulpa de mar, piersica si nectarina cu cereale de orez de la Topfer (aprpos mai foloseste cineva produse de la ei?)
-supa: morcov, telina, patrunjel, pastarnac si cartof introduse cate unul Apoi 5-10 pic de ulei de masline si 30-50 g piept pasare (fiert separat doua ore) La fiert pot adauga orice leguma vreau dar sa nu o pasez
Mergem asa pana la 7 luni apoi branza calcica.
Speram sa reusim pt ca lui Horia ii plac doar gusturile fade (mucilagiu de orez).

A venit copilul la momentul potrivit? Eu zic acum ca nu se putea un moment mai bun, desi as fi vrut sa raman insarcinata imediat dupa nunta, dar sotul a zis sa mai asteptam (am asteptat trei ani)Dar e OK asa

Sper sa ne "vedem" zilnic de acum.

kiss

HORIA varsta16.04.2007

Nu exista decat un singur copil perfect in lumea aceasta si fiecare mama il are.


Anumita muzica se asculta cu vantul in fata! si degeaba lasi in jos geamul de la masina ...

Mergi la inceput

Link direct catre acest raspuns martutza spune:

Sa raspund si eu ca sa nu ziceti ca-s carcotasa.

Victor a venit tarziu.Mult asteptat si dupa cateva esecuri.Ma panichez din orice:ca sughite, ca nu sughite, ca varsa sau nu varsa ..ce mai sunt cu ochii pe el ca pe butelie.Nu-l cocolosesc dar nici nu-l ignor.As fi vrut sa fiu mai rabdatoare cu el mai ales noaptea cand plange ...dar asta e crucea mea.Sper s ama ierte cand va fi mare ca ma ratzoi la el...ca-l bomban...dar nu as mai pleca nici unde fara el...acum 7 luni...eram in culmea fericirii..acum 6 luni..m-as fi aruncat de la etaj ...acum 5 luni incepusem sa-mi recapat increderae in mine...si uite asa...trece timpul si eu il iubesc tot mai mult..si imbatranesc tot mai tare.As vrea al 2lea bebe dar nu stiu cand.Casa noastra nu e unde e locul de munca.Alta casa inseamna ani si nervi si bani...si al 2 le copil...??? Oare mai e timp?


Marta mama lui Victor Mihai 12.03
Varsta lui Victor
Victor Mihai

Asa s-a nascut Victor

Apropo de ce zicea Bicky..eu ii multumesc lui Victor pentru 1000 de motive +1..m-am lasat de fumat dupa 12 ani de tutungeala...daca nu era el ...nu reuseam.Dupam primul test de sarcina am zis STOP.nu as mai lua-o de la capat.

Kiss multa sanatate lui Horia si pofta de mancare.
Loradin suna la politistul de proximitate.E obligatia lui sa restabileasacordinea in bloc.
Elyanne cat tzii marul in cuptor? MA refer la cuptor normal ca cel cu microunde e acasa..la Ploiesti si ne multumim cu ce avem.
Iunia ai gasit bona?
Anne ce faci?

HELP; sunt fan salata de ardei copti: cum sa fac sa pastrez ardeii coptii pentru la iarna?

Victor sa trezit la 11.30 a papat marul pe care l-am pregatit totusi in timp ce dormea, a facut cateva curse prin casa si a adormit cu suzi in gura.E clar ca-i bolnav.El nu mai adoarme asa singur de 1 luna..of, of.sau sunt eu bolnava?.
La pranz ..cand va fi ala..are ghiveci de legume(morcov, patrunjel, dovlecel, ardei capia, ardei gras,telina, ceapa, cartof, usturoi) cu pulpa de pui.
Ieri a ras 150g de ciorba de pui(piept de pui cu morcov, ardei, pastarnac, telina si 1/4 cartof).

Mergi la inceput